Ministerstwo Zdrowia opublikowało nowy projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Ustawy, której projekt minister Ewa Kopacz obiecała przedstawić sejmowej komisji zdrowia dwa lata temu, w pierwszym półroczu 2008 roku. Widać gołym okiem w jakim poważaniu ma naszą grupę zawodową ministerstwo zdrowia. A projekt ustawy nawet jeszcze nie wpłynął do sejmu!

Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.

Minister zdrowia Ewa Kopacz, w dniu 16 grudnia 2007 roku podczas obrad sejmowej Komisji Zdrowia, przedstawiła zamierzenia legislacyjne swojego resortu na pierwsze półrocze 2008 roku. Poinformowała posłów, że projekty nowelizacji ustaw: o samorządzie zawodowym oraz zawodach pielęgniarki i położnej, zostaną skierowane pod obrady Komisji w czerwcu 2008 roku.  Także wiceminister zdrowia  Marek Twardowski w kwietniu 2008 roku w odpowiedzi na interpelację poselską potwierdził, że nowelizacja obu ustaw zostanie przedstawiona w podanym przez panią minister terminie. I co wyszło z obietnic minister zdrowia złożonych najliczniejszej grupie zawodowej działającej w obszarze ochrony zdrowia? Do tej pory ich nie zrealizowała!

Ministerstwo zdrowia teraz, z dwuletnim opóźnieniem, w dniu 29 marca 2010 roku opublikowało na stronie internetowej nowy projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zobacz projekt ustawy z uzasadnieniem. A projektu ustawy nadal nie ma w sejmie . . .

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz także:

Aktualaności według działów - nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

 

Komentarze użytkowników

#1  2010.03.31 08:15:39 ~no i co..?

Według mnie to zmian w tej "nowej" ustawie prawie nie ma, no może kilka akapitów jest połączonych w jeden i kolejność jest przestawiona, ale poza tym to zmian nie widzę.

#2  2010.03.31 16:19:15 ~pielęgnia

A co z nowelizacją ustawy o czynnościach jakie możemy wykonywać bez zlecenia lekarskiego?

#3  2010.03.31 20:19:58 Qlesz

Hm, z tego co pamiętam to czynności, jakie może samodzielnie wykonywać pielęgniarka oraz spis leków, jakie może samodzielnie podać, jest w rozporządzeniu MZ, stanowiącym załącznik do ustawy o zawodzie.

#4  2010.04.01 08:12:31 ~Anestezja

Jak zwykle nie ma dla nas czasu. Od zawsze obserwujemy ZERO zainteresowania sprawami dotyczącymi zawodu Pielęgniarki i Położnej w Polsce! Nie jestesmy doceniani ani w zakładach pracy, ani przez szeroko pojmowane "Władze". Co musi sie stać, żeby zaczęto dostrzegać ważność naszego Zawodu? Penwie znowu trzeba wyjść na ulice i zademonstrować nasze nizadowolenie.

#5  2010.04.01 20:26:02 ~EWPIEL

Nami, odcinkowymi, rządzą osoby niekompetentne, tzw, "włazidupy" (przepraszam za słowo, na zasadzie "bo ja tu rządzę, a Ty masz wykonywać polecenia", nawet te najbardziej bzdurne. Nic się nie zmieni,jak walczyć będą o swoje prawa pojedyncze pielęgniarki, traktowane są jak czarne owce w swoich zakładach pracy, reszta woli milczeć i nie narażać się.Co z tego, że sama się postawię i czegoś nie zrobię,(nie przepiszę kart zleceń lekarskich, np.)z zgodnie z przepisami, bo wiem co mogę, studiuję, dokształcam się i tłumaczę,że same sobie wzajemnie szkodzimy? Mam w nagrodę mnóstwo wrogów i nic nie chcą zrozumieć.

#6  2010.04.02 02:29:10 ~zła

Ustawa zła. Nic sie nie zmieni dalej naczelnymi będa głupie Panie co zrobiły licencjat dla uposledzonych , nie maja pojęcia o zarządzaniu i o niczym jedno co potrafią to mówic , że magister pielęgniarstwa to jest nic i trzeba go zatrudniac na nijnizym z mozliwych stanowisk aby nabrał szacunku do pracy

#7  2010.04.02 12:23:50 akuszerka

Zgadzam się w zupełnosci z moimi przedmówcami, w kwestii samodzielności pielegniarek. Na potwierdzenie podam tylko jeden przykład: pielegniarka, niezależnie po studiach czy też bez nich, aby móc pracowac w punkcie szczepień, musi odbyć odpowiedni kurs, a najlepiej dwuletnią specjalizację. Natomiast lekarz,niezaleznie od stazu, czy też kompetencji, ma prawo nadzorowac i wykonywać szczepienia ochronne, z racji posiadanego dyplomu, i co za tym idzie posiadanej wiedzy medycznej. I to byloby na tyle. Pozdrawiam

#8  2010.04.03 13:46:25 ~anonimowa

Nie ma kol. racji.Żeby móc szczepić należy odbyć kurs specjalistyczny, na którym zdobywa się konkretną wiedzę i umiejętności. I to dobre. Lekarz kwalifikuje do szczepień, ale za swoją pracę odpowiada pielęgniarka. Według najnowszego rozporządzenia o zwalczaniu chorób zakaźnych może szczepić piel.bez kursu, ale musi ukończyć go do wyznaczonego w rozporządzeniu czasu. To jest oczywiście nie na temat, ale musiałam sprostować.

#9  2010.04.04 22:25:08 ~piel.

Pielegniarki musza miec mature,pozniej studia,abronic prace licencjacka,magisterska,zrobic kurs kwalifikacyjny---100 kursow;EKG,opatrywania ran,p/odlezynowy,bhp,sterylizacji,szczepien,podlaczania preparatow krwi i krwiopochodnych,zakladania wenflonow,przyklejania i odklejania plasterka,kurs obslugi kas fiskalnych---to jesli je wproafza lekarzom,no i oczywiscie SPECJALIZACJE- to jest chore jak cala ochrona zdrowia

#10  2010.04.05 17:38:28 ~joko

Dlatego dawne szkoły(SM i LP)były lepsze od dzisiejszych bo wraz z dyplomem uzyskiwało sie najrózniejsze uprawnienia do wszelakiej pracy z chorym,tylko trzeba było zrobic osobno kurs szczepień i krwiodawstwa uprawniający do samodzielnego przetaczania krwi.Dzis,co z tego ze licencjatki uwazaja iz mają studia,skoro nie maja uprawnień do zadnych czynnosci dopóki nie skończą najrózniejszych kursów,kursików i szkoleń,nawet do najbardziej prymitywnych czynnosci.

#11  2010.04.05 21:32:51 ~pielęgnia

Po licencjacie można- oto link http://www.wnoz.ath.bielsko.pl/pliki/kompetencje.pdf

#12  2010.04.06 19:28:32 kataman38

A jakie w takim razie są kompetencje pielęgniarki dyplomowanej? :-)

#13  2010.04.06 19:51:40 ~anonimowa

Do "kataman38"- piel.dyplomowana, bo innych nie ma - ma kompetencje takie, jakie zawarte są rozporządzeniu mówiącym o tym, co może wykonać samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.

#14  2010.04.07 08:06:47 ~lex

Wg tego zapisu pielegniarka dyplomowana nie istnieje ! posiadającej świadectwo lub dyplom ukończenia polskiej szkoły pielęgniarskiej bądź uzyskane w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej świadectwo lub dyplom pod warunkiem, że dyplom lub świadectwo zostały uznane w Rzeczypospolitej Polskiej za równorzędne ze świadectwem ukończenia szkoły pielęgniarskiej lub dyplomem, zgodnie z odrębnymi przepisami oraz, że spełniają minimalne wymogi kształcenia określone w przepisach prawa Unii Europejskiej;

#15  2010.04.07 08:10:18 ~lex

Choc ustawa nie uznaje średniego wykształcenia , dalej jest napisan dla głupiutkiego sredniego personelu medycznego - kształcenie podyplomowe na pzoiomie szkoły sredniej a nie uczelnii wyższych . Smiech na sali kto po studiach wyżych pójdzie na kurs prowadzony przez firme krzak !

#16  2010.04.08 09:12:42 ~anonimowy

Zgadzam się z opinią powyżej dotyczącą kadry zarządzającej,szczególnie piel.oddziałowych.Najlepsze są te całkiem podporządkowane,działające często na szkodę naszego środowiska.Czy konkursy na te stanowiska to fikcja? Są Szpitale gdzie zastępca piel.przełożonej nie ma nawet kursu kwalifikacyjnego,wystarczy,że ze wszystkim zgadza się z Dyrekcją.Mam nadzieję ,że Izby Pielęgniarskie dopilnują przeprowadzanych konkursów na piel. oddziałowe i przełożone.Jeżeli nadal będą nami rządzić osoby niekompetentne,długo nic się nie zmieni.Nadal będziemy zmuszani do wykonywania bezsensownych ,poleceń służbowych".

#17  2010.04.08 09:12:42 ~anonimowy

Zgadzam się z opinią powyżej dotyczącą kadry zarządzającej,szczególnie piel.oddziałowych.Najlepsze są te całkiem podporządkowane,działające często na szkodę naszego środowiska.Czy konkursy na te stanowiska to fikcja? Są Szpitale gdzie zastępca piel.przełożonej nie ma nawet kursu kwalifikacyjnego,wystarczy,że ze wszystkim zgadza się z Dyrekcją.Mam nadzieję ,że Izby Pielęgniarskie dopilnują przeprowadzanych konkursów na piel. oddziałowe i przełożone.Jeżeli nadal będą nami rządzić osoby niekompetentne,długo nic się nie zmieni.Nadal będziemy zmuszani do wykonywania bezsensownych ,poleceń służbowych".

#18  2010.07.14 18:06:49 ~położna

Art. 4. 1. Wykonywanie zawodu pielęgniarki polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w szczególności na: 1) rozpoznawaniu warunków i potrzeb zdrowotnych pacjenta; 2) rozpoznawaniu problemów pielęgnacyjnych pacjenta; 3) planowaniu i sprawowaniu opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem; 4) samodzielnym udzielaniu w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych i medycznych czynności ratunkowych; 5) realizacji zleceń lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji; 6) orzekaniu o rodzaju i zakresie świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych; 7) edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia. Czy uważacie, że te zapisy nie dotyczą pracy POŁOŻNEJ, to jesteście w błędzie, to poco uczycie poło0żne procesów.

Dodaj komentarz