Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego organizuje V Konferencję Naukowo - Badawczą, której tematem jest „WYPADEK MASOWY”.

Pielęgniarstwo ratunkowe.

 

Szanowni Państwo!
Wypadek Masowy zawsze budzi w nas niepokój i wyzwala silne emocje. Martwimy się o życie najbliższych, jeśli mogli by na miejscu zdarzenia; zastanawiamy się też jak my sami zachowalibyśmy się na miejscu służb ratowniczych. Medialne relacje nie są w stanie przedstawić dramaturgii zdarzenia, a jedynie pogłębiają nasze obawy i rodzą niepokój w naszych sercach. Rozpacz i litość dla poszkodowanych jest wszechobecna, ale straty poniesione na miejscu zdarzenia to jeszcze nie wszystko. To początek ludzkiego dramatu, początek pędzącej kaskady bólu, śmierci i cierpienia dla poszkodowanych i ich rodzin.
Od sprawności działania służb ratowniczych zależy nie tylko życie bezpośrednio poszkodowanych w zdarzeniu osób, ale i późniejsze ich rokowanie, kalectwo, a nawet zdrowie psychiczne. To niewyobrażalnie odpowiedzialne zadanie dla całego Zespołu Ratownictwa Medycznego będącego na miejscu zdarzenia. Sprawność i koordynacja, ustalone jednolite procedury, komunikacja, transport, logistyka – to wyzwanie zarówno dla koordynatora medycznego jak i poszczególnych członków ZRM.
Tam nie ma miejsca na samowolne działania, na eksperymenty… tam, na miejscu zdarzenia liczy się każda minuta! „Platynowe 10 minut i złota godzina” to realnie biegnący czas, to czas w którym można przeżyć lub stracić wszystko. Te minuty mają inny wymiar dla poszkodowanych, bo dłużą się niewyobrażalnie, a inny dla ZRM biorących udział w zdarzeniu. Tych minut może zabraknąć, by ocalić ludzkie życie.
Dlatego zapraszamy Wszystkich zainteresowanych do Zamku Książ 24-26.09.2012  Polskie Towarzystwo Pielęgniarstwa Ratunkowego organizuje Konferencję Naukowo -  Badawczą, której tematem jest „WYPADEK MASOWY”                                                                                                              W przepięknej jesiennej szacie Parku Krajobrazowego, enklawie ciszy i spokoju przedstawimy Państwu ogrom działań ratowniczych podczas wypadku masowego.
Pokażemy działanie służb ratowniczych na przykładzie Polski i innych krajów, będziemy czerpać z ich wiedzy i doświadczenia w zakresie organizacji podczas wypadku masowego. Prezentacje przygotowali dla Państwa praktycy, organizatorzy zabezpieczenia medycznego, ludzie którzy widzieli TO naprawdę… Tematami naszych wykładów będzie triage, SOR w zdarzeniu masowym, medycyna w warunkach wojennych, działania straży pożarnej w wypadkach masowych – możliwości i zadania. Przedstawiony zostanie problem planowania i realizacji działań ratowniczych na przykładzie autentycznego zdarzenia, traumatologia pola bitwy zdarzenia masowego, aspekty prawne, psychologiczne, społeczne i wiele innych. Dołożymy wszelkich starań, by również praktycznie pokazać Państwu logistykę zabezpieczenia wypadku masowego. To ogromne wyzwanie pokonamy z wieloma wybitnymi specjalistami w tej dziedzinie, których zaprosiliśmy do współpracy.
Na naszej stronie
www.ptpr.org.pl  znajdziecie Państwo formularze zgłoszeniowe na konferencję, a także ramowy program konferencji. Z przyjemnością zapraszam Wszystkich zainteresowanych w imieniu Komitetu Organizacyjnego oraz Zarządu Polskiego Towarzystwa Ratunkowego.
.

„Wypadek masowy” – 24.09.2012 – 26.09.2012 Zamek Książ V Konferencja PTPR
Barbara Rumian
Członek Zarządu PTPR, Komitet Organizacyjny V Konferencji