Pielęgniarka a ratownik medyczny. Ministerstwo zdrowia w sejmie odpowiada na pytanie: czym argumentuje się rozszerzenie uprawnień zawodu ratownika medycznego na inne oddziały, poza systemem ratownictwa?

Pielęgniarka a ratownik medyczny.

...............................................

Poniżej cytuję za stenogramem z posiedzenia sejmowej komisji zdrowia z dnia 22 stycznia 2014 roku:

 

Członek Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Mariola Łodzińska:

"Mariola Łodzińska, członek Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Chciałabym zaznaczyć, że samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych jest jak najbardziej za utworzeniem samorządu zawodowego ratowników medycznych, natomiast mam pytanie do pana ministra – czym argumentuje pan rozszerzenie uprawnień zawodu na inne oddziały, poza systemem ratownictwa? To pytanie do pana ministra Rzemka."


Podsekretarz stanu w MZ Cezary Rzemek:

"Jeżeli chodzi o rozszerzenie działań ratowników na inne oddziały w ramach ich uprawnień. W tej chwili jest tak, że ratownik jest na SOR, ale kiedy wyjedzie poza SOR nie może wykonywać czynności medycznych. To chcemy uregulować. Chodzi o te same czynności. Nie chcemy ich rozszerzać, ani tym bardziej zastępować pielęgniarek – to nie jest celem. Po prostu, chodzi o to, że jeżeli ratownik jest na SOR, to żeby mógł te czynności wykonać. Tylko o to chodzi."

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz komentarze na Facebooku

.

Tyle wypowiedzi ze stycznia br. Natomiast dla zainteresowanych przedmiotową sprawą odsyłam do artykułu z października 2013 roku - Władze izby pip - ratownik medyczny nie może być zatrudniany na oddziałach szpitalnych (z wyjątkiem SOR). Ministerstwo zdrowia - ok, taki jest obecny stan prawny, ale chcemy to zmienić! Czytano ponad 6 000 razy. 122 KOMENTARZE!

Mariusz Mielcarek

.