Zobacz komentarze Porozumienia Zielonogórskiego! Minister zdrowia z dniem 15 czerwca wprowadził nowe wzory wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej poz. Teraz będą obowiązywały 3 wzory: osobne dla lekarza, pielęgniarki, położnej.

Pielęgniarka i położna rodzinna.

...................................................

Zobacz nowe wzory deklaracji wyboru świadczeniodawcy, lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej

.

"W wyniku zgłaszanych wcześniej przez środowisko pielęgniarek i położnych podstawowej opieki zdrowotnej postulatów przyjęto, iż deklaracje wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej będą określone na odrębnych drukach, a nie jak dotychczas na jednym druku (arkuszu). Ma to na celu zapewnienie realizacji zasad dokonywania wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej, a w szczególności zasady wynikającej z art. 28 ust. 1b ustawy o świadczeniach zgodnie z którym świadczeniobiorca może wybrać lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej u tego samego świadczeniodawcy albo u różnych świadczeniodawców albo lekarza, pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej będących świadczeniodawcami."

Powyższy cytat pochodzi z uzasadnienia do projektu przedmiotowego rozporządzenia.

Mariusz Mielcarek

.

Komentarze przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego na temat zmian deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki i położnej w podstawowej opiece zdrowotnej.

Wojciech Perekitko, prezes Lubuskiego Porozumienia Zielonogórskiego

Po prostu wściekłość mnie bierze gdy muszę wprowadzać w życie efekty kolejnego rozporządzenia Ministra Zdrowia. Podobnie było z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich, które zostało wydane w wigilię Wigilii Bożego Narodzenia i zrobiło z lekarzy refundologów oraz urzędników określających procentowo refundację leków. Panie i Panowie z ulicy Miodowej 15 w Warszawie, bardzo Was proszę, miejcie litość nad pacjentami i personelem medycznym. Czy wiecie ile teraz będzie trwało zapisywanie do przychodni jednej rodziny z dziećmi? Wiecie ile to dodatkowo mitręgi biurokratycznej i kradzieży czasu przeznaczonego dla pacjentów? Wiecie ile to objętościowo zajmie nam miejsca w szafach, szafkach i biurkach? Wiecie? Pewnie zza biurka urzędnika nie widać tych tysięcy zwykłych praktyk lekarzy rodzinnych...Poza tym pojawiła się niezgodność nowego wzoru deklaracji z zarządzeniem Prezesa NFZ 6/2012/DSOZ, które wymaga od świadczeniodawców przekazywania w XML-u PESELU opiekuna osoby, która nie ma nadanego takiego numeru dla siebie. Wzór deklaracji zatem ogranicza pacjentom swobodny wybór świadczeniodawcy mającego umowę z NFZ. Według mojej oceny nowe deklaracje posiadają zatem wadę formalną - nie ma na nich miejsca na dane osobowe opiekuna prawnego osób nieletnich i/lub ubezwłasnowolnionych. A takie osoby nie mają zdolności prawnej do składania oświadczenia/deklaracji wyboru lekarza.

Joanna Szeląg z  Porozumienie Zielonogórskie w Białymstoku

Ministerstwo radośnie obwieściło w piątek, że od niedzieli wchodzą w życie nowe druki deklaracji. Widać w tym butę i bezczelność tworzących prawo. Lekarze rodzinni, a więc ci, którzy zbierają deklaracje, są najlepiej zinformatyzowaną grupą w systemie. Pracujemy na określonym oprogramowaniu. A ministerstwo daje 2 (słownie: dwa) dni, i to weekendowe, na dostosowanie i aktualizację oprogramowania. Nie ma żadnych okresów przejściowych, czy miesiąca, na wejście w życie. Nic takiego. W rodzinnych można bić jak w bęben (bo tylko poz ta zmiana dotyczy).

Joanna – Zabielska Cieciuch Porozumienie Zielonogórskie w Białymstoku

Cóż, zawsze jest szansa, że programiści nie zdążą, wielu lekarzy się nie zorientuje na czas, zbiorą, w skali kraju, wiele tysięcy deklaracji, które skrupulatny NFZ będzie mógł za parę lat zakwestionować przy kontrolach i zażądać zawrotu "nienależnie pobranych środków" wraz z odsetkami. Bo skoro druk był nie taki, to znaczy, że pacjent nie był naszym pacjentem a opiekowały się nim pewnie krasnoludki... Takie działania NFZ już przerabialiśmy i znamy konsekwencje "niewłaściwego" druku. Zupełnie bezsensowne założenie, że "dla pacjentki lepiej będzie", jeśli wypełni sześć, a pacjent cztery strony deklaracji zamiast dwóch - bo przecież wszystko (???), co robi Ministerstwo jest dla dobra pacjenta. Ta ekipa generalnie ma unikalny talent do wracania do tych rozwiązań z przeszłości, które się nie sprawdzały i były poprawiane. No, ale pan minister wie lepiej... na każdy temat...”


Powyższe komentarze pochodzą ze strony internetowej Porozumienia Zielonogórskiego

.

Zobacz także:

Aktualności według działów - Zamach na pielęgniarki i położne rodzinne [Ponad 650 KOMENTARZY!!!]

.

 

Komentarze użytkowników

#1  2014.06.17 13:25:47 ~Rozsądek

Pan minister musiałby popracować w POZ żeby wiedzieć co to jest dobro pacjenta.i jaką biurokrację w przychodniach wprowadza ,bo nie ma o tym zielonego pojęcia i wrócił do "wspaniałych" deklaracji.

#2  2014.06.17 17:43:20 ~piel

Nam,pielegniarkom podoba się ta zmiana deklaracji,może skończy się wreszcie okłamywanie pacjentów,że muszą wybrać cały zespół(zatrudniony oczywiśćie u lekarza POZ).Pacjent ma prawo wyboru,a tak wielkich zmian w tych deklaracjach nie ma.Pozdrawiam

#3  2014.06.18 23:53:17 ~NIka

Tyko błagam pielegniarki nie chodzcie po domach jak akwizytorzy domokrązcy - bo to juz samo dno

#4  2014.06.20 20:03:27 ~PIEL

Do NIka,chyba nie orientujesz się na czym polega praca pielęgniarki, również na tym,że chodzimy "po domach",odwiedzać starsze i chore osoby,pomagamy im oraz ich rodzinom opiekować się nimi i wykonujemy różne zabiegi pielęgniarskie i te które nam zleca lekarz.Nie wszyscy chcą i mogą leżeć w szpitalach,myślę tu o obłożnie chorych.Pozdrawiam

#5  2014.06.20 21:38:16 ~PIELĘG

Nawet nie spojrzałam na nowy druk i już mi się podoba.Tak zwane ''dobrze zorganizowane przychodnie''okłamywały pacjentów,że muszą wybrać cały zespół z przychodni.Państwo doktorzy-kierownicy wręcz wymuszali od pielęgniarek ''naciąganie''pacjentów.Ja podziękowałam za taką pracę.Państwo doktorzy , nie muszą mieć kilku deklaracji.NIECH ODDADZĄ PIELĘGNIARKOM TO CO PRAWNIE NALEŻY SIĘ PIELĘGNIARKĄ! PIELĘGNIARKA RODZINNA PRACUJE Z RODZINĄ, W JEJ DOMU.LEKARZ JEST CZŁONKIEM ZESPOŁU ,MA BYĆ MOIM PARTNEREM W PRACY A NIE PRACODAWCĄ.PROSTE! Skończy się -pani podpisze tu,tu i tu.Pacjent nieświadomy podpisuje a potem dzwoni do swojej ,starej'' pielęgniarki, bo ma zlecenie lek.I tu zdziwienie-''ja chcę panią ,ja innej nie wybierałam'' Prawda? Czy tylko ja mam takie spostrzeżenia?

#6  2014.06.24 20:46:43 ~jawa

Nika! latka szybko zlecą i może będziesz wyglądała pielęgniarki jak zbawienia jako środ przepracowałam 40 lat i nie czułam się jak akwizytor.A DEKL.są ok.tylko porozumienie gra w zielone:(

#7  2014.08.08 10:38:27 ~pacjent

I tym sposobem bedzie okazja by zobaczyć pielegniarkę. Gdyby nie minister to raczej nie ma co liczyć na odwied\ziny tych pań

#8  2014.10.21 10:06:52 ~PIEL

Do pacjenta,a jest Pan obłożnie chory

#9  2014.11.07 09:23:36 ~SIOSTRA

DLACZEGO NFZ nie podpisuje umowy na środowisko bezpośrednio z pielęgniarkami środowiskowymi, przecież pracujemy w domu pacjenta ,a lekarza z nami nie ma.Pieniądze przelatują przez gabinety lekarzy uszczuplone 4 -krotnie za naszą pracę.SKANDAL!

#10  2014.12.11 22:15:28 ~ANULA

TAK ! TYLKO UMOWY NFZ Z PIELĘGNIARKAMI ŚRODOWISKOWYMI URATUJĄ PACJENTÓW I POZIOM PRACY. PO CO UMOWY PRZELATUJĄ PRZEZ POZ JAK PRACUJEMY W DOMACH. JAKAŚ KORUPCJA Z LEKARZAMI ,BO OBECNY POZIOM PRACY UWŁACZA PIEL.ŚRODOWISKOWYM ,KTÓRE ZASUWAJĄ W GABINETACH ,ALE NFZ NIE ZALEŻY NA POZIOMIE USŁUG A PACJENCI NIEŚWIADOMI.

#11  2015.02.01 22:56:14 ~ mgr poz

Dokąd będę jeszcze pracować w SPZOZ wykorzystując do pracy w środowisku swój własny samochód, własny , prywatny telefon komórkowy, - za 500,00zł ryczałtu na paliwo i 1650,00zł poborów na miesiąc po 25 latach pracy.Nikt się nie przejmuje tym, myślą ,że jak mamy pracę, i nic nie mówimy to wszysko gra, ale tak nie jest. Jeżeli tak dalej będzie ,zmieniam miejsce pracy, ale za granicą.

Dodaj komentarz