Polska Rada Ratowników Medycznych o "oburzeniu środowiska pielęgniarek i położnych…"

3 min czytania
Aktualności
Polska Rada Ratowników Medycznych o "oburzeniu środowiska pielęgniarek i położnych…"

 

 

 

 

 

Stanowisko Polskiej Rady Ratowników Medycznych w sprawie ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw oraz wobec publikowanych wypowiedzi przedstawicieli środowiska pielęgniarek i położnych dotyczących hipotetycznej próby przywłaszczania kompetencji tych grup zawodowych przez ratowników medycznych informujemy, że zawód ratownika medycznego jest również pełnoprawnym zawodem medycznym. Ratownik medyczny posiada wiedzę i umiejętności zdobyte w procesie kształcenia związane nie tylko z wykonywaniem medycznych czynności ratunkowych. 

Obecnie zmienia się proces kształcenia ratownika medycznego i będzie on wynosił co najmniej 7 semestrów i zostanie zakończony Państwowym Egzaminem Ratownictwa Medycznego. Należy zaznaczyć, że oprócz zawodu lekarza, czy lekarza dentysty, zawód ratownika medycznego jest jedynym zawodem, którego wykonywanie będzie uzależnione m.in. od pozytywnego zdania centralnego egzaminu państwowego. Na dalszym etapie wykonywania zawodu ratownik medyczny, również jako jedyna grupa zawodowa jest administracyjnie rozliczana z procesu doskonalenia zawodowego.

Wiele umiejętności, które posiada ratownik medyczny pokrywa się z kompetencjami posiadanymi przez inne zawody medyczne. Jednak należy pamiętać, że każdy z zawodów medycznych został powołany do innych zadań. Ratownik medyczny z uwagi na swój specyficzny zakres umiejętności, w podmiotach leczniczych będzie w naszej ocenie dobrym uzupełnieniem kadry medycznej. Bezwzględnie kompetencje ratownika medycznego nie są związane z pielęgnacją i rehabilitacją chorych. Stąd środowisko ratowników medycznych uważa, że nie może być mowy o zastępowalności pielęgniarek, czy położnych ratownikami medycznymi. Podkreślamy, że możliwość zatrudniania ratowników medycznych w podmiotach leczniczych nie jest – jak podnosi środowisko pielęgniarek i położnych – zastąpieniem pielęgniarek na oddziałach. Nie jest to również „ratowanie polskiego systemu opieki zdrowotnej”. Umożliwienie pracy ratownikom medycznym w podmiotach leczniczych jest możliwością wykorzystania umiejętności tej grupy zawodowej.

Oburzenie środowiska pielęgniarek i położnych jakie towarzyszy próbie uzgodnienia kompetencji ratowników medycznemu w tej części systemu ochrony zdrowia, jest dla nas dalece niezrozumiałe. Wydaje się, że pielęgniarki i położne nie rozumieją, że osoba wybierająca zawód ratownika medycznego, a co za tym idzie ścieżkę kształcenia dłuższą niż w zawodzie pielęgniarki, czy położnej nie zamierza zastępować tej grupy zawodowej w pracy w podmiotach leczniczych. Gdyby tak było, osoba taka swobodnie mogłaby wybrać kierunek pielęgniarstwo, czy położnictwo.

Polska Rada Ratowników Medycznych odnosząc się do zmian jakie wprowadza ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw uważa, że w podmiotach leczniczych są oddziały, gdzie zatrudnianie ratowników medycznych ma sens. Pamiętać należy, że o potrzebie zatrudnienia ratownika medycznego w podmiocie leczniczym decydował będzie kierownik podmiotu leczniczego. Istotnym elementem pracy ratowników medycznych w podmiotach leczniczych jest zakres zadań jakie ratownicy medyczni będą mogli wykonywać, dlatego należy zapewnić ratownikom medycznym godne warunki pracy i szczegółowo określić zadania, które będą mogli wykonywać zgodnie z nabytymi w toku kształcenia umiejętnościami kierując się dobrem pacjenta.

9 grudnia 2015 

Zarząd Polskiej Rady Ratowników Medycznych

 

 

Zobacz także artykuły z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych 

 

Artykuł redakcyjny :

Tzw. podwyżki, których nie ma!

 

10 pytań do Pani Przewodniczącej związków w sprawie tzw. podwyżek dla pielęgniarek i położnych

 

Tzw. podwyżki w komentarzach użytkowników Portalu i naszego facebookowego fanpage'a

 

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8177 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka zaprowadziła pacjentkę do RTG. Sama wróciła na oddział. Chora straciła przytomność. Jak sąd ocenił postępowanie pielęgniarki?

7 min czytania
Sąd ocenił postępowanie pielęgniarki… Publikujemy wyrok sądu w sprawie, która mogła dotyczyć każdej z pielęgniarek lub położnej. Na końcu artykułu można odnieść…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - pacjentka w sądzie: wzywane pielęgniarki nie przychodziły.

4 min czytania
Sąd o prawa pacjenta do informacji o swoim stanie zdrowia, także w kontekście wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 10 tys. złotych netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowopowstająca prywatna klinika medyczna poszukuje do pracy pielęgniarki anestezjologicznej. Miejsce pracy : Częstochowa Wynagrodzenie: 10 000 netto /miesięcznie…
Komentarze