W dniu 22 grudnia 2015 roku na posiedzeniu plenarnym sejmu mówili o pielęgniarkach… Wiceminister zdrowia: "nie bardzo widzę możliwości rozwiązania tego problemu (…) pomimo chęci i zrozumienia, że to jest niesprawiedliwe".

2 min czytania
AktualnościTzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych
W dniu 22 grudnia 2015 roku na posiedzeniu plenarnym sejmu mówili o pielęgniarkach… Wiceminister zdrowia:  "nie bardzo widzę możliwości rozwiązania tego problemu (…)  pomimo chęci i zrozumienia, że to jest niesprawiedliwe".

 

 

 

Posiedzenie sejmu RP w dniu 22 grudnia 2015 roku 

Poseł Gabriela Lenartowicz:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Ja mam bardzo konkretne pytanie do pana ministra, a szczerze, postulat, który wydaje się oczywisty. Chciałam poruszyć pewien problem i zapytać, jak ministerstwo zamierza rozwiązać ten problem, który wyniknął w toku wdrażania rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów, mówiąc w skrócie, który dotyczył właśnie wynegocjowanych przez pielęgniarki podwyżek.
    Otóż w toku procedowania i wdrażania tych rozporządzeń pokrzywdzone, to z całą odpowiedzialnością chcę powiedzieć, są pielęgniarki, których nie zauważono. Mówię tu przykładowo o 12 pielęgniarkach pracujących w szpitalu powiatowym w Raciborzu, ale dotyczy to wielu innych pielęgniarek w województwie śląskim, częściowo małopolskim, które pracują w publicznych szpitalach, a jednocześnie te szpitale są podwykonawcami wojewódzkiego pogotowia ratunkowego, i jako pracownicy podwykonawców nie otrzymały tych podwyżek.
    Zajmowałam się tym na prośbę tychże pielęgniarek jeszcze jako wicewojewoda, w zakresie działalności mając także kwestię nadzoru nad opieką zdrowotną. Otrzymaliśmy wtedy deklarację z resortu, że sprawa ta będzie uregulowana w najbliższym czasie, mam na myśli przyszły rok budżetowy.
    Zwracam się z pytaniem i z prośbą tak naprawdę o deklarację rozwiązania tego tematu, bo z punktu widzenia kosztów nie są to duże pieniądze, ale z punktu widzenia równości, takiej sprawiedliwości, w jednym szpitalu jedne dziewczyny uzyskają podwyżkę, drugie nie, i ten brak podwyżki będzie się za nimi, że tak powiem, ciągnął.
    Liczę na to, że będę mogła po dzisiejszej odpowiedzi pana ministra czy wiceministra zawieźć na święta odpowiedź, która da im nadzieję. Zważywszy na obsadę i potencjał, jaki mamy, niski, personelu średniego, myślę, zwłaszcza że tak jak mówię, to są pracownice publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które zgodnie z prawem pracowały u podwykonawcy, tak że zgodnie z prawem zakontraktowanego od wojewódzkiego pogotowia ratunkowego. I myślę, że byłoby głęboko niesprawiedliwe, gdyby zostały właśnie z powodu meandrów formalnych trwale gorzej potraktowane. Dziękuję.

 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Gryza

[…] Kolejne pytanie, pani poseł Gabrieli Lenartowicz, dotyczące tych pielęgniarek. To rzeczywiście jest sprawa szczególnie drażliwa, ponieważ to są panie pielęgniarki zatrudnione u podwykonawcy, no i na tym polega problem.
(Poseł Gabriela Lenartowicz: To jest w publicznym szpitalu.)
Na tym polega problem, pan minister tego po prostu, że tak powiem, nie przewidział. Bo nie wszystko… My zastanawiamy się na tym, ponieważ pewien taki element funkcjonuje też w POZ. A więc zastanawiamy się nad tym rozwiązaniem, ale w tej chwili, mówiąc szczerze, nie bardzo widzę możliwości rozwiązania tego problemu. Tak że nie jest to na razie taka odpowiedź, jakiej by się pani mogła spodziewać, pomimo chęci i zrozumienia, że to jest niesprawiedliwe.

Ze stenagramu sejmowego wybrał:

Mariusz Mielcarek 

 

 

Zobacz także artykuły z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9405 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka zeszła z dyżuru biorąc urlop na żądanie.

2 min czytania
Pielęgniarka motywowała konieczność zejścia z dyżuru silnym wzburzeniem emocjonalnym.  Wyrok Sądu Rejonowego z 2026 roku. Poniżej cytujemy fragment uzasadnienia do wyroku w…
Aktualności

Praca dla pielęgniarki/pielęgniarza. Stawka od 75 do 90 PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki/pielęgniarza Przedstawiamy ofertę pracy dla pielęgniarki/pielęgniarza w Otwocku, przy ul. Hożej 2. Czas pracy oraz pozostałe warunki współpracy do indywidualnego…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Izba pielęgniarek spłaca gigantyczne odsetki od kredytu.

1 min czytania
Szokująca informacja. Izba pielęgniarek dysponująca setkami milionów złotych ze składek ściąganych od pielęgniarek… zaciąga kredyt. Zobacz kwotę samych odsetek w skali roku. …
Komentarze