Poseł do ministra zdrowia: "te propozycje nowych rozwiązań prowadzą do wykluczenia samodzielnego pielęgniarstwa i położnictwa rodzinnego z podstawowej opieki zdrowotnej".

1 min czytania
AktualnościPielęgniarka i położna rodzinna
Poseł do ministra zdrowia: "te propozycje nowych rozwiązań prowadzą do wykluczenia samodzielnego pielęgniarstwa i położnictwa rodzinnego z podstawowej opieki zdrowotnej".

 

 

Interpelacja do ministra zdrowia

w sprawie zmian w ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej

Do mojego biura zwracają się przedstawicielki pielęgniarek rodzinnych w związku z przygotowywaną ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej. Zainteresowane zwracają uwagę, że od 18 lat pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej i położne podstawowej opieki zdrowotnej udzielają świadczeń w samodzielnych podmiotach, w formie indywidualnych, grupowych praktyk oraz podmiotów leczniczych. Zasada konkurencyjności wymaga od pielęgniarek rodzinnych wysokiego poziomu świadczonych usług. Przedstawiciele środowiska pielęgniarek wyrażają obawy w związku z propozycjami zawartymi w projekcie, które zmierzają do wykluczenia samodzielnego pielęgniarstwa i położnictwa rodzinnego z podstawowej opieki zdrowotnej. Proponowane rozwiązania zakładają, że pielęgniarki i położne nie będą mogły samodzielnie wykonywać działalności gospodarczej, tylko będą udzielały świadczeń podlegając lekarzom. W ocenie zainteresowanych spowoduje to pogorszenie i ograniczenie opieki nad pacjentem w miejscu zamieszkania, pauperyzacje zawodu pielęgniarki, obniżenie jego rangi, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej zawód pielęgniarki traktowany jest jako autonomiczna profesja. Wprowadzenie takich rozwiązań wywołuje również ich obawy o istnienie samodzielnych zakładów i planowanie ich rozwoju. Środowisko pielęgniarek uważa, że dotychczasowe rozwiązania w kwestii działalności pielęgniarek i położnych POZ spełniły swoje zadania i oczekiwania społeczeństwa w tej materii. System funkcjonuje prawidłowo, wobec czego nie widzą potrzeby jego zmiany.
Pytanie:
1. Na jakich przesłankach opierają się zaproponowane zmiany w ustawie o podstawowej opiece zdrowotnej?
2. Czy Ministerstwo dostrzega możliwość likwidacji podmiotów świadczących usługi pielęgniarskie po wprowadzeniu proponowanych rozwiązań?
3. Czy znane są zespołowi przygotowującemu ustawę i brane pod uwagę krytyczne opinie środowiska pielęgniarek o przygotowywanych rozwiązaniach?

Poseł Marek Polak

23 luty 2016 r.

 

Zobacz także:

Dobra zmiana nadchodzi! Minister zdrowia powołał zespół ds. poz. Zespół pisze ustawę pod lekarzy poz? Forsuje pomysły niekorzystne dla pielęgniarek rodzinnych, samodzielnych podmiotów leczniczych prowadzonych przez pielęgniarki i położne rodzinne… CZYTANO PONAD 2000 RAZY, PONAD 20 KOMENTARZY.

 

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8884 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – w sejmie o terminie wypłat z nowymi wynagrodzeniami zasadniczymi.

1 min czytania
Przedstawiciele NFZ w sejmie informowali o terminie wypłat, które będą zawierały podwyżki od lipca 2025 roku.  Publikujemy fragmenty wypowiedzi uczestników dyskusji w…
Aktualności

Komitet Emerytowanych Pielęgniarek i Położnych pisze do izby pielęgniarek.

2 min czytania
Zwracamy się z prośbą o zwolnienie, zmniejszenie lub utrzymanie na poprzednich warunkach składki członkowskiej na izby pielęgniarek. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościPraktyka zawodowaProjekt zmian w wykazie specjalizacji i kursów

Stomatolog a chirurg szczękowy - wskazujemy na róznice

3 min czytania
Zarówno stomatolog, jak i chirurg stomatolog to specjaliści dbający o zdrowie i estetykę naszego uśmiechu. Artykuł wyjaśnia, kiedy należy udać się do…
Komentarze