Poseł PIS do ministra zdrowia: czy zamierza pan dokonać zmian rozporządzeń podwyżkowych dla pielęgniarek, "aby wyeliminować niezgodne z prawem treści, tak by nie naruszały one norm Konstytucji RP oraz innych źródeł prawa?"

Tzw. podwyżki pielęgniarek i położnych.

 

                                 *Kliknij po więcej informacji

 

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie treści § 2 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz § 2 ust. 4 pkt 1, § 3 i § 4 ust. 7 i 8 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

 

Zwracam się z interpelacją w sprawie treści § 2 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. 2015, poz. 1400) oraz § 2 ust. 4 pkt 1, § 3 i § 4 ust. 7 i 8 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U. 2015, poz. 1628) w zakresie przyznania prawa do zawarcia porozumienia dotyczącego sposobu podziału środków na świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez pielęgniarki i położne jedynie przedstawicielom związków zawodowych pielęgniarek i położnych, zrzeszających wyłącznie pielęgniarki i położne.

Nie tylko moim zdaniem, oba rozporządzenia zawierają nieuzasadnione uprzywilejowanie jednego związku zawodowego - Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Zgodnie z treścią obu rozporządzeń, prawo do negocjowania warunków zatrudnienia pielęgniarek i położnych przysługuje jedynie związkom zawodowym zrzeszającym wyłącznie pielęgniarki i położne działające u świadczeniodawcy.

Regulacji tej można postawić zarzut naruszenia art. 31 ust. 3 oraz 59 ust. 1 i 4 ustawy zasadniczej. Co również istotne, przyjęte rozwiązanie jest sprzeczne z art. 2 Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy nr 87 z dnia 9 lipca 1948 r. dotyczącej wolności związkowej i ochrony praw związkowych i wyrażoną tam zasadą swobody przystępowania do związków zawodowych, a także z art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych.

Przepisy obu rozporządzeń naruszają konstytucyjną zasadę równego traktowania, w tym równego traktowania związków zawodowych, co negatywnie wpływa na sposób prowadzenia dialogu społecznego w naszym kraju. Podane przez Ministra Zdrowia kryterium zrzeszania wyłącznie pielęgniarek i położnych przez związki zawodowe nie znajduje obiektywnego uzasadnienia. Dopuszczalne jest przyznanie prawa do prowadzenia negocjacji związkom zawodowym, które zrzeszają pielęgniarki i położne, ale jednocześnie nie można zgodzić się z tym, by były to związki zawodowe zrzeszające wyłącznie tę grupę zawodową.

Użyte w tekście rozporządzenia zwroty tworzą niebezpieczny precedens, który może uderzać w przyszłość dialogu społecznego w Polsce, który z takim trudem jest in statu nascendi.

Mając na uwadze powyższe, uzasadnionym jest otrzymanie odpowiedzi czy Pan Minister Zdrowia zamierza dokonać zmiany w/w rozporządzeń, aby wyeliminować niezgodne z prawem treści, tak by nie naruszały one norm Konstytucji RP oraz innych źródeł prawa?

Według mojej oceny, prawo do prowadzenia negocjacji powinny posiadać reprezentatywne organizacje związkowe, które w rozporządzeniu poprzedniego ministra zdrowia zostały tego prawa pozbawione.

Poseł Jan Mosiński

15 lutego 2016 

 

 

                        *Kliknij po więcej informacji  52 KOMENTARZE!