Komunikat prasowy w sprawie obecnej sytuacji związanej z tzw. podwyżkami dla pielęgniarek i położnych.

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych

 

 

Komunikat prasowy

Warszawa 28.01.2016

 

Najbardziej przeszkadza biurokracja!

Podwyżki dla pielęgniarek najwcześniej na koniec lutego

Najwcześniej dopiero pod koniec lutego pielęgniarki i położne Podstawowej Opieki Zdrowotnej mogą liczyć na (obiecane z początkiem 2016 roku) podwyżki wynagrodzeń. ... - Znacząca większość z nas, świadczeniodawców, rozlicza się drogą elektroniczną, a tu nagle - w sprawie podwyżek dla pielęgniarek - wymaga się od nas pisania oświadczeń i wypełniania dodatkowych papierowych dokumentów. Uważamy, że byłoby znacznie prościej i szybciej bez tylu dodatkowych „papierów”. Biurokracja tylko opóźnia sprawę! - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. PPOZ swoje uwagi przekazało do Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Ministerstwa Zdrowia.

W 2015 roku, po długim i zaciętym „boju” pielęgniarki i położne wywalczyły podwyżki wynagrodzeń. Lekarze skupieni wokół PPOZ popierając ich żądania, alarmowali jednocześnie, że nie wolno dzielić środowiska na lepsze i gorsze (początkowo o podniesieniu płac mówiono wyłącznie w kontekście pielęgniarek i położnych pracujących w szpitalach - pomijając pielęgniarki

lecznictwa otwartego). Ostatecznie Minister Zdrowia zapowiedział podwyżki również dla pielęgniarek i położnych Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz lecznictwa otwartego.

Zgodnie z zapowiedziami podniesienie płac miało nastąpić z początkiem 2016 roku. Tymczasem sprawa się opóźnia. Chodzi głównie o wymagania formalne: oświadczenia, opinie, potwierdzenia oraz o wyliczenie kwoty przez WOW NFZ. Kwestii tej poświęcone były między innymi spotkania w Centrali NFZ jak również rozmowy z dyrekcją WOW NFZ.

… - A miało być tak prosto, a okazuje się, że w związku z podwyżkami dla pielęgniarek będziemy musieli wypełniać specjalne, dodatkowe szablony oświadczeń i potwierdzeń na kwoty podwyżkowe, które zostaną wyliczone przez WOW NFZ ( których jeszcze nie ma, a na które czekamy!). Dodatkowo jest konieczność składania oświadczenia zaopiniowanego przez izby pielęgniarskie, a także oświadczenia potrzebne do sprawozdania do  NFZ. Uważamy, że „papierologia” i biurokracja tylko opóźniają procedury, co jest obecnie tematem wystąpienia do Ministra Zdrowia jak również do Prezesa NFZ   - komentuje Bożena Janicka.

Najbardziej prawdopodobnym terminem wprowadzenia podwyżek jest koniec lutego. Do tego czasu NFZ ma przekazać środki finansowe na ten cel. Jednocześnie zastrzega, że w przypadku niespełnienia wymogów formalnych, termin ten może się jeszcze… przesunąć.

 

źródło: www.porozumieniepoz.pl

 

 

Zobacz także:

Pielęgniarki mówią: Miały być podwyżki - 4 razy 400 zł. A są tzw. podwyżki brutto brutto. Czyli 231 zł netto.

Demontowania tzw. podwyżek dla pielęgniarek i położnych ciąg dalszy...

 

 

 

Zobacz także artykuły z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.04.06 12:12:05 ~Ewa

Głupie pizdy wywalczyły 231 zł. Ale nie dla każdej. Tylko dla tych pracujących. A jak ktoś przyszedł poszedł do pracy po 15 września. Nic nie dostał. I nie dostanie. Poz może chociaż mieć nadzieję że coś się ruszy.

#2  2016.04.06 14:41:38 ~Laura

Proszę o nieumieszczanie na Państwa Portalu wulgaryzmów. Mam nadzieję, że wcześniejszy komentarz nie pochodzi od pielęgniarki.

#3  2016.04.06 15:32:45 ~Ania

Dostały pielegniarki z POZ a co z tymi co pracują w Dps. Czy coś wiadomo w tej sprawie?

#4  2016.04.07 10:00:14 ~piel rat

Co z pielęgniarkami z ratownictwa medycznego pracującymi u niby podwykonawców - nadal cisza cisza cisza

#5  2016.04.07 11:39:10 ~ewa

W moim POZ-ecie otrzymałyśmy 50 zł brutto w lutym i 50 zł brutto w formie premii motywacyjnej przy zapisanych 9 tysiących pacjentów.

#6  2016.04.07 18:06:22 ~Niesprawie

Żona pracuje w DPS i co z nią? Jej się nie należy? Płaci składki na Izby i co? Za pielęgniarkami z DPS nikt się nie wstawi, po byku sprawiedliwość, każdy patrzy na swoją D.ę, a o koleżankach się nie myśli.

Dodaj komentarz