Prorządowy NSZZ Solidarność - tzw. podwyżki dla pielęgniarek "naruszają ład prawny, ład społeczny i ład pracowniczy".

Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych.

 

 

Z inicjatywy ministra Konstantego Radziwiłła w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z udziałem związków zawodowych i samorządów medycznych

 

Tematem spotkania była sprawa wzrostu wynagrodzeń – zarówno rozwiązań doraźnych jak i systemowych.
Przedstawiciele samorządów i związków 
zawodowych przedstawili ocenę aktualnej sytuacji i propozycję rozwiązań kryzysu jaki nastąpił po wprowadzeniu rozporządzenia w sprawie podwyżek dla pielęgniarek i położnych.

Wszyscy uczestnicy spotkania potwierdzili iż utrzymanie rozwiązań zapisanych w wyżej wymienionym rozporządzeniu nie jest możliwe, rozwiązanie to – jak ocenił Jarosław Lange członek Rady z NSZZ Solidarność w trakcie Rady Dialogu Społecznego narusza ład prawny, ład społeczny i ład pracowniczy.

Uczestnicy spotkania w Ministerstwie Zdrowia rozważając zapisy prawne stwierdzili że nie chodzi o odebranie podwyżek dla pielęgniarek i położnych ale o przygotowanie ustawy o charakterze incydentalnym, która objęła by wszystkich pracowników oraz wskazywała źródło finansowania podwyżki.

Pracodawcy bowiem podkreślili iż realizacja kolejnej transzy podwyżek dla pielęgniarek i położnych zmusi ich do ograniczenia wydatków na świadczenia zdrowotne i spowoduje dalsze zadłużanie szpitali.

Konkludując minister zdrowia stwierdził: w systemie musi być więcej pieniędzy – może to nastąpić między innymi poprzez przejęcie finansowania części procedur przez budżet Państwa. Jednocześnie stwierdził iż w najbliższym czasie przedstawi propozycje rozwiązań doraźnych jak i modeli docelowych.

Szanując instytucje dialogu społecznego, przy Ministerstwie Zdrowia zostanie powołany Zespół Branżowy, który niezwłocznie ma rozpocząć prace.

W celu znalezienia optymalnych rozwiązań minister zwrócił się do polskich placówek dyplomatycznych o zebranie informacji jak funkcjonują systemy płacowe w innych krajach i posłużyć się tym jako wzór do negocjacji.

Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" zadeklarowali gotowość do współpracy nad rozwiązaniami systemowymi, ale podkreślili że w pierwszej kolejności muszą być przygotowane i wdrożone podwyżki obejmujące wszystkie grupy zawodowe funkcjonujące w ochronie zdrowia.

Powyższy komunikat opublikowano na stronie NSZZ solidarność

 

Zobacz także:

Video! Dyrektor szpitala powiatowego: "Lekarze przez odpowiednie działanie teraz godziwie zarabiają. Natomiast pielęgniarki, które skromnie pracowały, mają niewielkie dochody. Proszę Państwa! WSZYSTKIE MŁODE PIELĘGNIARKI WYJECHAŁY ZA GRANICĘ! Nikt z młodych pielęgniarek nie chce pracować w naszym szpitalu."

 

Video - Sejm - dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych o tzw. podwyżkach pielęgniarek: sygnały stanu niezadowolenia...

 

W sejmie głosowana jest poprawka, przyznająca podwyżki dla grupy pielęgniarek. Jak głosuje posłanka - pielęgniarka, przewodnicząca zespołu parlamentarnego ds. pielęgniarek i położnych?

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.06.13 14:17:51 ~gość 2

Szlachcic - obiecywał i mówił z prezydentem i szydło że mają gotowe projekty ! -( ogłupili naiwne pielęgniarki przed wyborami i dziś konsumują 5000zł podwyżki ! -na taksówki 52 000zł ! ). Do końca kadencji będą ogłupiać i nic nie zrobią ( zrobią na pewno-upodlą, skłucą, poniżą ). te co wyjadą -zyskają na 100 %

#2  2016.06.13 14:43:39 ~piel.

,Przedstawiciele NSZZ "Solidarność" zadeklarowali gotowość do współpracy nad rozwiązaniami systemowymi, ale podkreślili że w pierwszej kolejności muszą być przygotowane i wdrożone podwyżki obejmujące wszystkie grupy zawodowe funkcjonujące w ochronie zdrowia.". Szkoda tylko,że jak lekarze dostawali podwyżki to przedstawiciele NSZZ takiej deklaracji nie wdrożyli,tylko jak mowa o podwyżkach dla pielęgniarek to łapy po pieniądze wszyscy wyciągają

#3  2016.06.13 20:36:35 ~Regi

To groteska jak obserwuje decyzje rządu i solidarności wiem jedno dalej chcą upodlać nasz zawód młodych już nie mapielęgniarek - wyjechały zostały 40 tki 50 tki i 60tki te ostatnie w ciągu 2 lat odejdą na emeryturę ta reszta nie zasili etatów brakująych bo już nie ma siły pracować na dwa etaty ileż można ciągnąć za śmieszne pieniądze pracować za 3 brakujące inne Pielęgniarkii 40tkii i 50 tki zaczęły wyjeżdżać za granicę bo do emerytury dorobią lekką ręką i jeszcze dostaną ją w euro razem będą 2 emerytury i to jedna w euro a druga za zł. będzie na broszkę, do bluzeczki ! Jak zostanie ich garstka to się wtedy może obudzicie ale to już za późno ciekawe kto wam będzie obsrane dupy obmywać jak traficie do szpitala bo lekarze napeno nie .

#4  2016.06.13 23:07:48 ~polo

Jak lekarze dostawali to dlaczego cicho siedzałyscie ze strachu czy poczucia nizszosci a poprzedni rzad był taki dobry dla pielegniarek ze miałyscie kokosy,raptem sie przebudziłyscie i teraz was w oczy broszka kłuje?

Dodaj komentarz