(2/10) Pielęgniarko i położno! NIE PODPISUJ TEGO!!! (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych opracowało projekt ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Uregulowano tam także płace pielęgniarek i położnych.

(NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

 

 

(NIE)porozumienie Zawodów Medycznych,

a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych (2/10)

 

Porozumienie Zawodów Medycznych zbiera obecnie podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie warunków zatrudnienia w ochronie zdrowia. Ustawa ta "określa sposób ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, uwzględniający rodzaj wykonywanej pracy oraz kwalifikacje wymagane przy jej wykonywaniu oraz tryb przyznania wynagrodzenia". 

Cały projekt przedmiotowej ustawy opublikowaliśmy w listopadowym wydaniu Ogólnopolskiego Miesięcznika Gazeta Pielęgniarki i PołożnejTekst projektu zobacz tutaj

Poniżej prezentuję w jaki sposób potraktowano naszą grupę zawodową - pielęgniarki i położne w stosunku do innych grup zawodowych. 

Przez współczynnik pracy należy rozumieć liczbę, przez którą ma być pomnożone przeciętne miesięczne wynagrodzenie. Obecnie to wynagrodzenie wynosi około 3 900 zł.  

I tak najniższe wynagrodzenie zasadnicze dla powyższych grup zawodowych według autorów projektu ustawy ma wynosić odpowiednio (Proszę nie jarajcie się poniższymi liczbami! I tak na to nie ma środków finansowych):

  • dla pielęgniarki i położnej bez specjalizacji - 5 850 zł,
  • dla pielęgniarki i położnej ze specjalizacją - 6 825 zł.
  • dla magistra pielęgniarstwa/ położnictwa ze specjalizacją - 7 800 zł. 

​Pytanie do autorów projektu ustawy:

  1. ile ma wynieść wysokość wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki lub położnej z tytułem magistra, która nie posiada specjalizacji?
  2. ile ma wynieść wysokość wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki lub położnej z tytułem licencjata? 

Odpowiedzi są oczywiste i sprowadzają się do stwierdzenia: (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych potraktowały magistra i licencjata pielęgniarstwa i położnictwa na równi z wykształceniem średnim.

Teraz zobaczmy w jaki sposób potraktowano w projekcie ustawy fizjoterapeutów:

 

Wnioski:

  • W przypadku zawodu fizjoterapeuty mamy licencjata,
  • W przypadku zawodu fizjoterapeuty mamy także magistra. 

 

Pytanie do autorów projektu ustawy:

  1. Dlaczego w przypadku zawodu fizjoterapeuty mamy licencjat, natomiast w przypadku pielęgniarki i położnej nie?
  2. Dlaczego w przypadku zawodu fizjoterapeuty mamy magistra, natomiast w przypadku pielęgniarki i położnej magister jest obwarowany wymogiem posiadania specjalizacji?
  3. Dlaczego w przypadku pielęgniarki i położnej magister pielęgniarstwa (bez specjalizacji) został potraktowany na równi z wykształceniem średnim? Tego nie ma w przypadku zawodu fizjoterapeuty (adekwatnie powinien zostać potraktowany jak technik!) Dlaczego zawody pielęgniarki, położnej, fizjoterapeuty w powyższym kontekście potraktowano w projekcie ustawy w odmienny sposób?

​Bardzo proszę o merytoryczne odpowiedzi. Uwagi typu: Mielcarek jątrzy, skłóca środowisko zawodowe pielęgniarek i położnych, a teraz całe środowisko ochrony zdrowia pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi jest argumentacją dzieci z piaskownicy.

Podnoszę merytoryczne kwestie. Proszę o rzeczowe odpowiedzi. Zapraszam do szerszych wypowiedzi. Ich treść na życzenie autorów zamieszczę na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych. Z przyjemnością! Portal miesięcznie odwiedza około 80-100 tysięcy unikalnych użytkowników. Zapraszam do dyskusji. 

Warto podkreślić, zasadniczy fakt, że obywatelski projekt ustawy o wynagradzaniu w ochronie zdrowia nie pisała strona rządowa, lecz 9 związków zawodowych. Czyli także "panie w czepkach". Dlaczego Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych dopuścił do tak niesprawiedliwego potraktowania pielęgniarek i położnych w kontekście grupy zawodowej fizjoterapeutów? 

Mariusz Mielcarek 

P.S. To drugi artykuł z cyklu dziesięciu (NIE)porozumienie Zawodów Medycznych, a wynagrodzenia pielęgniarek i położnychJutro w niedzielę kolejny o 18.00 Obiecuję, będzie ciekawie...

 

 

      

      

 

Komentarze użytkowników

#1  2016.12.03 18:25:56 ~Sara

Panie Mariuszu mam nadzieję że ten projekt jest jakimś nieporozumieniem. To z czym mamy teraz do czynienia to jest jawne prześladowanie naszej grupy zawodowej. Chcemy tylko sprawiedliwości a Pan Radziwił z Porozumienia Zielonogórskiego nie dorasta nam do pięt, to najgorszy minister wszechczasów. Wydaje mi się ze mamy coraz mniej siły do walki jesteśmy już dojrzale,zmęczone a młodych już w tym kraju nie ma. Również czekam na merytoryczne argumentacje osób dokonujących wpisów rodem z piaskownicy . Pozdrawiam Panie Mariuszu i czekam na kolejne artykuły.

#2  2016.12.03 18:44:50 ~Andzia

I znowu dostajemy po nosie. U mnie w pracy zaraz mi to smierdzialo kody technicy ryb tak bardzo naciskał żeby to podpisać. Dlaczego pozwalamy stawiać się na równi z fizjoterapeutami, laborantami czy technikami, kiedy w tej punktacji daleko przed nami jest brać lekarska. Gdzie sprawiedliwość :(

#3  2016.12.04 06:13:01 ~piel.

Chciałam zapytać, co zdaniem pana Mielczarka da "tu" dyskusja i obrzucanie się błotem, do której zachęca na tym forum!

#4  2016.12.04 07:49:38 ~mgr nie sp

Zadałam pytanie związkom zawodowym dlaczego mgr nie jest ujęty w projekcie, odpowiedź - poszczególne grupy zawodowe same układały widełki, pielęgniarki brały pod uwagę poziom umiejętności. dla mnie kolejna bzdura, ale niepodpisywanie projektu doprowadzi do pozostawienia nas na poziomie 0,6 i 2400zł w 2020r tak jak ustaliło ministerstwo.

#5  2016.12.04 16:45:40 ~obserwator

Rzeczywiście fizjoterapeuci są ujęci w sposób czytelny ale im bardziej się wczytuję w podział pielęgniarek i położnych to w grupie 3 są ujęte pielęgniarki/położne z magistrem ORAZ ze specjalizacją, a nie "i" ze specjalizacją. Myślę, że można to rozumieć w dwojaki sposób i wszystko zależy od interpretacji powyższego zapisu. Tzn: pielęgniarki/położne z magistrem "ORAZ" pielęgniarki/położne z magistrem i specjalizacją. Panie Mariuszu myślę, że tę kwestię trzeba wyjaśnić i wtedy działać, chyba że jest Pan pewien, a ja się mylę. Uważam, że można to było zrobić tak jak w przypadku fizjoterapeutów, prosto i czytelnie.

#6  2016.12.04 17:16:17 ~obserwator

Zgadzam się z Sarą, nie jesteśmy już młode i jesteśmy już zmęczone ciągłą walką z wiatrakami. Pracuję już 30 lat w zawodzie pielęgniarki i miałam nadzieję, że ten zawód zostanie wreszcie doceniony min. przez rządzących, że będziemy traktowane z szacunkiem, a nie jak tania siła robocza! Czy kiedykolwiek to się zmieni? ŚMIEM WĄTPIĆ

#7  2016.12.04 17:16:19 ~#@!

A co to jest to POROZUMIENIE Zawodów Medycznych? pewnie twór stworzony do podburzenia grup medycznych; im ich więcej tym mniej mogą- zasada stara jak świat wykorzystywana przez decydentów!

#8  2016.12.04 23:05:26 ~fizjoterap

Tyle że za rok nie będzie już prowadzonych studiów fizjoterapii na poziomie licencjata a od razu 5 letnie jednolite. Faktycznie, licencjaci i technicy pozostaną,ale ich będzie coraz mniej. Nie za bardzo rozumiem komentarza typu "Andzia". Stawiacie się Państwo na równi ze średnim personelem medycznym ponieważ jesteśmy wszyscy średnim personelem - w Polsce. Za granicą wygląda to trochę inaczej ;)

#9  2016.12.04 23:28:42 ~Ob

No tak bo znaczaca podwyżka do 5800 jest zupełnie bez sensu lepiej nic nie robić i spierać się dalej o głupoty za 2000.

#10  2016.12.05 02:24:06 ~Pawel

A czy zdaje Pan sobie sprawę, że w innych zawodach medycznych specjalizacja trwa więcej niż 2 lata i żeby podejść do niej trzeba mieć tytuł magistra - tak jak to jest w wypadku fizjoterapeutów? Na szybko z CMKP: "Specjalizacja trwa 4 lata. W zależności od realizowania planu nauczania może trwać krócej lub w przypadku nie zdania egzaminu końcowego dłużej.W tym czasie fizjoterapeuta ma do odbycia ( +/ - w zależności od nanoszonych zmian w programie nauczania) : 658h modułów w czasie nauczania 1171h staży kierunkowych 371h kursów obowiązkowych "

#11  2016.12.06 16:31:10 ~Maria

Było by cudownie bo dostałam bym aż 1000 zł do podstawy bo tyle mi brakuje aby mieć podawy brutto 2800 po specjalizacji

#12  2016.12.09 16:45:34 ~AWOI

Powinno być tak w projekcie pielęgniarka z licencjatem 1,75 na równi z pielęgniarką tylko ze specjalizacją, z magistrem 2 , z magistrem i specjalizacją 2,5 i to było by najbardziej mądre i sprawiedliwe rozwiązanie

#13  2016.12.09 16:47:43 ~AWOI

Lobby ratownicze wycisnęło maxa ze swoich żądań , a nasze lobby no cóż jak zwykle wyciągneło kupe z pampersa, żal i żenada

#14  2016.12.12 15:14:32 ~FizjoT Do

Chcała byś zarabiać najwięcej z personelu średniego i prawie tyle co lekarz? Bez jaj. Przecież Wy wykonujecie jedynie polecenia lekarza.

#15  2016.12.16 11:20:43 ~ pielęg

Odnośnie komentarza nr #5, także uważam, że należy wyjaśnić interpretację "I" oraz "oraz". W przypadku gdyby wsk. 2 obowiązywał tylko pielęgniarki z tytułem mgr, które jednocześnie legitymują się tytułem specjalisty to byłaby to absolutna dyskryminacja magistra pielęgniarstwa względem magistrów innych zawodów medycznych i absolutnie nie można do tego dopuścić! Jestem wdzięczna Panie Mariuszu, że podnosi Pan tę kwestię! Proszę nie odpuszczać, ma Pan wśród współpracujących ze mną pielęgniarek ogromne poparcie. Życzę dalszych sukcesów

#16  2017.01.26 10:58:06 ~Pielęgniar

Od tego trzeba zacząć że izby pielęgniarskie nigdy nie stały za pielęgniarkami one są po to by stawiać wymagania zbierać składki itd. Sam fakt że po 5 latach nie wykonywania zawodu zabierają uprawnienia a czy one go dały jak ktoś ma dyplom to ma tak jak mechanik samochodowy czy każdy inny pracownik i nigdzie nie ma 6 miesięcznej pracy za darmo tylko tu to jest chore. Nawet jak walczyły o podwyżki to dostały związki i izby, a reszta ochłapy szkoda gadać.

Dodaj komentarz