Notatka ze spotkania w ministerstwie zdrowia w dniu 30 marca 2017 roku - pielęgniarka i położna poz

Ustawa o poz a pielęgniarka i położna poz

       

 

W dniu 30 marca 2017 odbyła się konferencja uzgodnieniowa dotycząca projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, w której uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia (Podsekretarz Stanu Zbigniew Król i Dyrektor Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Beata Rorant), Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (Wiceprezes NRPiP Mariola Łodzińska, Przewodnicząca Zespołu ds. podstawowej opieki zdrowotnej NRPiP Alicja Stanikowska, członek NRPiP Teresa Kuziara), Naczelnej Izby Lekarskiej, Kolegium Pielęgniarek i Położnych Rodzinnych w Polsce, Stowarzyszenia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia , Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych , Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Fundacji My Pacjenci, Konsultant Krajowy Medycyny Rodzinnej.

Pani Dyrektor Beata Rorant omówiła nową propozycję projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, która zawiera koordynowaną opiekę nad pacjentem. Poinformowała też o  wdrożeniu  programu pilotażowego dla projektowanej ustawy od 01.07.2017 do 31.12.2019 roku oraz wyjaśniła sposób finansowania świadczeń w poz, w którym utrzymana pozostaje  stawka kapitacyjna i wprowadzone finansowanie dodatkowe poprzez dodatek zadaniowy (tj. za opiekę profilaktyczną), dodatek motywacyjny (za jakość opieki), budżet powierzony- po pilotażu ( na koordynacje opieki nad pacjentem- od 01.01.2020 do 31.12.2022 roku). W omawianym projekcie  Zespół poz tworzą lekarz (koordynator), pielęgniarka poz, położna poz,  natomiast pielęgniarki w środowisku nauczania i wychowania do czasu przyjęcia nowej ustawy dotyczącej zdrowia dziecka, będą udzielały świadczeń na obecnych zasadach kontraktowania i finansowania.

Docelowo ma powstać Zespół poz na wzór pakietu onkologicznego i ma współpracować na wspólnej liście pacjentów, zasady tworzenia takich list mają wypracować świadczeniodawcy, niezależnie od formy organizacyjnej w jakiej udzielają i kontraktują świadczenia.

Podczas konferencji zostało potwierdzone uwzględnienie w nowym projekcie ustawy propozycji NRPiP dotyczącej wolnego wyboru przez pacjenta świadczeniodawców na obecnych zasadach, samodzielnego kontraktowania świadczeń w poszczególnych zakresach, wprowadzenia zmian dotyczących kwalifikacji pielęgniarek i położnych w podstawowej opiece zdrowotnej z zachowaniem praw nabytych. Propozycja NRPiP wprowadzenia do ustawy o poz  pielęgniarki gabinetu zabiegowego i punktu szczepień nie została uwzględniona w projekcie ustawy  lecz rozważa się  umieszczenie w rozporządzeniach regulujących zapisy ustawy o poz  lub  w tzw. rozporządzeniu koszykowym.

Pani Dyrektor B. Rorant poinformowała, że Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z opieki zintegrowanej nad pacjentami przewlekle chorymi.

Uczestnicy konferencji uzyskali zapewnienie, iż będą zaproszeni do kontynuacji prac nad aktami wykonawczymi procedowanej ustawy.

 

źródło: strona Naczelnej Izby Pielęgniarek

 

Zobacz także:

Aktualności według działów: Ustawa o poz a pielęgniarka i położna poz

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.04.07 19:59:58 ~poz

Dziwi mnie brak komentarzy ,a może brak zrozumienia tematu?

#2  2017.04.07 20:03:38 ~motyl

Ja poproszę jaśniej o TYM PROGRAMIE PILOTAŻOWYM ( a tak naprawdę to PROGRAMIE NA PRZECZEKANIE KONOWAŁÓW ALBO NA INNY RZĄD ALBO NA , WYPRODUKOWANIE PAŃ PO branżówkach ) Panie Mariuszu - proszę o szczegóły , tego programu pilotażowego " ? A PANIE ZACHĘCAM DO TEGO ABY NIE DAĆ ZGODY NA TO ABY TO : LEKARZ BYŁ WASZYM KOORDYNATOREM TYLKO JEDNA Z PAŃ POWINNA KOORDYNOWAĆ WASZĄ PRACĘ A NIE LEKARZ, który nie zna się na pracy PAŃ .BO TYLKO NA WYZYSKU ZNA SIĘ NAJLEPIEJ . NIE POZWÓLCIE NA TO !

#3  2017.04.08 18:04:59 ~Kaja

Wywalczyliśmy odrębne deklaracje wyboru położnej i pielęgniarki, teraz mamy wrócić do wspólnych deklaracji z lekarzem. NIPIP sprzedała nas, bo nie widzę zdecydowanego weta z " naszego " samorządu zawodowego. Tragedia! Nikt nas nie obroni.

#4  2017.04.08 21:04:30 ~inga

Pan minister Radziwił ma przychodnie POZ i MEDYCYNE PRACY I TO W TEJ SAMEJ PRZYCHODNI I DZIAŁA W TYCH SAMYCH GODZINACH więc robi wszystko pod siebie> A tak na marginesie czemu na spotkaniu tam nie było pani Małas,czy POZ dla niej za trudne? bo wysłała położną łodzińską ta to dopiero specjalistka.Za co płacimy te składki?

#5  2017.04.13 19:17:05 ~wiola

Wraca komuna, dyktatura ,ludzie ,co się dzieje? wszędzie , w edukacji też , tragedia .

#6  2017.04.13 19:21:57 ~wiola

Jestem pielęgniarką i wykładowcą ,istny cyrk ,ktoś kiedyś powiedział ,że z chorym i z niskim poziomem wykształcenia łatwiej się manipuluje

#7  2017.12.25 14:29:03 ~Paula

Witam pracuje w Jak z w ostatnim czasie moja Pani kierownik dostała telefon z NFZ z informacją że pielęgniarki POZ mają wrócić pod lekarzy. Czy to prawda ? Podobno nowa ustawa to wprowadza?

Dodaj komentarz