Zobacz pismo związku pip do marszałka senatu w sprawie grupy 8 i 9 pielęgniarek i położnych, zamieszczonych w ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia.

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu a wynagrodzenia pielęgniarek i położnych


8 czerwca 2017 - Spontaniczna akcja wysyłania przez pielęgniarki i położne pisma w sprawie "społecznego niezadowolenia" w związku z projektem ustawy autorstwa związków zawodowych. Zobacz propozycję pisma, które ma być wysyłane do izby pielęgniarek.

10 czerwca 2017 - Czarno na białym. Tak samorząd pip dzielił pielęgniarki i położne, w kontekście wysokości wynagrodzenia. Wczoraj zmienił zdanie! Dzień po uchwaleniu nowej ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. Pomroczność jasna?

10 czerwca 2017 - Panie w czepkach doznały OLŚNIENIA! Napisały list do ministra Radziwiłła, dzień po uchwaleniu przez sejm ustawy o wynagrodzeniach zasadniczych w ochronie zdrowia. Szkoda, że się nie zająknęły o projekcie ustawy autorstwa (nie)porozumienia związków zawodowych. Ale wezwał je do tego marszałek sejmu! Poczekamy...

10 czerwca 2017 - Izba naczelna pip wydała komunikat: "W związku z licznymi zapytaniami członków samorządu pielęgniarek i położnych...".


PILNE! 19 CZERWCA 2017 

OLŚNIENIE związku pip

 

W dniu 27 stycznia br. pisałem na portalu:

Władze związku pip agitują za podpisywaniem niekorzystnego dla grupy zawodowej pielęgniarek i położnych obywatelskiego projektu ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Najpierw dodatki brutto brutto (nie dla wszystkich), teraz rozwiązania deprecjonujące zawody pielęgniarki i położnej. Warto podkreślić zasadniczy fakt, że obywatelskiego projektu ustawy o wynagradzaniu w ochronie zdrowia nie pisała strona rządowa, lecz 9 związków zawodowych. Czyli także władze związku pielęgniarek i położnych. Dlaczego Ogólnopolski Związek dopuścił do tak niesprawiedliwego potraktowania pielęgniarek i położnych w kontekście innych zawodów medycznych?

Mariusz Mielcarek 


Poniżej publikujemy treść korespondencji skierowanej w dniu 28 listopada 2016 roku przez władze Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych do zakładowych, międzyzakładowych oraz regionalnych organizacji związkowych OZZPiP. 

Warto przypomnieć poniżej podział pielęgniarek i położnych autorstwa (nie)porozumienia związków zawodowych, za którym agitował związek pip:

Warszawa, 28 listopada 2016r.
ZK-818/VII/2016
Przewodniczące/y
Zakładowych, Międzyzakładowych i
Regionalnych
Organizacji Związkowych OZZPiP
/wszyscy/

Szanowni Państwo, Działając w imieniu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych informuję, że wobec ogromnych rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami strony związkowej dotyczącymi wprowadzenia zapisów ustawowych związanych z wprowadzeniem gwarancji najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmio tach leczniczych a propozycją wypracowaną przez Ministerstwo Zdrowia strona społeczna postanowiła opracować własny projekt ustawy, który będzie zgodny z oczekiwaniami pracowników, ale także będzie uwzględniał postulowany przez stronę rządową 3-letni okres przejściowy na stopniowe wprowadzenie przepisów w życie.

Strona społeczna rozpoczyna obecnie akcję zbierania podpisów poparcia ze strony pracowników dla tego projektu, zatem proszę o zapoznanie się z jego treścią i o ewentualne poparcie projektu ustawy. Liczba zebranych podpisów będzie dodatkowym argumentem w trakcie negocjacji z Rządem RP.

Podstawowe zmiany dotyczące naszej grupy zawodowej to podniesienie wskaźników pracy, w oparciu o które corocznie ustalać się będzie poziom wynagrodzenia zasadniczego, nie zamrażanie – tak jak proponowało to Ministerstwo Zdrowia - kwoty przeciętnego wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, które ma być podstawą do wyliczenia wynagrodzenia zasadniczego oraz skrócenie okresu przejściowego maksymalnie do trzech lat z gwarancją, że corocznie - poczynając od 01.07.2017 r. - pracodawcy będą zobowiązani sukcesywnie podnosić wynagrodzenia miesięczne pracowników wykonujących zawody medyczne co najmniej o 33,33% brakujących do gwarantowanego poziomu docelowego. Przy tym zapisie okres przejściowy skończy się najpóźniej 01.07.2019r.

Przewodnicząca
Zarządu Krajowego OZZPiP
Lucyna Dargiewicz

Zobacz także:

Ustawa o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia zostanie rozpatrzona przez senacką komisje zdrowia w dniu 20 czerwca, natomiast 21 czerwca została umieszczona w porządku obrad posiedzenia senatu.

Komentarze użytkowników

#1  2017.06.19 20:02:09 ~Elza

Wszyscy po rowno +dodatki za kwalifikacje! bez podzialow!

#2  2017.06.19 20:08:55 ~Bo

Ja się już wypisałam z OZZPiP. Róbcie to samo-skoro za nasze pieniądze robią nam krzywdę, to po co opłacać taki "związek zawodowy"?

#3  2017.06.19 21:40:55 ~maria

Pracuję w zawodzie 37 lat ,nie ! ogromne już dłużej patrzeć na to skr.stwo co oni z nami zrobili,ministerstwo zdrowia ,związki izby oni mi proponują 50 zł podwyżki ,na dzień dzisiejszy bo podstawa moja to1900 to wszystko jest żałosne ta cała moja praca nie ma już sensu całe moje życie nie ma sensu,po co ja mam pracować jak nie stać mnie na skromne życie ,już nawet nie czekam na emeryturę ,piprostu wysiadam z tego pociągu tzn ,zawodu.ojczyzna mnie olala ,związki i izby też ,wola dać Rydzykowi ,to niech dają ,ja i tak nie mam na to wpływu ale niech nie pierdolą że niema pieniędzy ,niech się nimi zachłystna,przeklinam ten dzień ,kiedy moja stopa stanęła na zawodzie, pielęgniarki, wszystkim paniom pielęgniarką kt9re wieża że będzie,je lepiej życzę zdrowia ,żeby dożyły tego dnia ,że pielęgniarką otrzyma normalne wynagrodzenie pa pozdrawiam was wszystkie

#4  2017.06.19 22:05:34 ~ana

49 zł brutto koszmar!

#5  2017.06.19 22:19:22 ~funia

20.06 w Toruniu spotkanie Prezydium nrpip z władzami izby toruńskiej.po co? Info na stronce toruńskiej izby.

#6  2017.06.19 22:41:54 ~piel

Przegraliśmy wszystko. Mam wrażenie że Panie z Biedronki potrafiły się normalnie zsolidaryzować i minimalnymi krokami mają więcej niż nie jedna z Nas. Szkoda pielęgniarstwa, ale z grobową miną można stwierdzić już PRZEGRANĄ dla wszystkich.

#7  2017.06.19 22:53:18 ~ona

Teraz najbardziej się cieszę z tego że nie marnowałam czasu na dokształcanie pielęgniarskie, a zrobiłam drugi kierunek studiów o innym zawodzie. Obecnie mam perspektywę a w obecnej sytuacji to raczej kolejny krok na to aby godnie przeżyć.

#8  2017.06.19 23:06:59 ~Mgr, specj

Nie narzekajcie, wszyscy mówią, że pielęgniarkom jest tak dobrze.

#9  2017.06.20 05:45:25 ~piel

W Senackiej Komisji Zdrowia może być ciekawie. Obecny skład Senatu to : 61 senatorów z PiS, 34 z PO, 1z PSL i czterech niezależnych, ale już senacką Komisję Zdrowia PIS „podarował” opozycji. Na 11 senatorów w jej składzie jest 6 senatorów z PO ( w tym przewodniczący komisji)i ,4 senatorów z PiS( w tym marszałek Senatu ) i 1 niezależny. Dzisiaj, 20 czerwca 2017 r. ,godz. 12:00, http://www.senat.gov.pl/transmisje/biezace-transmisje/

Dodaj komentarz