Poseł w Sejmie o nowej siatce płac pielęgniarek i położnych: "jest to chyba postawione na głowie"

Ogólnopolski miesięcznik branżowy pielęgniarek i położnych pielegniarki.info.pl - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.

Instrukcja złożenia podpisu pod petycją:

STOP deprecjacji zawodu pielęgniarki i położnej w Polsce!

1. Petycję może podpisać każda osoba, nie tylko pielęgniarka i położna. 

2. Petycja została opublikowana w dniu 2 sierpnia 2017 roku na stronie www.petycjeonline.com

3. Petycję można podpisać na dwa sposoby:

  1. Na stronie  www.petycjeonline.com pod adresem: https://www.petycjeonline.com/stop_deprecjacji_zawodu_pielgniarki_i_poonej_w_polsce
  2. lub korzystając z poniższego formularza.

​4. Pod petycją jest formularz, w którym należy wpisać, dane:

Imię, nazwisko, miejscowość, adres e-mail. Można w polu - "podpisuję ponieważ..." wpisać swoje uwagii.

5. Jeżeli podpisujący petycję, nie chce aby jego dane takie jak: imię, nazwisko, miejscowość (adres e-mail nie jest nigdy widoczny dla osób trzecich), były widoczne, to należy pod formularzem ODZNACZYĆ pole przy adnotacji "Pokazuj użytkownikom mój podpis". Wtedy w sekcji podpisy będzie widniał wpis: "Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w internecie". 

6. UWAGA!!! Po kliknięciu na "Podpisz petycje", na adres email podpisującego zostanie wysłany przez serwis www.petycjeonline.com link, w który należy kliknąć aby zakończyć proces składania podpisu pod petycją. Dopiero wtedy złożony przez nas podpis zostanie oficjalnie zaakceptowany. 

Dotychczas liczba złożonych podpisów przekroczyła 6 tysiący!

Zapraszamy do podpisywania petycji!

Petycja jest formą akcji społecznej pielęgniarek i położnych, użytkowników Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych www.pielegniarki.info.pl. Nie jest związana z żadną organizacją samorządu zawodowego oraz związków zawodowych pielęgniarek i położnych. 

Redakcja pielegniarki.info.pl 


 

Poniżej publikujemy fragmenty dyskusji na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia w dniu 7 czerwca 2017 roku. Dyskusja dotyczyła sposobu wynagradzania pielęgniarek i położnych, który został zaproponowany w  ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Poseł Elżbieta Gelert (PO):

Odnośnie do współczynników myślę, że na ten temat będą się wypowiadać inni. Powiem Państwu tylko jedno. Nie wiem, czy 2500 zł – bo taka ma być najniższa płaca dla pielęgniarek bez specjalizacji i studiów, czyli tych pielęgniarek, których jest około 70% w zawodzie – przyciągnie pielęgniarki do tego zawodu i czy faktycznie możemy mówić, że tym załatwimy sprawę chęci pracy narybku pielęgniarskiego. Nie wspominam już o lekarzach, bo to jest następna kwestia. To zapewne również nie przyciągnie pracowników.
 

I następna sprawa. Tu nie jest poruszana sprawa zawodów niemedycznych, których pracownicy są nierozerwalną częścią każdego zakładu opieki zdrowotnej. Zawsze mówi się, że pracownik „niebiały” powinien mieć nieco niższą grupę niż pracownik z personelu medycznego. Jak w takim razie ustawić wynagrodzenia personelu niemedycznego, jeżeli pielęgniarka ma zarabiać 2500 zł? Czy wtedy pracownicy centralnej sterylizacji, sprzątający, kuchni, administracji, kadr itd. mają mieć jeszcze poniżej tych 2500 zł? Jest to chyba postawione na głowie, a do tych 2500 zł mają dojść w roku 2021, kiedy najniższa płaca będzie wynosić… proszę? Tak, 2500 zł to będzie wtedy najniższa płaca. Oczywiście potem zaczyna to wzrastać, bo już nie bierze się 3900 zł… Poprosiłabym o odpowiedź na te pytania.

Poseł Zbigniew Pawłowicz (PO):

Dziękuję, Panie przewodniczący. Panie przewodniczący, Pani minister, moje pytania dotyczą grupy zawodowej pielęgniarek. W wykazie, który jest dołączony do ustawy, gdzie są wyszczególnione grupy zawodowe, odnośnie do pielęgniarek są trzy grupy zawodowe. (...) Pytanie jest bardzo proste – co z pielęgniarką, która skończy studia, ma tytuł magistra, a nie ma specjalizacji? Podobnie, jak z lekarzem? W punkcie 3 jest wymieniony lekarz albo lekarz dentysta bez specjalizacji. Dlaczego nie ma pielęgniarki magistra bez specjalizacji?

Następne pytanie. Co z pielęgniarkami, które ukończyły studia wyższe na poziomie licencjatu? Nie ma takiej grupy zawodowej. Co z pielęgniarkami, które nie mają specjalizacji? Mówię o pielęgniarkach i położnych. Przepraszam, mówię w skrócie, ale dotyczy to oczywiście obu grup zawodowych. Czyli, uważam, że te grupy zawodowe pielęgniarek powinny być bardziej rozbudowane i uszczegółowione. Dziękuję.

Poseł Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL):

Dajmy sobie teraz szansę na zadanie pytania. Po pierwsze: czy nie obawiają się Państwo, czy Pani minister się nie obawia, że dojdzie do konfliktu pomiędzy pielęgniarkami (z uwagi na to, że najważniejszym elementem podziału pomiędzy różne grupy pielęgniarek, położnych i pielęgniarzy jest uzyskanie tytułów zawodowych, zdobycie określonego wykształcenia, a nie doświadczenie)? Czy nie planują Państwo – może jeszcze na etapie prac parlamentarnych – wprowadzenia zmian, które będą niwelować tę dysproporcję płacową w zależności od wykształcenia, a nie doświadczenia, bo jest 14% różnicy pomiędzy wynagrodzeniem pielęgniarki a pielęgniarki ze specjalizacją i 43% w stosunku do pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją? I trzecia rzecz. Które organizacje pracodawców lub organizacje związkowe, oczywiście reprezentatywne – chodzi mi w pierwszej kolejności o partnerów społecznych, poparły tę ustawę i które samorządy zawodowe – pielęgniarek i położnych, lekarzy i fizjoterapeutów – poparły tę ustawę? Bardzo proszę o wyliczenie wszystkich organizacji, które poparły tę ustawę. Dziękuję bardzo.

Sekretarz stanu w MZ Józefa Szczurek-Żelazko:

Ponieważ pani poseł Gelert powoływała się na wynagrodzenie dla pielęgniarki na poziomie 2500 zł, chciałabym wyjaśnić, że takie wynagrodzenie – 2480 zł – będzie obowiązywać do 2019 r. Jest to droga dojścia. Natomiast docelowo, w wyniku tej regulacji w 2021 r. pielęgniarka ze średnim wykształceniem powinna mieć wynagrodzenie zasadnicze nie mniejsze niż 3200 zł plus oczywiście wszystkie dodatki, które będą jej przysługiwać ustawowo. To były pytania pani poseł Gelert. Przejdę do kolejnych.

Pan poseł Pawłowicz pytał o pielęgniarki. W projekcie ustawy znajdują się trzy kategorie propozycji wzrostu wynagrodzenia dla pielęgniarek – pielęgniarka z wyższym wykształceniem i specjalizacją, pielęgniarka ze średnim wykształceniem i specjalizacją i pielęgniarka ze średnim wykształceniem bez specjalizacji. Głównym założeniem projektodawców było to, aby gratyfikować te osoby, których kompetencje są niezbędne ze względu na pracę na konkretnych stanowiskach. Czytaj dalej...

 

Czytaj więcej artykułów z Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

Komentarze użytkowników

#1  2017.09.14 22:36:09 ~motyl

Do dnia dzisiejszego szczurowa nie jest w stanie podać GDZIE KONKRETNIE POTRZEBNI SĄ NA TIP TOP SPECJALIŚCI Z RÓŻNYCH PIELĘGNIARSTW . Bo NIE WIE PO PROSTU CO POWIEDZIEĆ .A dlatego że ZROBILI NAGONKĘ ( te IZ.DY z naczelnej izby i inni ) i NIE WIE TERAZ CO ? MA POWIEDZIEĆ !

#2  2017.09.14 22:46:10 ~3

Szczur! Rozwaliła wszystko!

#3  2017.09.15 01:15:26 ~piel

Samo nazwisko mówi za siebie

#4  2017.09.15 06:48:56 ~Tomasz

Dzięki ale jak najszybciej uciekam z tego zawodu bo ta siatka płac mnie rozwalił nigdy więcej nie pójdę na wybory nie będzie mnie jakaś grupa bez zawodu bez doświadczenia wykorzystywać sobie podnoszą kiedy tylko mogą a mnie traktują jak dziada który musi pomagać za darmo ale jak będzie furtka pomimo że lubię ten zawód pielęgniarz to jestem zmuszony do jak najszybszego odejścia niech podły opiekują się chorymi za najniższą płacę w tym chorym kraju wykorzystywanym przez opcje polityczne które ponad wszystko stawiają swoje fochy zamiast Polskę o którą tak długo przelewanie krew dzisiaj można powiedzieć iż niepotrzebnie.

#5  2017.09.15 07:36:18 ~do 4

Ależ długie zdanie:), czytałam prawie na bezdechu:).

#6  2017.09.15 07:46:06 ~do4

Jak będziesz tak szybko uciekał jak piszesz jedno zdanie to twój pracodawca może być spokojny.

#7  2017.09.15 08:29:35 ~kiwi

Do 5 i 6 - jesteście trollami ?

#8  2017.09.15 09:51:32 ~Bo

5 i 6 nie są trollami,ale chyba chodzi im o to,że jednolity,gęsty tekst Kolegi,bez jakichkolwiek znaków interpunkcyjnych,jest b.trudny w odbiorze.Chociaż osobiście uważam, że jest dużo lepszy w przekazie niż sposób wypowiedzi Pani Cholewki (chyba dr pielegniarstwa) z MZ-kiedyś były tutaj publikowane.

#9  2017.09.15 11:23:42 ~irena

Co jeszcze w Sejmie robią ? - Szczur , Cholewka i tym podobne? kto wybiera takich przedstawicieli? jak długo jeszcze pielęgniarki będą miały takiego pecha! --------KRZYCZEC - TO ZA MAŁO! -----

#10  2017.09.15 11:43:08 ~JAN

Słyszeliście - w pewnym szpitalu pielęgniarki zgłosiły sprawę Ustawy podwyżkowej do odpowiednich organów - wydano decyzję - pielęgniarki z mgr i licencj. mają być w grupie 6 - inaczej każdy Dyrektor łamie swoje podstawowe obowiązki jako osoby zarządzającej zakładem - czyli narzucony mu Ustawowo ZAKAZ DYSKRYMINACJI PRACOWNIKÓW - bardzo dobre posunięcie - nie potrzebny nam jak widać szczur.

#11  2017.09.15 12:05:33 ~Do #10

Jeżeli coś piszesz podaj źródło swoich info. "W pewnym szpitalu" - gdzie? "Do odpowiednich organów" - jakich ? Piszesz Jasiu bzdury - nie podpisuj się zatem poważnie Jan.

#12  2017.09.15 12:13:44 ~JAN

Otóż, z pewnych względów nie mogę podać więcej informacji - ale przyznacie że posunięcie jest fantastyczne, prawda?

#13  2017.09.15 13:05:32 ~do 10

Już wczoraj pisałam o tym, że ustawy muszą być przejrzyste, bo inaczej takie gnioty są wykorzystywane przez dyrektorów do krzywdzącej władzy w kwestii wynagrodzenia. Zawsze mnie dziwiła tak duża rozpiętość w "widełkach". Np. rozpiętość kilku jak nie kilkunastu stów zł. w grupie. A i tak przeważnie dawali nam minimum lub jakiś ochłap.

#14  2017.09.15 15:20:34 ~do12

Jak się boisz to wleź do mysiej dziury i nie denerwuj ludzi opowieściami nie wiadomo o czym.

#15  2017.09.15 16:07:29 ~Do #12

Masz rację z tym tylko, że to nie posunięcie jest fantastyczne a twoja "opowieść" - science fiction. Popieram zalecaną ci w komentarzu #14 "mysią dziurę".

#16  2017.09.16 05:47:04 ~Do #12

Janie, pieprzysz jak mały Jasiu po dużym piwie.

#17  2017.09.16 21:31:50 ~piel.

Okropne Żelazko szczurowate.

#18  2017.09.18 09:35:26 ~iga

Jan ma rację - a ten kto puszcza te komentarze to pewnie boi się o swoją skórkę - proszę spojrzeć w KP a potem krytykować ( sory, Wy KP przecież dobrze znacie )

#19  2017.09.18 09:40:50 ~ania

Tak wygrałyśmy sprawę - Janek mówi prawdę :-)

#20  2017.09.18 14:17:58 ~Do 19,10

Ania ( #19) i Jan (#10) - Wasze zachowanie jest typowe dla małych dzieci - "wiem, ale nie powiem". Kiedyś dawno temu pewna gmina miała szubienicę i kiedy sąsiedzi zwrócili się z prośbą o jej wypożyczenie uzyskali odpowiedź odmowną z argumentacją - mamy ją wyłącznie dla siebie i naszych dzieci. Podobne ?

Dodaj komentarz