Pielęgniarko nie waż się zlecać...

Ogólnopolski miesięcznik branżowy pielęgniarek i położnych pielegniarki.info.pl - nakład 30 tysięcy egzemplarzy.


Pielęgniarko! Nie waż się „zlecać opiekunowi medycznemu realizacji świadczeń zdrowotnych”. Nie masz do tego prawa!

W projekcie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego zapisano:

„§ 2. Pielęgniarka jest uprawniona do wykonywania samodzielnie bez zlecenia lekarskiego:

(...)

5) pielęgniarka może zlecić opiekunowi medycznemu realizację świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych, zgodnych z zakresem jego kompetencji” W uzasadnieniu do projektu podkreślono: „Ponadto w projektowanym rozporządzeniu wprowadzono regulację w zakresie możliwości zlecania przez pielęgniarkę opiekunowi medycznemu realizacji świadczeń wchodzących w zakres usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych zgodnie z zakresem jego kompetencji”. Ostatecznie powyższa regulacja nie znalazła się w podpisanym w dniu 28 lutego 2017 roku Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.

Dlaczego?

Odpowiedź znajdujemy w przedstawionej poniżej opinii do projektu przedmiotowego rozporządzenia, którą podało Rządowe Centrum Legislacji. ”Przepis § 2 pkt 5 projektu rozporządzenia, wprowadzający możliwość zlecenia przez pielęgniarkę opiekunowi medycznemu realizacji świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres usług opiekuńczo-pielęgnacyjnych, zgodnych z zakresem jego kompetencji, nasuwa wątpliwości co do zgodności z upoważnieniem ustawowym. Czytaj dalej...