Posłanka Bernadeta Krynicka (pielęgniarka) w sejmie: "Ja, odchodząc 2 lata temu do Sejmu na urlop bezpłatny po 24 latach pracy jako pielęgniarka, z wyższym wykształceniem, ze specjalizacją, 16 lat na stanowisku pielęgniarki oddziałowej, dostawałam na rękę...".

Nowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.


Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 10 października 2017 roku: 

Poseł Bernadeta Krynicka:

Panie Ministrze! Panie Marszałku! Wysoka Izbo!
Pan poseł Baszko mówił, jak to dobrze w Podlaskiem zarabiają. Ja, odchodząc 2 lata temu do Sejmu na urlop bezpłatny po 24 latach pracy jako pielęgniarka, z wyższym wykształceniem, ze specjalizacją, 16 lat na stanowisku pielęgniarki oddziałowej, dostawałam na rękę 2300 zł, w tym: 20% z tytułu wysługi lat, 25% dodatku funkcyjnego.

(Głos z sali: Brutto się mówi.)

Tak wynagradzał mnie rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego i były minister pan Arłukowicz. (Oklaski) Takie niskie wynagrodzenie otrzymywali prawie wszyscy, prawie wszystkie grupy zawodowe. To dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości od 1 lipca działa ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w służbie zdrowia, która ureguluje te sprawy i będzie wspierać pracowników ochrony zdrowia.

(Poseł Lidia Gądek: Z której nikt nie jest zadowolony w służbie zdrowia.)

(Głos z sali: Tylko głodują, brawo.)

Szanowni państwo, bądźcie cicho. Nie sposób nie przypomnieć słów byłego ministra pana Arłukowicza, dziś wielkiego obrońcy i heroicznego działacza (Dzwonek) na rzecz lekarzy rezydentów. Mówił pan do przedstawicieli protestujących lekarzy w 2014 r., nazwał ich pan małą grupą próbującą szantażować innych lekarzy i pacjentów.

(Poseł Bartosz Arłukowicz: Działaczy, działaczy, tego ministra tak nazwałem.) 

Wicemarszałek Stanisław Tyszka:

Dziękuję, pani poseł.

Poseł Bernadeta Krynicka:

Dziś pan chce, pan podjudza…

Wicemarszałek Stanisław Tyszka:

Pani poseł, dziękuję pani bardzo.

Poseł Bernadeta Krynicka:

…rezydentów, lekarzy i chce zbić na tym kapitał polityczny…

(Wicemarszałek wyłącza mikrofon, poseł przemawia przy wyłączonym mikrofonie) 

Wybrał ze stenogramu: Mariusz Mielcarek