Poseł wczoraj w sejmie o podwyżkach dla pielęgniarek w 2018 roku: Proszę słuchać uważnie, kwota na podwyżki w roku 2018 wyniesie 9600 zł w przeliczeniu na jeden etat...

Dodatki dla pielęgniarek.


Poseł Gabriela Masłowska na posiedzeniu plenarnym sejmu w dniu 10 stycznia 2018 roku powiedziała: 

"W budżecie na 2018 r. zabezpieczono środki na podwyżki wynagrodzeń dla ratowników medycznych, dyspozytorów medycznych oraz pielęgniarek i położnych w kwocie 177 mln zł. Są to środki ponad te ujęte bezpośrednio w budżetach wojewodów. Będą one przeznaczone na podwyżki dla pielęgniarek i położnych zgodnie ze wspomnianym przeze mnie rozporządzeniem ministra zdrowia z 8 września 2015 r.
Proszę państwa, łączna kwota na podwyżki w roku 2018 wyniesie 4800 zł w przeliczeniu na jeden etat. Proszę słuchać uważnie:
4800 zł w przeliczeniu na jeden etat, ponieważ dodatkowo otrzymają one 400 zł miesięcznie przez cały rok. Podwyżki dla ratowników medycznych, pielęgniarek i położnych u podwykonawców i dyspozytorów medycznych na podstawie porozumienia zawartego z ministrem zdrowia to kolejna kwota przeznaczona z budżetu państwa. Kwota na podwyżki w roku 2018 wyniesie 9600 zł w przeliczeniu na jeden etat, 800 zł miesięcznie przez cały rok".

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz także aktualności według działów - Zdaniem pielęgniarki - Monika Drobińska

 

Komentarze użytkowników

#1  2018.01.11 17:05:00 ~Oo

Jakie one?

#2  2018.01.11 17:06:06 ~Ga

Czyli 400 zł miesięcznie rozumiem?

#3  2018.01.11 17:08:45 ~MeadowDew

Właśnie . Jakie one ?

#4  2018.01.11 17:21:06 ~Hatszepsut

400 miesięcznie czyli? I zapewne brutto brutto.

#5  2018.01.11 18:05:56 ~Ja

Raz mowa o 4800 a za chwile 9600. Miesiecznie na etat. Chyba zera zapomnieli postawic przed zerami

#6  2018.01.11 18:08:58 ~Do 1 i 3

One czyli pieniadze. Przeczytajcie ze zrozumieniem,to nie boli:".177 mln. . Beda one przeznaczone na podwyzki."

#7  2018.01.11 20:13:24 ~rene

Do 6 .Kolezanki maja racje ,one" czyli pielegniarki ujete jest w dalszym tekscie. Czytamy ze zrozumieniem w przeciwienstwie do pani/na.

#8  2018.01.11 20:13:28 ~Gd

Poczekamy zobaczymy. Póki co to na razie figa z makiem.

#9  2018.01.11 20:54:44 ~a_

"One" są tak postrzegane i "one" niech to sobie zapamiętają. "Ten" co to mówił, chyba zapomniał wziąć tych różowych, a brać powinien 3 x dz.

#10  2018.01.11 20:58:11 ~pol

400zł miesięcznie niech sobie w pięty wsadzą. Ja jako sprzedawca w sklepie zarabiałam 2500,- bez nocek, świąt, weekendów i bez jakiejkolwiek odpowiedzialności! A oni łaskawie dadzą 400zł.

#11  2018.01.11 21:12:19 ~mm

Droga pani poseł gdyby nie owe 800 zl miesięcznie dodatku Zębali większość "onych" pracowałaby gdziekolwiek tylko nie w szpitalu.

#12  2018.01.11 22:44:43 ~Y

One! Ku. One!

#13  2018.01.11 23:00:41 ~Dor.68

A co z salowymi w szpitalach bo i taki personel jest w polskich szpitalach sama bylam salowa i zarabialam 1300 zl a i przy pacjentach niekiedy wykonywalo sie prace jak pielegniarka bo byl brak personelu a chory niczemu nie winien żeby nie mial opieki

#14  2018.01.12 04:32:55 ~gg

u podwykonawców teraz nie dawali to zmienili zdanie

#15  2018.01.12 05:59:30 ~Op

A co z opiekunami o nich nic się nie wspomina .brak słów. .

#16  2018.01.12 06:38:02 ~yet

KTO WIERZY W TAKIE BAJKI?

#17  2018.01.12 10:06:32 ~Piel~

4800 w ciągu roku! po 400 miesięcznoe 9600 w ciagu roku! Po 800 miesięcznie Ale w eter poszło że taaakie kwoty zarabiamy.dla mniej uważnych Taką kwotę co miesiąc.pomysły ministra są nieograniczone w tworzeniu bajek i gmatwaniu ile faktycznie zarabiamy.

#18  2018.01.12 10:13:35 ~K@!

A co pielęgniarkami nie pracującymi w szpitalach. Ja pracuję w Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych. Jak do tej pory żadne podwyżki nas nie objęły. Może jakoś mądry minister pochyliłby się nad naszym losem. W czym jesteśmy gorsze od pielęgniarek pracujących w szpitalach!

#19  2018.01.12 15:56:50 ~Mewa

A co z pielęgniarkmi pracującymi w dpsach ,o nich to nawet Pan Bóg zapomniał !

#20  2018.01.12 21:04:51 ~Piel

Jak to co! niedługo będzie uzdrowiona nasza ochrona zdrowia, mamy nowego MZ i Premiera tylko patrzeć jak będzie cudowne uzdrowienie :-)))

#21  2018.01.12 22:10:35 ~Ewa

Brawo takie podwyzki spowoduja ze powroca do kraju pielegniarki I polozne pracujace na zachodzie ponizej swoich kwalifikacji , a takze mlode dziewczeta podejma studia na tych kierunkach. W Polsce pacjenci beda mieli dobrze wyksztalcony personel pielegniarski. Brawl.

#22  2018.01.13 10:37:03 ~pl.

Ludźmi trzeba tak manipulować, by chcieli pracować. I ruszajcie do szkół piel,ale wtedy,kiedy kwota będzie realna.

#23  2018.01.13 11:24:24 ~ja

Salowe i opiekunowie to nie wasz portal my w lekarskim nie piszemy!

#24  2018.01.13 11:24:58 ~Piel.

Do 21 naiwna optymistka!

#25  2018.01.13 11:25:52 ~dodatki

Skończyć z tymi dodatkami! do niczego się nie liczą i mogą być zawsze zabrane !

#26  2018.01.13 11:26:15 ~my

Do 25 prawda

#27  2018.01.14 13:09:23 ~Monika

Do 25 i 26. To prawda możemy te dodatki wkrótce stracić ale jest taka możliwość by wywalczyć z dyrekcja by te zebalowe dał nam do podstawy. Nasz dyrektor ogromnie nie chciał ale że związki działały prężnie to się dało. Obecnie 800 zł netto mamy do podstawy a pozostałe 400zl netto dostajemy "na boku". Od września wchodzi ostatnia transza i już szykujemy się na kolejne spotkania z dyrekcja i walkę o kolejne pieniądze dodane do podstawy. A jest o co walczyć bo te pieniądze mają być do sierpnia lub września 2019 a potem nic. Gola wypłata. A jak mamy te pieniądze w podstawie to mamy pewność że pensja nam się nie zmieni

#28  2018.01.14 14:29:39 ~Do #27

Stawka zasadnicza jest stawką brutto. Nie jest zatem możliwe dodanie do niej stawki netto. Tego nie da się zrobić. Poczytaj o różnicach między stawką netto i brutto.

#29  2018.01.15 12:47:27 ~sonia

Czy pracodawca może podzielić środki z NFZ bez uzgadniania z pielęgniarkami? czy może dać całą kwotę przychodzącą z NFZ na położną położnej ? czy też kwoty te powinny być zsumowane i podzielone po równo?

#30  2018.01.15 14:22:05 ~Do #29

Świadczeniodawca przekazuje do NFZ imienny wykaz pielęgniarek i położnych zatrudnionych w dniu 1 sierpnia z podaniem na jakiej części etatów są zatrudnione. Ten wykaz jest aktualny przez cały rok – stąd osoby zatrudnione po 1 sierpnia nie mają prawa do dodatku. Niezwłocznie po otrzymaniu zmiany umowy, przekazuje propozycję podziału środków związkom zawodowym pielęgniarek i położnych zrzeszającym wyłącznie pielęgniarki i położne, działającym u świadczeniodawcy albo upoważnionemu przez okręgową radę pielęgniarek i położnych przedstawicielowi samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, jeżeli u danego świadczeniodawcy nie działają związki zawodowe . W przypadku niezawarcia porozumienia albo nieuzyskania pozytywnej opinii świadczeniodawca niezwłocznie dokonuje podziału tych środków w równej miesięcznej wysokości w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu pielęgniarki albo położnej,

#31  2018.01.16 10:11:09 ~sonia do30

Dziękuję bardzo u nas nie ma związków zawodowych a pracodawca przekazał całą sumę przychodzącą z NFZ na położną położnej, która pracuje na umowę zlecenie t.j 2 godz dziennie a pulę pielęgniarską okroił mocno i podzielił na pielęgniarki.czy możemy coś w tej sytuacji zrobić?

#32  2018.01.16 13:20:19 ~Do #31

O zaistniałej sytuacji należy poinformować Oddział Wojewódzki NFZ. Zostanie skontrolowany sposób podziału przekazywanych środków - jeżeli taki, jak piszesz, jest on nieprawidłowy.

#33  2018.01.16 16:27:22 ~sonia do31

NFZ odpowiedział że nie jest od kontroli a PIP nie zauważył nieprawidłowości lub nie chciał widzieć

#34  2018.01.16 17:15:17 ~Do#33

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA1 z dnia 14 października 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przewiduje nakładanie kar na świadczeniodawców realizujących w sposób niewłaściwy porozumienie o dodatku. Proponuję zainteresować problemem MZ - Departament Pielęgniarek i Położnych - E-mail: kancelaria@mz.gov.pl .NFZ wypłaca dodatek po otrzymaniu oświadczenia od świadczeniodawcy o jego postępowaniu zgodnym z określonym dokumentem - nie znalazłam niestety informacji kto ma czy też może to skontrolować.

#35  2018.01.16 19:57:29 ~Sonia do 3

Dziękuję bardzo nie wiem czy coś wskóramy prędzej któraś wyleci z pracy

#36  2018.02.12 19:42:30 ~Kate

One czy nie one, słuchajcie, nie wierzcie w obietnice wybiegające w przyszłość liczy się to co obecnie macie na rękę. Sama nie podejmę decyzji o pogłębianiu edukacji dopóki nie zobaczę efektów. Lubię bajki ale jeszcze bardziej faktyczne zyski.

#37  2018.02.14 21:53:18 ~wredny

Ja bym im nic nie dała. Największe obróbki nienawidzace pacjentów opiepszanie się i ciągle im malo

#38  2018.03.15 18:56:45 ~Kate

Obiecanki cacanki a naiwnemu radość. Pewne grupy społeczne będą zawsze miały lepiej. Bardziej opłacalne jest bycie lekarzem i już. Ludzie lubią kategoryzować i jeśli ktoś dobrowolnie wybiera posadę wykwalifikowanego parobka na pewno nikt nie zaprotestuje ale wręcz przeciwnie będą od takiej osoby wymagać coraz więcej i więcej.

#39  2018.03.31 21:33:11 ~ewa

Do "wredny" Może kup sobie najpierw słownik, poczytaj i dopiero potem pisz swoje wredne mądrości, najlepiej bez żenujących błędów.

#40  2018.04.20 10:27:46 ~Studentka

Do 23 Nie chciałabym pracować z taką osobą, bo jak nie szanuje Pani Pań salowych czy też opiekunek to mnie w przyszłości także nie będzie. Spróbujcie sobie bez nich poradzić na odcinku. Tak narzekacie na zachowanie lekarzy a tu widzę taki sam poziom . podłogi .

#41  2018.05.22 13:28:10 ~pielegn.

Znowu ogólnie piszą ,że pielegniarki dostaną ,ale czy w tych pielegniarkach sa pieleg. praktyk czy znowu lek POZ wezma nasze pieniądze i znowu usłysze ;cyt ja na panią nie dostaje żadnych pieniedzy.

#42  2018.06.20 15:25:24 ~piele

Moim zdaniem nie powinno być podziałów miedzy pieleg. i wszystkie powinnyśmy dostać obiecane pieniądze ;4x400 i nie byłoby żadnych problemów i nieporozumień i tyle na ten tematJe

#43  2018.06.29 20:27:45 ~Pola

Mało I mało , tylko pieniądze by chciały brać a nic nie robic tylko papiery pisac I przybijać pieczątki że robiły a tak naprawdę oprócz zabiegów nic nie robią przy pacjęcie tylko salowe lub opiekunowie , drugiego człowieka z błotem potrafią zrównać. Chciwość. Jak by minister zdrowia wiedział ile naprawde wykonuje pielęgniarka.

#44  2018.07.05 11:32:19 ~wypalona

Pani Polu papiery i pieczątki ktoś wymyślił, dlatego ich używamy.Panie salowe i opiekunki medyczne ,zwłaszcza opiekunki są od karmienia ,przebierania ,zmiany pościeli. Jeśli się nie ma wiedzy to proszę nie zabierać głosu.Zawsze tak było ,że pielęgniarki są be.

#45  2018.07.19 15:15:30 ~Zbigniew

Nie dawno leżałem w jednym z lubelskich szpitali I widziałem jak wykonują prace Panie pielęgniarki , zmieniają tylko noga na noge piją kawe, a doprosić ich się do odłączenia kroplówki nie możliwe bo nie mają czasów bo ktoś ciasto jedzą.

#46  2018.07.28 22:11:46 ~jola13

Jak można przyznawać podwyżki pielęgniarką i nie przestrzegać egzekwowania ich od pracodawcy .Moja stawka z dwoma specjalizacjami to 1950 zł, w tym 31 lat stażu ciągłego jako pielęgniarka .To ile otrzymam według nowej ustawy . Pracodawca nie ma dla pracowników pieniędzy ,bo sam by musiał sobie od koryta odjąć. A na to sobie nie pozwoli. Stawka minimalna u pracodawcy to stawka zasadnicza i dodatki ,które przepadają w chwili chorobowego, Nawet gdy włączą 1100 do stawki to nadal nie mam tych pieniędzy co należą się po specjalizacji ,a nadmienię ,że w 2019 bronię magistra.NO to już w tedy "kaplica".A pani salowa ma stawkę zasadniczą 2000zł. Gratulacje dla ustawy i pań które to podpisują.