Dwa komunikaty ze strony internetowej ministerstwa zdrowia z dnia 19 stycznia 2018 roku. W Polsce pielęgniarek nie cenią! Znamienne - o wzroście nakładów na system ochrony zdrowia, odbiurokratyzowaniu ochrony zdrowia oraz skróceniu kolejek rozmawiano bez udziału pielęgniarek.

Nowy minister zdrowia a pielęgniarki.


 

 

Minister zdrowia w dialogu poprzedzającym pierwsze działania

– Musimy rozmawiać i sprawić, by system ochrony zdrowia dobrze działał – te słowa padły ze strony ministra Łukasza Szumowskiego podczas spotkania z kilkudziesięcioosobowym gronem Naczelnej Rady Lekarskiej. Było to pierwsze oficjalne spotkanie ministra zdrowia, do którego doszło czwartego dnia jego pracy w gmachu przy ulicy Miodowej.

Z kolei dwa dni później z inicjatywy ministra zdrowia odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, podczas którego podniesione zostały m.in. kwestie niedoboru pielęgniarek czy możliwości polepszenia warunków ich pracy.

Minister zdrowia jest w stałym kontakcie z prezesem NFZ Andrzejem Jacyną – dziś odbyło się kolejne spotkanie w celu omówienia danych zbieranych przez wojewódzkie oddziały NFZ na temat sytuacji w szpitalach w całej Polsce. Dane te zestawiane są także z informacjami spływającymi codziennie od wojewodów.

Ponadto minister spotkał się dziś z dr hab. n. med. Małgorzatą Syczewską – dyrektorem Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, z prof. dr hab. n.med. Maciejem Banachem – dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. – Informacje o sytuacji z pierwszej ręki od zarządzających jednymi z najważniejszych szpitali w Polsce są niezwykle istotne. W dyskusji o kształcie systemu nie można pominąć głosu dyrektorów szpitali – zaznacza minister zdrowia. Mając na uwadze doniesienia medialne o trudnej sytuacji szpitala psychiatrycznego w Choroszczy, w ministerstwie zdrowia pojawił się dziś także Tadeusz Goździkiewicz.

– Liczę, że dialog ze wszystkimi zainteresowanymi doprowadzi do wypracowania konstruktywnych rozwiązań, nie tylko w zakresie bieżących problemów, ale i w całym systemie ochrony zdrowia – podkreśla minister Łukasz Szumowski.

źródło: strona internetowa ministerstwa zdrowia - 19 stycznia 2018 

Nowe otwarcie – początek konstruktywnego dialogu

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wraz z wiceministrami: Józefą Szczurek-Żelazko i Januszem Cieszyńskim spotkał się z przedstawicielami środowiska lekarskiego z Porozumienia Rezydentów OZZL, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Naczelnej Rady Lekarskiej.

Na spotkaniu omówione zostały wszystkie postulaty zgłaszane przez PR OZZL dotyczące wzrostu nakładów na system ochrony zdrowia, warunków płacy i pracy lekarzy, odbiurokratyzowania ochrony zdrowia oraz skrócenia kolejek.

„Dzisiejsze rozmowy napawają mnie optymizmem. Negocjacje wciąż trwają, na razie nie ujawniamy szczegółów, ale to, co na pewno mogę powiedzieć, to że spotkanie przebiegło w pozytywnej atmosferze. Obydwie strony wyraziły chęć kontynuowania rozmów, a termin kolejnego spotkania podamy już w poniedziałek” – podkreślił minister zdrowia.

źródło: strona internetowa ministerstwa zdrowia - 19 stycznia 2018