W pierwszej dobie sześciodniowej sondy oddano ponad 2 tysiące głosów! Sonda dotyczy wysokości wynagrodzenia zawodów medycznych (w tym pielęgniarek i położnych) za pracę w niedziele. Zobacz wyniki i zagłosuj i Ty!

Praca w niedzielę - z 45 do 200%

Bezpłatny miesięcznik dla pielęgniarek i położnych

Nakład 30 tysięcy egzemplarzy...

Poniżej okładka wydania marcowego...


23 lutego 2018 roku - Darmowe kursy języka niemieckiego dla dyplomowanych pielęgniarek i położnych - zobacz więcej informacji...


Zobacz także:

Aktualności według działów:

dodatki brutto brutto dla pielęgniarek i położnych po nowemu 

nowa ustawa o wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych

24 lutego 2018 roku - Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje szpitale. Przedmiot kontroli: czy dyrektorzy postępują właściwie realizując ustawowy wzrost wynagrodzeń zasadniczych, poprzez włączanie dodatków brutto brutto do pensji zasadniczych pielęgniarek i położnych.


25 lutego 2018 roku - Związki zawodowe pielęgniarek twierdzą, w piśmie do Głównego Inspektora Pracy, że ustawa o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych "opisuje grupę zawodową pielęgniarek i położnych nie w trzech, ale w pięciu grupach". Zobacz argumentację za tym punktem widzenia...

26 lutego 2018 roku - Pielęgniarce z wynagrodzeniem zasadniczym w wysokości 1 800 zł, podstawa powinna, zgodnie z ustawą, wzrosnąć o co najmniej o 69,60 zł. Pracodawca w swojej ocenie spełnił wymogi ustawy podnosząc jej wynagrodzenia zasadnicze o... złoty 2,70. Jakim cudem?

27 lutego 2017 roku - Dyrektor - Pan i Władca? "Część pracodawców próbuje bezpodstawnie nie uwzględniać posiadanego przez pielęgniarki i położne wykształcenia lub specjalizacji twierdząc, że pracodawca nie wymaga tak wysokich kwalifikacji na danym stanowisku pracy". 

28 lutego 2018 roku - Pielęgniarka podwyższyła swoje kwalifikacje zawodowe. Zgodnie z ustawą o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powinno się to wiązać z przypisaniem jej przez pracodawcę nowego, wyższego "współczynnika pracy". Kiedy powinien pracodawca dokonać? Natychmiast czy  od 1 lipca 2018 roku.                            


UWAGA!!! Zagłosuj w sondzie 

W związku z argumentacją rządu za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele, podejmujemy działania w celu doprowadzenia do zwiększenia stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego z 45 do 200%, za pracę w niedziele z dniem 1 stycznia 2019 roku. 

Komentarze użytkowników

#1  2018.03.12 15:45:07 ~Piel.

„W związku z argumentacją rządu za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele, podejmujemy działania w celu doprowadzenia do zwiększenia stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego z 45 do 200%, za pracę w niedziele z dniem 1 stycznia 2019 roku” i „Sonda dotyczy wysokości wynagrodzenia zawodów medycznych&rdquo. Osobiście nie znam nikogo kto bez względu na osiągane dochody nie chciałby, aby były one wyższe. Uzyskanie wyniku niższego niż 100 % „za” jest mało prawdopodobne. Równie dobrze można było zapytać – czy chciałbyś być młody, piękny i bogaty.

#2  2018.03.13 12:37:58 ~do #1

CZEGOŚ BIEDNY ? boś głupi;CZEGOŚ GŁUPI-boś biedny!

#3  2018.03.13 13:36:43 ~Do#2

Dziękuję za ocenę i wielce merytoryczny komentarz. Zagłosuj zatem na tak i "czekaj tatka latka". A będzie jak pisała poetka "Jaś nie doczekał". A zgodnie z kodeksem pracy dodatek przysługuje za każdą godzinę pracy w czasie przypadającym na porę nocną, w wysokości 20 proc. stawki godzinowej, wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę ( a nie wynagrodzenia danego pracownika). Oczywiście pracodawca może w regulaminach zakładowych lub w umowie o pracę zagwarantować pracownikom dodatek na wyższym poziomie. Skąd te 45 % własnego wynagrodzenia ?

#4  2018.03.13 18:50:02 ~Piel

Następnia akcja która się skończy fiaskiem jak wszystkie poprzednie np."jeden etat " itd. 200 % pomarzyć każdemu wolno :-)))

Dodaj komentarz