Pielęgniarstwo to też zawód a nie służba i jestem za podwyżką za niedzielę. Pielęgniarki też mają rodziny! Gdyby ci mądralińscy co są przeciwko pielęgniarkom popracowali choć trochę przy łóżku chorego w systemie zmianowym (w nocy, w święta) i zarabiali 1870 zł podstawy brutto po 39 latach pracy, to więcej nie zabraliby głupio głosu. Fajnie się pocwaniaczyć jak nie dotyczy. Jestem za podwyższeniem do 200 procent!!!

Praca w niedzielę - z 45 do 200%

Bezpłatny miesięcznik dla pielęgniarek i położnych

Nakład 30 tysięcy egzemplarzy...

Poniżej okładka wydania marcowego...


23 lutego 2018 roku - Darmowe kursy języka niemieckiego dla dyplomowanych pielęgniarek i położnych - zobacz więcej informacji...


Zobacz także:

Aktualności według działów:

dodatki brutto brutto dla pielęgniarek i położnych po nowemu 

nowa ustawa o wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych

24 lutego 2018 roku - Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje szpitale. Przedmiot kontroli: czy dyrektorzy postępują właściwie realizując ustawowy wzrost wynagrodzeń zasadniczych, poprzez włączanie dodatków brutto brutto do pensji zasadniczych pielęgniarek i położnych.


25 lutego 2018 roku - Związki zawodowe pielęgniarek twierdzą, w piśmie do Głównego Inspektora Pracy, że ustawa o najniższych wynagrodzeniach zasadniczych "opisuje grupę zawodową pielęgniarek i położnych nie w trzech, ale w pięciu grupach". Zobacz argumentację za tym punktem widzenia...

26 lutego 2018 roku - Pielęgniarce z wynagrodzeniem zasadniczym w wysokości 1 800 zł, podstawa powinna, zgodnie z ustawą, wzrosnąć o co najmniej o 69,60 zł. Pracodawca w swojej ocenie spełnił wymogi ustawy podnosząc jej wynagrodzenia zasadnicze o... złoty 2,70. Jakim cudem?

27 lutego 2017 roku - Dyrektor - Pan i Władca? "Część pracodawców próbuje bezpodstawnie nie uwzględniać posiadanego przez pielęgniarki i położne wykształcenia lub specjalizacji twierdząc, że pracodawca nie wymaga tak wysokich kwalifikacji na danym stanowisku pracy". 

28 lutego 2018 roku - Pielęgniarka podwyższyła swoje kwalifikacje zawodowe. Zgodnie z ustawą o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, powinno się to wiązać z przypisaniem jej przez pracodawcę nowego, wyższego "współczynnika pracy". Kiedy powinien pracodawca dokonać? Natychmiast czy  od 1 lipca 2018 roku.      


Komentarze na pielegniarki.info.pl

- Ale to nie przejdzie bo od dawna mają nas gdzieś. Rodziny osób pracujących w niedzielę są gorszego sortu. Uważają że to nasz obowiązek i nie powinniśmy się odzywać. Zarówno władze jak i ludzie nas otaczający są oburzeni że się o coś upominamy. My mamy zapierdalać a reszta może leżeć do góry dupami bo taki zawód wybraliśmy. A może by tak zostawić otwarte markety w niedzielę i dać zarobić więcej personelowi. Nie sądzę żeby mieli coś przeciwko. Jak nie to solidarnie zamknąć wszystko na niedzielę i spokój. Dla mnie zamknięcie sklepów to ograniczenie mojej wolności. Jakieś debile decydują co i kiedy mam robić, tłumacząc spędzanie czasu z rodziną. Ok - to na dniówkę w niedzielę zabiorę męża, syna i 3 moje psy, bo to moja rodzina, a przecież niedziela ma być dla rodziny!!!

- Popieram sama pracuje 36 lat w zmianach i zapomniałam co to są święta. Zawsze w któryś dzień przypada dyżur, po nocy jestem wykończona i co z tego że niby wolny dzień! Nocki nie przesłanej nie i zrobisz w dzień. Siedzę chwilę przy stole żeby nie robić przykrości rodzinie oczy się zamykają, niewiele z rozmowy jestem w stanie skojarzyć, a na potrawy nie mogę patrzeć. Jedynym marzeniem to jasiek i na półkę!!!

- Gdyby ci mądralińscy co są przeciwko pielęgniarkom popracowali choć trochę przy łóżku chorego w systemie zmianowym (w nocy, w święta) i zarabiali 1870 zł podstawy brutto po 39 latach pracy, to więcej nie zabraliby głupio głosu. Fajnie się pocwaniaczyć jak nie dotyczy. Jestem za podwyższeniem do 200 procent!!!

- Pielęgniarstwo to też zawód a nie służba i jestem za podwyżka za niedzielę. Pielęgniarki też mają rodziny

Zobacz inne komentarze na pielegniarki.info.pl 


UWAGA!!! Zagłosuj w sondzie 

W związku z argumentacją rządu za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele, podejmujemy działania w celu doprowadzenia do zwiększenia stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego z 45 do 200%, za pracę w niedziele z dniem 1 stycznia 2019 roku.