Szanowny Panie Ministrze, z niepokojem przyjmuję płynące ze środowiska pielęgniarek sygnały o niewystarczających obsadach pielęgniarskich na oddziałach.

1 min czytania
AktualnościBrak pielęgniarek
Szanowny Panie Ministrze,  z niepokojem przyjmuję płynące ze środowiska pielęgniarek sygnały o niewystarczających obsadach pielęgniarskich na oddziałach.

 


Interpelacja do ministra zdrowia
w sprawie niewystarczających obsad pielęgniarskich na oddziałach

Szanowny Panie Ministrze,

z niepokojem przyjmuję płynące ze środowiska pielęgniarek sygnały o niewystarczających obsadach pielęgniarskich na oddziałach. W skrajnych przypadkach pielęgniarki pełnią dyżury na oddziałach w podmiotach leczniczych jednoosobowo.

Obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie sposobu ustalenia minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz.U. poz. 1545) wydaje się nie spełniać swojej roli, jako aktu prawnego gwarantującego odpowiednie obsady pielęgniarskie. Istotne jest bowiem, że obowiązujące rozporządzenie zawiera sztywne regulacje, które nie uwzględniają profilu oddziału oraz realizowanych w nim świadczeń.

Świadczenia pielęgniarskie powinny być realizowane dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom z uwzględnieniem realizacji ich potrzeb, niezbędnych dla prawidłowego procesu terapeutycznego. Wielkość obsad pielęgniarskich ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo pacjenta, jakość opieki i satysfakcję pacjentów oraz samych pielęgniarek. W każdym przypadku obsada pielęgniarska powinna uwzględniać specyfikę danego oddziału oraz stan pacjentów, którzy w nim przebywają. Niewłaściwa, w szczególności jednoosobowa obsada pielęgniarska na oddziale w żadnym wypadku powyższych warunków nie spełnia.

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o odpowiedź na pytania:

1. Czy do Ministerstwa Zdrowia docierają sygnały o niewystarczających obsadach pielęgniarskich na oddziałach?
2. Czy w resorcie zdrowia prowadzone są prace mające na celu wprowadzenie zmian w obowiązujących przepisach, tak aby zapewnione były właściwe obsady pielęgniarek na oddziałach, które będą uwzględniać zarówno potrzeby pacjentów, jak i konieczność zapewnienia bezpiecznych warunków pracy dla pielęgniarek?
3. Czy w ocenie ministerstwa przepisy regulujące obsady pielęgniarskie na oddziałach nie powinny uwzględniać takich wskaźników zatrudnienia, które będą adekwatne zarówno z uwagi na profil oddziału i realizowane w nim świadczenia zdrowotne?

Z wyrazami szacunku
Krystyna Wróblewska
Poseł na Sejm RP
16 marca 2018 roku

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9409 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPielęgniarki Liceum Medyczne

Pielęgniarki w LM uczyły się nawet strzelać.

2 min czytania
Wspomnienia czasów LM przez pielęgniarki Jedna z pielęgniarek po Liceum Medycznym napisała: „Liceum Medyczne to była szkoła życia, dobrze nas przygotowała do…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowaWynagrodzenia pielęgniarek

Sąd: pielęgniarki z grupy 6 miały wyższe kompetencje niż pielęgniarki z grupy 2. Wynikało to z ich długoletniego doświadczenia. 

2 min czytania
Kuriozalne skutki siatki płac przedmiotem analizy sądu w sprawie o nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6.  Wyrok Sądu Rejonowego z…
Aktualności

Pielęgniarki powinny mieć umiejętność zdystansowania się od pracy zawodowej.

1 min czytania
Pielęgniarka: czuję niemoc, zmęczenie Jedna z pielęgniarek napisała do nas poniższą wiadomość. „Mam 51 lat. Myślałam, że tylko ja tak mam: zmęczenie,…
Komentarze