Żałosne jest czytać te wszystkie komentarze. Czytać jak się żrecie wzajemnie, jak sobie ubliżacie nawet tutaj na tym forum. Same nie wiecie czego chcecie. Nie chcecie pracować w święta ale chcecie jak najwięcej świąt, bo najlepiej płatne. Paranoja, prawda? Kilkanaście pielęgniarek na oddziale i żadna nie chce mieć dyżuru w Wigilie, Każda uważa, że jak oddziałowa wyznaczy ją na Wigilie, to ja niemal mobbinguje. No to kto ma być w tą Wigilie z chorymi?

"Układanie" grafików dla pielęgniarek.

Bezpłatny miesięcznik dla pielęgniarek i położnych

Nakład 30 tysięcy egzemplarzy...

Poniżej okładka wydania kwietniowego...

Zapraszamy do lektury...


Dołącz do grupy na facebooku: My pielęgniarki i pielęgniarze jesteśmy OBURZENI!


 

"UKŁADANIE"

 

GRAFIKÓW

.

Komentarz pod artykułem: Kilka przykładów "podłych praktyk"! Z licznych maili do redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych, wyłania się problem w kwestii układania grafików dla pielęgniarek i położnych przez pielęgniarki oddziałowe...

Żałosne jest czytać te wszystkie komentarze. Czytać jak się żrecie wzajemnie, jak sobie ubliżacie nawet tutaj na tym forum. Same nie wiecie czego chcecie. Nie chcecie pracować w święta ale chcecie jak najwięcej świąt, bo najlepiej płatne. Paranoja, prawda. Kilkanaście pielęgniarek na oddziale i żadna nie chce mieć dyżuru w Wigilie, Każda uważa, że jak oddziałowa wyznaczy ją na Wigilie , to ja niemal mobbinguje. No to kto ma być w tą Wigilie z chorymi? Czepiacie się gdzie popadnie i jak popadnie lekarzy. Niejednokrotnie świadomie, manipulujecie i szczujecie na nich, zmyślając jakie to niebotyczne zarobki maja, zsumowując im wynagrodzenie z trzech etatów. Epatujecie swoimi zarobkami 3,5 tys. zł, przemilczając fakt, że wy też często jak zresztą same się do tego przyznajecie na tym forum, pracujecie na trzech etatach. Jeśli wam, tak jak lekarzom, zsumuje się zarobki, to też suweren będzie wam, tak jak lekarzom zazdrościł. Dawno już było wiadomo, że jesteście kompletnie nielojalne w stosunku do kolegów, z którymi pracujecie czyli lekarzy. Ale, że jesteście tak nielojalne, zazdrosne, niekoleżeńskie w stosunku do samych siebie to szok. P.S. Urlopy planuje się na cały rok z końcem mijającego, lub w styczniu bieżącego, we wszystkich zakładach pracy i instytucjach. Jak można inaczej zapewnić ciągłość i bezawaryjność pracy w danym miejscu a zwłaszcza takim jak szpital, jeśli wszyscy chcieliby mieć urlopy w tym samym czasie. W polskich realiach pogodowych najlepiej w lipcu i sierpniu. Co do urlopu nie tylko trzeba się porozumieć z szefem ale przede wszystkim z kolegami, tak aby zawsze odpowiednia ilość pracowników zostawała w pracy.

Zobacz komentowany artykuł oraz komentarze użytkowników pielegniarki.info.pl (kliknij poniżej w link)

Kilka przykładów "podłych praktyk"! Z licznych maili do redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych, wyłania się problem w kwestii układania grafików dla pielęgniarek i położnych przez pielęgniarki oddziałowe...


5 kwietnia 2018 roku - Telewizja rządowa:  "Udało nam się porozmawiać z lekarką pracującą w szpitalu ze Złotoryji. Kobieta potwierdza wersję zwolnionej pielęgniarki, ale prosi o anonimowość...".

5 kwietnia 2018 roku - Wideo - wywiad z zwolnioną pielęgniarką ze złotoryjskiego szpitala: nie czuje, żebym działała na szkodę spółki! Ja działałam w imieniu i na rzecz pacjentów. Ich bezpieczeństwa i bezpieczeństwa personelu...

Więcej o sprawie pielęgniarki ze szpitala w Złotoryji

DOŁĄCZ do grupy:

My pielęgniarki i pielęgniarze jesteśmy OBURZENI!

https://web.facebook.com/groups/1736775269711907/

Komentarze użytkowników

#1  2018.04.10 08:17:01 ~piel

I tak powinno wyglądać planowanie urlopów. Jest duże ale.planują je pierwsze co dostają plan urlopów do ręki. Wiadomą sprawą, które koleżanki pierwsze dostają. Parodią się staje gdy człowiek trzeci raz z rzędu ma tylko wolne kratki do na niesienia wolnego w listopadzie. Wie o tym każdy co to przeszedł.

#2  2018.04.10 10:29:27 ~Piel

To trzeba przejrzeć grafiki z poprzednich lat i sprawiedliwie rozdzielić urlop, a jak nie to jest Dyrektor ds. pielęgniarstwa. U mnie urlopy planujemy grupami , tak jak pracujemy, każdy patrzy jak w zeszłym roku miał święta, lipiec, sierpień dzielimy na 4 lub 5 kawałków i da się, jak ktoś mocno wkurzony bierze L4 i są nadgodziny. Na raporcie wygarnijcie Oddziałowej w kilka osób. Czasy siedzenia cicho się skończyły. Spójrzcie na młodych.

#3  2018.04.10 10:32:16 ~Piel

Nie ma co się dziwić to oddzialowe wywołują ferment np. dwa razy pod rząd miałam wigilie. Oddziałowa po LM nie lubiła lic. i mgr. Ustapiłam głupiemu i dobrze sama na tym wyszłam.

#4  2018.04.10 10:49:00 ~Do autora

Trzeba sprawiedliwie układać grafiki, to nie będzie buntu, niech sobie oddziałowe przeglądają grafiki lata wstecz, w końcu to ich praca. A co do lekarzy to pieniędzy im od obgadywania nie ubywa, a czasy parzenia im kawek się skończyły i nie wyszły nam na dobre, bo zawsze dostawali podwyżki , gdy my protestowalismy i to o wiele większe. Plotkarstwo to brzydka cecha charakteru i jest w każdej firmie. Niech każdy sam zmienia siebie. Mam nadzieję, że przez trzymanie z lekarzami autor nie rozumie przekraczanie swoich uprawnień, do czego , jak wiemy, pielęgniarki są często zmuszane przez okoliczności.

#5  2018.04.10 10:55:51 ~Piel.

Dajcie spokoj juz z tematami zastepczymi. Kiedy normy zatrudnienia i walka o godne zarobki i stale podwyzki ? Co z Pania Sławą zwolniona pielegniarka ?

#6  2018.04.10 11:04:24 ~piel.

Do 5. Nie ty decydujesz co jest tematem zastępczym. Na szczęście! A o pani Sławie są bieżące informacje. Poszukaj sobie.

#7  2018.04.10 11:42:07 ~do5

Racja,temat zastępczy

#8  2018.04.10 11:46:14 ~do 6

A kto tu jest decydentem ? Bieżące info sprzed tygodni ? Dobre !

#9  2018.04.10 11:48:11 ~ja

Do 8 odp.PIS ;)ha

#10  2018.04.10 12:20:29 ~Piel.

Do autora/ki komentarza : żałosny/a to jesteś ty bo obrazasz ciężko pracujące pielęgniarki. Pielęgniarki i pielegniarze mają najniższe pensje, bardzo nie adekwatne do specyfiki pracy i jej szkodliwości.Nie wszystkie mają po 2 etaty. A jesli juz to kosztem ich zdrowia, zaniedbaniem rodzin i gorszej jakosci opieki.Często mają minimalne pensje i żeby nie dodatki dane przez PO dziś byli by klientami MOPS-ów czy in.ośrodków. Lekarze otrzymali stale podwyżki, odpowiednio wysokie. Zawsze reaguje się na ich żądania i nikt nie zabrania im prawa do strajku w przeciwieństwie do pielegniarek. Wcześniejsze emerytury spowodują jeszcze gwaltowniejsze braki pielegniarek a młode - to zaledwie garstka. Będą nowe frustracje (więcej pracy przy narastajacym deficycie kadrowym) a w związku z tym jak i również z dalszą pauperyzacja zawodu pielegniarki beda mialy miejsce czestsze wyjazdy za granicę i zmiany zawodu. To się teraz na dobre zacznie i jakim prawem ktoś ma czelność pisać komentarze deprecjonujace nas jako pielęgniarki ? Aprop's "kolegów " KOLEDZY WALCZĄ RAMIĘ W RAMIĘ !

#11  2018.04.10 12:24:21 ~ja

Nieprawda ja nie muszę planować urlopu do końca stycznia ( proszę nie uogólniać- nie we wszystkich)

#12  2018.04.10 12:24:39 ~ja

Nieprawda ja nie muszę planować urlopu do końca stycznia ( proszę nie uogólniać- nie we wszystkich)

#13  2018.04.10 12:36:35 ~,,,,,

Temat wyrwany z rzeczywistości.Aby cokolwiek,kogokolwiek oceniać,należy być w takiej sytuacji,znać ją dokładnie.Każdy przypadek jest inny.To jest uogólnianie,jak w horoskopie. /wpis 10- racja/,Pielęgniarka,która pracuje przy pacjencie to też człowiek,ma granice swojej wytrzmałości,szczególnie w tak trudnej obecnie sytuacji,w jakiej się znajduje właśnie pielęgniarka odcinkowa.Na każdym kroku mur,brak szacunku dla godności,honoru,nawał pracy spoczywa na 1 pielęgniarce,niemożliwy do wykonania.Rządzący robią wszystko,aby były skłócone,bo lepiej się nimi rządzi.Ale to jest wredne,nieetyczne.

#14  2018.04.10 12:45:01 ~Piel.

Do 10 super komentarz - dużo by pisał, ale nie tędy droga! KIEDY W KOŃCU NASTAPI TEN UPRAGNIONY DZIEŃ I ZROBIMY WIELKA MASÓWKĘ - MAJÓWKĘ ? POCZATEK 12 MAJA W SZTUCZNE ŚWIĘTO PIELĘGNIAREK WTEDY KIEDY MALAS LUB PTOK UDAJĄ DOBRE A SZCZUREK NAWET ŻYCZEŃ NIE ZŁOŻY - W INNYCH ZAWODACH NAWET PREMIER SKŁADA ! JAK MYŚLICIE KOLEDZY - LEKARZE PORADZĄ SOBIE 12 MAJA W SZPITALACH ?

#15  2018.04.10 12:45:06 ~Piel.

Do 10 super komentarz - dużo by pisał, ale nie tędy droga! KIEDY W KOŃCU NASTAPI TEN UPRAGNIONY DZIEŃ I ZROBIMY WIELKA MASÓWKĘ - MAJÓWKĘ ? POCZATEK 12 MAJA W SZTUCZNE ŚWIĘTO PIELĘGNIAREK WTEDY KIEDY MALAS LUB PTOK UDAJĄ DOBRE A SZCZUREK NAWET ŻYCZEŃ NIE ZŁOŻY - W INNYCH ZAWODACH NAWET PREMIER SKŁADA ! JAK MYŚLICIE KOLEDZY - LEKARZE PORADZĄ SOBIE 12 MAJA W SZPITALACH ?

#16  2018.04.10 12:50:45 ~do 2

P.Sława nie młoda i swoje zrobiła i jak zwykle stereotypy i obrażanie starszych a młode tak walczą że ho, ho - akurat !

#17  2018.04.10 12:57:03 ~Piel

Do 10, 13,14 super komentarze i takich tu potrzebujemy w GŁÓWNYCH TYTUŁACH KOMENTARZY TEGO PORTALU

#18  2018.04.10 13:09:37 ~Razem

Do 7 popieram. Zachęcam do większej aktywności.Ostatnio i ja to zrobiłam, żeby nie było zaraz pyt. "a co ty zrobiłaś? " Partia "Razem" śledzi m.in. problemy w służbie zdrowia. P.Marcelina Zawisza (działaczka partii " Razem" ) - poczytajcie o niej w Google. Pielęgniarki działają w tej partii. SAMO SIĘ NIC NIE ZROBI !

#19  2018.04.10 13:10:25 ~,,,,,,

Pielęgniarki powinny występować o odszkodowania za utratę zdrowia fizycznego i psychicznego,spowodowanych brakiem odpowiednich warunków pracy,brak sprzętu do dźwigania,nadmiar obowiązków,brak odpowiedniej ilości personelu w stosunku do zakresu obowiązków,wieczne braki materiałów,zmuszanie do robienia z niczego coś Hasło:ma być zrobione,ale jak,czym i kiedy nikt nie powie,żadna oddziałowa i żaden szef.Niewolnicza praca.

#20  2018.04.10 13:21:07 ~my

Do autora komentarza głównego typowe ble, ble, ble i jeszcze oczernianie pielegniarek! I kto to robi ? Podpis jest ! P.Mielcarek ABC planowania urlopu pielęgniarki znają doskonale - proszę nie pouczać tak publicznie bo to nie przystoi.Znamy swoją wartość i proszę nas nie obrażać.

#21  2018.04.10 13:21:10 ~my

Do autora komentarza głównego typowe ble, ble, ble i jeszcze oczernianie pielegniarek! I kto to robi ? Podpis jest ! P.Mielcarek ABC planowania urlopu pielęgniarki znają doskonale - proszę nie pouczać tak publicznie bo to nie przystoi.Znamy swoją wartość i proszę nas nie obrażać.

#22  2018.04.10 13:24:21 ~Ja

Do 18 dzięki - faktycznie P.Marcelinie Zawiszy bardzo dobrze znane jest środowisko szpitalne - czyt. przed chwilą z Google

#23  2018.04.10 13:24:21 ~cd

A jak wygląda posiłek głównie obiad,jeżeli w grafiku są 2,3 dyżury-dzienne 12 H,to kiedy ona ma zadbać o solidny właściwy posiłek/w pracy nie ma zapewnionego posiłku/,a jak pracuje na innych etatach,robiąc przysługe szefom/bo za proponowane pieniądze i warunki,robi sobie krzywdę/,bo inaczej oddział,szpital do zamknięcia.

#24  2018.04.10 13:25:37 ~piel.

Do 10, 14 - super i na czasie

#25  2018.04.10 13:30:53 ~do 18

Merytoryczne, madre

#26  2018.04.10 13:38:57 ~do 17

Popieram

#27  2018.04.10 15:09:36 ~EWA

Wigilia jedyny i wyjątkowy dzień w roku -w którym mniej niż 1/3 społeczeństwa pracuje- jest płatna tak jak każdy inny dzień roboczy w roku ( więc zły przykład ) . Noc wigilijna w godzinach 22-6 to+ 65% podstawowej stawki. Podstawy ,która nie zmienił się od co najmniej 3,5 lat ( zembalowe mamy obok podstawy ,nie spowodowało więc wzrostu podstawy zaszeregowania co za tym idzie pochodnych ).

#28  2018.04.10 15:18:54 ~Piel.

Ostatnie podwyżki były od Religii a nie 3,5 roku temu. 3,5 roku temu nic nie dostałam - dopiero dodatek zembalowy w 2016 począwszy od stycznia. Dla innych grup podwyżki do podstawy. Dziś marna emerytura i ogromny żal utraty tylu świąt a wigilii ile ! Zawód bez prestiżu i szacunku - ostrzegam naiwne !

#29  2018.04.10 16:50:55 ~gość

A może raz na jakiś czas oddziałowa zapełni braki kadrowe, weźmie chociaż jedno święto, a później zostanie w tygodniu jej oddany wolny dzień niech się poświęci dla pacjentów. Ona ma za zadanie walczyć o nas i np. duże św powinny być dodatkowo płatne nikt za marne grosze nie chce pracować w święta. a jeżeli nie będziemy pracować w niedzielę to pensja bez nawet tego marnego dodatku żenada. Jeżeli ktoś idzie na L4 to nie mamy nadgodzin tylko zwraca się nam dyżury w kolejnych miesiącach nikt tak nie chce , więc rolą oddziałowej jest to wywalczyć od dyrekcji a nie tylko przylizywać się do pracodawców.

#30  2018.04.10 17:07:01 ~do 29

Prawda.Najlepiej ,aby pielęgniarki ją komplementowały stawiały na piedestale.Ale za co? Na szacunek trzeba sobie zsłużyć.

#31  2018.04.10 17:12:06 ~xxx

U mnie pracownicy pracujący na 1 zmianę/biuro,oddziałowe,przełożona itd./, w wigilę pracują do godz.12,pozostałe godziny mają gratis,idą do domów.Pielęgniarkom zmianowym te wolne godziny się nie należą.

#32  2018.04.10 18:27:47 ~EWA

EWA . Muszę sama siebie poprawić . Chciałam powiedzieć , że w wigilie pracuje poniżej 3 % pracowników a nie poniżej 1/3 .

#33  2018.04.10 19:55:05 ~Obserwator

A tak w ogóle po co są oddzialowe,przełożone i jeszcze naczelne? Dac 2 do pracy na oddziale,a wystarczy 1 do grafików,rozliczeń i zaopatrzenia w leki.Przecież 3 razy ilość godzin do wypracowania w miesiącu to duża pomoc na oddziale.

#34  2018.04.10 20:48:17 ~,,,,,,,

Pracowałam za granicą,tam był oddziałowy na 3 mniejsze oddziały,nie było takiego tworu jak przełożona,naczelna,grafikami obstawą personelu zajmowała się kadrowa.Biuro nie było tak rozbudowane jak w Polsce.

#35  2018.04.10 20:51:12 ~aaa

Nie było też epidemiologicznych,nad tym panował oddziałowy i lekarz ds. lecznictwa

#36  2018.04.10 21:09:41 ~AD 19 !

O TYM PISZCIE . TO SĄ PROBLEMY WCIĄŻ ZA RZADKO PODNOSZONE A NAJWAŻNIEJSZE . BO TU IDZIE O ŻYCIE PIELĘGNIAREK KTÓRE JEST W SZPITALACH CORAZ BARDZIEJ ZAGROŻONE !

#37  2018.04.10 21:57:33 ~23#

Wszyscy tak najeżdżacie na oddziałowe ale jak jest ogłaszany konkurs to za wiele chętnych nie ma.Bycie oddziałową to nie tylko ułożenie grafiku, wpisanie leków to wiele innych ważnych obowiązków! Jak osoby bedace na dyżurach kończą prace to zamykają drzwi i koniec a oddziałowa czasami zastanawia się czy wszystkiego wystarczy i czy np. ktoś nie zadzwoni że nie przyjdzie do pracy bo jest chory lub się coś wydarzyło. Nie jest to wina oddziałowej ze jest nas tak mało,a oddziałowa też nie zawsze może stanąć do pracy przy pacjencie Dopóki sama nie spróbowałam tego chleba też tak myślałam ,ale cieszę się ze podjęlam decyzje o rezygnacji Mogę powiedzieć jedno nadal będę pracowała w zespole na którym zawsze mogę polegać i nie mogę się już doczekać kiedy do nich dołączę

#38  2018.04.11 07:56:44 ~Piel.

Do 7 i tak będziesz narzekać a odnośnie pracy oddzialowych przy pacjencie to wielka rzadkosc tym bardziej, ze osemkowych coraz wiecej i koordynujaca i zleceniowa itd. Od 1 maja zapowiedziano już podwyżkę dla służb mundurowych - nie dodatki ! To kolejna podwyżka w tym dla pracowników cywilnych.My dla pacjenta mamy być służba ale dla rządu tylko ochroną zdrowia.Cwane a co wiąże się z finansami, przywilejami. Tak ciężki zawód pielęgniarki i zero szkodliwości płacowej, przywilejów (nauczyciele mają jedno i drugie i jeszcze trzecie bo nawet i trzynastki) A ponadto obecnie mamy deficyt kadrowy jeśli chodzi o pielęgniarki ! Jak można tych ważnych przyczyn nie wykorzystać do mądrej walki o swoje ? Czy to jest problem z odwagą, inteligencja, pazerstwem ? Zapewne tak i p.w. brak szacunku dla siebie i wspolpracownikow. Kierowcy MZK szybko wywalczyli swoje - godne pensje min.4,400 plus premie.Nie wymaga się od nich szczególnych kwalifikacji.Ale mają wspaniałą cechę - solidarność w środowisku zawodowym!

#39  2018.04.11 08:01:14 ~do 38

B.dobrze napisane

#40  2018.04.11 13:27:58 ~a_

Do #38, Być może masz rację, to kwestia mentalności Florencji: jak słyszę od takiej koleżanki 'zawsze tak robiłyśmy" to ręce opadają. Bo nieważne że np. zmieniły się standardy, ale ważne że "zawsze". Przychodzą moje koleżanki do pracy ledwie powłócząc nogami, tak są chore ale na zwolnienie nie pójdą. Co jest nieodpowiedzialne z wielu powodów, ale skoro już nie chcą myśleć o sobie, to niech pomyślą o tym, że stanowią źródło zakażenia dla innych. Same się leczą, łykają masę środków p/bólowych , same zlecają sobie antybiotyki-to jakaś masakra. Na dyżurze najczęściej jest tak, że stoi 2l butla wody i do końca dyżuru jest w połowie wypita, bo nie ma czasu na ludzkie zjedzenie posiłku, a tym bardziej na właściwe nawodnienie się. I tak jak te małe motorki zasuwamy i zasuwamy w ciągłym stresie, co wpływa bezpośrednio na atmosferę pracy. Niestety.

#41  2018.04.11 15:15:12 ~do 37

Nie ma chętnych do konkursów bo wszyscy wiedzą ,że "wygra" kto ma wygrać.

#42  2018.04.11 16:22:49 ~do#37

Rozumiem oddziałowe i ich frustracje.Mają zawód medyczny, a muszą wykonywać czynności administracyjno-gospodarcze, gdy są tacy, którzy ukończyli prawo, ekonomię, zarządzanie, psychologię itp, leżą do góry brzuchem na łatwym chlebie (zasiłki). Podobnie z innymi medykami. Nie jeden podpierając się nosem niesie pomoc chorym, np:operując ich, a kolega po fachu z braku chętnych wikła się w działalność administracyjno - gospodarczą.

#43  2018.04.11 17:49:50 ~llll

Pielęgniarki to masochistki,zawsze robią bo muszą."Nie chce ale musze"

#44  2018.04.11 21:08:57 ~mam pytani

Powiedzcie mi panie jak to jest, czy większość pielęgniarek utrzymuje rodziny samotnie ?

#45  2018.04.12 01:01:28 ~Yxuz9

Lekarze nie są kolegami pielęgniark,to oni są nielojalni w stosunku do nas .Świadomie i bez skrupułów obciążają pielęgniarki częścią swoich obowiązków i zwalają odpowiedzialność,a jak przychodzi do rozdziału kasy w szpialach to ile mogą zagrabiają z części należnej pielęgniarką .Dają radę pracować na kilku etatach bo jak już napisałam wysługują sie pielegniarkami w części swoich obowiązków

#46  2018.04.12 19:31:42 ~DO #45

Wysługują się bo im na to pozwalacie.

#47  2018.04.13 11:29:30 ~Jadzia

Koleżanka , której córka pracuje w dziale dystrybucji Orlenu powiedziała mi, że jej dziecko zarabia godnie, czyli około11 tys. brutto. Syn mojej siostry, młody prawnik zarabia około 20 tys. zł brutto. Wciągu kilku lat wybudował sobie piękny dom. Syn mojej kuzynki jest informatykiem. Zarabia również godnie czyli kilkanaście tys. zł. Syn kolejnej znajomej pracujący jako elektronik 12 tys. Też, jak określiła znajoma, godnie. Moja córka pielęgniarka , tak jak dzieci wszystkich wymienionych znajomych ma skończone studia i zarabia 2,4 tys. zł miesięcznie. Mój syn lekarz specjalista z kilkuletnim stażem, ma obiecane tak jak wszyscy specjaliści od 1 lipca 6750 zł brutto czyli ok.4,5 zł netto. Dlaczego ja nie mogę powiedzieć, że moje dzieci zarabiają godnie. Przecież obydwoje wykonują zawód o najwyższym stopniu odpowiedzialności bo odpowiedzialności za zdrowie i życie ludzkie. Każdy z tych wymienionych wyżej może się w swojej pracy pomylić i nie pociągnie to za sobą takich skutków jak pomyłka lekarza czy pielęgniarki. Lekarzowi i pielęgniarce nie wolno się pomylić , bo ich pomyłka może kosztować czyjeś życie. Wszędzie na świecie tylko nie w Polsce, pielęgniarka i lekarz to zawody usytuowane na samej górze listy płac, nawet w tak biednych krajach jak Rumunia.

#48  2018.04.14 18:52:11 ~Do#47

"w tak biednych krajach jak Rumunia" - zbliża się okres urlopowy, polecam wyjazd do Rumunii, w której pewnie nie byłaś nigdy lub bardzo dawno i zobaczysz tę "biedę". Będziesz zaskoczona , bieda przesunęła się bardziej na południe.

#49  2018.04.17 00:34:06 ~Jas

Kaczor niech dyżuruje ja idę do Biedry mam już dosyć : pozdrawiam

#50  2018.05.27 07:17:48 ~Jozin z Ba

Jak ma być dobrze skoro finansujemy socjal w USA https://www.youtube.com/watch? v=h-VbQph9zp4 Janusze biznesu pożyczają 100 miliardów zł .dobrze czytacie miliardów nie milionów.oprocentowane na 6,5% i za tą kasę kupują obligacje USA oprocentowane na ok 0,5 % . Czysty zysk ? RACZEJ STRATA na minusie - 6% :) Biznes stulecia. Idąc dalej . Brakuje kasy? .za wolno galopuje inflacja ? Co robią Janusze ? . wypuszczają monetę niby okolicznościową 5 zł w ilości ponad 38 400 000 x nominał 5 zł. i tak prawie 200 000 000 trafia do obiegu . Pensje pielęgniarek zawsze będą głodowe a jak zaczniecie podskakiwać to zatrudnią pielęgniarki z Ukrainy .