Wiceminister J. Szczurek-Żelazko: w ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych, zaproponowano zmianę "dotyczącą przeniesienia pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia wyższego magisterskiego na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo do grupy zawodowej ze współczynnikiem pracy 0,73".

2 Mins read
AktualnościNowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.
Wiceminister J. Szczurek-Żelazko: w ustawie o wynagrodzeniach zasadniczych, zaproponowano zmianę "dotyczącą przeniesienia pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia wyższego magisterskiego na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo do grupy zawodowej ze współczynnikiem pracy 0,73".

Zobacz więcej ….

Kontynuacja dyskusji na temat nowelizacji Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych była przedmiotem posiedzenia Zespołu problemowego RDS ds. usług publicznych. W spotkaniu, które odbyło się 29 marca br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, stronę rządową reprezentowali: Józefa Szczurek-Żelazko – sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Tomasz Robaczyński – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz Andrzej Jacyna – p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wiceminister J. Szczurek-Żelazko poinformowała, że w odniesieniu do obowiązującej Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych zaproponowano zmiany dotyczące:
– objęcia dodatkową regulacją pracowników niewykonujących zawodów medycznych, ale uczestniczących pośrednio w udzielaniu świadczeń,
– przeniesienia pielęgniarek i położnych zatrudnionych na stanowiskach wymagających wykształcenia wyższego magisterskiego na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo do grupy zawodowej ze współczynnikiem pracy 0,73.

Zaznaczyła, że powyższa propozycja zmiany stanowić będzie skutek finansowy dla budżetu w kwocie 5,5 mld zł w perspektywie dziesięcioletniej.

Następnie przedstawiła skutki finansowe propozycji przedstawionych przez partnerów społecznych, które dotyczyły m.in.:
– rozszerzenia zakresu podmiotowego ustawy na wszystkich pracowników podmiotów leczniczych (administracyjnych, gospodarczych i obsługi);
– odmrożenia kwoty bazowej;
– określenia wyższych wskaźników dla pracowników niemedycznych z podziałem na pracowników z wykształceniem wyższym, średnim i podstawowym;
– podwyższenia wszystkich współczynników pracy;
– uchylenia art. 3 ust. 3 obowiązującej ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r.

Strona społeczna oczekuje od resortu zdrowia informacji, czy będą prowadzone prace zmierzające w kierunku nowelizacji Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Ponadto oczekuje, że w ciągu miesiąca rozpoczną się rozmowy w kwestii zmiany współczynników pracy w poszczególnych grupach zawodowych według kwalifikacji wymaganych na zajmowanym stanowisku – przedstawionych w materiale roboczym dla Zespołu ds. usług publicznych.

W dalszej części spotkania uzgodniono termin kolejnego posiedzenia Zespołu na dzień 11 kwietnia br. Spotkanie poświęcone będzie zagadnieniom z obszaru edukacji.

Źródło: www.dialog.gov.pl

 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8900 posts

About author

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Articles
Related posts
Aktualności

Izba o kosztach gali pielęgniarek. Milion złotych?

1 Mins read
Okręgowy Zjazd pielęgniarek zaplanował na rok 2025 kwotę prawie miliona złotych na organizację przedmiotowej gali. 14 maja 2025 r. na Torze Wyścigów…
Aktualności

Każda rana wymaga właściwej opieki – kompleksowe podejście do leczenia ran i profilaktyki zakażeń

6 Mins read
Nieprawidłowe leczenie ran prowadzi do przewlekłego bólu, infekcji i groźnych powikłań, które dla wielu pacjentów kończą się hospitalizacją, a nawet amputacją. W…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki wyjeżdżały autobusami a teraz zarabiają kilkanaście tysięcy złotych.

2 Mins read
W sejmie o pielęgniarkach. Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 24 czerwca 2024 roku w sprawie: pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w…
Komentarze