"Rzeczpospolita": "Dyrektorzy próbują zaniżać kwotę 1 100zł do podstawy." Prorządowy związek "Solidarność": "To pielęgniarki próbują wyegzekwować wyższe dodaki".

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych


UWAGA!!! Nowa grupa na Facebooku:

Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!

Grupa utworzona w celu integracji pielęgniarek absolwentów: Liceum Medycznego oraz Medycznego Studium Zawodowego. Może odżyją dawne znajomości? Grupa  ma także na celu przeciwdziałanie deprecjacji absolwentów ww. szkół w regulacjach prawnych dotyczących wynagradzania oraz kompetencji zawodowych pielęgniarek.

Zapraszamy do członkowstwa w grupie: Jestem pielęgniarką/rzem po Liceum Medycznym i MSZ. Jestem z tego dumna/y!

 

 

 


6 września 2018 r.
Radio Maryja

Wiceprzewodnicząca Sekretariatu Danuta Kądziołka wskazała, że dotychczas to pielęgniarki próbowały wyegzekwować od pracodawców wyższe dodatki niż te, które określa rozporządzenie.

– Słyszeliśmy o sytuacjach, kiedy lokalnie środowiska pielęgniarek i położnych usiłują uzyskać większe kwoty od pracodawców niż te, które przysługują im z mocy rozporządzenia ministra zdrowia. Nie ma nic złego w tym, że pielęgniarki chcą więcej zarabiać. Natomiast w formułowaniu tych oczekiwać należy brać pod uwagę to, że są też inne grupy zawodowe, które też ciężko pracują. Należy niejako równoważyć poziom wynagrodzeń, biorąc oczywiście pod uwagę skalę odpowiedzialności i obciążenie pracą – powiedziała Danuta Kądziołka.

źródło: https://bit.ly/2oOy4SM

 

Czytaj więcej: RadioMaryja.pl


Sprawdź także:

1 100zł do podstawy wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki - wyliczenia Ministerstwa. Artykuł z najbliższego wydania gazety branżowej, która zostanie wysłana do 600 szpitali w całej Polsce. (Część I)

Artykuł z najbliższego (wrześniowego) wydania gazety: Wyliczenia Ministerstwa - 1 100 zł do podstawy wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarki. (Część II)

Konferencja prasowa w sprawie strajku głodowego pielęgniarek w Przemyślu. Zarząd województwa: pielęgniarki domagają się 6 tys. podstawy dla starszej pielęgniarki (młodszej 5,5 tys.), co daje dla "dyżurującej pielęgniarki" prawie 10 tys. miesięcznie.

Wideo - wywiad o pielęgniarkach i pielęgniarstwie z rzecznikiem prasowym związku pielęgniarek... Warto zobaczyć, warto posłuchać...


WEDŁUG MINISTERSTWA ZDROWIA

PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH NIE BRAKUJE

Ministerstwo Zdrowia opracowało raport „Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Ocena skutków zmian do wykazu świadczeń gwarantowanych, wrzesień 2017 r.”

W tym opracowaniu zawarto "bilans personelu pielęgniarsko-położniczego" w sytuacji kiedy zostaną wprowadzone nowe normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych. 

Przedmiotowy bilans w podziale na województwa, zawarto w poniższej tabeli:

Skróty:
 leczenie szpitalne (SZP),
 
opieka paliatywna i hospicyjna (OPH)
 świadczenia pielęgnacyjne i opiekuńcze w ramach opieki długoterminowej (OPD)
 rehabilitacja lecznicza (REH)
 opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień (OPU)

źródło: ministerstwo zdrowia


Komentarze użytkowników

#1  2018.09.08 13:32:22 ~Polpol

Równoważyć? to powinno dotyczyć wszystkich grup zawodowych? Czyli od lekarzy przez administrację z dyrekcja włącznie, pielęgniarki i położne, oraz te wspierające i utrzymujące czystość. Innym problemem jest to, że tylko przy podwyzkach dla pielęgniarek wszyscy widzą te pozostałe grupy zawodowe. Dziwne? Ciekawe dlaczego tak nie powiecie lekarzom i rezydentom? Już dość tego mieszania, obiecywania, wyliczania. Każdy chce godnie zarabiać. PS. Pozdrawiam Pielęgniarki z Przemyśla. Powodzenia.

#2  2018.09.08 13:35:45 ~ja

Dlaczego "Solidarność" nie pytała o inne grupy zawodowe, kiedy górnicy walczyli o wyższe pensje i utrzymanie swoich przywilejów ? ( 13-stki; 14-stki, wcześniejsze emerytury? ) , nie pytała o inne grupy zawodowe kiedy zgadzała się na utrzymanie przywilejów np. mundurowych, nauczycieli . Dlaczego znowu chcą byśmy oglądały się na interesy pozostałych grup zawodowych? O pielęgniarkach w Polsce nigdy nikt nie myślał w kategoriach dobrych zarobków, tylko w kategorii ile i jak długo mamy "służyć" , być ciche, pokorne, szare myszki, które powinne tylko dziękować, że mogą "służyć" innym. W tej sytuacji widzę podobieństwo zachowań , kiedy w Ameryce niewolnicy zaczęli walkę o wolność . "Solidarność" jest takim naszym KKK

#3  2018.09.08 13:39:17 ~PIEL

A jak rozwiązać taki problem ? Pierwsza transza została włączona do podstawy. W tym samym czasie dyrektor dał np. lekarzom ze swoich 200 zł. W międzyczasie już dał z 1000 zł też ze swoich. Teraz chce odkroić z naszego 1100 złotowego tortu pierwszą transzę , ze swoich nie dał nam ani grosza. Dlaczego ma dla innych ? A nami opiekuje się tylko NFZ ? Jesteśmy złem koniecznym dla szpitala ? Przecież będzie nowelizacja rozporządzenia i dodatkowe koszty, które poniesie szpital będą uwzględniane w kontraktach z NFZ. Czy taką dyskryminacją naszej grupy zawodowej nie powinno zainteresować się Ministerstwo Zdrowia ? Min. Szumowski wypowiada się - gdyby nie nasza interwencja za 10 lat nie byłoby pielęgniarek. Czyli takie działania dyrektora szpitala to sabotaż i nie wdrażanie treści rozporządzenia.

#4  2018.09.08 13:41:37 ~do 1

Popiieram i trzymam kciuki. Żałuję że w moim szpitalu nic sìe nie robi

#5  2018.09.08 13:42:59 ~do 2

Popieram

#6  2018.09.08 13:44:05 ~do 3

Popieram

#7  2018.09.08 13:50:46 ~PIEL

Macie rację. Są godni i mniej godni. Lekarzom można co miesiąc dawać podwyżki i nikt w tym czasie nie powie, że innym też by się należało. Nami wszyscy sobie gęby wycierają. Ale psy szczekają, a karawana jedzie dalej. Dawniej chirurg nie był uznawany za lekarza, a teraz jaki progres. Anestezjolog był jedną z najmniej opłacalnych profesji, a teraz są na szczycie. Na pielęgniarki też powoli przychodzi czas, bardzo powoli, ale coraz więcej uprawnień zrobi swoje. Przyzwyczajajcie się mali ludeczkowie, zawsze możecie z tej zazdrości wysłać dzieci na pielęgniarstwo.

#8  2018.09.08 14:04:59 ~Artur

Nie moge uwierzyc ze solidarnosc ma takie podejscie do pielegniarstwa, jestem za podwyzkami dla wszystkich ale kazdy zawod ma swoich przedstawicieli i uwazam ze kazdy powinien dbac o interes szczegolnie wlasnej grupy zawodowej bo mbie nie interesuje ile zarabia ktos inny dlambie liczy sie to co otrzymuje na moje wlasne konto a inne grupy niech walcza nozna ich co najwyzej popierac. A jesli juz mowa o rowniwazeniu wynagrodzen to wynagrodzenia nie sa proporcjonalne gdyz kekarz za 2 dyzury otrzymuje mniej wiecej tyle co ja za moj jeden etat i gdzie tu sprawiedliwosc, kiedy daja podwyzki lekarzom nikt nie reaguje i daja a plaxe powinny byc proporcjonalne oczywiscie lekarz z racji swojego zawodu powinien zarabiac wiecej od nas ale ta przewaga nie moze byc az taka jak teraz. Ja nie narzekam na swoje wynagrodzenie ale zevym byl usatysfakcjonowany powinienem zarabiac na ten moment okolo 2,5x minimalne wynagridzenie czyli 2100x2.5 tj cos ponad 5000 brutto wtedy bylbym zadowolony a na ten moment sporo mi brakuje ale coz nie narzekam wybralem ten zawod i go lubie, na ten m9ment zostaje w Pl ale mysle ze za kilka lat wyjade stad za granice bi coraz mniej pidoba mi sie zycie w Polsce i nie chidzi tylko o zarobki ale na to nam jeszcze czas, a wszystkim radze zeby tez o tym ponysleli znam osoby ktore wyjechaly nawet przed 50 tka i pizniej i sa zadowolone nigdzie nie hest kolorowo i trzeba pracowac ale w wiekszosci krajow nasz zawod jest doceniany i wynagradzany odpowuednio a prawda jest taka ze w kazdym krajy jest coraz wiekszy deficyt piekegbiarek i pielegniarzy w zwiazku z tym pracy jest pod dostatkiem. Jestem tez pewien jeslu nadza luczna spadnie drastycznie i stanie sie to faktem a to juz niedluga sadze ze nawet w ciagu najbluzszych 5 lat nie trzeva bedzie jyz walczyc o pidwyzki bo szpitale beda sie o nas bic. Pozdrawian

#9  2018.09.08 15:20:25 ~piel.

Po co się nakręcacie to co chciałaby SOLIDARNOŚĆ jest mało ważne, rozporządzenie weszło w życie, będzie respektowane i KONIEC

#10  2018.09.08 16:03:50 ~Do 9#

Zgadzam się w całej rozciągłości

#11  2018.09.08 16:06:22 ~!

Jak nie będzie pielęgniarek to i nie będzie szpitali ,jak nie będzie szpitali to gdzie lekarz zarobi swoje dziesiątki tysięcy? Szkoda , że nie myślą o tym dyrektorzy !

#12  2018.09.08 16:13:37 ~!

Kim w szpitalu jest lekarz bez pielęgniarki ? Co z tego ,że napisze zlecenia ,od tego chory nie wyzdrowieje!

#13  2018.09.08 17:44:04 ~##

Nie demonizowałbym lekarzy, bo dużo z nich docenia pielęgniarki ze stażem i zachęca je do współpracy w prywatnych placówkach. Lekarzy też nie obchodzą zarobki innych grup, mogą spory popierać lub być obojętni. Problem jest fakt, że dyrektorami są często lekarze którzy czasem faworyzują swoja grupę. Chociaż znam też przypadki dobrych dyrektorów którzy np wyrównują dodatek zembali dla tych którzy nie pracowali na stan z 1 sierpnia z środków szpitala, a nie muszą.

#14  2018.09.08 18:09:52 ~Ja

Rozporządzenie mówi wyrażnie : nie mniej niż 1100 , ale może być więcej i powinno !

#15  2018.09.08 18:21:24 ~piel.

W najbliższy poniedziałek w "Dużym Formacie" GW : "Angielska pielęgniarka, która przypina elektrody do EKG, ma poczucie, jakby przeszczepiała serce. A my (.) na każdym kroku sobie umniejszamy".

#16  2018.09.08 22:03:11 ~#15

Czytałem ostatnio artykuł, że pielęgniarka anestezjologiczna w UK nawet sama nie przygotowuje leków, tylko asystuje przy tym lekarzowi. Polska pielęgniarka porównując subiektywnie swoje kompetencje w Polsce i UK na tym stanowisku uznała, że polskie pielęgniarki nie mają się czego wstydzić. Zarzucają nam, że nie poradzilibyśmy sobie za granicą, ale na emigracji w większości przypadków osoby które wyjechał dobrze sobie radzą jako pielęgniarki. Więc głowa do góry jesteśmy, specjalistami: radzimy sobie bez sprzętu wspomagającego, z mniejszą obsadą i większą lista obowiązków. Nie psujcie sobie humoru komentarzami lub dogadywaniem, negocjucie rozsądnie warunki w pracy i poszerzajcie wiedzę.

#17  2018.09.09 03:32:14 ~do 16.

Twoje przedostatnie zdanie to niestety fakty i jednocześnie przyczyny traktowania pielęgniarek jako wyszkolonej i nikim niezastapionej siły roboczej. Do tego taniej ,bo zwiekszającą sie liczbę obowiązków wykona bez pomocy ludzi i sprzętu. Dopóki będzie sobie radzić ,ta tania siła i będzie z tego dumna , dopóty nikt z tą " ciemną masą" liczył się nie będzie.

#18  2018.09.09 03:49:36 ~piel

Moze angielska pielęgniarka potrafi mniej od polskiej ,bo ma wiekszą świadomość swoich praw ,obowiązków,norm i limitów.

#19  2018.09.09 07:41:21 ~ot co

Bo angielska pielęgniarka nie jest wychowana w duchu niewolnictwa.

#20  2018.09.09 09:02:08 ~do 7

Dobre

#21  2018.09.09 09:07:36 ~a

Ciekawe dlaczego wtedy gdy lekarze dostają ogromne podwyżki to wowczas salowe nie dochodzą swoich praw

#22  2018.09.09 09:09:21 ~do Artur

Sory ja tez lubie zawód ale nie za darmo

#23  2018.09.09 10:32:59 ~Hahaha

Że też te "zdradzieckie mordy" nie skamlały, kiedy przyznawali niebotyczne podwyżki dla lekarzy! Traktowali nas jak tanią siłę roboczą.Bez nas szpitale zostaną sparaliżowane, wystarczy zostawić doktorów na jeden dzień bez pielęgniarki,a sami zaczną zabiegać o podwyżki dla nas.Dyrektorzyny same na siebie bat ukręciły ,zapominając,że szpital,to nie ich prywatny folwark.Niestety organy nadzorujące dobrze o tym wiedziały i działo się to za ich cichym przyzwoleniem.Hipokryci i kłamcy!

#24  2018.09.09 11:30:26 ~Artur

#22 ja tez tak uwazam i podkreslalem to juz w innych wypowiedziach ze jak na naklad pracy jaki trzeba poniesc aby sie wyksztalcic i pozniej wuelka odpowiedzialnosx w praxy to zarabiamy zbyt malo.

#25  2018.09.09 13:03:22 ~piel.

Do #24,Artur ,błagam! patrz na klawiaturę jak piszesz!

#26  2018.09.09 13:05:16 ~do 16

A ja słyszałam od znajomej,że pewna klinika w Szwecji miała dosyć nadgorliwej Polki.Tam nie należy pracować za trzy tak jak u nas jesteśmy przyzwyczajone pracować.

#27  2018.09.09 13:23:50 ~piel.

17 , 19 , 26 - otóż to !

#28  2018.09.09 22:40:56 ~do 26

Tak tez czytam blog pielęgniarki w Irlandii i na początku pracy było tylko "slow down, slow down".

#29  2018.09.09 23:59:29 ~Bella

Tez potwierdzam od 10 lat pracuje oddziale geriatrycznym na Sycylii i nikt nigdy mnie nie poganial a wrecz przeciwnie poczatkowo bylam przyzwyczajona do szybkiego tempa pracy z Polski ale szybko kolezanki i koledzy wybili mi to z glowy lepiej wolniej i dokladniej. Zreszta we wloszech podejscie do pielegniarki jest zupelnie inne czuje sie szanowana mimo ze jestem Polka. Tutaj to w wiekszosci rodziny podczas pobytu chorego w szpitalu odciazaja nas i czuwaja przy chorym 24h lub wynajmuja prywatnie opiekunki. Nigdy wiecej wyzysku w Polsce, pracowalam 20 lat i zawsze bylo zle a oddzialiwa zawsze miala sie do czego przyczepuc a tutaj pelen luz grafik z gory ustalony mila atmosfera, zarobki nie sa oszalamiajace ale nie narzekam i takpoziom zycia jest o wiele wyzszy polecam kazdemu jezyk wloski jest bardzo latwy.

#30  2018.09.13 16:00:51 ~Pielegniar

Brak slow mam trzy corki i ciesze sie ze nie wybraly drogi pielegniarskiej w przeciwienstwie do mnie i do mojej mamy I wnuczce tez nie pozwole