Zobacz opinię Sądu Najwyższego w sprawie rządowej nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Sąd odnosi się do nowego podziału pielęgniarek na grupy oraz wyraża pogląd, że mamy powtórkę z ustawy 203.

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych.

Pielęgniarski mem (16) - à propos (NIE)porozumienia pań w czepkach z ministrem zdrowia.

Pielęgniarski mem (15) - à propos stwierdzenia przez wiceminister zdrowia panią Józefę Szczurek-Żelazko, podczas wizyty Rzeszowie, gdzie pojechała wyleczyć ponad 500 pielęgniarek ze zwolnień lekarskich, że problem jest fakt, iż "nasze informacje (z dobrymi informacjami także dla pielęgniarek i położnych) nie zawsze są

"komunikowane pracownikom".

Pielęgniarski mem (14) -  à propos polskiego pielęgniarskiego piekła...

Pielęgniarski mem (13) -  à propos zapowiedzi, że kampania rządowa promująca zawód pielęgniarki będzie prowadzona wśród przedszkolaków...

Pielęgniarski mem (12) -  à propos udziału pani Małas w rządowej kampanii promującej zawód pielęgniarki i położnej...

Zobacz inne pielęgniarskie memy


13 września 2018 r.

Poniżej publikujemy opinię Sądu Najwyższego w sprawie rządowej nowelizacji ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Sąd odnosi się do nowego podziału pielęgniarek na grupy oraz wyraża pogląd, że mamy powtórkę z ustawy 203...


12 września 2018 r.

Posłuchaj co wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, dnia 11 września 2018 roku w sejmie, mówi o nowej siatce płac w ochronie zdrowia, w tym o nowym podziale pielęgniarek i położnych na grupy, podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia. 

12 września 2018 r.

"epoznan.pl"

Problem jest jednak szerszy, a władze szpitala przyznają, że brakuje rąk do pracy. W kolejce do pracy czeka czterdzieści pielęgniarek z Ukrainy, które przeszły już szkolenia - Czekają tylko na prawo do wykonywania zawodu, a w tej chwili służą nam pomocą jako opiekunki medyczne. Natomiast w przyszłości jest do jakiś sposób rozwiązania problemu - komentuje Bierła.

Zobacz cały artykuł oraz reportaż na epoznan.pl

Zobacz także: Idzie nowe? Pielęgniarki skarżyły się na wysokość wynagrodzeń. Złożyły wypowiedzenia. Po negocjacjach z dyrekcją część wycofała zwolnienia. Brakujące etaty obsadziły pielęgniarki z Ukrainy!

Czytaj więcej w aktualnościach w dziale: Pielęgniarki z Ukrainy i Białorusi


10 września 2018 r.

W ministerstwie zdrowia departament analiz i strategii opracował dokument pt.: "Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych ocena skutków zmian do wykazu świadczeń gwarantowanych" wrzesień 2017 r.

W dokumencie powyższym na podstawie tablic trwania życia GUS, przedstawiono "prognozowaną śmiertelność pielęgniarek, które nie nabędą uprawnień emerytalnych".

I tak:

  • prognozowaną dla lat 2018-2022 śmiertelność pielęgniarek, które nie nabędą uprawnień emerytalnych w tym czasie - określono na poziomie 1600 osób,
  • prognozowaną dla lat 2018-2022 śmiertelność pielęgniarek, które nie nabędą uprawnień emerytalnych w tym czasie, a obecnie zatrudnionych w podmiotach realizujących umowę z NFZ w badanych zakresach świadczeń - określono na poziomie 1000 osób.

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Zobacz inne dane z powyższego dokumentu: 

2 września - Ministerstwo zdrowia prezentuje dane, z których wynika, że w szpitalach, które mają kontrakt z NFZ jest o 20 tysięcy etatów pielęgniarek i położnych... za dużo! W przypadku wprowadzenie nowych norm zatrudnienia.

3 września - Ministerstwo zdrowia: pielęgniarek nie brakuje! Zobacz w jakich województwach w szpitalach jest za dużo pielęgniarek i położnych! Np. w województwie mazowieckim ponad 5 tysięcy...


8 września 2018 r.
"
mojaolesnica.pl"

"W maju na łamach portalu MojaOlesnica.pl pisaliśmy, że pielęgniarki pracujące w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie złożyły wypowiedzenia, przez co istniało zagrożenie poważnym problemem kadrowym w jednostce. Głównym powodem takiej decyzji personelu miały być zarobki".

Czytaj więcej na MojaOlesnica.pl

Czytaj więcej w aktualnościach w dziale: Pielęgniarki z Ukrainy i Białorusi


6 września 2018 r.
"Rzeczpospolita"

Mamy sygnały od pielęgniarek, że dyrektorzy proponują im włączenie do podstawy tylko 600 zł, bo na więcej ich nie stać – przyznaje Sebastian Irzykowski, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP).

– Tymczasem ta kwota nie podlega negocjacji. Rozporządzenie jasno określa jej wysokość, a w ocenie skutków regulacji czytamy, że pracodawca, który do podstawy wynagrodzenia włączy niższą sumę, zapłaci karę w wysokości 5 proc. kwoty, jaką w ten sposób „zaoszczędził" – dodaje.

źródło: https://bit.ly/2wYOpsz

Czytaj więcejrp.pl


Wypowiedź rzecznika związku zawodowego pielęgniarek

5 września 2018 r.

Iwona Borchulska: szpitale zabrały pieniądze pielęgniarek...

Doniesienia medialne w sprawie strajku głodowego
pielęgniarek w Przemyślu

5 września 2018 r.

4 września 2018 r.

TVN24: "Każdą podwyżkę musimy wystrajkować. To urągające". Pielęgniarki rozpoczęły głodówkę. - Osiem pielęgniarek z Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu rozpoczęło w poniedziałek głodówkę. Domagają się podwyżki podstawy wynagrodzenia do 6 tysięcy złotych brutto. Czytaj więcej i zobacz video...

TVP3: Grupa pielęgniarek przemyskiego szpitala rozpoczęła głodówkę. Dyrekcja placówki sytuacją jest zaskoczona, bo spór zbiorowy trwa a obie strony czekają na wyznaczenie mediatora. Czytaj więcej i zobacz video...

POLSAT NEWS: Pielęgniarki z Przemyśla rozpoczęły głodówkę. Głodówka jest formą zaostrzenia protestu. Czytaj więcej...


Czytaj artykuły z bieżącego numeru miesięcznika branżowego pielęgniarki.info.pl:

Treść porozumienia pielęgniarek z Ministrem Zdrowia (9 lipca).

Wyjaśnienia do porozumienia z pielęgniarkami.

Reakcja Solidarności na porozumienie pielęgniarek z Ministrem Zdrowia...

Związek pielęgniarek odpowiada na krytykę związaną z podpisanym porozumieniem.

Porozumienie - zapisy o urlopie szkoleniowym.

Pracodawcy obliczyli, że "porozumienie będzie kosztowało polskie szpitale ok. 300 zl dodatkowych kosztów na każdy etat pielęgniarki".

Wiemy, dlaczego w porozumieniu z dnia 9 lipca jest mowa o "zwiększeniu liczby pielęgniarek, które dobrowolnie podejmą służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej". Czytaj informaję w przedmiotowej sprawie...

OPZZ napisało oświadczenie w sprawie porozumienia "pań w czepkach" z Ministrem Zdrowia.

Związek Powiatów Polskich o porozumieniu...

Komentarze użytkowników

#1  2018.09.13 17:23:30 ~Obiektywny

Sądy zniknęły i szerzą bezprawie! Dlatego należało rozwalić kasty sędziowskie, prokuratorskie, policyjne i medyczne! Ale czy to idzie w dobrym kierunku? Nie może być bezkarność tych kasy!

#2  2018.09.14 10:53:00 ~Anna p

Do. 1! Jestes idiota czy troll pisowski?

#3  2018.09.14 15:15:06 ~Plg

Dla Najwyższego Sądu nowelizacja ustawy w porządku .Do przewidzenia.Przecież to ci sami ludzie,hańba jeszcze raz hańba.Niech tak b.nas nie dzielą,bo niedługo nie będą mieli co dzielić.Jedni drugich popierają a tak na prawdę nie wiedzą o co chdzi.

#4  2018.09.14 23:45:09 ~piel.

Od tego roku o 100 % zwiększono liczbę miejsc licencjackich na Niewolnictwo a na magisterskie Niewolnictwo limity są zmniejszane . Plus zapis ustawowy "nie wymagane" na stanowisku i wszystko jasne. Siostroopiekunkosalowa będzie orać za najniższą stawkę. Dla polskich pielęgniarek skończył się czas wstawania z kolan i podnoszenia czoła . Pany straciły cierpliwość .

#5  2018.09.15 04:40:31 ~Do#4

Jeżeli jest tak jak piszesz ( nie sprawdzałam ) to decyzja w pełni słuszna. Brakuje i będzie brakować coraz więcej pielęgniarek. Przynajmniej w teorii można temu zapobiec zwiększając limity w szkołach , których ukończenie daje prawo wykonywania zawodu. Sprawdź , na jakich stanowiskach wymagane jest posiadanie magistra i dowiesz się jak niewiele ich jest w porównaniu z tymi, gdzie magisterium nie jest wymagane. Po co zatem "produkować" roszczeniowych magistrów, którzy nie znajdą zatrudnienia na stanowiskach zgodnych z posiadanymi kwalifikacjami. Zobacz ilu magistrów organizacji i zarządzania, archeologii, filozofii i wielu innych pracuje w Lidlach czy Biedronkach. Rynek pracy ma swoje wymagania.

#6  2018.09.15 10:17:30 ~a_

Dlaczego ta ustawa deprecjonuje tylko pielęgniarki? Fizjoterapeuta i aptekarz są docenieni za posiadanie mgr, tylko pielęgniarki nie. Mnie tylko zastanawia jedno: co jeszcze trzeba zrobić/napisać, by niebzapłacić pielęgniarce? Co jeszcze ? Na co jeszcze będziemy się godzić? Lekarze załatwią to w prosty sposób: podpiszą deklarację pracy w jednym szpitalu i zaraz okaże się, jak ich jest mało i trzeba pracę lekarzy tych , co się zdeklarowali doceić odpowiednio finansowo. Jasne? Tak to się robi.

#7  2018.09.15 10:23:36 ~ad 5

Najgłupsze z głupich

#8  2018.09.15 10:30:33 ~Do#7

Prawda w oczy kole , niedocenionego magistra ( lub prawie ).

#9  2018.09.15 10:30:35 ~Do#7

Prawda w oczy kole , niedocenionego magistra ( lub prawie ).

#10  2018.09.15 10:31:06 ~do 6

Ta ustawa deprecjonuje tylko pielęgniarki bo tylko pielęgniarki dają się deprecjonować. Przykład - wpis nr 5.

#11  2018.09.15 12:45:00 ~a_

Z wpisu nr 5 wynika, że pielęgniarka ma być: duża, głupia i silna. To jest „wymagane „ na danym stanowisku. Jednak wykształcenie i wszystkie spory dot. specjalizacji, LM, SN itp. to nie moja bajka. Uważam, że wszystkim pielęgniarkom należy godna płaca w okolicach 5tyś. netto. I aby to osiągnąć, to należy brać przykład z lekarzy pracować na JEDNYM etacie. Może to dotrze do naszych koleżanek, bo prościej o tym pisać już się nie da.

#12  2018.09.15 13:19:26 ~Artur

A_ zgadzam sie Pania w calej rozciaglosci nie wiem dlaczego wiele osob tutaj licytuje sie na wyksztalcenie wedlug mnie to czy ktos ma lm sm czy licencjat lub magistra nie ma znaczenie poniewaz wazne jest prawo wykonywania zawodu a z kazdym z tych dyplomow mozna je otrzymac. Nalezy walczyc o to aby kazda osoba wykonujaca nadz zawod otrzymywala godna podstawe okolo 5 tys jak piszesz bez wzgledu na wyksztalcenie. Sam mam magistra ale uwazam ze tonic nadzwyczajnego poniewaz w dzisiejszych czasach magister to czesto codziennosc,70 procentmohej klasy lucealbej go ma z roznych dziedzin, ja go zrobilem bo mialem taka chec oraz wolny czas aktualnie oprocz tego robie podyplomowke z administracji ale to dlatego ze lubie sie uczyc nowych rzeczy, ale nie kazdy musi miec na to ochote jesli komus wystarcza wlasne wyksztalcenie trzeba to uszanowac. Jednoczesnie wszyscy wykonujemy ten sam zawod i za prace na takim samym stanowisku nalezy sie jednakiwe wynagrodzenie. Chce tez przypomniec ze magister nie jest tytulem naukowym a zawodowym bo co niektorzy ba portalu zle go interpretuja.

#13  2018.09.15 13:20:36 ~Artur

Przepraszam znow za literowki.

#14  2018.09.15 14:52:59 ~omcmgr

Polecam magistrom film "Awans" z Marianem Opanią. Ku rozwadze.

Dodaj komentarz