Ignorują pielęgniarki, fotografują puste materace i naśmiewają się w internecie...

Pielęgniarki 2018

 


Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 3 października 2018 roku:  

Poseł Bartosz Arłukowicz:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

W Przemyślu od 3 września jest protest głodowy pielęgniarek. Pytam pana ministra zdrowia i premiera Morawieckiego: Jakie czynności panowie podjęliście w tej sprawie? I proszę tu nie opowiadać dyrdymałów o tym, że jesteście w kontakcie, że dzwoniliście, rozmawialiście.
Konkrety. Jakie czynności podjęliście w sprawie strajkujących pielęgniarek?

Dzisiaj minister Szumowski, najbardziej nieobecny minister tego rządu, pojawia się w radiu i znika. Powiedział, że on nie ma kompetencji do tego, żeby zajmować się szpitalem w Przemyślu i głodującymi pielęgniarkami. Ten sam minister, który miał kompetencje do tego, żeby cały system ochrony zdrowia zawierzyć Matce Boskiej. Coś kompetencje się ministrowi pomyliły.

Oczekujemy od premiera Morawieckiego jasnej deklaracji, jakie czynności podejmuje ten rząd, rząd PiS-u, w sprawie protestujących głodowo pielęgniarek w Przemyślu. Zadaję pytanie marszałkowi Kuchcińskiemu, który pochodzi z Przemyśla, dlaczego nie zgodził się na to, aby Komisja Zdrowia pracowała w Przemyślu, tam, u pielęgniarek.

I w końcu zadaję pytanie prezesowi Kaczyńskiemu, jakie czynności podjął wobec partyjnych działaczy na Podkarpaciu, którzy zarządzają województwem, którzy nie potrafią rozwiązać problemu przemyskiego szpitala, którzy ignorują pielęgniarki, fotografują puste materace i naśmiewają się w Internecie z protestujących pielęgniarek. Jak wam nie wstyd? Każdy minister zdrowia, każdy, ma protest w czasie swojej pracy. Nie było ministra, który nie miałby protestu. Ale problemem jest to, w jaki sposób minister reaguje na protest.

Kiedy strajkowali lekarze Porozumienia Zielonogórskiego, panie ministrze, 6 dób, dzień i noc z nimi negocjowałem, żeby otworzyli przychodnie, a wy 30 dni ludzi trzymacie bez jedzenia na podłodze i mówicie, że nie macie kompetencji.

Zapraszam na jutro, godz. 13.30, Komisja Zdrowia, ministra Szumowskiego. Poszło osobiste zaproszenie na jego biurko. Proszę przekazać szefowi (Dzwonek), że oczekuję na niego jutro o godz. 13.30. (Oklaski)

 

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Janusz Cieszyński:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Panie przewodniczący, bardzo dziękuję za zaproszenie, oczywiście przekażę szefowi. Podobne zaproszenie trafiło do pana ministra w 2014 r. z Przemyśla, kiedy trwał tam protest pielęgniarek. Z tego, co pamiętam, nie pojawił się pan tam. Ale to inna sprawa.
(Poseł Bartosz Arłukowicz: Głodowy? Ile trwał? Konkretnie.)
Też protest głodowy, też w Przemyślu, 2014 r. Był pan wtedy ministrem.


Wybrał: Mariusz Mielcarek   

 źródło: stenogram posiedzenia