Informatory dla pielęgniarek i położnych w zakresie wynagrodzeń.

Pielęgniarstwo 2018.Informatory dla pielęgniarek i położnych w zakresie wynagrodzeń 

1. Pielęgniarko! Wszystko, co powinnaś wiedzieć o dodatku kompensacyjnym.

2. Pielęgniarko! Wszystko, co powinnaś wiedzieć o 1100 do podstawy.

3. Pielęgniarko! Wszystko, co powinnaś wiedzieć o nowych normach zatrudnienia.

4. Pielęgniarko! Wszystko co powinnaś wiedzieć o dodatku wyrównawczym.


Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w dniu 3 października 2018 roku 

Prezes Zarządu OZPSP Waldemar Malinowski:

(...)

Teraz mamy wynagrodzenie dla specjalistów – 6750 zł. Jest różnie w różnych szpitalach. Ja absolutnie nie zazdroszczę prezesowi NFZ, dlatego że – powiedzmy szczerze – nie wiem, czy ministerstwo policzyło skutki. Myślę, że na początku nie oszacowało skutków tej regulacji, bo jeżeli taki lekarz podpisuje umowę o pracę, to przenosi się to w skutkach na opłaty do ZUS, funkcyjne i przede wszystkim dyżury. W tej chwili mamy też taką informację, że te podwyżki idą od 1 lipca. Tych aneksów jeszcze nie mamy, więc nie widzimy tych pieniędzy. My, na dole, w tych szpitalach, słyszymy, że one są. Jest tylko pytanie, czy znowu będą takie, że ukryje to skutki, bo cały czas idą pewne porozumienia, za którymi my nie widzimy pieniędzy. Stoimy na tym samym poziomie środków w ryczałcie, czyli, w pewnym momencie musimy zabierać z leczenia, bo płace to czynność wymagalna. Zatem, w pewnym momencie ktoś nam czegoś nie sprzeda – jakichś leków lub czegoś innego.

Faktycznie zrobiliśmy tę ankietę w lipcu. Te 15%, o których pan minister mówił – to nasze stanowisko – wynikało wtedy z tego, że nie widzieliśmy skutków, jeśli chodzi o podwyżki pielęgniarskie. Okazuje się jednak, że i skutki, jeżeli chodzi o wynagrodzenia lekarskie, przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, bo wychodzi nam ok. 130–140%, jak policzyliśmy na podstawie szybkiej ankiety dotyczącej podwyżki lekarskiej.

(...)

źródło: stenogram posiedzenia

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Józefa Szczurek-Żelazko w sejmie: "Ta ustawa powoduje, że likwidujemy kominy dotyczące wynagrodzeń pracowników o tych samych kwalifikacjach pracujących na tych samych stanowiskach pracy". Pani żartuje? Według ustawy, dwie pielęgniarki na odcinku wykonujące te same czynności: jedna po liceum medycznym: podstawa 3201 zł, druga magister: podstawa 5251 zł. To pani stworzyła kominy...

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 13 września 2018 roku. Poniżej fragment dyskusji w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek, w kontekście podziału pielęgniarek na nowe grupy...

Poseł Anna Kwiecień:

W związku z tym mam takie pytanie: Pani minister, czy ta ustawa niweluje ogromne kominy płacowe, jakie pojawiają się wśród pracowników medycznych? Bo my doskonale wiemy, że np. sekretarka w małym szpitalu powiatowym osiąga wynagrodzenie na poziomie minimalnej krajowej, a np. w dużym mieście ta płaca jest dużo wyższa, co trzeba podkreślić. Czy prawdą jest, że ta ustawa pokazuje tę minimalną płacę, najniższą, tę płacę, poniżej której pracodawca nie może (Dzwonek) wynagradzać swojego pracownika? Natomiast oczywiście jest szansa, że każdy pracodawca może wynagradzać dużo wyżej pracowników.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

Kwestia wynagrodzeń i porównywalności wynagrodzeń.
Szanowni państwo, do tej pory obserwowaliśmy duże rozwarstwienie, jeżeli chodzi o wynagrodzenia. Tak jak powiedziała pani poseł Kwiecień, lekarze, pielęgniarki w różnych miejscach kraju, w różnych podmiotach leczniczych byli bardzo różnie kwalifikowani, jeżeli chodzi o wynagrodzenia. Te różnice dochodziły nawet do 100%. Ta ustawa powoduje, że likwidujemy kominy dotyczące wynagrodzeń pracowników o tych samych kwalifikacjach pracujących na tych samych stanowiskach pracy. Daje to gwarancję, że słabsi pracownicy, którzy mają mniejszą siłę przebicia, będą zarabiali porównywalnie z ich kolegami pracującymi w innych podmiotach.

źródło: stenogram posiedzenia sejmu


Zobacz także:

Aktualności na portalu według działów:

Pielęgniarko! Wszystko, co powinnaś wiedzieć o dodatku kompensacyjnym.

Pielęgniarko! Wszystko, co powinnaś wiedzieć o 1100 do podstawy.

Pielęgniarko! Wszystko, co powinnaś wiedzieć o nowych normach zatrudnienia.

Pielęgniarko! Wszystko co powinnaś wiedzieć o dodatku wyrównawczym.

Komentarze użytkowników

#1  2018.11.05 16:16:32 ~Pielegniar

Pracuję w szpitalu 33lata w nagrodę dostałam minimalne wynagrodzenie za pracę. Czy to jest sprawiedliwość i dobra zmiana w Polsce?

#2  2018.11.05 16:16:34 ~Pielegniar

Pracuję w szpitalu 33lata w nagrodę dostałam minimalne wynagrodzenie za pracę. Czy to jest sprawiedliwość i dobra zmiana w Polsce?

#3  2018.11.05 16:16:34 ~Pielegniar

Pracuję w szpitalu 33lata w nagrodę dostałam minimalne wynagrodzenie za pracę. Czy to jest sprawiedliwość i dobra zmiana w Polsce?

#4  2018.11.05 16:20:03 ~Maria

A ja pracuję 39 lat i nie mam nawet płacy minimalnej.

#5  2018.11.05 17:59:07 ~Nikt

Narazie ta płaca minimalna to jest pobożne życzenie.bo deliberuja zastanawiają się.dają.zabierają.i kabaret pod tytułem .jak dać żeby nie dać.TRWA.

#6  2018.11.06 08:26:58 ~Ania

No właśnie,jak to się stało że aż tak nas opróżniono jeśli chodzi o wynagrodzenie za tę samą pracę. Rozumiem że wyższe wykształcenie trzeba finansowo nagradzać, ale nie aż tak. Czy magister wszystko zrobi lepiej, szybciej i dokładniej. Pod sąd te nasze Panie, które to wymyśliły,bo gdzie zgodność z kodeksem pracy?

#7  2018.11.06 08:27:03 ~Ania

No właśnie,jak to się stało że aż tak nas opróżniono jeśli chodzi o wynagrodzenie za tę samą pracę. Rozumiem że wyższe wykształcenie trzeba finansowo nagradzać, ale nie aż tak. Czy magister wszystko zrobi lepiej, szybciej i dokładniej. Pod sąd te nasze Panie, które to wymyśliły,bo gdzie zgodność z kodeksem pracy?

#8  2018.11.06 08:28:26 ~Ania

Przepraszam porozniono

#9  2018.11.06 11:54:26 ~piel

Wlasnie dlatego bo analfabetki nie koncza studiow mozna to stwierdzic po poziomie wypowiedzi tych pielegniarek, ktore nawet pisac nie umieja. A jezeli chodzi o ustawe o wynagrodzeniach to w niej nie ma mowy o tej samej pracy tylko o tych samych kwalifikacjach.

#10  2018.11.06 15:14:39 ~Do#9

Do Twojego komentarza "A jeżeli chodzi o ustawę o wynagrodzeniach to w niej nie ma mowy o tej samej pracy tylko o tych samych kwalifikacjach" należy dodać WYMAGANYCH NA DANYM STANOWISKU PRACY czego "uczone w mowie i piśmie" w przeciwieństwie do określanych przez ciebie "analfabetek" nie potrafią odczytać.

#11  2018.11.14 16:03:07 ~magister p

Krzywdzone magisterki ,po co sie kształciły i po co są studia ,bez matury żądzą

Dodaj komentarz