Spotkanie pielęgniarek w ministerstwie zdrowia.

Pielęgniarki 2018

Spotkanie pielęgniarek w ministerstwie zdrowia

Notatka ze spotkania w Ministerstwie Zdrowia w dniu 24.10.2018 r.

Osoby uczestniczące w spotkaniu:

1. J. Szczurek – Żelazko - Wiceminister Zdrowia
B. Cholewka – Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych
B. Witkowska – Departament Pielęgniarek i Położnych
K. Malinowska – Dyrektor Departamentu Analiz i Strategii
Z. Małas – Prezes NRPiP
M. Łodzińska – Wiceprezes NRPiP
K. Ptok – Przewodnicząca OZZPiP

Spotkanie odbyło się na wniosek Ministra Zdrowia (po spotkaniu w dniu 22.10.2018 r.), którego celem było omówienie  wątpliwości związanych z pracami nad wprowadzeniem rozporządzeń koszykowych w psychiatrii oraz analiza realizacji postanowień strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

1. Ustalono, że termin (uzgodniony ze stroną społeczną na spotkaniu w dniu 20.09.2018r. ) wprowadzenia vacatio legis w zakresie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w psychiatrii w rozporządzeniach koszykowych został określony na dzień 31.12.2021 roku. (z uwagi na duże braki pielęgniarek zatrudnionych na psychiatrii)
a) Zwrócono uwagę na konieczność monitorowania zatrudnienia pielęgniarek w psychiatrii do momentu wejścia w życie rozporządzeń.
b) Wprowadzenie możliwości zwiększenia środków finansowych dla tych podmiotów, które spełniają normy zatrudnienia przed dniem wejścia w życie rozporządzeń koszykowych jako motywatorów

Urlop szkoleniowy wynikający z Porozumienia z dnia 9 lipca 2018 r. oczekuje na proces legislacyjny i w kolejnym etapie zostanie przekazany do konsultacji społecznych.

Porada pielęgniarska  jako świadczenie odrębnie kontraktowane dla pielęgniarek i położnych w połowie listopada ma zostać przekazane do konsultacji zewnętrznych.

Porada diabetologiczna jako świadczenie dla pielęgniarek i położnych jest w trakcie opracowywania przez Ministerstwo Zdrowia i pilotażowo zostanie wprowadzona w przyszłym roku.

Pilotaż KONS ( kompleksowa opieka nad świadczeniobiorcami z niewydolnością serca) projekt rozporządzenia w trakcie konsultacji społecznych – zwrócono uwagę na nieuwzględnienie pielęgniarek w projekcie KONS i na wniosek Wiceminister Zdrowia  J. Szczurek – Żelazko wprowadzenie zasadnej uwagi.

Wprowadzenie nowego projektu DDOM dla pielęgniarek finansowanego ze środków UE w zakresie opieki dziennej nad pacjentami, będzie przekazany do konsultacji społecznych.

Przygotowanie Strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce do wdrożenia jej jako element dokumentu do realizacji przez  Rząd RP.

Ustalenie terminu realizacji promowania zawodów pielęgniarki i położnej jako jednego z postulatów zawartych w Strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

Notatkę sporządziła
Mariola Łodzińska
Wiceprezes NRPiP

Zachowano oryginalną treść 

Źródło - strona internetowa oipip w Kaliszu - 6 listopada 2018 roku 


 

Informatory dla pielęgniarek i położnych w zakresie wynagrodzeń 

1. Pielęgniarko! Wszystko, co powinnaś wiedzieć o dodatku kompensacyjnym.

2. Pielęgniarko! Wszystko, co powinnaś wiedzieć o 1100 do podstawy.

3. Pielęgniarko! Wszystko, co powinnaś wiedzieć o nowych normach zatrudnienia.

4. Pielęgniarko! Wszystko co powinnaś wiedzieć o dodatku wyrównawczym.

Komentarze użytkowników

#1  2018.11.10 12:41:29 ~Becia

A do końca października nasze panie miały rozmawiać o współczynnikach zgodnie z porozumieniem jakie zawarły z ministrem ☺no cóż olały nas jak zawsze

#2  2018.11.10 16:49:20 ~Piel.specj

Jakie" Nasze" Panie ? Dla Mnie one nie istnieją , nic nie robią dla Naszego zawodu! WSTYD! GÓ.O wiedza jak wyglada nasz zapieprz- bo to nie praca a wlasnie zapieprz.Przestańcie na nie głosować , trzeba wymienic Te osoby w 100% !

#3  2018.11.10 20:10:13 ~Ratunek

Panie zapomniały o tych pielęgniarkach które nie dostały podwyżek może należałoby uaktualnić ten problem i przypomnić ministrowi że takie OWE są

#4  2018.11.10 21:33:15 ~Mysza

CO ONI CHCA PROMOWAC? Jedna z pań z Izb powiedziala ze zaden rzad nie dal nam tyle- CHYBA ZABRAŁ! I TO 500zł! ZABRAŁ! NIE DAŁ! POMYLIŁA POJECIA! Jak nam ZABIERAJA zamiast COS DAC - TO CO ONI CHCA PROMOWAC?

#5  2018.11.10 21:48:57 ~Xd

Dobra zmiana weźcie się w końcu do pracy a nie bawcie się w prawniczki dużo kasy teraz zarabiacie to owocnie pracować proszę

#6  2018.11.10 21:50:49 ~Do Mysza

Pani jest piel. . to tam raport byk na byku chyba hehhh i to się zdarza

#7  2018.11.10 21:58:44 ~Technik

W dupach wam się poprzewracała. To nie wy jesteście trzonem szpitali tylko technicy radiologii i diagnostyka laboratoryjna. Bez nas szpital nie będzie funkcjonował.A za nami nikt nie stoi,bo jesteśmy małą grupą zawodową. jak

#8  2018.11.10 22:04:39 ~Do

Popieram

#9  2018.11.10 22:06:25 ~Xd

Te podwyżki powinny być przyznane stopniowo a nie na raz taka kasa to wywołuje bunt w społeczeństwie

#10  2018.11.10 22:09:45 ~Gość

A w dps większość piel. Pracuje na zlecenie lub kontrakt więc o czym tu wgl. Mowa z dwóch miejsc serio w dupach się popczewracało no i teraz się słyszy mi się nie opłaca wyjeżdżać za granicę bo ja te same pieniądze tu mam .

#11  2018.11.10 22:11:20 ~Do

Tak u nas w dps prawie wszystkie mają dwie prace z której już mają podwyżki

#12  2018.11.10 22:13:35 ~Xd

Emerytki mają ,piel pracująca w dwóch miejscach ma z dwóch ?

#13  2018.11.10 22:15:02 ~Eme

I praca do bólu nie są kontrolowane w żaden sposób godziny pracy jedna wielka ściema i bałagan

#14  2018.11.10 22:16:18 ~Piel 34

Do 9. Te podwyżki dostałyśmy 3 lata temu a nie teraz. Więc jakie stopniowe. Przez te 3 lata dali już nam trzy razy te same pieniądze. Pozdrawiam tych co myślą że trzy razy dostałyśmy kasę ha ha ha.

#15  2018.11.10 22:17:02 ~H

NO wtej chwili nie opłaca się już zagranie to prawda

#16  2018.11.10 22:20:57 ~Do

A w dps po co tyle piel. Dla wygody bo dps a oddział to dwie inne sprawy dps to wygoda

#17  2018.11.10 22:45:59 ~Ela do 7,

Wam w mózgach poprzewracało się, a i w d.ch również!

#18  2018.11.10 22:46:38 ~Opi

W szpitalach zolach dps zasòwają opiekunowie medyczni że aż pot po dupie cieknie proszę wywiad zrobić sprawdzić na noszeni są na grafiki dzięki którym podpisywane są kontrakty żeby ilość pracowników się zgadzała a pracują za gówniane pieniądze bo to co jest u i sie robi u pacjenta po łóżkiem nie na leży do zawodów medycznych natomiast to co się wykonuje u pacjenta na łóżku to już jest zawód medyczny

#19  2018.11.11 06:22:42 ~Plg

Nie macie zielonego pojęcia o naszej pracy.Nie piszcie bzdur.Jak w każdym zawodzie ,nie tylko w naszym nigdy nie będzie dobrze jak nie będzie odpowiednia ilość pracowników.Co do laborantów i techników,oni mogą pracować spokojnie.Nikt im nie przeszkadza wykonywać swojej pracy.Nam się ciągle przeszkadza.Poza tym nie dźwigają ponad siły jak my.

#20  2018.11.11 07:32:11 ~Plg

Potrzebny diagnosta,potrzebny technik.Kto bezpośrednio pracuje przy pacjencie? Wszystko w temacie.

#21  2018.11.11 07:38:36 ~kaka

100 zł podwyżki na reke wbrew obietnicom. Obiecankk cacank. Dojdzie do tego,że my młode nie będziemy pracować za 2200zl netto jak teraz to już lepiej w Lidlu zarobisz np. Pojdziemy pracowac gdzie indziej i za granice tam zarobimy np. Norwegia,Niemcy,Austria,a Was Ministrowie i wladze beda opiekowac Ukrainki. Moze ministrowie i poslowie niech żyją za 2200 zł? Z serdecznym pozdrowieniami młode pokolenie pielęgniarstwa.

#22  2018.11.11 08:26:33 ~gosc

Pielegniarka na kontrakcjie zarabia blisko 10tysa brutto i dalej krowom malo

#23  2018.11.11 08:51:10 ~Plg

Do 22 .Czy pomyślałeś,że one nie mają życia prywatnego.Do duszy z taką kasą.Długo nie pociągną.Nie zazdrość im.Ich wybór,krótko ale bogato.

#24  2018.11.11 10:15:45 ~Do 22 #

A dlaczego wyzywasz? Zostań pielęgniarką/rzem i po twoim problemie, zobaczysz jaka to "lekka " praca i jak "dużo "się zarabia

#25  2018.11.11 10:50:07 ~Muszka

Wszystkim, ktorych tak razi wysoka pensja pielegniarek, zycze rowniez takich zarobkow! Aby nie musieli pracowac na dwoch etatach, aby godnie zyc,szacunku od podopiecznych i milego slowa od przelozonych!

#26  2018.11.11 11:23:32 ~Piguła

Zastanwiam się kto pisze takie obrazliwe komentarze.Chyba ktos kto nie ma pojęcia jak nasze praca wygląda.Niech jeden z drugim popracuje choc przez kilka dyzurow w godzinach nocnych czy w swieta.

#27  2018.11.11 11:46:20 ~piel

Pracuję na zolu jako pielęgniarka.Wiem jak wygląda praca opiekunek i pielęgniarek.Ja jestem w stanie bez problemu zastąpić opiekunkę ona mnie nie jest w stanie.Pensje .300 zł mam więcej niż opiekunka.Problem że jak ktoś tu się wyraził,pot po du.''to wynik oszczędności szpitala .Opiekunek jest za mało na dyżur.Tylko tyle.--na 42 pacjentów w tym większość do całkowitej pielęgnacji przy bartelach poniżej 40.dwie opiekunki a w weekendy 1 bo druga w kuchni wydaje posiłki.Jesteśmy tylko ludźmi nie robotami.Nie ma co tutaj psioczyć na pielęgniarki również drodzy laboranci i technicy.Ale filar szpitala technik labolatoryjny? Szpital to zespół ludzi których łączy coś na pewno i lekarze i sprzątaczki mają tu swoje 5 minut.Najważniejsze to nie dać się zwariować.Może ustalmy że filar szpitala to pacjent.Bez niego szpital nie ma racji bytu.A zadowolony dobrze opłacany pracownik to skarb dla szpitala.

#28  2018.11.11 12:03:31 ~Do 27 #

Słuszny komentarz

#29  2018.11.11 20:05:16 ~Ela do 22

Gościu/BYKU zawsze możesz dołączyć do NAS TYLKO SKOŃCZ ODPOWIEDNIĄ SZKOŁĘ!

#30  2018.11.12 15:50:11 ~Jan

Czym chcą zachęcić do pracy na psychiatrii, jeśli od kilku lat nie było podwyżek płac, nie licząc zembalowego, a na odcinku ścisłego dozoru na jedną pielęgniarekę przypadku ponad 20 pacjentów

#31  2018.11.15 12:44:29 ~stara kadr

Jestem pielęgniarką na emeryturze i ze smutkiem czytam wiekszość komentarzy. Wydaje mi się , że pielęgniarce nigdy nie płacono godziwie i nic się nie zmieniło. Liczenie ile kto zarobił jest chyba pomyłką . Nikt nie myśli jakim kosztem własnego czasu , zdrowiem, brakiem czasu dla rodziny pielęgniarka " dorabia" . Przykre jest to , że My same siebie nie szanujemy .Wspólna "bieda" i ciężka praca niczego nas nie nauczyła. Zazdrościmy sobie nawzajem i wylewamy żale w sposób paskudny. A przecież idąc do tego zawodu mamy podobne predyspozycje, jesteśmy współczułe i z gruntu dobre. Dlatego bądźmy dla siebie dobre. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia i pogody ducha.