Pielęgniarka (po studiach) wypisze receptę nie po kursie a po "przeszkoleniu przez lekarza"?

Recepty pielęgniarek


Poniżej publikujemy jedną z opinii do projekt ustawy zmianie niektórych ustaw w związku z e-skierowaniem oraz listami oczekujących na udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej, która została złozonoa przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”:

W nowelizowanej treści art. 15a ust. 2 w ustawie z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej Federacja proponuje zastąpić konieczność ukończenia kursu specjalistycznego przeszkoleniem przez lekarza udzielającego świadczeń w danym podmiocie. W sytuacji niedoboru kadr medycznych należy maksymalizować możliwość wykorzystania kompetencji personelu już udzielającego świadczeń. Pielęgniarki i położne, które ukończyły studia na tych kierunkach potrafią po krótkim przeszkoleniu poradzić sobie z kontynuacją leczenia wcześniej zaordynowanego przez lekarza. Jedynie przeszkolenia wymagają w zakresie prawno-formalnym co do wystawiania recept a takie szkolenie znacznie  sprawniej, taniej i bez utraty czasu przez deficytowy personel medyczny może wykonać współpracujący z nią lekarz. Można pozostawić równolegle możliwość odbycia kursu specjalistycznego ale jako alternatywę wobec prostego przeszkolenia w miejscu pracy.

Stanowisko ministerstwa zdrowia:

Uwaga nieuwzględniona Uwaga poza zakresem regulacji Projektowana nowelizacja ma na celu doprecyzowanie uprawnień pielęgniarek i położnych w zakresie wystawiania recept i zleceń na wyroby medyczne niezbędnych do kontynuacji leczenia. Przedmiotowa propozycja zostanie przekazana zgodnie z właściwością, do rozważenia przy kolejnych pracach legislacyjnych.

Zobacz także: Aktualności według działów - Recepty pielęgniarek 

Wybrał: Mariusz Mielcarek

Zobacz także aktualności według działów:

Pielęgniarkom źle wypłacają 1100

Pielęgniarki straciły na porozumieniu 1100

Porozumienie pań w czepkach z ministrem 2018

Dodatek wyrównawczy dla pielęgniarek


Komentarze użytkowników

#1  2018.11.28 08:11:44 ~Piel

Ok jak godnie zapłacą nie ma problemu w niektórych Przychodniach dają 25 zł na godz a doskonale wiemy ile nfz przesyła kasy na piel i poł. Zapłacą będę pisać jest Nas tak mało więc dziewczyny nie bójcie się podbijać stawki ja w Przychodni powiedziałam że chce 60 zł na godz lub odchodzę dostałam 58 zł

#2  2018.11.28 10:09:16 ~Ja

Napewno nie bede pisac za lekarzy (mimo studiow). Im za to placa a nie mnie. W razie pomylki niech on za to odpowiada. Ja mam dosc swojej roboty. Do 1- 58 za godzine w przychodni? Tyle to nawet w Warszawie nie placa w szpitalach prywatnych.

#3  2018.11.28 11:47:24 ~Do#1

"Gadu, gadu, gadu, gadu, gadu, gadu nocą, Baju, baju, baju, baju, baju, baju w dzień"

#4  2018.11.28 17:10:03 ~Piel

Lekarze na pewno zadowoleni, następna rzecz której nie będą robić

#5  2018.11.28 17:10:57 ~M5

Lekarzy w ramki i powiesić na ozdobę w przychodni Ich się szanuję bo ich mało

#6  2018.11.28 17:12:33 ~do#2

Do#2 płacą, płacą i w Warszawie

#7  2018.11.28 17:14:48 ~August

Już dwa lata nie byłem u lekarza bo recepty wypisują pielęgniarki na podstawie danej przeze mnie kartki ze spisem leków. Do lekarza nie ma kolejki! Opisana sytuacja jest w Gdańsku

#8  2018.11.28 17:50:17 ~Rita

Do #7 tak jest w większości Przychodni.Najlepiej żeby pan dr siedział ze słuchawkami na szyi.Dla nich kasa a robotę i tak zrobią "głupie"(w/g nich) pielęgniarki .

#9  2018.11.28 18:05:37 ~Iza

A guzikz pętelką

#10  2018.11.28 18:08:50 ~Pan lekarz

Manuela

#11  2018.11.28 19:26:51 ~Technik rt

A technik rtg będzie opisywał zdjęcie rtg które sam zrobił? Wobec braku personelu po przeszkoleniu przez lekarza powinien opisywać zdjęcie rtg!

#12  2018.11.28 19:52:12 ~Rebeka

Jakie recepty? Jaką pielęgniarka ma niby pisać? A komu za to płacą? No szkoda. Ta pielęgniarka to już jest od wszystkiego. Opatrunek zrobi, tyłek umyje, z badaniami skoczy,robot taki. I jeszcze receptę wypisze? A może po krótkim przeszkoleniu pacjenta zoperuje I wyleczy bo doktor zajęty? No żarty jakieś. Róbmy to co do nas należy a nie pchajmy się w kompetencje innych bo swoich zajęć mamy dosyć.

#13  2018.11.28 20:21:48 ~KataRyna

Do 12. Do Twoich zadań należy wszystko co Ci karze Twój przełorzony w czasie pracy. Nie będzie na to czasu to nikt Ci tego nie będzie kazał tego robić, bo i kiedy ale są oddziały gdzie jest na to czas

#14  2018.11.28 20:30:18 ~14

Do 13 Kazać to on mi może. ! Przez grzeczność nie powiem co ! Mam swój zakres i kompetencji i wg tego mogę realizować zalecenia ! I tego się trzymam od wielu lat . Najpierw sie burzyli i to bardzo:) Teraz wiedzą czego nie wykonam. Szanujmy się !

#15  2018.11.28 21:00:21 ~Xd

Kurcze św słowa i z życia wzięte

#16  2018.11.28 21:08:36 ~Pac

A w luxmedzie lekarze sami wszystko wypisują

#17  2018.11.28 23:13:23 ~Do 6

Ja pracuje w Warszawie,w prywatnej placowce i wiem ze nie placa 58 czy 60 zl.za godzine,zwlaszcza w przychodni. Owszem, niektore agencje gwarantuja 40 brutto za prace mobilna,w domach pacjentow ale jak sie odliczy koszty dojazdow do pacjentow w roznych czesciach Warszawy to z tych 40 brutto to zostanie ze 25

#18  2018.11.28 23:16:57 ~Ja

Znajac zycie znajda sie takie co majac rozbuchane ego beda pisac za lekarzy bo wg nich podniesie to ich prestiz. Bo:"przeciez skonczylam studia"

#19  2018.11.29 01:45:41 ~Asz

Oj już mówiłam. Oj ja to mam dysleksje

#20  2018.11.29 01:47:47 ~Asz

Jak mi "karze" to wpisze. Ale pewnie już więcej tego nie zrobi:) :) :) Jak mi godnie zaplaci to pewnie sobie przypomnę jak się poprawnie po polsku pisze :)

#21  2018.11.29 01:50:26 ~Asz

Do kopiowania recept studia medyczne nie są potrzebne.

#22  2018.11.29 06:54:53 ~Licencjat

Ciekawa jestem czy to zadanie panowie doktorzy chcą powierzyć pielegniarkom z tytułem mgr ? Czy w tej potrzebie licencjat to też pielęgniarka po studiach

#23  2018.11.29 08:19:53 ~do 21

Idźmy dalej - kopiować potrafi sprzątaczka.

#24  2018.11.29 08:24:30 ~do 22

Jaki licencjat takie marzenia.W tym przypadku marzy się naiwnej pisanie recept za darmo jako dodatkowy obowiązek.Czy wy aby nie potrzebujecie wiadomego specjalisty? Pielęgniarka niech buduje prestiż zawodu na swoich czynnościach,a nie odwalaniu roboty za doktorów.

#25  2018.11.29 08:30:25 ~Pie.

A ja uważam ,że to jest śmieszne. Pamiętacie jak powstały kursy pisania recept? Ile z Was na nie poleciało? Potrzebny, niepotrzebny zrobię. Do kolekcji się przyda. Papier położę obok wielu innych nieprzydatnych kursów ale mam. Inne pomyślały , że to prestiż wielki. Też zrobiły. Bo jak mam taki kurs to prawie doktor jestem. A Minister poszedł dalej. Radzą sobie, dają radę to przeszkolimy resztę i niech piszą. Same sobie drogie koleżanki strzelacie w kolano. Natomiast komentarze jak zapłacą to będę pisać również są nie trafione. Przecież za chwilę dopiszą Ci to do zakresu czynności i będziesz to robiła za pensję. Marną zresztą. Po co nam się pchać w dodatkowe czynności. Najpierw niech nam dadzą zarobić za to co już robimy A dopiero potem zdecydujemy czy zrobimy więcej i za więcej.

#26  2018.11.29 09:45:10 ~piel. dypl

Nie rozumiem tego co się dzieje.

#27  2018.11.29 11:39:47 ~Do 25 #

Koleżanko zgadzam się z Tobą w 100 procentach!

#28  2018.11.29 11:44:31 ~do 25

Genialny komentarz,popieram również w 100%

#29  2018.11.29 14:29:14 ~Ja

Pisza i robia takie bledy ze masa pacjentow wraca do osrodka zdrowia.masakra co wymyslaja te pielegniarki.nawet leki ,ktore nie istnieja Takich recept jest mnostwo.i tu niech sie zastanawiaja nad szkoleniami bo nie maja pojecia jak leki sie nazywaja.szok

#30  2018.11.29 16:34:51 ~Gość

Zgadzam się, róbmy to co do nas należy a nie wchodźmy w kompetencje innych.Ostatecznie po co lek.siedzi w przychodni, nie odbierajmy mu pracy za którą otrzymuje sowitą zapłatę

#31  2018.11.29 19:38:00 ~Do 29#

Co źle to najlepiej zwalić na pielęgniarkę, to lekarze nieudaczniki nie potrafią wypisywać recept, a praca z komputerem to dla nich abstrakcja, wiem coś na ten temat, bo pracuję w dużej specjalistycznej przychodni

#32  2018.11.30 20:31:03 ~An do 25

Bardzo mądry komentarz. Pozdrawiam

#33  2018.12.03 16:24:57 ~Nie!

W czasie, gdy pielęgniarka będzie się dwoiła i troiła, lekarz będzie surfował sobie w internecie. Luzik.