Kto będzie decydował, że szkolenie pielęgniarki w ramach urlopu szkoleniowego jest zgodne "z zakresem obowiązków wykonywanych na danym stanowisku pracy".

Urlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych.

Kto będzie decydował, że szkolenie pielęgniarki w ramach urlopu szkoleniowego jest zgodne "z zakresem obowiązków wykonywanych na danym stanowisku pracy".

UWAGA!!! - Za 24 dni wchodzą w życie nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. Co robia teraz szpitale?

W porozumieniu pomiedzy ministrem zdrowia oraz paniami w czepkach z zapisano:

"Minister Zdrowia podejmie działania mające na celu wprowadzenie płatnego urlopu szkoleniowego dla pielęgniarek i położnych w wymiarze 6 dni rocznie od dnia 1 stycznia 2019 r., w szczególności w celu udziału w konferencjach, szkoleniach oraz kursach naukowych".

Pytanie: "szkolenia oraz kursy naukowe", kto będzie decydował, że dane szkolenie i kurs jest "naukowy" i można szkolić się w ramach urlopu szkoleniowego?

Czy dane "szkolenia oraz kursy naukowe" będą musiały być przydatne lub wymagane na obecnym stanowisku pracy pielęgniarki lub położnej? Kto będzie o tym decydował? 

Tyle porozumienie...

A co napisały panie w czepkach w stworzonych w dniu 13 lipca 2018 wyjaśnieniach do porozumienia? Cytuję:

"Uzgodniono wprowadzenie od 01-01-2019r. płatnego urlopu szkoleniowego w wymiarze 6 dni
rocznie, który mogą pielęgniarki i położne przeznaczyć na indywidualne dokształcanie się, w szczególności na udziały w konferencjach, szkoleniach oraz kursach naukowych". 

Tu już panie w czepkach piszą nie tylko o "konferencjach, szkoleniach oraz kursach naukowych" ale o "indywidualnym dokształcaniu się".

Nowe aspekty w sprawie pojawiły się w dniu 8 grudnia 2018 roku. Informowaliśmy, że w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w dniu 7 grudnia dodano pozycję: Projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Tą informację możesz przeczytać tutaj: Urlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych w wymiarze 6 dni roboczych rocznie zostanie wpisany do ustawy o zawodach.

Warto zwrócić uwagę na powyższą informację w kontekście zapisu, który zanaczyłem poniżej na czerwono:

"Projektowana ustawa wprowadza urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie, który będzie płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Urlop szkoleniowy skierowany jest do pielęgniarek i położnych podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach innych niż określone w art. 66 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, zgodnie z zakresem obowiązków wykonywanych na danym stanowisku pracy."

Brzmi to znajomo. Prawda? Także w siatce płac w ochronie zdrowia zapisano, że pielęgniarka lub położna może mieć takie a takie wynagrodzenie zasadnicze pod warunkiem, ze jej kwalifikacje są  wymagane na zajmowanym stanowisku. 

Zapraszam do dyskusji...

Mariusz Mielcarek 

UWAGA!!! - Za 24 dni wchodzą w życie nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. Co robia teraz szpitale?

Komentarze użytkowników

#1  2018.12.08 20:28:51 ~Ela

Jesli 9 stycznia 2019 pracodawca wysyla mnie na szkolenie przypominajace z zakresu przetaczania krwi i srodkow krwiopochodnych to rozumiem ze moge skorzystac z 1 dnia urlopu szkoleniowego? dodam ze toczenie krwi i srodkow krwiopochodnych wykonuje czesto pracuje na internie

#2  2018.12.08 21:46:43 ~Pigula

Nie droga Elu nie należy ci się urlop szkoleniowy, ponieważ zakład pracy opłaca twój kurs krwiodawstwa. Raz jeszcze przeczytaj wytyczne. Pozdrawiam

#3  2018.12.08 22:04:52 ~Beata

Pracuje na izbie przyjec. Od października 2018 studiuje pielęgniarstwo II stopnia. Studia opłaca sobie sama. Czy os stycznia 2019 należy mi się urlop szkoleniowy?

#4  2018.12.08 22:06:58 ~do 2

Ja mysle ze nalezy. Gdzie te wytyczne?

#5  2018.12.08 23:55:24 ~magister p

Magister pielęgniarstwa bez podwyżki

#6  2018.12.09 02:00:41 ~Do pigula

W wytycznych nic nie jest napisane na temat platnisci za kursy nie znalazlam zadnego uwarunkowania przyznania urlopu w zaleznosci od tego kto za niego placi

#7  2018.12.09 13:08:23 ~Do#6

I tu masz rację, ale" zgodnie z zakresem obowiązków wykonywanych na danym stanowisku pracy", czyli za skierowaniem lub zgodą pracodawcy.

#8  2018.12.09 18:18:34 ~Gość

Co to za określenie ,panie w czepkach''? Dlaczego na coś takiego się godzimy i powielamy? Jestem pielegniarką lub położną a nie panią w czepku,kapeluszu czy turbanie:-) . Wszyscy sie z nas smieją,nie mamy za grosz honoru.

Dodaj komentarz