Od 2019 roku nowy urlop szkoleniowy pielęgniarek. 6 dni w roku. BCC: to dyskryminacja pozostałego personelu medycznego.

Urlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych.


Od 2019 roku nowy urlop szkoleniowy pielęgniarek. 6 dni w roku.

BBC: to dyskryminację dla pozostałego personelu medycznego.

Zobacz także: Za 14 dni wchodzą w życie nowe normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Business Centre Club przekazał uwagi do projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Jest to kolejna regulacja z korzyścią dla zawodu pielęgniarek, która tym razem, zdaniem projektodawcy, ma wpłynąć na wzrost zainteresowania podejmowaniem przez pielęgniarki pracy oraz poprawę warunków ich pracy. Niestety, ponownie pomijane są inne grupy zawodowe, które nie mają takiego przywileju. Jest to przykład tworzenia nierówności społecznej w podmiotach, podobnie jak w przypadku wprowadzonych przepisów o minimalnym wynagrodzeniu osób wykonujących zawody medyczne. Narzucone ustawowo 6 dni urlopu szkoleniowego tylko dla pielęgniarek i położnych stanowi poważną dyskryminację dla pozostałego personelu medycznego.

Z punktu widzenia pracodawcy:

Pomimo przysługującego, za zgodą pracodawcy, urlopu szkoleniowego, nieobecność personelu w określonym w projekcie wymiarze czasowym (1 do 6 dni) będzie powodowała określone skutki finansowe na skutek płatnego urlopu szkoleniowego oraz skutki kadrowe, zwłaszcza biorąc pod uwagę normy zatrudnienia. Może dochodzić do ograniczenia dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej, a nawet do czasowego zamykania gabinetów czy zmniejszenia liczby łóżek szpitalnych. Będzie to szczególnie odczuwalne w mniejszych podmiotach, gdzie duży problem stanowi zabezpieczenie godzin na czas dodatkowych dni urlopu szkoleniowego. Należy też zwrócić uwagę, że część szkoleń jest kilkudniowa, co jeszcze bardziej będzie dezorganizowało prace w zespole.

Zdaniem BCC, lepszą propozycją było by udzielanie urlopu szkoleniowego jedynie w tych jednostkach, gdzie dyrektor lub naczelna pielęgniarka notorycznie odmawia zgody na udział w szkoleniach podległemu personelowi. W tym celu należało by wykorzystać stanowisko Izb Pielęgniarskich, a nie ustawowo narzucać wolne dni.

Zobacz także: Za 14 dni wchodzą w życie nowe normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

Zobacz aktualności według działów: Urlop szkoleniowy pielęgniarek i położnych.

źródło: www.bcc.org.pl

Kontakt do eksperta:

Wiktor Masłowski
przewodniczący Komisji BCC ds. usług zdrowotnych
tel. 22 32 11 400
e-mail: [email protected]

Kontakt dla mediów:
Emil Muciński
rzecznik, Instytut Interwencji Gospodarczych BCC
tel. 602 571 395, 22 58 26 113
e-mail: [email protected]; [email protected]


Zobacz także aktualności według działów:

Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek

Pielęgniarkom źle wypłacają 1100

Pielęgniarki straciły na porozumieniu 1100

Porozumienie pań w czepkach z ministrem 2018

Dodatek wyrównawczy dla pielęgniarek



Zapoznaj się z ofertą Sklepu Pielęgniarek i Położnych


Komentarze użytkowników

#1  2018.12.18 09:12:26 ~Ja

A co robią inne grupy zawodowe? Czekają że pielęgniarki im wywalczą? Jak zwykle to samo! Ale to mi przywilej ! Ciężka praca w smrodach, odpowiedzialna, zmianowa i zero przywilejów i szkodliwości a przejście na emeryturę w tym samym wieku co np.urzędnik skandal !

#2  2018.12.18 09:17:04 ~Piel.

Do 1 prawda

#3  2018.12.18 11:05:20 ~Ala

Prawda, pielęgniarki wszystko załatwią i podwyżki też. Akurat -każdy niech walczy o siebie. Przestańcie jechać na naszych plecach.

#4  2018.12.18 13:13:30 ~Niewr&oacu

Niestety nie jest to dobry zapis nawet dla pielegniarek. Aby pielęgniarka mogła skorzystać z urlopy szkoleniowego to zakres szkolenia musi być zgodny z jej obecnym zakresem obowiązków i musi uzyskać zgodę pracodawcy! Mam poczucie że te warunki będą niestety trudne do spełnienia, aby skorzystać z takiego uopu. Ponado specjalizacja trwa 18 miesięcy najkrócej a kurs kwalifikacyjny od 3 do 6 miesięcy. 6 dni to taka namiastka.

#5  2018.12.18 13:30:07 ~!

A cóż to za przywilej ,zobaczymy jak to będzie wyglądało w praktyce,jak znam życie pracodawcy będą mieli tysiąc powodów ,by takiego urlopu nie przyznać ,albo będzie trzeba spełniać określone warunki. Nam są potrzebne urlopy zdrowotne ,wczesniejsze emerytury itp .Nasze życie zawodowe to ciągle szkolenia , podnoszenie kwalifikacji , kosztem naszego wolnego czasu i zdrowia ,wydajemy na to ogromne pieniądze.W zamian nie należy nam się nic .Te 6 dni niech więc sobie wsadzą . . . .

#6  2018.12.18 13:39:02 ~Piel

Po wielu latach pracy muszę niestety przyznać , że praca w tym zawodzie to stracony czas ,stracone zdrowie ,zszargane nerwy , żal .

#7  2018.12.18 14:50:18 ~Yxuz9

Zgadzam się z 5 .Co to takiego 6 dni w roku Lekarze też mają urlopy szkoleniowe i to na pewno nie takie jak my .Nauczyciele oprócz 3 miesięcy wolnych to jeszcze mają prawo do 2 tygodni urlopu szkoleniowego w roku .Gdzie tu sprawiedliwość.Wielki problem że niektóre pielęgniarki 6 dni urlopu szkoleniowego dostaną.

#8  2018.12.18 15:07:43 ~?

Sprawiedliwości w podmiotach ochrony zdrowie nie było i nie będzie.Wszystko kreci sie wokół lekarzy.Ktoś sprytnie kieruje uwagę ogółu na pielęgniarki a to lekarze mają najwięcej przywilejów

#9  2018.12.18 16:09:51 ~Kkkk

Czy ja kończąc magisterkę przygotowywując się do obrony, będę mogła wnioskować o taki urlop? Bo jeżeli nie kursy i specjalizacje to czego ten urlop dotyczy?

#10  2018.12.18 18:22:25 ~do 6

Prawda, PIELĘGNIARSTWO TO WYŁĄCZNIE SZKODY I STRATY . Wiele można by dodać ale po co . Głos wołającego na puszczy. Głos wołającego na pustyni.

#11  2018.12.18 18:46:04 ~ad 6

Podziękujcie izdom za zasługi w sprowadzeniu pielęgniarek do roli najtańszego służącego kopanego w dupę przez wszystkich ale za to nieustannie szkolonego jak

#12  2018.12.18 18:47:18 ~c d

pies

#13  2018.12.18 18:54:22 ~Do#9

Jeżeli zostałaś na studia skierowana przez pracodawcę lub ten wyraził pisemną zgodę na Twój wniosek dot. studiów w ostatnim roku należy Ci się 21 dni urlopu szkoleniowego. W przeciwnym przypadku nawet te 6 dni Ci nie przysługuje.

#14  2018.12.18 19:22:23 ~Katka

Pozostałe grupy zawodowe będą pokrzywdzone. I co,ma to nas wbić w poczucie winy? mamy odstąpić nawet od tej namiastki przywileju? bo co? Bo pozostali wczepieni w plecy pielegniarek chcą przy okazji zaistnieć? ugrać coś dla siebie? grajcie,ale na własny rachunek!

#15  2018.12.18 19:28:33 ~Iza

Jeszcze nic w tej materii nie wiadomo, komu i kiedy, a już inne grupy zawodowe mają nam za zle, że taki urlop może dostać pielęgniarka. Wstrętne to!

#16  2018.12.18 21:04:51 ~Do 11

Tak ,masz rację ,izby nic dla nas nie robią tak samo jak związki , które są prorządowe a w poszczególnych jednostkach działają na korzyść pracodawców.Ja osobiście w najbliższym czasie wypisuję się z tej oszukańczej organizacji . Nie będę finansować oszustów ! ! !

#17  2018.12.18 21:16:23 ~Piel

O czym wy dyskutujecie? O tym ochlapie w postaci 6 dni , które nam rzucono? Kiedy zaczniemy się w końcu cenić ? Kiedy zaczniemy razem walczyć o godne warunki pracy i płacy ,kiedy w końcu przestaniemy licytować się kto więcej zdobył papierków. Koleżanki pielęgniarki otrząśnijcie się !

#18  2018.12.18 22:35:33 ~DO 14.

Namiastką przywileju byłoby gdyby to był dodatkowy urlop wypoczynkowy . A to jest upokarzający ochłap nad ochłapami . No właśnie, o czym wy dyskutujecie. W mordę psu rzucono kość nie do zżarcia.

#19  2018.12.19 00:00:04 ~ja

Chyba się w gówach co niektórym poprzewracało

#20  2018.12.19 00:00:34 ~ja

Maiło być w głowach

#21  2018.12.27 18:20:10 ~Dedydent

Nie należy się wam nic po za minimalną bo zamiast tyłki wycierać kombinujecie kim to nie jesteście a nikim ważnym dla wyjaśnienia.

#22  2018.12.31 17:04:40 ~Student pl

Dobrze wiedzieć decydencino i uczyć się od pierwszego roku studiów licencjackich ( to już za mną) języków obcych. Podstawowy to angielski, na C1, medyczny (większość uczelni oferuje ten poziom). Następny w kolejce to niemiecki a potem norweski. Możecie pocałować nas w d. z tymi żałosnymi ochłapami i sami zając się za parę lat swoimi bliskimi. Będzie bolało, jak trzeba będzie ukraińskiemu opiekunowi medycznemu zapłacić te 1000 euro z własnej kieszonki, aby wytarł waszej mamusi tyłek albo wam. Żegnam ozięble.