Możliwość skorzystania przez pielęgniarki z dłuższego odpoczynku mógłby być argumentem za pozostaniem w pracy.

1 min czytania
Aktualności

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pielęgniarek?

Sebastian Irzykowski, wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, uważa, że temat konfliktów między pielęgniarkami starszymi i młodszymi jest sztucznie podsycany przez niektóre portale internetowe. Próbują one w ten sposób podnieść statystki swojej popularności. Dodaje, że NRPiP we współpracy z OZPiP wypracowują ze stroną rządową rozwiązania, które są korzystne dla wszystkich pielęgniarek i położnych.

(…)

– Natomiast jeżeli chodzi o kwestie związane z demografią, widzimy jasno, że pielęgniarek, które będą wychodzić z systemu, jest więcej niż tych, które będą do niego wchodzić. Jeśli system ma funkcjonować poprawnie, po stronie pracodawców leży to, żeby zatrzymać pracowników – uważa wiceprezes NRPiP.

(…) 

Jego zdaniem można to zrobić na kilka sposobów.

– Pielęgniarka, położna, która osiąga wiek emerytalny jest osobą niezwykle doświadczoną i cenną dla podmiotu leczniczego, więc pracodawca powinien zaproponować takiemu pracownikowi atrakcyjne warunki płacowe oraz wykazać się elastycznością w kwestii wymiaru oraz formy zatrudnienia (możliwość pracy na części etatu).

Jak wskazuje, strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce, nad którą NRPiP, OZZPiP oraz MZ nadal pracują, zawiera zapis dotyczący dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla pielęgniarek i położnych, który przysługiwałby po zdobyciu określonego stażu pracy.

– Musimy pamiętać, że blisko 60-letnia pielęgniarka będzie się zastanawiała, czy jest w stanie fizycznie podołać pracy oraz czy warunki, w których będzie pracować są na tyle atrakcyjne, żeby ją zatrzymać. 

Wydaje się, że możliwość skorzystania z dłuższego odpoczynku mógłby być argumentem za pozostaniem w pracy – mówi Sebastian Irzykowski.

– Będziemy postulować, aby to rozwiązanie zostało wprowadzone i było dodatkowym narzędziem (obok norm zatrudnienia, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku) dla pracodawców w walce o deficytowych specjalistów, jakimi są pielęgniarki i położne – podsumowuje.


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8132 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Klub specki.pl - społeczność dla wszystkich pielęgniarek i położnych!

2 min czytania
Klub specki.pl – dla wszystkich pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych – nie tylko dla specjalistów! Klub Specki.pl to pierwsza w Polsce społeczność, która…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki na stanowisku managera medycznego.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki oddziałowej Nowoczesny Ośrodek Rehabilitacji, istniejący od ponad roku na mapie Poznania zapraszam do rekrutacji na stanowisko managera medycznego….
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – szokująca roczna strata finansowa pielęgniarek z grupy 6. 

3 min czytania
Dokładne wyliczenia w zakresie straty finansowej pielęgniarek i położnych z grupy 6 związanej z nierównym traktowaniem w zatrudnieniu… W wielu artykułach na…
Komentarze