Zmiana współczynników pracy. Zobacz pismo dyrektora do pielęgniarki.

Nowa siatka płac pielęgniarek i położnych.

Zmiana współczynników pracy.

Zobacz powyżej pismo dyrektora do pielęgniarki.

Pielęgniarko! Czy w twój  pracodawca zmienił współczynniki pracy w grupie zawodowej pielęgniarek i położnych.

Czy pielęgniarko zyskałaś finansowo? Ile?

Zobacz także: Pielęgniarz zapytał NFZ ile szpital na niego dostaje zembalowego. Dostał odpowiedź...

Prezydent w dniu 3 października podpisał ustawę  z dnia 13 września 2018 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw.

Podpisana ustawa zawiera nowy podział pielęgniarek i położnych na grupy.

Poprzedni podział pielęgniarek i położnych był następujący:

Podział pielęgniarek i położnych w podpisanej przez prezydenta ustawie jest następujący:

Kiedy powyższy podział pielęgniarek i położnych wszedł w życie?

Ustawa podpisana przez prezydenta, została ogłoszona w Dzienniku Ustaw w dniu 10 październia 2018 r.

Zobacz ustawę w Dzienniku Ustaw.

Wejście jej w życie "nastąpiło po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia".

Wobec powyższego nowy podział pielęgniarek i położnych wszedł w życie 25 października 2018 r.

Co musieli zrobić pracodawcy, kiedy ustawa weszła w życie? 

Pracodawcy musieli zawrzeć ze związkiem zawodowym pielęgniarek i położnych porozumienie uwzględniające nowy podział pielęgniarek na grupy oraz nowe współczynniki pracy, w terminie jednego miesiąca od wejścia w życie przedmiotowej ustawy, czyli do 24 listopada 2018 r.

Poniżej cytuję ustawę w części omawianej kwestii: 

Art. 3. 1. Pierwsze porozumienie, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w zakresie pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawód medyczny, oraz pielęgniarek i położnych w zakresie zmiany ich współczynników pracy, zawiera się w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zobacz także: Pielęgniarz zapytał NFZ ile szpital na niego dostaje zembalowego. Dostał odpowiedź...

Jak pracodawcy oraz związki zawodowe pielęgniarek wywiązały się z powyższego obowiązku? 

Mariusz Mielcarek   

Więcej informacji w sprawie:

INFORMATOR - nowa siatka płac pielęgniarek i położnych 2018

Komentarze użytkowników

#1  2019.01.05 19:25:07 ~Pielegniar

Dobry dyrektor u nas specjalizacja nie jest jak do tej pory brana pod uwage Przewodniczaca zwiazkow milczy Do kogo zlozyc zazalenie Wszystkie sa starsze pielegniarki Jest styczen 2019 wiec powinny byc realizowana ustawa

#2  2019.01.05 20:26:03 ~#

Takie podstawy są już w większości szpitali. I kto i powie że to są godziwe zarobki za naszą pracę

#3  2019.01.05 20:30:05 ~Xd

Jak na PL i kobiety to nawet dobrze zarabiacie a jeśli chodzi o pracę to bez przesady są gorsze

#4  2019.01.05 20:35:59 ~Ojjj

I to jest z jednego etatu do tego dochodzi jeszcze z innych hoho no opinie się słyszy różne a nawet często "Że w tej chwili nie opłaca mi się za granicę jechać i to jest wypowiedź piel. " zarobki jak na Polskę macie nawet nawet za robote się brać i nie marudzić bo gorzej mają nooo głowa do góry

#5  2019.01.05 20:39:02 ~Do

Przy pacjencie pracują nie tylko piel. Praca jest w zespole pracuje kilku innych pracowników i nie dostali nic a wy narzekacie no trochę coś tu nie tak

#6  2019.01.05 20:48:55 ~Do

Zachowujecie się jak nie z tego kraju to jest Polska zarobki jak na ten kraj macie super mgr. za biurkiem nie ma tyle

#7  2019.01.05 20:49:55 ~Xd

A praca w szpitalu hmmmm ciężka ?

#8  2019.01.05 20:51:40 ~A×&t

Paranoja jakaś.tym Paniom ciągle mało.a co z innymi zawodami medycznymi.że niby Panie P. pracują ciężej.intensywniej.nieprawda! weźmy pod uwagę zawód np.Opiekuna Medycznego.Ciężka praca za najniższą krajową.wykształcenie wcale nie dużo mniejsze od przeciętnej Pielęgniarki po liceum.Opiekunowie też odpowiadają za swoją pracę.Muszą mieć wiedzę,umiejętności i olbrzymie pokłady empatii.Twż pracują w Święta i godziny nocne.Jak dawać to wszystkim.Społeczeństwa nie powinno się dzielić.

#9  2019.01.05 20:59:01 ~Xz

Masz rację - to praca zespołowa z wykorzystaniem opiekunów czy Pań salowych przez Panie pielęgniarki. A jakie jest wynagrodzenie tych pierwszych? Minimum i brak szacunku dla nich niższy sort?

#10  2019.01.05 20:59:09 ~Xd

Zgadzam się po całości

#11  2019.01.05 21:03:30 ~Artur

Widzę że najwiecej do powiedzenia maja osoby nie wykonujacy naszego zawodu, skoro uwazacie ze zarobki sa swietne to w czym problem prosze zglosic sie na najblizszy nabor do uczelni ktory bedzie w tym roku i juz za 3 lata otrzymacie PWZ i bedziecie milionerami, nie wiem jaki problem. Ci do opiekunow fakt zarabiaja malo ale sami musza sobie wywalczyc podwyzki nie jest to nasza sprawa kazdy powinien pilnowac wlasnego nosa a powiedzenie ze opiekun na wyksztalcenie porownywalne do pielegniarki to obelga. Zastanowcie sie nad soba. Fakt wynagridzenia troche wzrosly ale nadal nie sa na zadowalajacym poziomie ja na przyklad mam podstawe 3750 brutto a kolega pracujacy tyle samo lat co ja w urzedzie ma podstawe 3500 wiec nie uwazam ze zarabiam jakos specjalnie duzo, przy czym ja pracuje zmianiwo pod presja i z duza idpowiedzialniscia a taki urzednik 8 godz 7_15 i nie ma takiej odpowiedzialnosci. Uwazam ze forum powinno byc zamkniete tylko dla osob z PWZ.

#12  2019.01.05 21:03:36 ~H

Nawet po jakimś studium 2-letnim gdzie parafkę postawisz raz na pół roku że jesteś studium pielegniarskim hihi takowe było też takie zarobki teraz gdzie wtedy ludzie studiowali gdzie tu sprawiedliwość

#13  2019.01.05 21:06:03 ~Do Artur

To jest forum publiczne jest opcja zalożyć grupę a w tym przypadku wolność słowa

#14  2019.01.05 21:07:47 ~Pk

Ja na bloku operacyjnym mam 3400 brutto za 3 lata szkoly zapłaciła ponad 17000 więc jak ktoś uwaza ze pielęgniarką mało i mało to zapraszam na studia A tu niestety nauka się nie kończy. popracuj 2 lata zeby zrobić specjalizację za którą musisz zapłacić. i jeszcze jedno niewiele zawodów jest takich że idziesz do pracy mimo świąt nocy itp. ludzie nie macie czego zazdrościć.

#15  2019.01.05 21:08:05 ~Xd

Jak na Polskę macie dobrą kasę nawet na jednym etacie

#16  2019.01.05 21:12:30 ~Do Artur

Panie Arturze mój mąż pracuje na szlifierni idź pan chodź na jeden dzień doceni pan swoją pracę

#17  2019.01.05 21:14:05 ~Artur

Tak mamy zarabista kase po prostu nie wiem czy wiecie ale u mbie w miescie lidl placi 3300 brutto biedronka 3200 brutto i nie trzeba m8ec nawet sredniej szkoly wiec osoba po 5 letnich stidiach jak ma 3750 to piwinna skakac z radosci? A co do tego ze forum jest publiczne ti wiem o tyn ale redajcja piwinna pomyslec o zamknieciu go dla ogolu ale pewnie tego nie zrobi bo zmniejszy to ilosc odwiedzin.

#18  2019.01.05 21:16:11 ~Do

Nauka nauką a co do praktyki na oddziale to wychodzi kucha często się to powtarza

#19  2019.01.05 21:18:21 ~Piel

No proszę! Piszecie o pracy zespołowej, tylko dlaczego nie wymieniliście zawodu lekarz, który zarabia 5 razy więcej od pielęgniarki. Nie wypada, prawda. Wszystkich kole w oczy, że pielęgniarka ma ponad 3 tys brutto, najlepiej by było żeby pracowały za miskę zupy, wtedy wszyscy byliby zadowoleni. Urzędas niech nie porównuje swojej pracy z pracą pielęgniarki na oddziale.

#20  2019.01.05 21:20:43 ~Artur

Do Pani #16 ja uwazam ze jesli Pani maz przyszedl by na 1 dzien do mojej pracy i trafil na jeden z trudnych dni ktore sa co kilka dni to docenil by swoja prace. Zapominacie ze my pracujemy pod ciagla presja czasu oraz w towarzystwie wszelkich mozliwych plynow ustrojowych oraz bakterii i ciaglym kontaktem z roznymi naprawde krytycznymi sytuacjami gdzie zgony sa na porzadju dziennym. Ta praca wymaga ogromnej wiedzy i piwinna byc doceniana.

#21  2019.01.05 21:20:46 ~Do Artur

Osoba po 5 letnich studiach błędów nie robi czy opiekunka po liceum musi to panu mówić

#22  2019.01.05 21:25:27 ~Do Artur

Panie Arturze przemilcze tooo a pan niech pomyśli i się rozejrzy jak ludzie pracują Ratownik co zwłoki z asfaltu ogląda tyle nie bierze

#23  2019.01.05 21:26:23 ~Xd

Opiekun medyczny robi bardzo dużo na oddziale a może ktoś zaprzeczy?

#24  2019.01.05 21:27:17 ~Artur

#19 masz swueta racje. Zapom8naja o lejarzach ktirzy za 2, 24 godzinne dyzury maja tyle co my za caly miesiac. Chic osobiscie uwazam ze nalezy im sie ale nam tez nalezy sue wyzsza placa. Mam znajonych w kilju krajach riwniez cudzoziemcow ktorych pizbalem pidczas studiow i niejtore kraje naprawde docen8aja nasz zawod i przelicznik naszych zarobkow do oensji minimalnej jest bardzo wysoki, a u nas poki co raczej slaby. Ja zebym byl usatysfakcjonowany uwazam ze przelicznik minimalnej pensji do m9hej piwinien wynosic okolo 2,5-2,7xpensja minimalna wtedy bedzie ok i tak jest w wielu krajach.

#25  2019.01.05 21:29:33 ~Artur

Jesli chodzi o bledy to w moich wypowiedziach sa nie bledy a literowki z powodu szybkiego pisania gdyz pisze z telefonu i robie to szybko.

#26  2019.01.05 22:07:25 ~związki za

Oby pomyślały o sprawiedliwości

#27  2019.01.05 22:08:19 ~Piel

Mimo wszystko Arturze panuj nad literówką, trudno Cię rozczytać

#28  2019.01.05 22:13:56 ~Ja....

Mam 25 lat pracy w zawodzie, tytuł magistra, specjalizację i inne samodzielnie zapłacone kursy(bez dyrektorskiej łaski). Moja pensja: 3200 zł. brutto(dopiero od 4 miesięcy), bo prędzej 2.100. Zapraszam wszystkie zazdroszczące mi pensji osoby do wykonania toalety pośmiertnej dziecka.&hellip.Nie robi jej lekarz, ani opiekunka medyczna.

#29  2019.01.05 22:15:56 ~Piel

Jeśli tak dobrze zarabiamy to czemu swoich córek jeden z drugim nie wysłałeś do tego zawodu jak czytam takich mądrali to mnie złość ogarnia pracuje 30lat przy łóżku chorego święta Wigilia niedziela wszyscy śpią ja zapier.m na dyżur za średnio 80zl za 12h! Niech taki mądrala ma chorą matkę babcie to wtedy taki dopiero widzi co potrafi pielęgniarka i że bez nas sobie nie radzi nawet pampersa nie potrafi zmienić.a wkłucia i zastrzyki.to magia. Po to wybrałam ten zawód żeby pomagać ludziom ale to nieoceniony zawód i niedoceniany trzeba mieć specjalne predyspozycje psycho fizyczne! W Angli Francji Szwecji pielęgniarki majà o wiele mniej obowiązków pomoce i SPRZęt tutaj bieda i żenada.

#30  2019.01.05 23:05:21 ~Pielęgniar

Popieram 28. Również wszystko posiadam i zapraszam wszystkich, którzy nam zazdroszczą pensji nie tylko do wykonania toalety posmiertnej. Niech wasze córki zostaną pielęgniarkami i przyjmą w oddział bezdomnego-smierdzacego brudem i alkoholem, we włosach pełno wszy, również lonowych, usrane, zadrapane, zropiale tylki, zarobaczone rany stóp, swierzb w skórze. Musi go wykąpać i doprowadzić do porządku. Przyjemnie prawda i miło? W między czasie zwymiotuje, zejszczy się i rzuci mile słowo, kurwa"daj szluga! ZAPRASZAMY SERDECZNIE! A na święta nie zapomnijcie podrzucić odwodnionej babci i dziadka bo nie ma gdzie postawić choinki!

#31  2019.01.05 23:05:21 ~Pielęgniar

Popieram 28. Również wszystko posiadam i zapraszam wszystkich, którzy nam zazdroszczą pensji nie tylko do wykonania toalety posmiertnej. Niech wasze córki zostaną pielęgniarkami i przyjmą w oddział bezdomnego-smierdzacego brudem i alkoholem, we włosach pełno wszy, również lonowych, usrane, zadrapane, zropiale tylki, zarobaczone rany stóp, swierzb w skórze. Musi go wykąpać i doprowadzić do porządku. Przyjemnie prawda i miło? W między czasie zwymiotuje, zejszczy się i rzuci mile słowo, kurwa"daj szluga! ZAPRASZAMY SERDECZNIE! A na święta nie zapomnijcie podrzucić odwodnionej babci i dziadka bo nie ma gdzie postawić choinki!

#32  2019.01.05 23:09:47 ~piel.

Pielęgniarki i ratownicy medyczni powinni z wielu powodów zarabiać najwięcej ze wszystkich zawodów medycznych (nie licząc lekarzy) i nie będę wymieniać i uzasadniać dlaczego bo to oczywiste .

#33  2019.01.05 23:10:00 ~pielęgniar

Kontrole i kontrole pielęgniarek oddziałowych!

#34  2019.01.05 23:12:27 ~AAA

TO JUZ PŁACA TYM PO ZMIANIE SIATKI CZYLI MGR. BEZ SPEC?

#35  2019.01.05 23:40:08 ~piel

Jaka zdaniem niepielęgniarek powinna być podstawowa pensja pielęgniarki która miesięcznie wykonuje średnio kilka- kilkanaście toalet pośmiertnych w ciągu 40 -45 lat pracy zawodowej ? I jaka emerytura , kiedy będzie miała prawo na nią odejść w wieku 65 a może nawet 67 lat ? . A w miedzyczasie robi m.in. to co w poście 30,31 ?

#36  2019.01.06 01:28:49 ~My op.

Bez przesady. Owszem są oddziały bardzo ciężkie, ale prawdą jest też że bez op.med.panie pielęgniarki zapomniały jak podać pacjentowi basen.Coś o tym wiem bo pracuję w tym środowisku. A skoro w innych krajach jest lżej i lepiej płacą_no to co tu robicie? .

#37  2019.01.06 02:25:43 ~Magda

Najwięcej do powiedzenia na temat pracy pielęgniarek mają opiekunowie i panie salowe, co po prostu jest trochę żenujące, bo chyba nie bardzo wiedzą o czym mówią. .są to zupełnie inne zawody, i może niech każdy zajmie się swoją pracą i tym co należy do ich obowiązków.Natomiast jeśli tak bardzo chcę ktoś być tą super zarabiajaca pielęgniarką za nic nie robienie to niech idzie się uczyć i również taakie Kokosy będzie zarabiał. . A walczyć o podwyżki jak najbardziej każdy może w swojej grupie zawodowej nie podpinajac się do innych i zazdrościć, bo naprawdę nie ma trzego.

#38  2019.01.06 02:54:45 ~My op. Do

Droga pani. Praca w szpitalu nie składa się tylko z lek.i piel. I nie oceniam was, doceniam waszą pracę i niech każdy zarabia według zasług i wykształcenia. Ale też nie jesteście jedyną grupą w tym kraju która mało zarabia, nauczyciele też kokosów nie mają. Warto też czasem posłuchać opinii chorych?

#39  2019.01.06 02:54:45 ~My op. Do

Droga pani. Praca w szpitalu nie składa się tylko z lek.i piel. I nie oceniam was, doceniam waszą pracę i niech każdy zarabia według zasług i wykształcenia. Ale też nie jesteście jedyną grupą w tym kraju która mało zarabia, nauczyciele też kokosów nie mają. Warto też czasem posłuchać opinii chorych?

#40  2019.01.06 03:26:56 ~PIEL

Zadziwiające, że do nas wylewają wszyscy swoje żale. No tak, bo dostałyśmy w końcu tyle co w Lidlu. Po co się, moi drodzy po fachu, tłumaczycie ? Niech sobie inni też walczą o swoje. Czemu mam tłumaczyć , że nie jestem wielbłądem. Mam studia, odpowiadam za życie ludzkie i kasa , coraz wyższa , mnie się po prostu należy. I nie mam zamiaru za to przepraszać. Na studia pielegniarskie droga wolna, jeszcze wam stypendium i mieszkanie dadzą. Dzieci tam swoje na te luksusy poślijcie. Amen.

#41  2019.01.06 03:28:36 ~plg

Jestem plg i dobrze wiem,że oddział oddziałowi nierówny.Kiedy ten problem się rozwiąże?

#42  2019.01.06 03:35:01 ~plg

Nie ma co tłumaczyć ludziom jak wygląda nasza praca.Ten kto nie ma do czynienia z naszym zawodem nie zrozumie.Same widzicie jakie porównanie dają opiekunowie czy salowe.One pracując z nami nie mają zielonego pojęcia jaka odpowiedzialność na nas ciąży.Każda drobnostka musi być dopracowana.Nie ma miejsca na niedociągnięcia ,czy poprawki.

#43  2019.01.06 03:37:13 ~plg do 39

Inne grupy zawodowe też walczą o podwyżki .My z całym sercem ich popieramy.

#44  2019.01.06 03:43:34 ~Student pl

Od 3 do 10 znowu uaktywniły się trolle za 2 zeta. Żenada ! Odpowiadać za czyjeś zdrowie i życie pod presją czasu za 1000 euro brutto. Co z tego, że urzędnik zarobi mniej korzystajcie z profesjonalnej opieki pielęgniarskiej urzędników w szpitalu. Bierzecie na litość, wstyd i poczucie winy, ale ŻENADA, to w gospodarce wolnorynkowej, kapitalistycznej nie działa. Dlaczego pielęgniarki nie wyjeżdżają ? Nie widziałem na praktykach pielęgniarki dwudziestoparoletniej, kilka tylko po trzydziestce. Gdzie one są? Wyjeżdżają zaraz po studiach lub mające odchowane dzieci. Jeszcze jedno kłamco z numerem 8, opiekunowie nie pracują w noce i święta w szpitalach, bo co niby mieli by tam robić ? Myć pacjentów? Do 4, większej arogancji nie spotkałem nawet u lekarzy. Kim ty jesteś chamie, aby tak się do nas zwracać?

#45  2019.01.06 03:55:36 ~Student pl

Jeszcze jedno do tych zarobków ( o do chamiatej 4) takie zarobki, że ho, ho, nawet ukraińskie pielęgniarki nie chcą w Polszy pracować.

#46  2019.01.06 09:04:43 ~magister p

Wygrywają tylko związki zawodowe,trzymają na stanowiskach oddziałowe grubo po 60 lat ,po 20 -ponad 30 lat na stołkach ,dlatego jest beznadzieja w szpitalach,nie należysz do związków i nie działasz w Izbach -to do niczego nie dojdziesz.Szkoda ,ze byłyśmy zachęcane do podnoszenia kwalifikacji-ale to bez kręcenia się w izbach i związkach nic nie zrobicie

#47  2019.01.06 09:57:17 ~Ja

U nas w szpitalu jest bardzo skromnie na wszystkim się oszczędza żeby dyrektor 2 razy w roku wypłacił sobie po 30 tyś nagrody

#48  2019.01.06 09:58:22 ~Do 38

Zgadzam się z tym że nauczyciele też powinni więcej zarabiać, jednak z karty nauczyciela mają inne przywileje, np. Urlopy zdrowotne. Dodatkowo ich wymiar pracy tygodniowo jest znacznie mniejszy niż personelu medycznego. Warto to rozważyć, gdyż tych zawodów nie da sìę porównać. Pozdrawiam

#49  2019.01.06 10:01:26 ~Artur

Do# 39 piszesz ze inne grupy zawodowe w Polsce nie maja takich plac i mowisz m, in o nauczycielach, widze ze nie masz pojecia nawet nie wiesz jakie dochody maja nauczyciele za swoja prace oraz ile naja przywilejow. My nie mamy zadnych. A tak wogole to w sumie musimy przestac sie tlumaczyc, na szczescie w najblizszych latach rynek sam zweryfikuje wycene naszej pracy. Jesli chodzi o prace opiekunow czy pan salowych ja bardzo je szanuje szczegolnie salowych bo opiekunow ze wzgledu na specyfike mojego oddzialu nie ma ale sa na innych, i jak najbardziej powinny wiecej zarabiac lecz to nie takie proste poniewaz aby wykonywac jeden lub drugi zawod nie trzeba wiekszych kwalifikacji przez co latwiej o takiego pracownika, lecz uwazam ze sami musza walczyc my musimy myslec o sobie.

#50  2019.01.06 10:11:23 ~Asz

To mało? To zapraszam za granice. Tylko nie na pół roku, ale na stałe. Tak żebyście te "wysokie pensje" wydawały tam gdzie pracujecie.

#51  2019.01.06 10:18:50 ~Artur

Jesli chodzi o dochody za granica, to zmam bardzo wiele osob ktore wyjechaly i jesli chidzi o finanse nikt nie narzeka wrecz przeciwnie. Mam kolezanke z ktora przyjaznilem sie id studiow i ona po roku pracy w Pl, zdecydowala sie wyjechac do Niemiec, teraz jest tam juz 4 lata pracuje w panstwowym szpitalu na SOR, dochod 3500 euro brutto plus wynajem kawalerki w hotelu pielegniarskim za 250 euro tylko. Wiec nie porownujmy Polski do innych krajow oprocz tego jest jeszcze doplata do wczasow, premia na swieta i szpitalny bufet z dobrym jedzeniem za 70 euro miesiecznie 2 posilki dziennie.

#52  2019.01.06 10:20:31 ~Asz

Tak jestem pielęgniarka z mgr i specjalizacja. Od 19 lat na stałe w Norwegii. I gdyby nie rodzina, która tu mam to powiem :NIE OPŁACA SIĘ PRACOWAĆ NA STAŁE W ZAWODZIE ZA GRANICĄ. Wszyscy orzeliczaja pensje na złotówki. Tyle że ja rodzinę utrzymuje w koronach. A praca jest nieporównywalnie trudniejsza. Te co uważają że 4,5 to mało zapraszam do nas. Pokażemy zchecia co robi pielęgniarka za granicą (bo się bajek oczytalyscie chyba) i ile zarabia. A! I ile płaci podatku

#53  2019.01.06 10:25:24 ~Asz

Do Artura. Przyjedź słońce i sam spróbuj. Bo wiesz jak to jest jak inni opowiadają. Samo złoto. ;) Też znam takie panie w Oslo,co kokosy zarabiają. Tyle, że one nikogo z Polski do siebie nie zapraszają.

#54  2019.01.06 10:32:01 ~Artur

Ja nie wykluczam wyjazdu za granice i decyzja o tym zostanie podjeta juz w marcu w zaleznosci od wyniku konkursu w ktorym startuje jesli przegram wyjezdzam wlasnie do Niemiec. Jesli chodzi o prawdziwosc tych informacji to wiadomo kazdy kraj ma swoja specyfike ale jesli chodzi o pielegniarstwo to te kraje naprawde dbaja o pracownikow. Mam rowniez w bardzo bliskiej rodzinie osoby pracujace inie narzekaja wiec to zalezy od sytuacji. Ja zrobilem juz spore rozeznanie podczas urlopu bylem umojego brata ktory wlasnie mieszka w duzym miescie zachodnim Niemiec, na poczatku mozna spokojnie otrzymac 2800 euro plus mieszkanie na dobrych warunkach oczywiscie po roku podwyzka a ceny w niemczech sa podobne jak w Polsce.

#55  2019.01.06 10:32:28 ~Asz

A na koniec. Przyjechało nas do pracy 19lat temu, 18 piel z mgr. Dziś pracujemy tu nadal 2. Reszta wróciła i nie chce słyszeć o stałej pracy w No Dlaczego, skoro tyle zarabiały? Co wola w za 2 tys złotych, w marnych warunkach z niskim statusem społecznym, w kraju cofajacym się w rozwoju?

#56  2019.01.06 10:39:09 ~Asz

Do Artura. Z całego serca (bez ironii) zycze ci powodzenia. Trzymam kciuki, mam nadzieję że znajdziesz fajna pracę. Emigracja ma pewne plusy. Moim zdaniem dotyczą głównie stabilizacji i spokoju.Ja już nie wróce do Pl. Tu mam rodzinę. Usciski

#57  2019.01.06 11:24:07 ~Justyna

A co z lielegniarkami w poz-ach? Też na świecie to ciężką pracą? błagam.nie robią nic przy pacjenci. Tylko pobierają krew.czasami opatrunek, szczepienie.nie działają, nie myją, nie karmią.etc.A zarobki te same i jeszcze narzekają.większość dnia przesiedzą na pogaduszkach.

#58  2019.01.06 11:34:15 ~Asz

Obcokrajowiec na poz nawet po 20 latach nie ma szans za granicą. To zbyt dobra robota:) trzeba mieć plecy. Tu mgr, specjalizacja, kursy, biegły język z egzaminami.nie mają znaczenia. To praca dla tubylców. Wolnych etatów się nie ogłasza

#59  2019.01.06 12:23:36 ~Student pl

Do Asz bardzo współczuję takiej męczarni.

#60  2019.01.06 13:53:05 ~#60

Tez pracuje na oddziale i nie jestem pielegniarka ani opiekunka. Obserwuje prace pielegniarek ciezka bo tak jest. Ale bardzo czesto jest tak ze pielegniarka pracuje na 2-3 etatach widocznie ma jeszcze sile. Bardzo czesto jest juz wypalona zawodowo, zmeczona fizycznie co przeklada sie na stosunek do pacjenta, niestety nie najlepszy. Nowe procedury to krzyz panski, nie chce im sie uczyc nowych rzeczy, komputera boja sie jak ognia i mlode i starsze. Nagminnie popelniane bledy. A zeby inni za nie robily a to lekarz a to salowa a nawet sekretarka niech pomoze. Za granica nie do pomyslenia. Tam sie uczysz caly czas, na okraglo twoja wiedza jest sprawdzana. Tam pielegniarka ma wiedze zblizona do lekarza i ma znacznie wiecej obowiazkow i za to jest wynagradzana. Popelniasz blad wylatujesz, zle sie odnosisz do pacjentow- wylatujesz. Tam nie ma pielegniarki ze srednim wyksztalceniem. To wysoko wyksztalcone panie. Polska pielegniarka zeby tam pracowac na godnym stanowisku musi! podniesc kwalifikacje zdawac egzaminy jest cyklicznie oceniana. Znam polskie pielegniarki ktore wyjechaly i niestety pracuja tylko w srodowisku bo nie chca podnosic kwalifikacji i nauczyc sie perfekt jezyka.

#61  2019.01.06 13:56:26 ~Iwona C

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o uzupełnienie poniższej ankiety. Ankieta jest anonimowa i całkowicie dobrowolna. Zostanie ona użyta do celów naukowych. https://docs.google.com/forms/d/1n27OAjhodZ9-GeVOjPRAiRgIRPDOYmHghFX45Q4lhsI/viewform? edit_requested=true

#62  2019.01.06 14:22:14 ~Do #60

Wyjedź za granicę i dopiero się wypowiadaj, i porównuj pracę polskich i zagranicznych pielęgniarek. Pleciesz same bzdury tyle Ci powiem i pozdrawiam.

#63  2019.01.06 14:27:00 ~do 60

Zanim coś napiszesz to może najpierw przeczytaj z jedną książkę,posłuchaj mądrzejszych od siebie.Wstyd czytać twoje intelektualne wypociny.

#64  2019.01.06 14:35:52 ~do Asz

19 lat temu opuściłaś Polskę,więc nie masz bladego pojęcia jak tutaj się sprawy mają.Przyjedź,popracuj np na internie,utrzymaj się z jednej pensji.Wrócisz po miesiącu do okropnej Norwegii z podkulonym ogonem.

#65  2019.01.06 14:37:43 ~Do Asz

Ile Pani zarabia ? Domek lub mieszkanko z samochodzikiem jest z jednej pensji, a z drugiej odkładane na lepsze życie, emerytura pewnie nie będzie głodowa. W Polsce potrzeba 2 etatów, aby egzystować w tym zawodzie. Wróciły te pielęgniarki, których mężowie dobrze zarabiają albo one same zmieniły pracę. Do 60, zapomniało się dodać, że na Zachodzie pielęgniarka ma pod opieką maksymalnie 8 pacjentów na oddziale, a ile ma w Polsce ?

#66  2019.01.06 14:37:46 ~Do Asz

Ile Pani zarabia ? Domek lub mieszkanko z samochodzikiem jest z jednej pensji, a z drugiej odkładane na lepsze życie, emerytura pewnie nie będzie głodowa. W Polsce potrzeba 2 etatów, aby egzystować w tym zawodzie. Wróciły te pielęgniarki, których mężowie dobrze zarabiają albo one same zmieniły pracę. Do 60, zapomniało się dodać, że na Zachodzie pielęgniarka ma pod opieką maksymalnie 8 pacjentów na oddziale, a ile ma w Polsce ?

#67  2019.01.06 14:55:47 ~Obserwator

Lepiej nie mówić jak niektóre panie zdobywają papiery z ukończonych kursów specjalizacji itp Już nie narzekać Dużo robią przy pacjencie panie opiekunki medyczne Widzimy to

#68  2019.01.06 15:20:12 ~Do 60

A ja się zgadzam z twoim wpisem w 100%. Pracuję na oddziale, jestem pielęgniarką i wiele rzeczy o których Pani pisze obserwuję również u nas. Najgorsze jest to, że wielu osobom nie chce sìę nauczyć czy nawet przeczytać nowych instrukcji bądż mylą je z tymi z poprzedniej pracy.

#69  2019.01.06 15:32:22 ~Ja do 8

Weź się za naukę, a uczyć się musisz wiele. Spadaj, spadaj z tego Portalu!

#70  2019.01.06 16:36:24 ~Nikt

Bardzo merytoryczna i konstruktywna dyskusja.brawo Panie pielęgniarki .te po LM i te bardziej wykształcone po studiach. Myślę że Panie z bazaru powstydziłby się pozimu dyskusji. I wiemy dlaczego tak jesteśmy traktowane przez te wszystkie lata. Żenada.

#71  2019.01.06 18:01:20 ~do Asz

Jeśli krzyczysz ,ze nie opłaca się stale pracować w Norwegii w zawodzie pielęgniarki to dlaczego pracujesz i nie wrócisz z rodziną do Polski ? Nie męcz sie Wróć .Zobaczysz jak po 19 latach zmieniło się -ile i co obecnie robi pielęgniarka jako pielegniarkoopiekunkosalowa. "Stabilizacja i spokój " to jednak fundamenty normalnego ,harmonijnego życia ?

#72  2019.01.06 18:43:23 ~A×&t

Do Student pl.Proponuję skończyć studia,nabrać ogłady oraz wiedzy i powrócić.Nie daj się ponosić emocjom.Zwracanie się do ludzi cytuję-Chamie-niestety nie najlepiej o Tobie świadczy.I nie masz racji.Opiekunowie ależ owszem-pracują w godzinach nocnych i świątecznych.Nie-nie myją pacjentów jak zasugerowałeś do 4 nad ranem ale praca Opiekuna nie tylko na tym polega.Jest też zmiana pozycji,zmiana bielizny osobistej i pościelowej,pomoc przy toalecie pośmiertnej.Czyż nie?

#73  2019.01.06 20:17:08 ~Piel

Pracuje z opiekunami medycznymi i jeśli chodzi o to ich wykształcenie "prawie jak pielęgniarki"to pokończyły roczną szkołę z zajęciami 3 razy w tygodniu.To ja jako pielęgniarka i moje koleżanki mamy więcej godzin ukończonych różnych kursów niż opiekunowie szkoły

#74  2019.01.06 21:26:11 ~do 73

Dyskusję o wykształceniu czas zacząć

#75  2019.01.06 21:50:07 ~piel.

Do 28 i 30. Mogę podpisać się pod waszymi wypowiedziami , tylko , że moja córka również uparła się na bycie pielęgniarką , moje tłumaczenia nie skutkują , jest w trakcie studiów. Z jednej strony jestem z niej dumna a z drugiej żal mi własnego dziecka. Wątpię, by coś w naszym zawodzie zmieniło się na lepsze. A co do wypowiedzi państwa nie związanego z pielęgniarstwem , tak jak koleżanki WAS akurat serdecznie zachęcam do kształcenia w tym kierunku. Powodzenia.

#76  2019.01.06 22:27:19 ~Pielegniar

A ja mam trzy corki zadna nie chciala zostac pielegniarka Wystarczajaco odczuly swieta ,noce bez mamy A moja pensja tez nie pozwalala na normalna egzystencje Dzis jestem juz przed emerytura I powiem szczerze ze majatku sie nie dorobilam tylko emerytury pozal sie Boze Szkoda tych lat ach zeby takmozna bylo wrocic czas

#77  2019.01.06 23:26:32 ~Do 74

Może i czas zacząć dyskusję o wykształceniu bo porównywanie opiekuna który kończy roczną szkołę weekendową do pielęgniarki która ukończyła LM nie jest w porządku .Sama nie kończyłam liceum medycznego ale pracuje z koleżankami które kończyły i od tamtej pory uzupełniały swoje wykształcenie choćby tylko o kursy opłacane z własnej kieszeni.Pracuje z opiekunami już kilka lat wszyscy pokończyli w/w szkoły na jakieś dodatkowe wykształcenie nie wyłożyli złotówki.Jestem za tym że opiekunowie powinni być lepiej wynagradzani bo to ciężka praca ale też nie przesadzajmy z odpowiedzialnością bo nie jest porównywalna do odpowiedzialności pielęgniarki.

#78  2019.01.07 14:25:54 ~piel

Pracuje w szpitalu 30 lat i nie widzialam na oczy opiekuna medycznego gdzie oni sa?

#79  2019.01.07 16:00:48 ~Do piel 78

To nowy zawód do tej pory głównie funkcjonujący w stacjonarnej op. długoterminowej i DPS do szpitali dopiero od niedawna wchodzi.Choć do tej pory nie wiem czego się uczą w szkole bo z własnego doświadczenia wiem że należą do nich czynności higieniczne w pozostałych czynnościach pielęgniarek nie wyręczają.Poza tym są asertywne i nie wyrywają się nawet bardzo do swoich obowiązków oglądając się na pielęgniarki, może ktoś ma inne doświadczenia ja tylko opisałam swoje.

#80  2019.01.07 17:39:10 ~Plg

Do Pani 58.Zapraszam do przychodni na 1 dyżur.Zobaczymy ile kawek Pani wypie.Cz zaparzy ją przed otwarciem poradni i połowę wyleje,żeby przed wyjściem umyć kubek.

#81  2019.01.07 19:41:53 ~OLA

Do Pań opiekunek - zawsze możecie kontynuować zdobywnie wiedzy i co za tym idzie podniesienie pensji - uczelnie czekają zapraszamy. Pracuję 32lata. zawsze podaję basen i kaczkę pacjentom. a pani opiekunka nie ułoży leków i nie wykona mnóstwa innych czynności pielęgniarskich. POZDRAWIAM WSZYSTKIE PANIE OPIEKUNKI. Pielegniarka, która w pogoni za chlebem ciągle się uczy, studiuje i ma 7 lat do emerytury i nie ma już siły na tę naukę i pracę i nie dorabia nigdzie. A Te panie, pielęgniarki bardzo pokrzywdzone bo współczynniki nie obejmują Ich wykształcenia bo są po LM niech sie zabiorą za naukę i nie jątrzą . bo teraz są inne czasy. POZDRAWIAM PANIE PIELĘGNIARKI

#82  2019.01.07 20:38:20 ~Student pl

Do A×&t, zabolało chama i dobrze. Nie ty będziesz mi mówił pretensjonalnym tonem o moich studiach i nie twoim zadaniem jest uczenie mnie ogłady. Zobaczymy jak ty i tobie podobni zaskamlają przzy braku opieki pielęgniarskiej za parę lkat, no chyba,że jesteś resortowym, co to się utuczył na cwaniactwie rodzinki.

#83  2019.01.07 22:00:02 ~Pielęgniar

Popieram p. 42. Sama jestem po LM i 35 lat pracy tylko w szpitalu na oddziale zabiegowym. Zdobyłam zawód i wykonuję go jak najlepiej. ZAWÓD PIELĘGNIARKI! Przez te wszystkie lata doksztalcalam się na licznych kursach specjalistycznych, kwalifikacyjnych, doksztalcajacych a zakończyłam specjalizacją chirurgiczna. Do tej pory czytam medyczne pisma naukowe i dotyczące nas aby być na bieżąco. Nie poszłam na studia bo uznałam, że DYPIOM PIELĘGNIARKI już mam a pracować na kierowniczym stanowisku nie chcę. To co potrzebowałam do pracy z pacjentem zrealizowałam zgodnie z wymogami o doksztalcaniu. Przez te wszystkie lata uczyłam praktycznie młode kolejne pokolenia pielęgniarek. Widziałem przez ostatnie lata duże braki praktycznych umiejętności ale zawsze mówiłam, spokojnie wszystkiego się nauczysz i nabierzesz wprawy ". Teraz ze smutkiem czytam wypowiedzi młodych pielęgniarek, które uważają, że jestem niedouczona bo po LM. Może ma braki dydaktyczne ale nie brak klasy i kultury. Zastanawiam się czy warto dalej wprowadzać je w pracę? Skoro są tak wysoko wykształcone i wszystko umieją w ZAWODZIE PIELĘGNIARKI. Niestety inaczej tego zawodu nie zdobędziesz teraz jak przez licencjat. Kiedyś były LM teraz Licencjat. Przeraża mnie zawiść, zazdrość i nienawiść w naszym środowisku, Stara niech idzie na emeryturę - pójdę jak przyjdzie pora a przed Wami wiele lat pracy. Psychiczne też musicie się przygotować aby tak jak ja setki razy być przy śmierci starszych i młodych pacjentów. Słuchać ich blagania o ratunek, którego już nie ma a potem płaczu, rozpaczy i nienawiści rodziny. Wysłuchać płaczącej babci i dziadka jak to rodzina pozbyla się ich na święta. Czasami potrzymac umierającego za rękę i zamknąć mu oczy -? 35 lat!

#84  2019.01.07 22:59:33 ~Do 83

Świetny wpis lepiej nie można było ująć .Sama kończyłam ponad 20 lat temu studium i nie mogę tego zrozumieć że nas po studium i LM traktuje się jak niedouczone.Nie liczy się nasze doświadczenie zawodowe czy uzupełniania wykształcenie przez lata pracy. Jakoś do tej pory pracowałyśmy i pacjenci na tym nie ucierpieli .Studia licencjackie na niektórych uczelniach to zjazdy trzy dniowe 2-3 razy w miesiącu.Nie generalizuje że na wszystkich uczelniach jest tak samo są takie które kształcą lepiej lub gorzej.Zgodzę się że teorii jest więcej niż w studium ,ale praktyczna nauka zawodu z tego co widzę to niestety była chyba lepsza w czasach studium i LM. Młode za parę lat przestaną być młode przyjdzie nowe pokolenie i może tak samo je potraktuje jak się nas traktuje teraz mimo że będą miały licencjaty czy mgr.bo stwierdzą co może umieć taki magister który skończył studia 20 lat temu

#85  2019.01.08 04:32:26 ~do 83,84

Po te tłumaczenia i wyjaśnienia.Nic dziwnego,że młode mają dosyć zakompleksionych bab.

#86  2019.01.08 07:54:11 ~Do 85 od 8

Co tu mieć kompleksy jak te co ukończył studium ,LM czy mgr robią to samo jeśli pracują na odcinku i jak słyszę tak jest w większości szpitali .

#87  2019.01.08 10:00:58 ~do 86

Kompleksy to sprawa myślenia a nie wykształcenia!