Na promocję zawodu pielęgniarki 3/4 miliona złotych.

2 min czytania
AktualnościRząd promuje zawód pielęgniarki...
Na promocję zawodu pielęgniarki 3/4 miliona złotych.
Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
źródło: opole.uw.gov.pl

NA PROMOCJĘ ZAWODU PIELĘGNIARKI

3/4 MILIONA ZŁOTYCH

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w dniu 14 lutego poinformowała o przewidzianych nakładach finansowych, które zostaną przeznaczone na promocję zawodów pielęgniarki i położnej.
 
Poniżej cytat z odpowiedzi na interpelację poselską: 
 
W ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji pielęgniarskich”, finansowanego w ramach PO WER ze środków UE, Ministerstwo Zdrowia zaplanowało realizację zadania związanego z promocją zawodów pielęgniarki i położnej. Rozpoczęcie realizacji tego zadania zaplanowano na I kwartał br. Kampania medialna, przeprowadzona we współpracy ze środowiskiem zawodowym pielęgniarek i położnych, ukierunkowana będzie na budowanie pozytywnego wizerunku zawodów pielęgniarki i położnej oraz ukazanie różnych ról i aspektów pracy w tych zawodach w systemie ochrony zdrowia.
Celem kampanii będzie również poinformowanie społeczeństwa dlaczego warto zostać pielęgniarką. Zaprezentowana zostanie nowoczesna forma kształcenia na kierunku pielęgniarstwo, atrakcyjność wykonywania zawodu, samodzielność w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Kwota przeznaczona na promocję zawodu pielęgniarki/położnej w ramach ww. projektu wynosi obecnie 728.711,24 zł
 
Tyle pani wiceminister zdrowia…
 
Natomiast w czerwcu 2018 roku informowaliśmy na portalu za Urzędem Wojewódzkim w Opolu:
 
Aby odwrócić niekorzystny trend, Violetta Porowska zapowiedziała start pozytywnej kampanii promocyjnej oba ww. zawody.- Zaczynamy pozytywną promocję już w przedszkolu, szkole średniej, ale też szkole podstawowej. Musimy rozmawiać z tymi młodymi ludźmi, którzy kiedyś będą decydowali o swojej przyszłości, że to jest piękny zawód – dodaje wicewojewoda Porowska.
 
– To pierwszy tego typu pomysł w Polsce! Musimy społeczeństwo zaprogramować na pielęgniarstwo – zauważa Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Prezes zauważa, że to co na co dzień widzą pacjenci jest jedynie wycinkiem zawodowych obowiązków pielęgniarek i położnych. – Musimy pokazać prace pielęgniarek na oddziałach takich jak interna, pediatria czy chirurgia – zauważa Małas.
 
Prezes Małas, podczas dzisiejszego briefingu prasowego wicewojewody opolskiego, zadeklarowała, że będzie rekomendować ideę promocji autorstwa Violetty Porowskiej, także w Warszawie. – Trzeba zbudować od nowa etos pielęgniarki i położnej i zaakcentować atrakcyjność i prestiż tego zawodu.
 
źródło: strona internetowa Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego 
Wybrał: Mariusz Mielcarek 
 
 

 

 
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9400 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Zbadano paznokcie pielęgniarek - żelowy lakier nie ma negatywnego wpływu na obciążenie bakteryjne.

2 min czytania
Badania na personelu medycznym W najnowszym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych poruszamy sprawę wyników badań przeprowadzonych na personelu medycznym dotyczących obciążenia…
Aktualności

Pielęgniarka o wymogach w zakresie przymusu bezpośredniego. "Niech sami pracują z pacjentem agresywnym".

1 min czytania
Pielęgniarki o przymusie bezpośrednim wobec pacjenta W artykule pt. Pielęgniarka: Nie używa się pasów do unieruchomienia pacjentów. Nigdy. zamieściliśmy wypowiedź pielęgniarki pracującej…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – zbadano w 2023 roku obciążenie bakteryjne na paznokciach lakierowanych i nielakierowanych.

2 min czytania
Badanie przeprowadzono wśród pielęgniarek i lekarzy.  Personel medyczny z trzech oddziałów medycznych, dwóch oddziałów intensywnej opieki medycznej i dwóch placówek opieki dziennej…
Komentarze