Na promocję zawodu pielęgniarki 3/4 miliona złotych.

Rząd promuje zawód pielęgniarki...

Violetta Porowska, wicewojewoda opolski
źródło: opole.uw.gov.pl

NA PROMOCJĘ ZAWODU PIELĘGNIARKI

3/4 MILIONA ZŁOTYCH

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko w dniu 14 lutego poinformowała o przewidzianych nakładach finansowych, które zostaną przeznaczone na promocję zawodów pielęgniarki i położnej.
 
Poniżej cytat z odpowiedzi na interpelację poselską: 
 
W ramach projektu pn. „Rozwój kompetencji pielęgniarskich”, finansowanego w ramach PO WER ze środków UE, Ministerstwo Zdrowia zaplanowało realizację zadania związanego z promocją zawodów pielęgniarki i położnej. Rozpoczęcie realizacji tego zadania zaplanowano na I kwartał br. Kampania medialna, przeprowadzona we współpracy ze środowiskiem zawodowym pielęgniarek i położnych, ukierunkowana będzie na budowanie pozytywnego wizerunku zawodów pielęgniarki i położnej oraz ukazanie różnych ról i aspektów pracy w tych zawodach w systemie ochrony zdrowia.

Celem kampanii będzie również poinformowanie społeczeństwa dlaczego warto zostać pielęgniarką. Zaprezentowana zostanie nowoczesna forma kształcenia na kierunku pielęgniarstwo, atrakcyjność wykonywania zawodu, samodzielność w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Kwota przeznaczona na promocję zawodu pielęgniarki/położnej w ramach ww. projektu wynosi obecnie 728.711,24 zł
 
Tyle pani wiceminister zdrowia...
 
Natomiast w czerwcu 2018 roku informowaliśmy na portalu za Urzędem Wojewódzkim w Opolu:
 
Aby odwrócić niekorzystny trend, Violetta Porowska zapowiedziała start pozytywnej kampanii promocyjnej oba ww. zawody.- Zaczynamy pozytywną promocję już w przedszkolu, szkole średniej, ale też szkole podstawowej. Musimy rozmawiać z tymi młodymi ludźmi, którzy kiedyś będą decydowali o swojej przyszłości, że to jest piękny zawód - dodaje wicewojewoda Porowska.
 
- To pierwszy tego typu pomysł w Polsce! Musimy społeczeństwo zaprogramować na pielęgniarstwo – zauważa Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Prezes zauważa, że to co na co dzień widzą pacjenci jest jedynie wycinkiem zawodowych obowiązków pielęgniarek i położnych. – Musimy pokazać prace pielęgniarek na oddziałach takich jak interna, pediatria czy chirurgia – zauważa Małas.
 
Prezes Małas, podczas dzisiejszego briefingu prasowego wicewojewody opolskiego, zadeklarowała, że będzie rekomendować ideę promocji autorstwa Violetty Porowskiej, także w Warszawie. – Trzeba zbudować od nowa etos pielęgniarki i położnej i zaakcentować atrakcyjność i prestiż tego zawodu.
 
źródło: strona internetowa Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego 

Wybrał: Mariusz Mielcarek 
 

Zobacz także:


Zobacz także poprzednie odcinki pielęgniarskiego vloga

 

 

 

Komentarze użytkowników

#1  2019.02.21 09:40:02 ~Pielęgniar

Wystarczy żeby pielęgniarki godnie zarabiały. Nic nie trzeba wtedy mówić i żadnych kampanii. Ludzie sami zobaczą jak pielęgniarki wyglądają, jak się ubierają, jakimi samochodami jeżdżą, gdzie wyjeżdżają na wakacje, gdzie spędzają wolny czas, do jakich szkół chodzą ich dzieci. i zapytają jak to się robi? Jak zdobyć taką pracę? ! A mówienie o tym, że czarne jest białe. i trwonienie pieniędzy pod szczytnym hasłem "promocji zawodu". bez sensu! Pielęgniarki wykonują za dużo czynności, "nie pielęgniarskich" (kąpiel pacjenta, zmiana bielizny pościelowej, mierzenie temperatury, ciśnienia tętniczego, transport na badania itd), które powinien przejąć opiekun medyczny i salowa, to również wpłynęło by na prestiż zawodu.

#2  2019.02.21 09:53:05 ~A

To tak jakby głodnemu dać zamiast jedzenia, do ręki profesjonalnie przygotowany jadłospis na cały tydzień i tłumaczenie mu jak powinien się odżywiać. Może to wywołać jedynie rozgoryczenie i frustrację - i takie mogą być efekty kampanii promocji zawodu !

#3  2019.02.21 10:03:25 ~L

Lekarze przyjeżdżają do pracy luksusowymi samochodami - pielęgniarki pociągiem, rowerem - jest prestiż? Lekarze w środku zimy wracają z urlopów opaleni - pielęgniarka często latem nie może wziąć urlopu bo nie ma kto pracować - oczywiście to również wpływa na brak szacunku dla tego zawodu. Jakie ubranie robocze dostaje pielęgniarka - każdy chodzi w innym stroju, co kto ma. Ludzie to wszystko widzą i obserwują i efekty są takie że pielęgniarek coraz mniej.

#4  2019.02.21 11:28:20 ~puk, puk

Po prostu pieniądze wyrzucone w błoto. Mam na praktykach studentki. Raczej sama reklama zawodu je nie zachęci. Maja mnóstwo praktyk i widzą co się dzieje. To są dorosłe osoby, które potrafią wyciągać wnioski po 3 latach studiów.

#5  2019.02.21 11:31:40 ~prawda

Jedna pielęgniarka na 30 pacjentów , robi wszystko wszechobecny stres i myśl że nie zdąży że braknie czasu . Są dyżury ze nie ma czasu napić się herbaty zjeść posiłek . Zaczyna od mycia chorego ubrudzonego odchodami pacjenta następnie wykonuje czyste aseptycze zabiegi ,idzie na izbę przjęć pomaga w rozebraniu i zdeponowaniu ubrania chorego które jest brudne niejednokrotnie zainfekowane świerzbem i innymi żyjątkami . Następnie rozdaje posiłki wszystko szybko bo nie starczy czasu . Na oddziałach często zdarzają się grużlica oporne szczepy bakterii jedna pielęgniarka pracuje w kilku miejscach czy normalne jest to że w tym samym dniu pracuje dzień na chirurgii a noc na dziecięcym gdzie jest dział zakażeń wewnątrzszpitalnych kto będzie płacił odszkodowania jeśli dojdzie do rozsiania epidemii . Taka jest prawda o pracy pielęgniarek ,promować ale mówić prawdę i robić wszystko aby zmieniać na lepsze nie stwarzać kłamliwych obrazów o pracy pielęgniarek.

#6  2019.02.21 12:03:55 ~Piel

Niech sobie te wytapirowane paniusie wsadzą etos w cztery litery! Może taka przyjemność jest im potrzebna! Odradzam ten zawód wszystkim wszem i wobec, począwszy od przedszkola, a na liceum skończywszy. Szkoda życia i zdrowia na to śmierdzące, stresujące i niewolnicze bagno, bo tym właśnie jest pielęgniarstwo w Polsce! Młodzież, a nawet dzieci są dużo mądrzejsze, niż się tym na górze, bujającym w obłokach wydaje. Nie założą sobie stryczka na szyję u progu życia.

#7  2019.02.21 13:13:42 ~piel

Pielęgniarki całe życie ciężko pracujące i wychowujące 4 dzieci mają taką samą emeryturę jak nieroby z 4 dzieci.Taka promocja.

#8  2019.02.22 01:11:47 ~piel.

JEŚLI COŚ JEST GÓWNIANE TO SIĘ PROMUJE/REKLAMUJE. KIERUNKÓW Z PRESTIŻEM ,SZACUNKIEM I KASĄ NIE PROMUJE SIĘ BO NIE MA TAKIEJ POTRZEBY. NA OBRAZKU POWYŻEJ WIDNIEJE KARYKATURA PIELĘGNIARSTWA-UDANA ANTYPROMOCJA !

#9  2019.02.22 01:12:53 ~#

Omijać szpitale

#10  2019.02.22 01:18:01 ~!

Pielęgniarstwo to najgorszy zawód świata, dlatego w całym świecie brakuje pielęgniarek również w krajach w których pielęgniarki zarabiają godnie i mają cywilizowane warunki pracy. W Polsce poszukują do roboty w szpitalnych obozach pracy niewolników o osobach pielęgniarek.

#11  2019.02.22 06:49:08 ~Piel.

Do 9 prawda omijać szpitale to wyzysk białych niewolników .Co za promocją już to widzę. A gdzie 13-te pensje, płacona szkodliwość, socjal, dodatkowy urlop zdrowotny, przestrzeganie norm - godna płaca co rowna sie pracy na 1 etat, itd.O ti walczmy konsekwentnie a nie zadawanie pytań czy pielęgniarka ma nosić słuchawki czy nie. Po co te pytania ostatnio - od SPC.Pośmiewisko.Nosić jak potrzeba i już. A ponadto jak można nas dzielić na te młode i starsze mówiąc, że dla zachęty dla młodych damy jakieś pieniądze a starsze to co nie zasługują już na nic? Tym bardziej wypracowane pielęgniarki powinny być docenione, żeby ich jeszcze zatrzymać w zawodzie.

#12  2019.02.22 06:52:37 ~do 11

Super napisane. Ja osobiście gdzie tylko mogę odmawiam wybór zawodu pielęgniarki a mam akurat kontakt z młodymi.

#13  2019.02.22 07:03:40 ~piel.

Tak zgadza się Stowarzyszenie Pielegniarek Cyfrowych uczy tego o czym wiemy dawno i ostatnio te słuchawki. To SPC jest mało odważne w przeciwieństwie do portalu P.Mielcarka.Tu są zawsze konkretne tematy.

#14  2019.02.22 07:39:12 ~Piel.

To będzie promocja już to widzę na 2 spoty moze będzie, które i tak nie wzbudzą zainteresowania. Góro obudż się wreszcie - tylko godna płacą za pracę na 1 etacie i należne przywileje. MY TEŻ JESTESMY SŁUŻBĄ - TYM BARDZIESZ, ŻE STATUS FUNKCJONARIUSZA ZAPEWNIA NAM PRAWO. Najgorzej traktowana służba (nawet mundury i obuwie sami kupujemy a to co dają to niewiadomo dla kogo raz na kilkanaście lat! ) Pielęgniarki cyfrowe to temat dla was a słuchawki zostawcie sobie na sezon ogórkowy.A w ogóle to po co tak epatowac tymi słuchawkami?

#15  2019.02.22 07:57:27 ~Piel.

Tylko niech pokażą prawdę! Niech w końcu wyemitują w godzinach wysokiej oglądalności obiektywny dokumentalny serial o pracy pielęgniarek (konsultantami powinny być pielęgniarki/rze p.w. z OJOM, Neurologii, Interny, Ortopedii, Onkologii, Pediatrii, z ZOL, zabiegowych itd. Pokazać należy pracę pielęgniarek taką jaka ona jest m.in. pielęgniarki zmieniające pampersy, pracujące w warunkach szkodliwych, zgonach, dżwigające ręcznie ciężkich pacjentów itp. Realia a nie jakieś tam bajki. Nie promować lalki -pielęgniarki w ładnym fartuszku ostatnio moda na słuchawki ;) i nie emitować głupich serial typu "Pielegniarki" w TVP Polsat o g.12 we wtorek! a Halinka Kiepska całkowity zakaz!

#16  2019.02.22 08:04:13 ~tez piel.

Do 15 super napisane a Małas mówi o jakimś nowym pomyśle, który powinien być dawno wwdrożony.Co obudziły się nagle pańcie? Uważają nas za głupie? To może niech w ten sposób pomyślą o sobie.NIE OŚMIESZAJCIE SIĘ - TO WOŁANIE NA PUSZCZY.

#17  2019.02.22 11:49:56 ~ners

Bardzo dobrze 1 i 14-16 i podobne!

#18  2019.02.22 14:15:03 ~Iwona C

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o uzupełnienie poniższej ankiety. Ankieta jest anonimowa i całkowicie dobrowolna. Zostanie ona użyta do celów naukowych. https://docs.google.com/forms/d/1n27OAjhodZ9-GeVOjPRAiRgIRPDOYmHghFX45Q4lhsI/viewform? edit_requested=true

#19  2019.02.22 16:46:08 ~krycha

Godna praca i godna płaca

#20  2019.02.22 21:54:11 ~piel.

Jeśli pomimo minimalnych norm zatrudnienia są jeszcze wakaty to oznacza tylko jedno- ciężką i niebezpieczną robotę za gówniane pieniądze.

#21  2019.03.01 18:24:03 ~Elżbieta

Promocja zawodu? W powiatowych stacjach pielęgniarki traktowane są do podwyżek jako pracownicy administacyjni, ale warurkiem przyjęcia do pracy było posiadanie prawa wykonywania zawodu. Odpowiedzialność pracownika medycznego, ale w stacji słyszę, że nie jestem pracownikiem medycznym. Jedno wielkie oszustwo.

#22  2019.03.09 01:04:18 ~Ewa

Promuje się to, na co nie ma chętnych. Jestem tuż przed emeryturą, przepracowałam 38 lat w oddziałach szpitalnych (SOR, ortopedia) i nie poleciłabym a nawet zabroniła wyboru tego zawodu mojej córce czy wnuczce, (chociaż kocham ten zawód) a jeśli już to szkoła w Polsce a praca za granicą. W swojej pracy magisterskiej pisanej ok. 20 lat temu - na pytanie kierowane do pielęgniarek : Czy chciałaby Pani, żeby Pani córka wybrała zawód pielęgniarki - 98% odpowiedziało zdecydowanie nie, natomiast w na to samo pytanie dotyczące lekarzy - czy chciałaby PaniPan aby Państwa dziecko wybrało zawód lekarza -99% odpowiedziało zdecydowanie tak. To było 20 lat temu, a teraz pracuje się zdecydowanie gorzej, więcej obowiązków, więcej dokumentacji, mniejsza obsada. Spotykam się na oddziale z pytaniami ze strony pacjentów - zwykłych ludzi a nie specjalistów w dziedzinie medycyny - jak to jest możliwe, że Pani wykonuje czynności specjalistyczne, (wkłucia, injekcje, wlewy kroplowe, opatrunki , przetacza krew, obsługuje aparaturę, musi wszystko, co się złego z pacjentem dzieje zauważyć i zareagować, ma obszerną wiedzę, zawsze jest blisko pacjenta) i podaje baseny i podciera tyłki, zlewa mocze? W Polsce ten zawód został zniszczony, jest tak nieatrakcyjny, że młode pokolenie nie chce go wykonywać, nie chce być białym niewolnikiem. Jest to wieloletnie zaniedbanie i nie ma potrzeby robienia reklamy ale przywrócić normalność pielęgniarstwu, skorzystać z wzorców zachodnich (z których tak chętnie się korzysta przy kształceniu pielęgniarek -teoria pielęgniarstwa). Wystarczy zdjąć z pielęgniarki nie należące do niej obowiązki, jasno określić iloma pacjentami ma się opiekować, odpowiednio zapłacić za jej pracę, dodatkowo zachęcić dając np. urlop zdrowotny, zapłacić za niezbędne szkolenia i dać na ich czas urlop, chora pielęgniarka niech poza kolejnością ma wykonane badania specjalistyczne czy wdrożone potrzebne leczenie i myślę, że znajdą się chętne osoby do tego trudnego ale jakże potrzebnego zawodu. Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki i nie traćmy nadzieii, to co jest musi się zmienić.

#23  2019.03.15 10:49:25 ~Aa15

Panie pielegniarki ja Was prosze zacznijcie szanowac personel ktory Wam pomaga. Opiekunow i salowych macie za nic a odrobina szacunku i wdzięczności nie kosztuje i chetniej by Wam pomagano. Wyzsze pensje naleza sie pielegniarka zgadzam sie ale juz zostawić jedna opiekunke zeby przebrala oddzial no piekegniarka sie nie chce babrac to juz przegięcie. Kiedys Was ktos w łóżku obrobione zostawi bo ta jedna opiekunka nie bedzie miec sił. SZACUNKU DO INNYCH DROGIE PANIE WAS NIE NAUCZONO!

Dodaj komentarz