Pielęgniarka musi kształcić się co najmniej 5 lat?

3 min czytania
Aktualności


PIELĘGNIARKA MUSI KSZTAŁCIĆ SIĘ CO NAJMNIEJ 5 LAT?

Posiedzenie Sejmu w dniu 17 stycznia 2019 r.

Poseł Bernadeta Krynicka:

Pan minister Szumowski traktuje nas priorytetowo. Wsparcie tych grup zawodowych to nie tylko zapewnienie stabilnych wynagrodzeń, ale także system rozwiązań, który doprowadzi do zastępowalności pokoleniowej. Pani minister, proszę powiedzieć, jak kształtowała się sytuacja pielęgniarek i położnych w ostatnich latach i jak ministerstwo poprawia sytuację w zawodach pielęgniarek i położnych. Dziękuję bardzo.

(Oklaski)

(Głos z sali: Ile było protestów?)
 

Anna Kwiecień (poseł PiS) – zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia:

Panie Marszałku! Pani Minister! Co prawda miałam pytać o terapie innowacyjne, ale wsłuchałam się w głosy kolegów i koleżanek z Platformy Obywatelskiej i chciałabym zadać następujące pytanie.

Czy jest możliwość wykształcenia lekarza lub pielęgniarki w ciągu 3 lat i czy prawdą jest, że powstała ogromna luka pokoleniowa? Lukę pokoleniową staramy się w tej chwili w możliwie szybki sposób wypełnić, tworząc i otwierając więcej miejsc na wydziałach lekarskich, tworząc i dopuszczając do rezydentur dużo więcej, a właściwie wszystkich lekarzy, a nawet lekarzy, którzy przystępowali do egzaminów za czasów naszych poprzedników, tak żeby mogli otwierać specjalizacje i kształcić się.

Czytaj więcej w bieżącym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych

I czy prawdą jest, że tak naprawdę wykształcenie lekarza bez jakichkolwiek perturbacji czasowych to jest minimum 12 lat? Czyli dzisiaj luka pokoleniowa, która jest w systemie, o której państwo mówicie, to jest efekt braku działań minimum sprzed 12 lat, bo wykształcenie lekarza to jest 6 lat medycyny i 6 lat specjalizacji.

Czy prawdą jest, że pani pielęgniarka, żeby weszła do systemu ochrony zdrowia, musi kształcić się co najmniej 5 lat?

(Poseł Elżbieta Gelert: Ale skądże. 3 lata. Co pani opowiada?)

My jesteśmy u władzy, proszę państwa, 3 lata, czyli dzisiaj, proszę państwa, mamy to, czego państwo zaniechali, czego państwo nie zrobili.

(…)

Poseł Katarzyna Czochara:

Panie Marszałku! Pani Minister! 11 stycznia tego roku na konferencji prasowej z udziałem dyrektorów szpitali, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa opolskiego, wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek zapowiedział likwidację 240 łóżek w podległych mu placówkach.

Pani Minister! Mam w związku z tym pytanie: Jak do tej pory wykorzystywano łóżka w tych szpitalach? Czy w związku z ich planowaną likwidacją może pojawić się jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów korzystających z tych placówek medycznych? Czy Ministerstwo Zdrowia posiada szczegółowe informacje w tej sprawie?
Mam jeszcze jedno pytanie w odniesieniu do wypowiedzi posłów z Platformy Obywatelskiej. Czy w tym momencie uzasadnione jest – jak słyszymy z ust naszych kolegów – odbieranie wysoko wykwalifikowanym pielęgniarkom dodatków specjalistycznych? Takie sytuacje mają miejsce w szpitalu powiatowym w Prudniku. Wasz kolega z Platformy Obywatelskiej, starosta, pan Radosław Roszkowski od stycznia tego roku podjął takie właśnie działania. Dziękuję bardzo.

(Oklaski)

Poseł Krzysztof Gadowski:

Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo!
Od 1 stycznia 2019 r. obserwujemy zwiększenie normy zatrudnieniowej pielęgniarek i położnych, obserwujemy – i dobrze – zwiększenie wynagrodzenia pielęgniarek, ale nie obserwujemy zwiększenia środków finansowych przeznaczonych na uposażenie, na zapewnienie lepszej dostępności świadczeń medycznych.

Pani Minister! Chciałbym zapytać, w jakim zakresie, jeśli chodzi o hospitalizację, i w jakich miejscach kraju zmniejszy się dostępność świadczeń medycznych. Co z kolejnymi grupami zawodowymi zatrudnionymi w szpitalach? Przecież oprócz lekarzy, pielęgniarek i położnych znajdują tam zatrudnienie technicy radiologii i technicy laboratoryjni.

Mamy również do czynienia z pracownikami pozamedycznymi: obsługą techniczną, informatykami, ale również z inżynierami, kończąc na bardzo potrzebnych w szpitalach, jak w każdym zakładzie pracy, sprzątaczkach. Kiedy państwo zamierzacie również tym grupom podwyższyć wynagrodzenie?

Chciałbym zapytać, czy w związku ze wzrostem wynagrodzenia zmieniliście państwo wycenę świadczeń zdrowotnych, bo to od tego rzeczywiście zależy, ile środków jest przeznaczanych, jakimi środkami może dysponować dyrektor danego szpitala.

W 2017 r. zmieniliście siatkę szpitali. Dzisiaj mówimy o tym, że szpitale powiatowe same nie dają sobie rady, niezależnie od tego, kto nimi zarządza, a robią to świetni fachowcy. Dzisiaj brak jest środków finansowych, a państwo cały czas mówicie o tym, że wspieracie służbę zdrowia. W jakim zakresie zamierzacie pomóc również szpitalom powiatowym? Dziękuję bardzo.

(Oklaski)

źródło: stenogram posiedzenia

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8171 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent 113 kg, zarzuca pielęgniarce w sądzie, że nie podniosła go niezwłocznie z podłogi.

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku napisano: (…)…
Komentarze