Pielęgniarka musi kształcić się co najmniej 5 lat?

Dyskusja o pielęgniarkach i pielęgniarstwie.


PIELĘGNIARKA MUSI KSZTAŁCIĆ SIĘ CO NAJMNIEJ 5 LAT?

Posiedzenie Sejmu w dniu 17 stycznia 2019 r.

Poseł Bernadeta Krynicka:

Pan minister Szumowski traktuje nas priorytetowo. Wsparcie tych grup zawodowych to nie tylko zapewnienie stabilnych wynagrodzeń, ale także system rozwiązań, który doprowadzi do zastępowalności pokoleniowej. Pani minister, proszę powiedzieć, jak kształtowała się sytuacja pielęgniarek i położnych w ostatnich latach i jak ministerstwo poprawia sytuację w zawodach pielęgniarek i położnych. Dziękuję bardzo.

(Oklaski)

(Głos z sali: Ile było protestów?)
 

Anna Kwiecień (poseł PiS) - zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia:

Panie Marszałku! Pani Minister! Co prawda miałam pytać o terapie innowacyjne, ale wsłuchałam się w głosy kolegów i koleżanek z Platformy Obywatelskiej i chciałabym zadać następujące pytanie.

Czy jest możliwość wykształcenia lekarza lub pielęgniarki w ciągu 3 lat i czy prawdą jest, że powstała ogromna luka pokoleniowa? Lukę pokoleniową staramy się w tej chwili w możliwie szybki sposób wypełnić, tworząc i otwierając więcej miejsc na wydziałach lekarskich, tworząc i dopuszczając do rezydentur dużo więcej, a właściwie wszystkich lekarzy, a nawet lekarzy, którzy przystępowali do egzaminów za czasów naszych poprzedników, tak żeby mogli otwierać specjalizacje i kształcić się.

Czytaj więcej w bieżącym wydaniu Gazety Pielęgniarek i Położnych

I czy prawdą jest, że tak naprawdę wykształcenie lekarza bez jakichkolwiek perturbacji czasowych to jest minimum 12 lat? Czyli dzisiaj luka pokoleniowa, która jest w systemie, o której państwo mówicie, to jest efekt braku działań minimum sprzed 12 lat, bo wykształcenie lekarza to jest 6 lat medycyny i 6 lat specjalizacji.

Czy prawdą jest, że pani pielęgniarka, żeby weszła do systemu ochrony zdrowia, musi kształcić się co najmniej 5 lat?

(Poseł Elżbieta Gelert: Ale skądże. 3 lata. Co pani opowiada?)

My jesteśmy u władzy, proszę państwa, 3 lata, czyli dzisiaj, proszę państwa, mamy to, czego państwo zaniechali, czego państwo nie zrobili.

(...)


Poseł Katarzyna Czochara:

Panie Marszałku! Pani Minister! 11 stycznia tego roku na konferencji prasowej z udziałem dyrektorów szpitali, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa opolskiego, wicemarszałek województwa opolskiego Roman Kolek zapowiedział likwidację 240 łóżek w podległych mu placówkach.

Pani Minister! Mam w związku z tym pytanie: Jak do tej pory wykorzystywano łóżka w tych szpitalach? Czy w związku z ich planowaną likwidacją może pojawić się jakiekolwiek zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów korzystających z tych placówek medycznych? Czy Ministerstwo Zdrowia posiada szczegółowe informacje w tej sprawie?
Mam jeszcze jedno pytanie w odniesieniu do wypowiedzi posłów z Platformy Obywatelskiej. Czy w tym momencie uzasadnione jest – jak słyszymy z ust naszych kolegów – odbieranie wysoko wykwalifikowanym pielęgniarkom dodatków specjalistycznych? Takie sytuacje mają miejsce w szpitalu powiatowym w Prudniku. Wasz kolega z Platformy Obywatelskiej, starosta, pan Radosław Roszkowski od stycznia tego roku podjął takie właśnie działania. Dziękuję bardzo.

(Oklaski)


Poseł Krzysztof Gadowski:

Panie Marszałku! Pani Minister! Wysoka Izbo!
Od 1 stycznia 2019 r. obserwujemy zwiększenie normy zatrudnieniowej pielęgniarek i położnych, obserwujemy – i dobrze – zwiększenie wynagrodzenia pielęgniarek, ale nie obserwujemy zwiększenia środków finansowych przeznaczonych na uposażenie, na zapewnienie lepszej dostępności świadczeń medycznych.

Pani Minister! Chciałbym zapytać, w jakim zakresie, jeśli chodzi o hospitalizację, i w jakich miejscach kraju zmniejszy się dostępność świadczeń medycznych. Co z kolejnymi grupami zawodowymi zatrudnionymi w szpitalach? Przecież oprócz lekarzy, pielęgniarek i położnych znajdują tam zatrudnienie technicy radiologii i technicy laboratoryjni.

Mamy również do czynienia z pracownikami pozamedycznymi: obsługą techniczną, informatykami, ale również z inżynierami, kończąc na bardzo potrzebnych w szpitalach, jak w każdym zakładzie pracy, sprzątaczkach. Kiedy państwo zamierzacie również tym grupom podwyższyć wynagrodzenie?

Chciałbym zapytać, czy w związku ze wzrostem wynagrodzenia zmieniliście państwo wycenę świadczeń zdrowotnych, bo to od tego rzeczywiście zależy, ile środków jest przeznaczanych, jakimi środkami może dysponować dyrektor danego szpitala.

W 2017 r. zmieniliście siatkę szpitali. Dzisiaj mówimy o tym, że szpitale powiatowe same nie dają sobie rady, niezależnie od tego, kto nimi zarządza, a robią to świetni fachowcy. Dzisiaj brak jest środków finansowych, a państwo cały czas mówicie o tym, że wspieracie służbę zdrowia. W jakim zakresie zamierzacie pomóc również szpitalom powiatowym? Dziękuję bardzo.

(Oklaski)

źródło: stenogram posiedzenia

Zobacz także:

Zobacz także poprzednie odcinki pielęgniarskiego vloga

 

Komentarze użytkowników

#1  2019.02.27 13:56:01 ~Ja

Bernadeta Krynicka nievh sie nie wypowiada bo ona jako posel i pielegniarka jest dnem,zyciowa pomylka. Co robila przez 4 lata poslowania procz pokazywania agresji i potwornego chamstwa wobec ludzi? Teraz sie obudzila bo wybory?

#2  2019.02.27 13:57:30 ~Ja

Pani Kwiecien pyta o ksztalcenie pielegniarek przez 3 lata. To nie wie,ze tyle trwa licenckat?

#3  2019.02.27 14:04:27 ~motyl

Już dawno nie pisałem bo nie miałem na to czasu .Ale z tego co czytam to ta ,karawana " z całym bałaganem jedzie sobie dalej .Ale najbardziej jak zwykle obrywają Panie pielęgniarki ( tak wygląda Szacunek i dbanie izb o Pań interes .Cały czas Wasi pseudo - przedstawiciele DBAJĄ O SWOJE GAŻE I CIEPŁE POSADKI i O NIC WIĘCEJ .A teraz już nawet zaczęto Wasze braki wykorzystywać do własnych rozgrywek ( na terenie oddziałów szpitalnych ).A mianowicie dyrektorzy wraz z ordynatorami likwidują ilość łóżek szpitalnych twierdząc że ,Nie ma kto opiekować się pacjentami " To przyprawia o śmiech chyba wszystkich bo można zatrudnić więcej Pań przecież ale TO WIĄŻE SIĘ Z KOSZTAMI ( wydatkami ) bo trzeba będzie zapłacić .Więc pomyślano aby powyrzucać część łóżek ,pod pretekstem tego że brak jest rąk do pracy . Bardzo mądry wybieg nie powiem bo najpierw to muszą ,być syci Ci na górze a reszta , To BARACHŁO " . Przepraszam - nie chcę nikogo urazić ale jest takie myślenie to znaczy PO POLSKU . A najbardziej wkurza mnie jak posłowie chcą porównać pracę Pań do - techników , informatyków , sprzątaczek , którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z pacjentem i praca ich jest bez żadnej odpowiedzialności karnej za tzw: błąd medyczny .To jest jakaś PARANOJA W WYDANIU - PO POLSKU . Ja się zastanawiam czy tacy posłowie wiedzą coś o bardzo odpowiedzialnej i narażonej na różne konsekwencje PRACY PAŃ ? bo mam wrażenie że te wysokie gaże , diety i krawaty przysłoniły im całkowicie szarą rzeczywistość. DOSYĆ JUŻ PRACY NA WYZYSKU , MOŻE PIP powinny się za to wziąć i kontrole ALE NAGMINNE bo cały czas jesteście oszukiwane i wyzyskiwane ( bo nawet te podwyżki WAM zabierają ) i ciągle szukają dziury w całym gdzie by tu , palnąć w WAS jak w tego przysłowiowego ,psa " do bicia . To tylko cytat i nie chcę WAS urazić ale takie sztuczki ciągle są stosowane .B o tak nauczyli się przez lata aby Waszymi ciężko zarobionymi pieniędzmi łatać dziury .TO JAKŻE HANIEBNE I NIE DO ZNIESIENIA .I nawet obecny rząd nie zlecił szczegółowych kontroli w POZ- ach aby ujawnić te ,machloje " które przechodzą przez palce i w NFZ- ach .Jak naprawdę odbywa się kontraktowanie świadczeń . A teraz ewidentnie boją się że stracą władzę .Bo dla WAS to tak naprawdę nie zrobiono NIC .Nawet kiedy była taka możliwość to Prezydent pomimo próśb nie pomógł WAM . A teraz ogarnął ich strach - co będą robić jak stracą władzę ? Może zastąpili by wakaty w szpitalach po niedługim przeszkoleniu ,bo przecież macie tak dobrze i nawet 100 zł mają Wam dać " . A pacjentami zaopiekują się , przemądrzałe konowały którym ciągle mało i mało " .A tak naprawdę to jak coś poważnego to USA bo tak ,dobrych " mamy lekarzy . ( od brania kasy )

#4  2019.02.27 14:26:43 ~do#3

Ci Oni to mają biura poselskie ( na które jest "składka narodowa"), a które przygotowują materiał (wiedzę) na temat przedmiotu rozważań parlamentarnych. No więc skąd te odchylenia od rzeczywistości?

#5  2019.02.27 16:50:15 ~Piel.

Do 3 bardzo dobrze napisane. Szkoda bardzo, że tylko w tym praktycznie portalu wymieniamy się takimi czy podobnymi poglądami takimi wartym większej uwagi.A jeśli chodzi o tzw. duże media, ogólnodostępne w dobrych godzinach oglądalności to pielęgniarka w mediach nie istnieje.W ogóle spoleczeństwo prawie nie wie nic na temat specyfiki naszej pracy, szkodliwościach, odpowiedzialności itd. A wie o plasterku, o tabletce na pewno i niewiele więcej. A i że ciągle pijemy kawę I siedzimy w dyżurze.

#6  2019.02.27 18:08:14 ~a_

Kawa i ciasteczka to "priorytety" naszej pracy:d " W czepku urodzona" pada takie zdanie :jakim jesteś człowiekiem, taką jesteś pielęgniarką". No i zaczęła się jazda, jakie to pielęgniarki złe, niedobre obiboki z kawą i ciasteczkami. Odpisałam parafrazując " jakim jesteś człowiekiem-takim pacjentem". Każdy normalny człowiek trafiając do szpitala jest zaszokowany tym, że mamy masę pracy i non stop na nogach. Te pani posłanki wykazały się wyjątkową arogancją, żeby nie nazwać po imieniu : głupotą. Brak podstawowej wiedzy nt. naszej pracy i kształcenia. Co w bardzo niekorzystnym świetle stawia B. Krynicką, Z zawodu jest pielęgniarką. Żałosne. Pomyślałam inaczej: być może to jest dil między naszymi pańciami: brak pielęgniarek i brak pieniędzy na opiekę zdrowotną- można upiec 2 pieczenie na jednym ogniu! Po prostu zlikwidujemy łóżka ;d Nie trzeba dofinansowywać systemu, a wręcz przeciwnie -się zaoszczędzi! Taki oto myk pańcie nasze uknuły z MZ. Związku z tym pańciom dotacja z budżetu się po prostu należy! Wypłata części wynagrodzenia w formie dodatku tzw. zembalowego, a aktualnie włączonego w pobory, ale płaconego przez NFZ wskazuje jednoznacznie, że ten rząd w swojej kadencji ani przez chwilę nie pomyślał o naszej grupie zawodowej. Ponadto w budżecie na 2019 rok, na system ochrony zdrowia nie zamierza zwiększać środków. Ponieważ dążenie do 6 % PKB na ochronę zdrowia ma się opierać na wyliczeniach dwa lata wstecz. Jest to oszustwo: wtedy ceny, dochody i podatki zupełnie inaczej się kształtowały. Lekarze połapali się w tej przebiegłej matematyce i prawdopodobnie na maj szykują dym. A my co ? Międlicie temat wykształcenia, zarobków-komu , ile i za co . Wieloetatówki robią dalej krecią robotę i tak leci. Co dalej?

#7  2019.02.27 19:48:17 ~dypl piel

A ja się boję w przypadku pielęgniarek 'zastępowalności pokoleniowej'.

#8  2019.02.27 23:59:21 ~Do 7

Bo tego zastąpienia po prostu nie ma.

#9  2019.02.28 07:31:58 ~od 5

Przepraszam i poprawiam: zamiast w dyżurze powinno być w dyżurce.

#10  2019.02.28 07:58:28 ~do 5

Bardzo słuszne i rzadkie uwagi my tylko rozmawiamy o sobie tu w tym portalu.Smutne. Pani z sieciówki, sprzątaczka, górnik, kierowca, nauczyciel itd. oni ciężko pracują umieli się już dawno wypromować medialnie I w związku z tym społeczeństwo nie powie, ze oni nic nie robią tylko kawkę piją.Mają szacunek a ponadto 13-te pensje, premie, pakiety socjalne, urlopy -zdrowotne.I nasz zawód jest deficytowy i nic z tego nie wynika nadal! Dlaczego pielęgniarki nadal pracują kosztem swojego zdrowia, kosztem rodzin a nawet pacjentów na więcej niż 1 etat? Zacznijcie w końcu walczyć o godne płace na 1 etacie, 13-tki, pakiety sicjalne tym bardziej teraz kiedy nas tak bardzo brakuje. A pani Szczurek jeśli już chce promować pielęgniarstwo a miało to nastąpić juz w ubieglym roku - w Polsce to niech to zrobi rzetelnie.Tylko prawdziwy dokument nt.pracy pielegniarek emitowany w godzinach pożądanej oglądalności w tvp powinno społeczeństwo zobaczyć! Prawdę a nie umizgi i adrenalina i inne bzdety. Tak jak ostatnio w jakimś piśmidle babskim zamieszczono reportaż jakiejś wicemiss czy miss to akurat nie istotne a jest pielęgniarką i przez cały taki lakoniczny artykuł przewijała się jej urodą i adrenalina na SOR, z której się tak bardzo finalistka cieszy. A ponadto podkreślono jedno jak taka piękna dziewczyna mogla wybrać taki zawód.Ręce opadają, tak do pielęgniarstwa same maszkarady mają iść?

#11  2019.02.28 08:04:40 ~Piel.

6, 10 i podobne super! Tylko co dalej? Stowarzyszeniu pielęgniarki cyfrowe dziś w klubie inteligencji katolickiej w Warszawie organizuje szkolenie z komunikacji z pacjentem śmiechu warte !

#12  2019.02.28 11:24:23 ~Piel.

Do 11 zgadza się, my to jak zwykle zaczynamy od ble, ble i kończymy na niczym.Tylko wyzysk pielegniarski trwa wiecznie.

#13  2019.03.15 10:44:40 ~Aa15

Panie pielegniarki ja Was prosze zacznijcie szanowac personel ktory Wam pomaga. Opiekunow i salowych macie za nic a odrobina szacunku i wdzięczności nie kosztuje i chetniej by Wam pomagano. Wyzsze pensje naleza sie pielegniarka zgadzam sie ale juz zostawić jedna opiekunke zeby przebrala oddzial no piekegniarka sie nie chce babrac to juz przegięcie. Kiedys Was ktos w łóżku obrobione zostawi bo ta jedna opiekunka nie bedzie miec sił. SZACUNKU DO INNYCH DROGIE PANIE WAS NIE NAUCZONO!