Pielęgniarki nie dopełniły obowiązków - tak uważa pacjent.

Orzecznictwo sądowe w zakresie wykonywania zawodu pielęgniarki.Zobacz także poprzednie odcinki


PIELĘGNIARKI NIE DOPEŁNIŁY OBOWIĄZKÓW -

TAK UWAŻA PACJENT

Z uzasadnienia wyroku (fragment) Sądu Okręgowego:

Zobacz także: Pielęgniarki - "módlmy się żeby było ich dużo". Została tylko modlitwa?

W ocenie pacjenta, personel szpitalny nie dopełnił swoich obowiązków pielęgnacyjnych wobec niego i pogwałcił jego prawa jako pacjenta oraz zasady wykonywania zawodu lekarza i pielęgniarki, poprzez zaniedbanie czynności, które zapobiegłyby powstaniu u niego głębokich i rozległych odleżyn a w ich następstwie zaawansowanej martwicy tkanek sięgającej mięśni czy kości, w szczególności nie zastosował skutecznych środków zaradczych w sytuacji, gdy na jego ciele pojawiły się pierwsze objawy odleżyn: obrzęk, zasinienia, złuszczania się skóry a także nie przeprowadził skutecznego leczenia już powstałych odleżyn, w celu ich likwidacji. Pozwany nie wyraził także zgody na samodzielne podejmowanie przez małżonkę powoda środków zaradczych, takich jak zorganizowanie i opłacenie dodatkowej opieki pielęgniarskiej ze wzmożoną pielęgnacją jego skóry czy zakup materaca przeciwodleżynowego.

Po wypisaniu do domu, powód, zgodnie z zaleceniami lekarzy wynajętych przez swą małżonkę, został poddany długotrwałej antybiotykoterapii, przeszedł na specjalną dietę oraz podjęto u niego prawidłowe leczenie i pielęgnację owrzodzeń troficznych i ran, łącznie z nacinaniem martwej skóry i usuwaniem zgniłej tkanki i fragmentów kości. Znaczne dolegliwości bólowe wywołane zmianami martwiczymi i zabiegami nasilały się powodując u powoda nawracające ataki duszności i nerwicy. Konieczne było również leczenie zarażenia gronkowcem, a także ujawnionego wówczas zapalenia oskrzeli. Powód w zw. z odleżynami na jego ciele miał trudności z podstawowymi czynnościami fizjologicznymi (wypróżnieniami), które powodowały ogromny ból i zmuszały go do przyjmowania leków przeciwbólowych. Wymagał też będąc w tym stanie - całodobowej opieki.

W ocenie powoda zatem zachowanie personelu medycznego pozwanego, a przede wszystkim brak wdrożenia stosownych zabiegów leczniczych zapobiegających i likwidujących wskazane schorzenia naruszył jego prawa jako pacjenta oraz uniemożliwił jego prawidłową rehabilitację poudarową (np. wg logopedy w trakcie jego pracy z powodem powinien on przejmować pozycję siedzącą, jednak nie było to możliwe z uwagi na odleżynę na kości krzyżowej; odleżyny nie pozwalały także długo na wykonywanie mu ćwiczeń mających na celu odzyskanie równowagi, zmysłu dotyku czy świadomości przestrzennej) a także wywołały ogromne cierpienia psychiczne i fizyczne.

Część druga - Pielęgniarki - pacjent (z odleżynami) wystąpił o MILION złotych zadośćuczynienia.

Zobacz część trzecią: Pielęgniarki - nieprawdą jest zarzut braku działań przeciwodleżynowych.

Zobacz także: Pielęgniarki - "módlmy się żeby było ich dużo". Została tylko modlitwa?

CDN

Wybrał: Mariusz Mielcarek 

Orzecznictwo sądowe w zakresie wykonywania zawodu pielęgniarki.

Zobacz także: 

Wynagrodzenia pielęgniarek - kontrakt i umowa o pracę. Przykład ze szpitala.

MZ - faktyczną liczbę pielęgniarek poznamy w 2019 roku. Serio?
 

Zobacz także:


Komentarze użytkowników

#1  2019.03.03 17:16:09 ~a_

Trudno tu oceniać- oddz. udarowy jak rozumiem z opisanej sytuacji: nikogo nie obchodzi stan zatrudnienia tj. wystarczająca liczba pielęgniarek i opiekunów, wyposażenie w maty ślizgające, materace p/odleżynowe czy rolki. Nikogo też nie interesuje fakt, czy na oddz. były opatrunki specjalistyczne. Ja natomiast szczerze wątpię, czy był w stopniu dostatecznym którykolwiek z elementów jw. Czy sąd zainteresuje się tymi problemami? Czy raczej skupi się na poszkodowanym pacjencie? Faktem bezspornym jest to, że tak nie powinno być. Jednak jak widać decydentów to nie interesuje, że w większości polskie szpitale są przytułkami. I żeby były inaczej potrzebna jest nie tylko wystarczająca ilość personelu, leków, ale także sprzętu wspomagającego.

#2  2019.03.03 20:15:04 ~Nikt

Ja oroponuje zeby panie " uczone w pismie" jeszcze wiecej wymyslaly papierologi , ktora okazuje sie jest nsjwazniejsza. Pacjent schodzi na drugi plan bo papiery sa najwazniejsze. Moze ktos zajmie sie tym problemem.

#3  2019.03.03 21:58:55 ~a_

Niestety papierów nam nie ubędzie, choćby i z tego powodu że stanowią naszą dokumentację wykonanej pracy. To co tam napiszemy jest czytane m.in. w sądzie, więc pisać należy. Poważniejszym problemem są warunki pracy szeroko rozumiane: właściwa obsada i sprzęt pomocniczy.

#4  2019.03.03 22:44:14 ~Gg

Pacjentom się juz przewraca w głowach od tego skarżenia do sądu na pielęgniarki oglądają głupie seriale z leśnej góry i myślą że wszędzie jest opieka 1 na 1

#5  2019.03.03 23:03:44 ~a_

Boże Bożenko: d papierologii * W idealnym świecie pacjent leżący ma prawo "wyjść" ze szpitala bez odleżyn. Niestety w naszych realiach tak nie jest. Pomijam właściwe żywienie przed przyjściem do szpitala, szpitalne żywienie to też moim zdaniem kwestia do rozważenia dla sądu. Odwracanie i rehabilitacja to też dłuższa historia. Towarzyszy nam pielęgniarkom zawsze myśl, aby nie powodować dodatkowego cierpienia u pacjenta. Jednak nie zawsze mamy możliwość zapobiegać odleżynom, najczęściej z przyczyn jw.

#6  2019.03.04 15:53:36 ~,,,,

Nie przyjmować dyżurów,pisać notatki w raportach,Jest coś takiego jak RWD/Ratuj Własną D./

#7  2019.03.04 19:29:32 ~observer

MUSICIE PRZEDE WSZYSTKIM przestrzegać przepisów . . . .BHP. Znając realia -warunki pracy pielęgniarek w polskich szpitalach, obowiązków nie dopełniają dyrektorzy/ zwierzchnicy/organizatorzy pracy personelu pielęgniarskiego.

#8  2019.03.04 19:52:58 ~xx.

Dołączcie do strajku nauczycieli,oni tłumaczą ,że robią to dla dobra uczniów.A przecież Wy macie prawo strajkować dla dobra pacjentów.Bo taka jest prawda.Obecnie/ze wzgl.na warunki/ jesteście zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjenta.

#9  2019.03.05 07:34:59 ~Go

Zagrozeniem dla zdrowia i życia wszystkich nas-i pacjentów i pracowników ochrony zdrowia są politycy,ustalający tak marne finansowanie zdrowia od lat.Jesteśmy na poziomie Afryki w części dziedzin-poczytajcie o tym.

#10  2019.03.05 18:15:02 ~Taka Ja

Brak sprzętu odpowiedniego tj. materacy, maści p.odlezynowych jest na porządku dziennym w polskich szpitalach. Brak personelu . Jak ma być dobrze jak często uśredniając przypada 1 pielęgniarka na 20 osób? A do zmiany pozycji choćby potrzebne są minimum 2 osoby. Nie wspominając o osobach z dużą wagą bo wtedy potrzeba 4 lub 5 .

#11  2019.03.05 18:29:53 ~...

Nie jest prawda ze kazdy lezacy wyjdzie bez odlezyn np po 2tyg lezenia, nawet z opatrunkami specjalistycznymi i zmiana pozycji co 2 godziny i dieta

#12  2019.03.06 15:56:03 ~ja

Odleżyny nie powstają tylko z powodu braku zmiany pozycji co 2 godziny.

Dodaj komentarz