Pielęgniarki - kwota bazowa 3900 zł, wzrośnie do 4500 zł.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.



PIELĘGNIARKI - KWOTA BAZOWA 3900 ZŁ,

WZROŚNIE DO 4500 ZŁ.  

Posiedzenie Zespołu Trójstronnego do Spraw Ochrony Zdrowia

4 marca 2019 r. w CPS Dialog odbyło się posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, któremu przewodniczył Współprzewodniczący Zespołu, Andrzej Mądrala. W spotkaniu udział wzięli: Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna, Prezes Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jarosław Pinkas, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Maciej Miłkowski.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wstępną informację na temat wynagrodzenia w sektorze ochrony zdrowia. Dotyczyła ona skutków wdrożenia postulatu odmrożenia „kwoty bazowej” w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Omówiono również planowane zmiany w zakresie przepisów regulujących kwalifikacje wymagane od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami.

W drugiej części spotkania omówiono realizację ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz przepływ środków finansowych z budżetu państwa na finansowanie jednostek Inspekcji. W toku dyskusji partnerzy społeczni zwrócili uwagę n a kwestię usytuowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej i wynikające z tego konsekwencje.

Problem ten poruszany był już w 2016 roku, kiedy partnerzy społeczni Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia przyjęli Stanowisko z dnia 4 kwietnia 2016 r. w sprawie postulowanej organizacji i zakresu kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wówczas negatywnie odnieśli się do koncepcji pozbawienia Ministra Zdrowia kompetencji w zakresie koordynacji nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w Polsce i w dalszym ciągu podtrzymują swoją opinię. Zgłosili wniosek aby wystąpić do Rady Dialogu Społecznego, celem rozpatrzenia powyższej kwestii.

Na zakończenie przedstawiono projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań,  jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą dostosowanie szpitali do obowiązujących norm techniczno – sanitarnych.

źródło: dialog.gov - 6 marca 2019 roku

Z doniesień prasowych wynika, że od 1 lipca br. kwota bazowa, która obecnie wynosi 3900 zł ma zostać podniesiona do 4500 zł. Pierwotnie kwota bazowa miała tyle wynosić od 1 stycznia 2020 roku. 

O sprawie będziemy informować na bieżąco na Portalu.

Mariusz Mielcarek

Zobacz więcej na: Nadciąga katastrofa - brak pielęgniarek

 

Zobacz także:


Komentarze użytkowników

#1  2019.03.09 07:06:53 ~Iva

My w szpitalu powiatowym nawet nie mamy 3900. To jaką bazę mamy w poradni mają więcej nie opowiadajcie bzdur tylko sprawdzcie bo nie wiecie nic

#2  2019.03.09 07:08:13 ~Ala

Ciągle oszukiwanie jaka baza 3900 nie mamy tyle

#3  2019.03.09 08:56:22 ~D#

W poradni pije się tylko kawę.dobra praca bez stresu.

#4  2019.03.09 09:14:51 ~Mia

Kwota bazowa, to jest kwota od której oblicza się współczynniki najniższego wynagrodzenia w ochronie zdrowia.

#5  2019.03.09 09:49:48 ~Piel.

Do 3 bzdurna opinia i kto to pisze wstyd!

#6  2019.03.09 10:05:19 ~.

Najpierw zróbcie kontrolę i niech nam wypłaca to co nam nie dali!

#7  2019.03.09 10:59:49 ~Nick

Pielęgniarki nie rozumieją nawet ustawy o najniższych wynagrodzeniach i nie mają pojęcia o kwocie bazowej.wstyd!

#8  2019.03.09 11:30:42 ~Plg

Do 3.Czy masz pojęcie o czym piszesz ?

#9  2019.03.09 11:41:04 ~a do 1

Przeczytaj ustawę o najniższych wynagrodzeniach to zrozumiesz. Kwota bazowa to ta do ktorej dążymy na dzień 31 grudnia 2021

#10  2019.03.09 12:45:54 ~Gość

Niech się wypowiedzą pielęgniarki ze szpitala wojewódzkiego Tarnów Kwoty o zawrót głowy i jeszcze mało ?

#11  2019.03.09 12:52:29 ~jola

Ta kwota bazowa dotyczy nie tylko pielęgniarek i położnych.

#12  2019.03.09 14:08:05 ~Do 3

Gdyby sie tylko pilo kawe przez caly dyzur to po roku czy dwoch wszystkie pielegniarki lezalyby martwe

#13  2019.03.09 14:09:35 ~Do 10

Uswiadom mnie jakie mamy w Tarnowie? Moze ja nie wiem ile zarabiam?

#14  2019.03.09 14:10:20 ~#12

Niech pierw będzie kontrola czy faktycznie wszyscy pracodawcy dokonali podwyżek gwarantowanych. Później porozmawiamy co do dalszych działań.

#15  2019.03.09 14:42:24 ~Opoczno

Opoczno 2800 płaca zasadnicza czyli ok 2400 z nocami i świętami

#16  2019.03.09 15:09:00 ~Kasia

Jakie 3900? Przecież nie mamy tyle

#17  2019.03.09 15:14:46 ~16...

Kwota bazową która teraz obowiązuje wg ustawy to 3900 . Te kwoty mnozymy przez dany współczynnik który zależy od naszego wykształcenia. Przykład. gdy posiadasz pełne wykształcenie tj mgr i specjalizacje to współczynnik wynosi 1.05 . 3900 ×1.05=4095 te kwotę musi Ci dac pracodawca do konca tego roku. Jeśli kwota bazową wzrośnie do 4500 to automatycznie wzrosną poboru do 4750zl zasadniczej. W moim zakładzie pracy to funkcjonuje.

#18  2019.03.09 15:28:26 ~#18

Wcale nie musi uznać mgr,dyrekcja chyba że sama kazała podniesc kwalifikacje

#19  2019.03.09 15:30:48 ~17...

W moim zakładzie jest uznawane. Wszystko zależy od związków zawodowych

#20  2019.03.09 18:14:08 ~Marii

Do 17 Dokładnie tak jak napisałaś, dziewczyny czytać,a nie komentować bez tej podstawowej wiedzy.

#21  2019.03.09 18:33:56 ~Di

Pielegniarki nie zasluguja na podwyzki W nocy spia bylam setki razy w szpitalach Nie chce im sie dzwigac pacjentki po operacjach kaza same sie przenosic z lozka na lozko Jesli cos boli lub cos sie dzieje nie chce sie im dzwonic do lekarza Dla mnie do poprawy jakosc uslug.

#22  2019.03.09 18:59:22 ~Do21#

A co to pielęgniarki dźwigi? Co za tekst "jakość usług ". Trochę szacunku, jeszcze trochę i nie będzie pielęgniarek, pacjenci będą sami się obsługiwali

#23  2019.03.09 20:16:36 ~Do 21

Puknij się w ten pusty łeb! Byłaś setki razy w szpitalach i gó.o za przeproszeniem widziałaś paniusiu! Jak ci nie pasuje, to się tam sama zatrudnij i popróbuj tego miodku. Wyśpisz się, wypijesz hektolitry kawy i zeżresz tony ciasta. Wtedy z pewnością poprawisz "jakość usług". Twoje niedoczekanie, że pielęgniarki będą robiły w szpitalu za dźwigi i tarmosiły na siłę spasionych ludzi, których rodziny palcem nie tykają, bo tłumaczą się chorymi kręgosłupami. Myślisz, że nasze są zdrowe? A może jesteś zdania, że mamy w domu szafy pełne kręgosłupów na wymianę? Pielęgniarek jest mało, a będzie jeszcze mniej, więc pora zakasać rękawki i zacząć obsługiwać swoich bliskich w szpitalu, a nie tylko do nich wpadać na 5 min i jeszcze ten czas przeznaczać na obserwację naszej pracy.

#24  2019.03.09 20:23:03 ~Do 17

Dokładnie tak. Jeśli rzeczywiście podniosą kwotę bazową do 4500, to wychodzi na to, że pielęgniarka z magistrem i specjalizacją powinna mieć do końca tego roku 4725 podstawy. Byłoby super.

#25  2019.03.09 20:38:39 ~ja do 21

A tobie się należą podwyżki? leserze! , należą ci się Setki - razy Szpitale? Do roboty trolu!

#26  2019.03.09 21:13:54 ~M

Jak czytam te komentarze odczuwam smutek.Drogie koleżanki zacznijmy się same szanować.

#27  2019.03.09 22:05:08 ~do#21

Co to jest ta jakość usług?

#28  2019.03.09 22:41:31 ~B.50

Ciagle narzekania. Brak wzajemnego poszanowania. Tak zwykłego. Czlowiek czlowiekowi. Tylko pieniadze i jeszcze raz pieniadze. A gdzie najwyzsza wartosc ZYCIE.I poszanowanie. Zwykle ,ludzkie.Wiecej tego okazuje personel nizszy, ktory pracuje za najnizsza krajowa. I nie strajkuje. Tylko o nim nikt juz nie pamieta. To tez pracownicy szpitali.A paniom pielegniarkom zyczymy duzo zdrowia ,aby nie musialy byc pacjentkami i nie musialy liczyc na przemeczone i slabo zarabiajace kolezanki po fachu.

#29  2019.03.09 23:27:43 ~Pigułka

U nas nie było żadnych podwyżek od kilku lat , a dopiero dziś otrzymałam dodatek " zembalowy" -płacony obok -za miesiąc styczeń.

#30  2019.03.09 23:38:04 ~Ewa

Do 15. Kłamczuch.

#31  2019.03.10 00:23:25 ~mOnia

Siedzą i piją kawę? Zapraszam więc do poradni, zobaczymy komu pierwszemu uda się wypić ciepłą kawę. Obecne zarobki jakie by nie były to porażka, skoro kobiety siedzące w domach, bez wykształcenia dostają więcej zasiłków niż nie jedna wysoko wykształcona pielęgniarka wypłaty. To jest nieporozumienie

#32  2019.03.10 05:13:33 ~Do 23

Brak kultury osobistej i tyle. Zadufana w sobie pielegniareczka. Ja też pracuje w szpitalu i wiem doskonale jak jest. Wykorzystywanie innego personelu do podawania leków pacjentom, brak reakcji na dzwonki, plotki o pacjenta na dyzurce, niewybredne komentarze nawet o rodzinach pacjentów. I TYLKO. KASA, KASA, KASA.

#33  2019.03.10 06:41:58 ~Piel

Do 32 Jak się nie ma nic do powiedzenia, to wyciąga się argument kultury osobistej. Salowa podaje za ciebie leki? Gdzie tak jest?

#34  2019.03.10 09:27:50 ~a_

# 23 sama bym lepiej tego nie napisała ;d

#35  2019.03.10 10:11:29 ~Do 28 #

Najlepiej by było jakby pielęgniarki pracowały za miskę ryżu i oddały się bez reszty dla pacjentów, bo przecież życie jest największą wartością, a pielęgniarki życie i zdrowie jest nieważne. Wypad trollu z tego portalu

#36  2019.03.10 10:51:49 ~DO 33

A to tylko salowe i pielęgniarki pracują w szpitalu? Ciekawe.

#37  2019.03.10 14:22:38 ~DO 33

Ja nie mam obowiązku podawania leków pacjentom to robota pielęgniarek.

#38  2019.03.10 14:29:23 ~Do 37

No to po co podajesz bidulko, a potem zawodzisz na tym portalu?

#39  2019.03.10 15:11:31 ~a_

Znów jakiś troll się dopieprzył? Wypad z portalu ;d

#40  2019.03.10 19:16:15 ~Do 39

Czy każdy kto napisze prawdę od razu musi być trollem?

#41  2019.03.10 19:23:01 ~Do 38

Jedna z pielęgniarek była tak bezczelna, że zrobiła mi awanturę że nie podałam leków gdy pacjent jadł posiłek.

#42  2019.03.10 19:30:50 ~do#32

To idź i powiedz im, że nie chcesz słuchać KASY.

#43  2019.03.10 19:44:25 ~Ola

To 3900 zł to niby podstawa nasza? czy brutto ?

#44  2019.03.10 20:33:23 ~a_

Skąd masz pewność, że to jest prawda? Pracowałam na wielu oddziałach i w kilku szpitalach i nigdy nie widziałam, nie zlecałam ja ani moje koleżanki pielęgniarki roznoszenia leków przez opiekunki, czy inne panie nie będące pielęgniarkami. Dla mnie to troll.

#45  2019.03.10 22:35:18 ~Ja

Swój swojego zawsze pozna. Nazywajac innych trolami nie ma sie szacunku dla samej siebie.O kulturze juz nie wspomnę.Prawda jest niewygodna? Ale zawsze jest prawdą. Pracowalam w szpitalu ponad 30 lat.I wiem jak i do jakich czynnosci pielegniarskich wykorzystywane sa salowe. Najlepiej w karcie pacjenta zaznaczyc fajeczka ze sie podalo np. basen a zlecic to salowej. A to przeciez nie do salowych nalezy pielegnacja chorego, tylko do nas pielegniarek. Przyklady mozna by bylo mnozyc. Zacznijcie wspolpracowac i szanowac sie , a kazdemu bedzie zylo sie lepiej.

#46  2019.03.11 05:21:24 ~Do 44

Prawda znana mi z autopsji.

#47  2019.03.11 09:25:21 ~a_

Widziałaś i nie reagowałaś? Ciekawe dlaczego?

#48  2019.03.11 09:32:16 ~Do 47

Do kogo reagować? Jak ręka rękę myje.

#49  2019.03.11 11:33:17 ~a_

No tak, po co jakieś standardy, jakieś algorytmy? Lepiej jak ręka rękę umyje.

#50  2019.03.11 16:28:09 ~Aga

3900 to podstawa do obliczeń wynagrodzenia brutto. Mnoży się x0,64 dla pielęgniarki zwykłej, z magistrem lub specjalizacją 0,73. Z magistrem i specjalizacją 1,05. I wtedy powstaje brutto, po odjęciu od kwoty która wyszła składek ZUS, podatków, składek na Izby, pożyczek powstaje nasze wynagrodzenie na koncie.

#51  2019.03.11 18:44:21 ~do #23

Szpital jest miejscem gdziw udziela się stacjonarnych całodobowych świadczeń.Do nich należy również np.przenoszenie pacjenta po zabiegu, profilaktyka odleżyn, podawnie leków. Żaden członek rodziny nie jest zobowiązany ani też nie powinien wykonywać tych czynności.Dlaczego? Ubezpieczenie raz, dwa pielęgniarka poświadcza w dokumentacji medycznej czynności, których nie wykonuje, trzy a może nie poświadcza i nie wykonuje? Wg pani nie należą do pani obowiązków, co w chamski sposób obrażający pacjentów i rodziny dała pani znać. W takim razie skąd takie pozycje w dokumentacji medycznej podawane jako wykonane?

#52  2019.03.11 19:24:27 ~Do 51

Jestem dietetykiem podłączam pompy żywieniowe pacjentom. Kto się podbija w zleceniach że to wykonał? Pielęgniarka.

#53  2019.03.11 20:08:33 ~A.

Krok po kroku i wszystko wychodzi . Cala prawda. W zleceniach podbija sie pielegniarka, a prace wykonuje salowa. Wozi pacjentow na dializy , zawozi na zlecone badania, robi toalety, rozdaje posilki, na blokach oper stoi na brudno itd. A nie powinno byc tak ,ze do salowej nalezy utrzymanie porzadku a do pielegniarki pielegnacja chorego? Kazdy ma wlasny zakres obowiazkow i powinien do niego sie stosowac. A czy tak jest?

#54  2019.03.12 04:01:07 ~Piel

Do 51, 52, 53. No oczywiście. Wszyscy robią wszystko za pielęgniarki, a One tylko siedzą, piją kawę i jeszcze chcą za to podwyżki tak? A przecież powinny robić za dźwigi wbrew przepisom bhp i walczyć o pieniądze dla was "ciężko pracujących"? Zgadza się? Jacy wy biedni na umyśle jesteście:-)

#55  2019.03.12 05:10:47 ~Do 54

Nie pasuje że prawda na jaw wychodzi? Od razu chorzy na umyśle? To chyba Pani jest chora na umyśle!

#56  2019.03.12 06:33:11 ~CL

Czyli obecnie wynagrodzenia kształtują się tak : 3900 x 0.64 = 2496 min. brutto dla lic. piel. 3900 x 0.73 = 2847 min. Brutto dla mgr piel. 3900 x 1.05 = 4095 min. Brutto dla spec. + mgr piel. Oczywiście jeżeli kwalifikacje są wymagane na danym stanowisku przez pracodawcę. Natomiast po deklarowanym podwyższeniu kwoty bazowej : 4500 × 0.64 = 2880 brutto piel lic. 4500 x 0.73 =3285 brutto mgr piel. 4500 x 1.05 = 4725 brutto spec + mgr piel

#57  2019.03.12 07:55:25 ~AB

Do54.Ciagle sie buntujecie, obrażacie innych. Nazywacie trolami, chorymi na umysle. Ale nadal z nimi pracujecie. Z chorymi na umysle? Tak bez zadnych obaw? Moze warto pomyslec o zmianie zawodu.

#58  2019.03.12 08:49:21 ~Do 55, 57

Wypad trolle z tego portalu! Załóżcie swój i tam wylewajcie swoje żale, a nie tutaj piszecie jakieś wypociny. Kto was tutaj zapraszał? Odczepcie się raz na zawsze od pielęgniarek i znajdźcie sobie inne obiekty do opluwania! A jak wam tak źle, to dlaczego z nimi pracujecie? Sami zmieńcie zawód, bo takich jak wy jest na pęczki, a pielęgniarek jest mało i ciągle ich ubywa. Więc może się przekwalifikujecie? Wtedy "nic" nie będziecie musieli robić. Do 55. Jaka prawda? Wiesz, że są trzy. Twoja zapewne jest ta ostatnia. Do 57. Popracuj trochę w zawodzie pielęgniarki i spróbuj się nie buntować. Daj znać, ile wytrzymasz. Nie masz bladego pojęcia, o czym piszesz, a czasy pokornych "sióstr" dawno minęły.

#59  2019.03.12 09:00:53 ~Do 53

Owszem wychodzi, ale tobie słoma z butów:-) Napisz, gdzie tak jest, bo jak czytam te rewelacje, że salowa odwala za mnie całą robotę, to mnie szlag trafia na stojąco. Co ty chrzanisz? Tam gdzie pracuję salowa nie dotknie nawet pacjenta, więc jakie toalety? A że rozda posiłki i zawiezie ze mną pacjenta na blok, to żadnej łaski nie robi, bo ma to w zakresie obowiązków. Nie wiem, co bierzesz, ale radzę zmienić dilera i portal oczywiście.

#60  2019.03.12 10:01:36 ~Do 59

Salowa nie ma w zakresie czynnosci rozdawania posiłków?

#61  2019.03.12 12:37:34 ~.

Do 58.Uderz w stol a uslyszysz oddźwięk nożyc. Oj. I to jaki! ¡. Nie trac kobieto energii, lepiej spozytkuj ja na prace zawodowa. Ale poziom Twoich wypowiedzi plytki , oj plytki. Moze adekwatny do wykształcenia? Moze i dobrze ze jest mniej pielegniarek, bo jak maialby reprezentowac taki poziom,poziom rozchisteryzowanych a nie cichych siostr, to niech bedzie mniej.

#62  2019.03.12 14:00:32 ~N

Do 58. Spokojnie kobieto. Ale piana z ciebie . A 53 ma racje. Tylko jak biedactwo w zyciu prywatnym radzisz sobie bez salowej.

#63  2019.03.12 17:17:34 ~Piel

Widzę, że mamy w tym wątku nalot salowych. Nie byłoby prościej założyć swój portal?

#64  2019.03.12 17:58:39 ~X

Nie nalot salowych tylko prawdy.

#65  2019.03.12 19:16:23 ~Piel

Śmiechu warte, ale gawędźcie sobie dalej, to może wam ulży. Gdzieś ta frustracja musi znaleźć ujście.

#66  2019.03.12 19:22:07 ~do#23

"Twoje niedoczekanie, że pielęgniarki będą robiły w szpitalu za dźwigi i tarmosiły na siłę spasionych ludzi, których rodziny palcem nie tykają, bo tłumaczą się chorymi kręgosłupami. Myślisz, że nasze są zdrowe? A może jesteś zdania, że mamy w domu szafy pełne kręgosłupów na wymianę? Pielęgniarek jest mało, a będzie jeszcze mniej, więc pora zakasać rękawki i zacząć obsługiwać swoich bliskich w szpitalu"- jeśli jest wam za ciężko, to należy wnioskować o pomoc do dyrekcji, zmianę przepisów itp. Rodzina nie obowiązku wykonywać czynności pielęgnacyjnych przy pacjencie.To nie przytułek i panie to nie wolontariuszki. Jeśli pani uważa, że rodzina ma wykonywac wasze obowiazki, to proszę podać lepszy powód niż wasza liczebność. i kręgosłup, bo z punktu widzenia rodziny pacjenta mamy to głęboko gdzieś. Nie wykonujesz swoich obowiązków, to nie nadajesz się do tego zawodu. Może wtedy dekretem rodzina pacjenta zostanie zmuszona do czynności do tej pory będacych waszą powinnością. I dobrze popracować nad językiem.To zawód medyczny a nie przekupka na rynku.

#67  2019.03.12 21:04:21 ~XxY

Czlowiek jest tyle wart Ile drugiemu jest w stanie od siebie dac Milej wspolpracy , wzajemnego zrozumienia i poszanowania.

#68  2019.03.12 21:14:45 ~Pielęg

Do 66. Co za brednie! Żałosny, mały człowieczku, tobie potrzebny jest odgórny "dekret"do tego, żebyś umył, nakarmił czy pomógł zmienić pozycję komuś ze swoich bliskich przebywających w szpitalu, bo inaczej masz to w dupie? Kim ty jesteś, żeby oceniać, czy ktoś się do tego zawodu nadaje czy nie? Czy ty nie rozumiesz, że niedługo pielęgniarek po prostu nie będzie, a te które jeszcze są to już nie dają rady pracować? Jesteś jednym z tych, których znam z pracy, którzy przyjdą od święta do starszej matki w szpitalu i wieją w podskokach po kilku minutach, kiedy trzeba coś przy niej zrobić, a nie do pomyślenia, kiedy poczują smród kupy! Kiedy do was wszystkich dotrze, że średnia wieku polskiej pielęgniarki to 53 lata, że w tym zawodzie powstała nie do zasypania luka pokoleniowa, więc siłą rzeczy rodziny będą musiały pielęgnować swoich bliskich w szpitalach. Nas też to martwi, bo nami również nie będzie się miał kto zająć na starość. I jeszcze jedno- zanim komuś każesz pracować nad językiem, to najpierw przyjrzyj się swojemu odbiciu w lustrze. Dobrze widzisz, bo ten hipokryta to ty.

#69  2019.03.12 22:50:57 ~Piel

Do 68. Kobieto, takie slowa. Przez takie Twoje wypowiedzi mozna wywnioskowac jaka jestes pielegniarka. Wstyd mi za Ciebie. Twoja postawa i wypowiedzi rzucaja bardzo zle swiatlo na nasz zawod. Zawod pielegniarki. Az boje sie pomyslec jak traktujesz pacjentow? Jak tak jak sie wypowiadasz to nie dziwi mnie to ,ze ludzie maja takie zdanie na nasz temat. Nazywasz salowe trolami , pacjentow tlusciochami. Wstyd, poprostu wstyd. A jakim odpowiednim slowem okreslisz siebie? Dobro powraca ,ale zlo ze zdwojona siłą. Czas dorosnac i zachowywac sie jak dorosla . I zastanowic sie nad soba.

#70  2019.03.13 05:17:58 ~#68

A propos dekretu to był sarkazm, proszę pani.Inteligentny człowiek rozpozna.Natomiast co do obowiązków, to reprezentuje pani skandaliczne podejście do pacjenta i obowiązków, dlatego nie nadaje się pani do tego zawodu.Po raz kolejny powtarzam, pacjent ma rodzinę ale nie widzę powodu aby wykonywała za was pracę.A jak pacjent nie ma rodziny, to niech tłuścioch umiera w kupie,bo pani pielęgniarka ma 53 lata.Pomoc rodziny jest ważna ale to wy sprawujecie opiekę pielęgnacyjną.Jedna z moich znajomych opowiedziała mi, że w jednym z polskich prywatnych szpitali na nfz, chciała zmienić pozycję ciężko choremu członkowi rodziny.Została upomniana przez ordynatora oddziału, że od tego nie jest rodzina. Względy ubezpieczeniowe. Rodzina jest od towarzyszenia pacjentowi, może uczyć się dzięki profesjonalnemu personelowi opieki, która niezbędna będzie w domu.Ale w szpitalu za pacjenta odpowiada personel medyczny. Jeśli powtarzam, nie może pani wykonywać swoich obowiązków trzeba zmienić pracę np.na poradnię.

#71  2019.03.13 15:12:38 ~Piel

Do 69. Izbianka ma się rozumieć? Pytam, bo pielęgniarka pracująca w szpitalu i znająca realia tej orki, nie byłaby oburzona. Chyba że jakiś leser na kilku etatach albo nawiedzona Florencja. Za które słowa tak bardzo jest ci wstyd? Proponuję martwić się o siebie. Do 70. A tu następny oburzony, zapewne przedstawiciel roszczeniowej rodziny. Czytania ze zrozumieniem uczą na początku podstawówki, więc proszę nie manipulować cudzymi wypowiedziami. Za skandaliczne należy uznać warunki pracy pielęgniarek w polskich szpitalach i przyjąć do wiadomości, że ma to bezpośredni wpływ na jakość opieki, która siłą rzeczy będzie coraz gorsza i nie jest to wina coraz starszych pielęgniarek. Pracujemy zgodnie z przepisami bhp, a więc nie zabieramy się same do zmiany pozycji czy przebrania pampersa u ciężko chorego. Nieuchronnie nadchodzą czasy, kiedy rodzina przestanie "jedynie towarzyszyć" choremu w szpitalu i mędrkować na temat pracy pielęgniarek przed ekranem komputera czy telefonu. I jeszcze jedno- normalny ordynator zachęca rodzinę do włączenia się w opiekę nad pacjentem, a jeśli trzeba, to sam zakasuje rękawy i pomaga przy zmianie pozycji ciężkich pacjentów, również w prywatnej klinice.

#72  2019.03.13 17:41:16 ~A

Normalnie furiatka!

#73  2019.03.13 18:51:13 ~do #71

rozumiem, że pracujecie zgodnie z przepisami bhp. Ale mnie średnio interesuje, że was jest za mało albo jest wam za ciężko. To wasz problem, ja również mogę nie przenosić pacjenta, bo mam chory kręgosłup, wiek ponad 50 i zero empatycznych pielęgniarek do pomocy. W związku z tym tak jak napisałam, tłuścioch pacjent może sobie radzić sam, bo ona kręgosłupa na loterii nie wygrała. A moja roszczeniowość wynika niestety z doświadczenia z takimi paniami. Żaden ordynator ani lekarz nie będzie wykonywał czynności pielęgniarskich. Może jakiś Judym się ulituje. Reszta uczyła się leczenia a nie pielęgnacji. Obserwowałam pielęgniarki przy pracy praktycznie 12 h na dobę. Robiłam przy pacjencie z pomocą rodziny wszystko. Łącznie z oklepywaniem, przewracaniem, podawaniem leków, myciem, karmieniem itp. Ku mojemu zdumieniu później w dokumentacji znalazłam opis wykonywanych czynności i podpisy pielęgniarek, które ich nie wykonywały. NIe zdarzyło mi się aby którakolwiek z pielęgniarek na prośbę przyszła pomóc np. 78 letniej pani czuwającej przy mężu, która zwyczajnie nie miała siły i nikogo poza chorym mężem. Sugeruje Pani, że pielęgnacja nad tym pacjentem to nie pani obowiązek? co tą starszą kobietę interesują wasz problemy.Macie sobie tak organizować pracę aby nie zaniedbywać pacjenta.Tyle i aż tyle.

#74  2019.03.13 19:40:22 ~Do 73

A świstak dalej zawija sreberka. Czytać już się tego nie chce. Szkoda czasu na jałową dyskusję z kimś takim. Idź i poobserwuj jeszcze trochę, a potem wpadnij trollu na portal z nowymi rewelacjami na temat organizacji pracy pielęgniarek, o której wiesz wielkie G. Może będziesz miała dla nas nowe rady.

#75  2019.03.13 21:03:40 ~Piel

Slowa uznania i szacunku do pani(73). Ale nie ma co tlumaczyc komus kto nie ma w sobie empatii. A moze to slowo nie jest co niektorym (74) znane. Jestem pielegniarka. Moge byc nazywana trolem, leserem , chora na umyse. Moge byc dzwigiem i tez nie mam zapasowego kregoslupa w szafie. Ale jednego jestem pewna i teraz wiem juz napewno. Nieważne jaki zawod sie wykonuje. Ważne aby byc czlowiekiem dla drugiego czlowieka.

#76  2019.03.14 07:23:05 ~do#74

A odpowiedzi na konkrety zero.

#77  2019.05.10 20:33:52 ~Hanka46

Nigdy się z tym rozgraniczaniem w szpitalu nie pogodzę. Przeciez pielegniarka pracuje równiez cieżko jak lekarz moze i cieżej bo to ona musi sie użerać z pacjentami, a do lekarza jednak pacjent ma juz wiekszy szacunek. Nawet przerabiałam w swoim życiorysie moment załamania i zmiany branży za granica. Ale po latach wrocilam do Polski i zatrudniłam sie w Medicover jak koleżanka ze studiow. Jak dziewczyny macie mozliwosc to szukajcie własnie w prywatnych placówkach, bo pracuje sie inaczej. Pieniadze nie są Bóg wie jak wysokie, ale to nie zawsze jest najwazniejsze.Jest milej, lekarze doceniają naszą pomocą - dziekuja za nia! I godziny pracy sa inne - grafik daje sie ustawić tak zeby wszystkim pasowało, a niedziele mam wreszcie wolne