Pielęgniarki - wiceminister w sejmie o Liceach Medycznych.

Zawód pielęgniarki a Licea Medyczne.


Zobacz także poprzednie odcinki pielęgniarskiego vloga


PIELEGNIARKI - WICEMINISTER ZDROWIA W SEJMIE

O LICEACH MEDYCZNYCH

Zobacz także: Pielęgniarki - opiekun medyczny pobierze badania. Rozszerzą jego kompetencje.

Zobacz także: Info dnia: MZ informuje o NAGŁYM deficycie pielęgniarek. Pielęgniarki komentują!

Wiceminister zdrowia pani Józefa Szczurek-Żelazko powiedziała w sejmie: 

W wielu dyskusjach pojawia się propozycja powrotu do poprzedniego systemu kształcenia pielęgniarek, czyli licea pięcioletnie. Jest to niemożliwe z punktu widzenia prawa Unii Europejskiej. Unia narzuca nam pewne standardy kształcenia i musimy taki standard realizować, jeżeli chcemy być krajem członkowskim. Nie ma powrotu do kształcenia w innym trybie niż obecny, czyli na poziomie studiów wyższych.

​Warto jednak przypomnieć jakie stanowisko prezentowało w przedmitowej sprawie  ministerstwo zdrowia w lutym 2017 roku, cytuję:

"W celu zapewnienia opieki zdrowotnej dostosowanej do potrzeb społecznych oraz wyzwań demograficznych, Minister Zdrowia, w związku z planowaną reformą systemu oświaty i kształcenia zawodowego, rozważa możliwość wprowadzenia uzupełnień systemowych w obszarze kształcenia pielęgniarek. Jednocześnie podkreślić należy, że kształcenie w systemie szkolnictwa wyższego na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia, będzie prowadzone równolegle, zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie.

Po konsultacjach z Ministrem Edukacji Narodowej Minister Zdrowia rozważa utworzenie 5/6-letniej szkoły pielęgniarskiej. Szkoły takie o znaczeniu regionalnym lub ponadregionalnym, mogłyby być prowadzone przez samorząd województwa. Nowy model kształcenia pielęgniarek zaproponowany przez Ministra Zdrowia zakłada możliwość rozpoczęcia kształcenia po 8-letniej szkole podstawowej, a więc nie wcześniej niż od roku szkolnego 2019/2020".

Zobacz poniżej całą wypowiedź wiceminister w sprawie szkół pielęgniarskich - liceów medycznych, z dnia 14 marca 2019 roku. 

Zobacz także: Pielęgniarki - opiekun medyczny pobierze badania. Rozszerzą jego kompetencje.

Zobacz także: Info dnia: MZ informuje o NAGŁYM deficycie pielęgniarek. Pielęgniarki komentują!

Wybrał: Mariusz Mielcarek


Zobacz także: Pielęgniarki: tak nas traktował ordynator!

Zobacz także: Pielęgniarki - miesięcznik branżowy - pielęgniarka pomyliła krew...

Zobacz także: Pielęgniarkę zwolnił szpital. O ukaranie dyrektora wystąpiła... policja! 

Komentarze użytkowników

#1  2019.03.18 08:28:01 ~a_

Pomijam prawo UE dot. kształcenia pielęgniarek, bo jednak chętniej popatrzę, jak pali się d*pa rządzącym ;d w szukaniu niewolników ;d

#2  2019.03.18 09:34:39 ~Piel

Pani Józefa Sz-Ż powinna wiedzieć jaki jest problem bo sama odeszła z tak pięknego zawodu.

#3  2019.03.18 10:28:15 ~dypl piel

Coś podobnego jak w dekrecie z września 1950 r. o przejściowym nabywaniu uprawnień pielęgniarki (pielęgniarza)?

#4  2019.03.18 10:31:30 ~do#3

Czy ten akt prawny nie wprowadzał byków przy istniejącym już ustawodawstwie opisującym pielęgniarzy?

#5  2019.03.18 10:41:21 ~P

Pielęgniarki odchodzą na emerytury-będzie lepiej pani Józefo:)

#6  2019.03.18 10:44:44 ~Ania

Żenada, degradacja pielęgniarki do zawodu z wykształceniem średnim. Dyrektorom szpitali taka sytuacja odpowiadałaby najbardziej, ponieważ nie musieli by płacić wyższych pensji. Bo chyba logiczne jest ze osobie po liceum medycznym będzie mógł zapłacić jeszcze niższa pensje niż osobie po studiach wyższych.

#7  2019.03.18 10:52:46 ~Ja

Jeszcze jak zmontuje się ustawę że taka pielęgniarka nie będzie mogła się kształcić to mamy tanią siłę roboczą. Kiedyś na 4-letnie studia pielęgniarskie szły dyplomowane pielęgniarki i położne. Zlikwidowano tę możliwość bo dostęp do studiów na tym kierunku był ograniczony i niezgodny z konstytucją. Wymogiem stała się matura. Tym dziewczynom po liceach zablokują możliwość kształcenia a na otarcie łez dostana kilka kursów.

#8  2019.03.18 11:17:52 ~Pp

System zakłada ze bedą chętne osoby do pracy za 2250 zł. Niestety prawda jest taka ze nie da sie przeżyć za takie pieniądze. Po kursie, bez kształcenia wieloletniego można pojechać za granice i pracować za 2000 euro czy funtów.

#9  2019.03.18 11:20:05 ~Sister

Po co uczyć sie tyle lat ? Można skończyć liceum i iść do pierwszej lepszej pracy za większe pieniądze. Zawód pielęgniarki ma przyszłość jeśli bedzie godziwa zapłata i dobre warunki pracy.

#10  2019.03.18 12:00:25 ~Gav Grav

Najbarzieyjs mnie smiesza pielegniarki wyipowiahfahjace sie krytycznie na tym forum o powrocie dao liceow medycznychl choc same takie konczylyscie. Gdyby nie roczne zaoczne i fikcyjne pomostowe studia dla pielegniarek tio dalej byscie byly tylko po LM bo malo ktora z was zdecydowalaby na studia 3 letnie. Nawet mgr pielegniarstwa w dalszym ciagu pozostaje srednim personelem medycznym, bo pielegniakrka to nie lekarz.

#11  2019.03.18 12:52:21 ~Student

Do 10 powiedz to pielęgniarce, jak będziesz pacjentem w szpitalu. Przez takich jak ty i tobie podobni ten zawód w Polsce umrze śmiercią naturalną w ciągu 10 lat. Ja i 90 procent mojego rocznika to emigracja. Nawet gdyby zaczeli płacić dobre pieniądze, tonie mam zamiaru męczyć się z polskim chamstwem i ubóstwem intelektualnym.

#12  2019.03.18 14:12:12 ~Do 11

A nie jest prawda ze te co konczyly LM dzisiaj maja studia tylko dzieki rocznym zaocznym pomostowkom. Niech nie udaja wielce uczonych skoro same konczyly LM a teraz odcinaja sie od tych szkol. Owszem te pielegniarki ktora studiuja 3 lub 5 lat te mlode to faktycznie one maja studia. Jednak te co konczyly po LM roczne zaoczne pomostowki ktorych studiami nazwac nie mozna bo takie trwaja co najmniej 3 lata to te pielegniarki to najwieksze hipokrytki. Roczne studia to nie studia tylko farsa a juz roczne pomostowki robione na prywatnych uczelniach to juz kompletne dno. A z jakiej racji sie pytam mam placic podatki na uczelnie medyczne po ktorych pielegniarki wyjada zagranice do pracy albo studiowali pielegniarstwo bo nie dostali sie na medycyne a w zawodzie nie maja zamiaru pracowac. Sama znam takie przypadki. LM mialy wysoki poziom i dostac sie tam bylo ciezko. Dzisiaj natomiast na studia pieleniarskie nie ma chetnych i latwo dostac sie na pielegniarstwo. A prywatne uczelnie ksztalcace pielegniarki to totalne dno. Osobiscie wolalabym aby zajmowala sie mna pieleniarka po panstwowym 5 letnim dziennym liceum medycznym niz pielegniarka po jakiejs prywatnej szkolce zwanej wyzsza uczelnia. LM mialy bardzo wysoki poziom a te prywatne uczelnie medyczne to kompletne dno placisz i masz dyplom.

#13  2019.03.18 14:21:52 ~Pacjentka

Pielegniarka mgr. ze specjalizacjami nie jest srednim personelem medycznym, no chyba, ze tak jak ty z licencjatem albo po zaocznym ksztalceniu. Lekarz rezydent czesto korzysta z wiedzy mgr.pielegniarstwa

#14  2019.03.18 14:29:48 ~Ania

A niech to wszystko pieprznie . I Ci wredni ludzie co mają pielegniarki za nic nie dostaną nauczkę!

#15  2019.03.18 14:35:02 ~Do 11

Też studentka.w tym roku kończę.zgadzam się w 100% z Tobą. Wszędzie buractwo studia są ciekawe ale potem widzisz polskiego pacjenta i odechciEwa się niestety

#16  2019.03.18 14:39:50 ~Do 12

Są też prywatne studia na kierunku lekarskim.324 tys .tacy tez będę Cię leczyć.

#17  2019.03.18 15:14:30 ~Student

Do 12 Bardzo dobrze, że szacowny interlokutor nie chce abym się nim zajmował po trzech latach studiów, ja też nie chcę zajmować się takimi pacjentami. Za swoje studia płacę sam i nic nikomu nie jestem winien, sam także będę wybierać sobie pracodawcę. Na polski personel medyczny czeka cała Zachodnia Europa, USA, Australia, Kanada, Kraje Zatoki Perskiej, jest wiec mnóstwo możliwości, bo we wszystkich tych państwach polski dyplom i PWZ są uznawane na równi z uprawnieniami ich personelu. Nigdy nie startowałem na medycynę. To kompletny mit, że nie dostaniesz się na medycynę, to idziesz na pielęgniarstwo. Nie dostaniesz się na państwową uczelnie to idziesz na prywatną, dotyczy to mniej zdolnych dzieci z rodzin lekarskich a reszta próbuje do skutku, tak ze trzy podejścia. Mam wiele szacunku do wszystkich pielęgniarek, nie ważne czy po LM, SM czy studiach, ważne dla mnie co, która z nich zgodzi się mnie nauczyć. Wiedzę i umiejętności mają wszystkie. Co do LM, nie istnieją już od 1996 roku, zamienione zostały na SM, które znikły ostatecznie w 2004 roku, więc 12 ma tylko kilkadziesiąt lat opóźnienia jeżeli chodzi o licea pielęgniarskie.

#18  2019.03.18 15:30:27 ~Do 12

Szczerze, nikogo nie obchodzi, co wolałaby taka hrabini 12.

#19  2019.03.18 15:52:27 ~19#

Ale jadka,jedne/jedni na drugich. CZytając tę komentarze mam wrażenie że wylewa się tu cała czara goryczy.Jestem po LM, pracowałam 10 lat, zrobiłam licencjat -bo chciałam, specjalizację i robię magisterkę .Nie mam pretensji że ktoś nie robi-jego wybór,ale nie zgodzę się z tym żev3lata licencjatu to tak ,a pomostówka to nie, a choćby ze względu na liczbę godzin która jest przecież taka sama.Co o poziom chodzi to też zależy od samego uczącego się czy się przykłada czy nie.Generalnie teraz są testy, w LM to odpowiedzi ustne i sprawdziany no i tą szkołę rozpoczynały dzieci które można było uformować.Czasy się zmieniły, a nasze środowisko niewiele jak zwykle podzielone.Wszystkie jesteśmy wykształcone, zdobywamy doświadczenie w pracy-szanujmy się i bez tych oskarżeń mamy ciężko.

#20  2019.03.18 15:57:01 ~Gav Grav

Owszem sa prywatne uczelnie leksrskie tyle ze tam na jedno miejsce jest i tak bardzo wielu chetnych. Na studia pielegniarskie nawet panstwowe nie ma chetnych zbyt wielu wiec latwo tam sie dostac. Jestem za powrotem 5 letniego LM, bo uwazam ze poziom tam byl bardzo wysoki i wole pielrgniarki po panstwowym LM niz po prywatnych zaocznych studiach na kiepskiej uczelni. A pielegniarka nawet z mgr nadal jest tylko srednim personelem medycznym. Owszem w USA pielegniarka z tytulem magistra jezeli jest tzw pielegniarka z zaawansowana praktyka tzw nurse praktitioner ona jest wyzszym personelem medycznym bo ma uprawnienia podobne do lekarza i moze nawet samodzielnie diagnozowac, zlecac badania, wypisywac recepty i ustalac leczenie. W Polsce poki co nie czegos takiego. Pielegniarka pielegnije a lekarz leczy wieuc jak jtos kto pielegnuje moze byc wyzszym personele to smieszne. Pielegniarka to sredni personel tak samo jak technik medyczny a wiec srednie szkoly medyczne powinny wrocic jak najszybciej. Wole pielegniarki po tego typu szkolach ktore sie juz sprawdzily na rynku przez lata niz pielegniarki ukrainki po jakis dziwnych pseudo uczelniach. A to nas czeka bo ny jestesmy bardzo poprawni pod wzgledem goscinnosci ukraincow.

#21  2019.03.18 16:11:14 ~a_

~Gav Grav już udowodniłeś, że polskie pielęgniarki to takie be i fu ;d i poznaliśmy twoje "poglądy"- jakby one kogokolwiek obchodziły ;d I twoje "wole" w co drugim zdaniu też poznaliśmy- z tym to raczej do endokrynologa ;d A teraz wypad z tego portalu trollu ;d zajmij się w końcu czymś pożytecznym;d

#22  2019.03.18 16:23:10 ~Gav Grav

Gav Grav to kobieta. Po drugie rozkazywac to skobie mozesz co najwyzej salowym bo jako sredni peronel tylko od salotwych jestes wyzej. Powiedz lekarzowi ze mgr pielegniarstwa jest wyzszym personelem to peknie ze smiechu. Kompromitujesz sie .kobieto. Prawda boli.

#23  2019.03.18 16:25:54 ~a_

O! Już bez "wole" ;d cd. twojej odpowiedzi najzwyczajniej mnie nie interesuje ;d w sumie prawie 10 zł zarobiłaś. Brawo ty;d

#24  2019.03.18 16:29:05 ~Pigułka

Jestem pielęgniarką po L M nie wiem skąd przekonanie,ze taka pielęgniarka nie ma matury. Ma maturę i dyplom ukończenia szkoły pielęgniarskiej po pięciu latach trwania edukacji. Ale ludzie są ograniczeni myślą że pielęgniarki to jakieś buraki.

#25  2019.03.18 16:33:25 ~Karolina

Gav ma racje. Licea medyczne mialy bardzo wysoki poziom i po prostu jak ktos byl slaby to wylatywal i nie bylo mowy o sciagach, bo nauczyciel sprawdzal wiedze ustnie. Teraz na uczelniach sciagi to norma i jak ktos kombinuje to skonczy nie majac wiedzy. Gdyby licea pielegniarskie mialy miec taki wysoki poziom jak wtedy to powinny wrocic.

#26  2019.03.18 16:37:44 ~Eva

Pielegniarka po LM nie musi miec matury, bo jak jej nie zda to przeciez majac ukonczona szkole i dyplom pielegniarki zawod moze wykonywac.

#27  2019.03.18 16:43:01 ~a_

W tym przypadkowym społeczeństwie / nawiasem mówiąc określanym jako wierzące-katolickie/ pomaganie komuś i towarzyszenie w chorobie, cierpieniu, niedołęstwie, umieraniu itp. widocznie jest kojarzone z ograniczeniem umysłowym osoby pomagającej. Przecież nikt "normalny" nie babrałby się w ludzkich wydalinach i wydzielinach za takie pieniądze. Prostak kojarzy tak: lekarz-kasa, pielęgniarka-syf i bida z nędzą. Nie napisałam- myśli- to zbyt skomplikowany wysiłek umysłowy dla wielu ;d

#28  2019.03.18 16:43:34 ~Do 25

Tak LM byly dobre 20 lat temu albo i 30.teraz to jest za mało. Nie ma opcji aby program 5700h na licencjacie dziennym wsA dziś w LM.dlatego powstały pomostowki gdzie poziom owszem niski.ale na dziennych trzeba naprawdę dużo się ucżyć. I poziom o wiele wyższy. Ponadto na jedno miejsce jest 6 osób w Wawie np.mówię o studiach państwowych. Probłęd jest inny ludzie w Pl po studiach pielegniarskich nie pracują w zawodzie.a tylko kasa może to zmienić. Nikt normały do LM nie pójdzie dziś. Nie to pokolenie.zapomnijcie

#29  2019.03.18 16:46:26 ~Do 20

Oczywiście,ze pielegniarka z mgr i specjalizacja ma podobne uprawnienia. Do tego to dąży. Dlatego LM to cofanie się w rozwoju.zapomnij

#30  2019.03.18 16:47:44 ~Pigułka

Na jakiej podstawie Gav Gav uważa że po magisterce to dalej nizszy personel. Bo co pielęgniarka to inny twór co takiego jest w pielęgniarkach że inni mogą a nie one?

#31  2019.03.18 16:48:11 ~Piel

Powiedzmy sobie szczerze pielegniarka to sredni personel medyczny a wiec srednie szkoly typu licea powinny wrocic mimo sprzeciwu pielegniarek, ktore przed laty same konczyly przecirez takie szkoly a dzisiaj sa na nie. Roczne studia pomostowe bie czynia was intelektualistkami, bo studlowac sie powinno kilka lat a nie rok. Gdyby nie te roczne pomostowki to malo ktora z was poza mlodymi mialaby dzisiaj studia.

#32  2019.03.18 16:48:37 ~Do 20

No właśnie się nie sprawdziły. .skoro zostały zamknięte 15 lat temu.i nie bylo do nich chętnych. Teraz młodzi w życiu ie pójdą do takiej szkoły. Po co skoro są studia i większe możliwości? ?

#33  2019.03.18 16:53:35 ~Pigułka

Do Ewa owszem nie musi po liceum zdawac matury. Ja osobiście nie znam nikogo kto by nie miał matury. To jakby było normą że każda pochodziła do matury a potem do dyplomu

#34  2019.03.18 16:54:04 ~a_

Hehehe idiota zawsze spróbuje sprowadzić innych do swojego poziomu ;d;d zmieniłaś nick trollu ;d

#35  2019.03.18 16:56:06 ~Technik

Gdyby pigula z mgr byla wyzszym personelem to zrownalaby sie z lekarzem a przeciez pielegniarki moze podac tylko to lekarz zleci. Jezeli pielegniarka mgr jest wyzszym personelem to dlaczego sama bez zlecen lekarza wedlug wlasnego uznania nie podaje tego pacjentowi co sama uwaza. Jakby byla wyzszym personelem to dzialalaby samodzielnie bez zgody lekarza to proste jak drut.

#36  2019.03.18 17:02:27 ~a_

Już pod trzecim nickiem, ale pierdy te same ;d Dobijesz dzisiaj do 2 dych ;d

#37  2019.03.18 17:09:30 ~Do 35

Doucz się. Doczytaj.może w pewnuchu warun kach. I może recepty wypisać. Nie masz racji.

#38  2019.03.18 17:10:49 ~Do 12

Studencie życzę Ci wymarzonej pracy i brawo za to,że znasz swoją wartość! Brawo

#39  2019.03.18 17:42:59 ~dypl piel

Ale ten pomysł jest kary godnym ograniczeniem dostępu do nauki absolwentom liceów:chemicznych, ekonomicznych, gastronomicznych, mechanicznych, ochrony środowiska, pedagogicznych,położniczych wojskowych itd.

#40  2019.03.18 17:55:56 ~odp

Szkoda mi czytać cały temat znowu tylko przepychanki. że studia złe, liceum zle, że teraz to lepiej, albo gorzej. Podział na wyższy i niższy jest tylko w waszych głowach, pielęgniarka sama planuje opiekę według własnych kompetencji, ma tez leki które może podawać w wykazie bez zlecenia lekarza, ale jakby mogła podawać wszystkie to lekarz byłby zbędny, a nie o to chodzi by pielęgniarka robiła wszystko. Diagnosta laboratoryjny np robi często tyle samo co technik ale może dodatkowo autoryzować podpisem badania. Skupcie się na wynagrodzeniu i warunkach pracy bezpiecznych dla was, pacjenta i zgodnych z zasadami bhp, by za parę lat nie żałować pogorszenia zdrowia kosztem ego. Pozdrawiam

#41  2019.03.18 18:41:56 ~a_

Temat niższego personelu wałkuje ta sama osoba na trzech różnych nickach. Koniecznie podkreśla "niższego", za wszelką ceną chce uświadomić pielęgniarki, gdzie jest ich miejsce. Usilnie stara się poniżyć pielęgniarki poprzez negowanie ich wiedzy i kompetencji. Zna tylko takie mechanizmy i śmiało mogę to napisać, że zna z autopsji. Temat rzeka: "LM, czy studia i która lepsza, mądrzejsza". Pamiętajcie, że" idiota zawsze sprowadza rozmówcę do swojego poziomu" i parę razy się udało. Do # 40 miło poczytać.

#42  2019.03.18 19:30:48 ~odp

Uświadomić to złe słowo w takim razie, raczej zdegradować kogoś poczucie własnej wartości i szczerze nie wiem kto miałby to na celu. Szkoda czasu na czytanie takich postów które nic nie wnoszą.

#43  2019.03.18 20:48:37 ~Bb

LM miały wysoki poziom nauczania.Kończyły je świetnie przygotowane do zawodu pielęgniarki. Było ciężko,bo oprócz ogólnokształcących przedmiotów ma się rozumieć ,były zawodowe. Godzin dydaktycznych było dużo jak również zajęć praktycznych. Zajęcia odbywały się także w soboty, czego większość z komentatorów nie doświadczyła.Pielęgniarki po LM miały kłopot z pracą w Unii ,krótko po wejściu Polski do Wspólnoty.Po niedługim czasie europejscy pracodawcy przekonali się ,że polskie pielęgniarki są dobre w swoim fachu

#44  2019.03.18 20:50:43 ~Gav Grav

Ja pisze pid jednym nickiem. Nigdzie nie napisalam ze pielegniarka jest nizszym personelem tylko srednim co zreszta jest prawda. Wyzszym jest tylko lekarz.

#45  2019.03.18 20:52:14 ~Gav Grav

Do a. Jezeli ja pisze wedlug ciebie pod 3 nickami to ty co najmniej pod 10

#46  2019.03.18 21:09:27 ~Wanda

Skoro licea medyczne sa zbedne i nie powinno sie do nich wracac to w takim razie wedlug pielegniarek bo sa wyzsze uczelnie piel. to w takim razie idac takim idac takim rozumowaniem powinno sie pozamykac wszystkie 5 letnie technika ekonomiczne, mechaniczne, chemiczne, informatyczne, administracyjne, plastyczne liceum. Skoro sa uczelnie ksztalcace na tych kierunkach to po co srednie szkoly zawodowe o takich kierunkach. Myslenie debila. Byl czas ze AWS jak rzadzil pozamykal prawie wszystkie technika po latach stwierdzili ze byl to wielki blad i powrocili do tych szkol. Dzisiaj wrecz coraz wiecej kierunkow wraca lub sa tworzone nowe w technikach mimo iz na tych kierunkach mozna robic studia na wyzszych uczelniach. Licea pielegniarskie przeciez nie wykluczalyby studiow pielegniarskich. Jedni by szli do LM inni na studia. Szkoly policealne tez powinny wrocic. Studia pielegniarskie powinny byc dla tych co chca uczyc zawodu pielegniarki, byc oddzialowymi lub dyerktorami ds pielegniarstwa. Same konczylyscie takie szkoly wiec nie udawajcie stare piguly ze robilyscie dzienne studia 3 letnie. A tymi waszymi pomostowkami rocznymi zaocznymi to mozecie sobie cztery litery podetrzec, bo nic sa nie warte. Dziwne ze majglosniej sprzeciwiaja sie powrotowi LM te piguly ktore same je robily a teraz rzna wyksztalciuchy bo roczna pomostowke skonczyly w rok czasu.

#47  2019.03.18 21:17:57 ~Wanda

Dodam jeszcze ze technika w zawodach o ktorych pisalam ciesza sie wielkim zainteresowaniem mlodziezy. Powrot LM z pewnoscia rowniez cieszylby duzym zainteresowaniem mlodych ludzi. Pielegniarka ma pielegnowac pacjenta i powinna miec jako sredni personel medyczny srednie wyksztalcenie medyczne a takie dawalo wlasnie LM. Leczenie zostawmy lekarzom. Wy jako pielegniarki musicie tez pielegnowac pacjenta a nie tylko chcialybyscie robic same czyste rzeczy a mycie pacjentow to ma kto niby robic krasnoludki. Wy od tego jestescie a lekarze niech lecza.

#48  2019.03.18 21:31:57 ~Gav Grav

Nawet jak zrobicie doktoraty to kazdy lekarz nawet rezydent zawsze bedzie uwazal was za gorsze. Moja kolezanka jest pielegniarka z tytulem magistra, bo tylko taka jest teraz sciezka ksztalcenia. Na oddziale pracuja lekarki rezydentki w jej wieku i z zadna nie jest po imieniu na stopie kolezenskiej, bo wszystkie patrza na nia jako na te nizej w hierarchi mimo iz na identyfokatorze ma tytul magistra. Prawda jest taka dla lekarza nawet rezydenta pielegniarka z magistrem nie jest i nigdy nie bedzie rownoprawna w hierarchii. Dowodem na to jest fakt ze zadna ani jedna pielegniarka na oddziale nie jest po imieniu z zadna z lekarek mimo iz sporo w tym glownie te mlode maja magistra. Czesto pielegniarka z salowa czy sanitariuszem jest po imieniu a z lekarzem nigdy nawet jak ma magistra.

#49  2019.03.18 21:44:19 ~Do 46

Przywrócą licea pielęgniarskie i 46 pośle tam swojego dzieciaka albo wnusia ale najpierw Unia Europejska pozwoli nieletnim bez zdolności do czynności prawnych ( i tym samym wzięcia za siebie i swoje zachowanie odpowiedzialności) odbywać praktyki w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia. Nie słyszałem aby technik ekonomista robił przelewy finansowe w bankach, itp. uczeń w kuchni czy w zakładzie mechanicznym skrzywdzi najwyżej siebie albo nauczyciela, jak popełni błąd. Odpowiedzialność za zachowanie takiego biorą po połowie nauczyciel - instruktor i rodzic delikwenta. Pytanie do Wandy: Kto weźmie w dzisiejszych czasach odpowiedzialność za ucznia szkoły pielęgniarskiej na praktykach w szpitalu? Ordynator? Naczelna ? Oddziałowa? ,bo przecież nie nauczyciel zawodu, który nie będzie pracownikiem szpitala. Myślenie nie boli. Dodam do tego narażenie na ekspozycje bakteryjną z całego świata ( dziś to nie komuna i nie ma granic), swobodny dostęp do leków opioidowych i innych oraz kontakt z ludzkim cierpieniem, wydzielinami, wydalinami i śmiercią. Licea to pieśń przeszłości. Nikt o zdrowych zmysłach nie pośle tam swojego dziecka a młodzież także nie taka naiwna, będzie wkuwać aby dostać się na medycynę, a nie po to aby być uważanym za salową plus przez lekarza, coś jak połączenie robota wielofunkcyjnego z materacem ( autentyk w myśleniu u paru lekarzy, których znam). Studia pielęgniarskie wprowadzono po to, aby na nocnym dyżurze zostawić w szpitalu dwóch lekarzy, dodatkowo paru pod telefonem, a to pielęgniarki z mgr przed nazwiskiem będą miały uprawnienia do podawania dawek wcześniej określonych leków przez lekarza według własnych kryteriów, np lekarz zlecił między 20 40 mg leku dla danego pacjenta a pielęgniarka decyduje o dawce podania leku. Kraje anglosaskie dzięki temu oszczędzają na etatach lekarskich i daje to olbrzymie oszczędności w opiece zdrowotnej tych krajów, podobnie jak wstępna diagnostyka przez pielęgniarkę, wypisywanie przez nią lekarstw, skierowań i L4. Mam nadzieję,że wyjaśniłem Pani Wandzie i temu żałosnemu osobnikowi o nicu ~Gav Grav zasady funkcjonowania zachodniej opieki medycznej.

#50  2019.03.18 21:59:11 ~Gav Grav

Do 49. Bzdury piszesz. Gdyby nie absolwentki LM to dzisiaj i przez lata nie byloby pielegniarek wcale. Myslusz tepaku troche. A na nockach zostaja pielegniarki po dwie na oddziale gdzie obie sa po LM a wiec kolejna bzdura. Do podania leku na zlecenie telefoniczne lekarza pielegniarka nie musi miec magistra. Pielegniarka po LM to pielegniarka a nie salowa. Zrozum ze lekarze zawsze beda z wyzszoscia patrzec z gory na pielegniarki i zadne studia nic tutaj nigdy nie zmienia. Kapujesz! Znajdz sobie jakis meski zawod bo pielegniarka nie pasuje do faceta chyba ze jest zniewiescialy i nie dostal sie na medycyne i mysli ze konczac studia pielegniarskie bedzie jak lekarz otoz nie bedziesz nigdy. Jak chciales byc lekarzem to trzeba sie bylo lepiej uczyc i zostac lekarzen. Pielegniarka to zawod dla kobiety a nie dla faceta no chyba ze jest zniewiescialy.

#51  2019.03.18 22:05:53 ~50

Nie będziesz mnie chamie o nicu ~Gav Grav pouczał, zobaczymy, jak zaskamlesz, jak trafisz do szpitala. Przez takich chamów nie będzie za parę lat pielęgniarek i pielęgniarzy w Polsce. Co do zniewieściałego zawodu, to na medycynie obecnie studiuje więcej kobiet niż mężczyzn, fajnie nie.

#52  2019.03.18 22:11:45 ~do 50

Czemu nie ma pielęgniarek po studiach, skoro kształcą się one już od 15 lat na studiach ? Dlaczego zostały w szpitalach praktycznie tylko te po LM ? Gdzie są te po studiach ? Nie ma dzisiaj czegoś takiego jak zlecenie lekarskie dotyczące podania leku przez lekarza telefonicznie pielęgniarce, więc Gav Grav nie ma pojęcia o współczesnych procedurach medycznych. Nieładnie obrażać innych i być przy tym jednocześnie ignorantem, który nie zdaje sobie sprawy z własnych podstawowych braków.

#53  2019.03.18 22:12:41 ~Gav Grav

Moja kolezanka o ktorej pisalam pielegniarka na oddziale ma kolege pielegniarza strasznie zniewiescialego. Jest on bardziej kobiecy od jego kolezanek kobiet. Na medycyne moze sobie wiecej zdawac kobiet w jednym roku a w innym nie. Nie zmienia to faktu ze zawod ze pielegniarstwo to zawod nie dla faceta z jajami. Ten kolega kolezanki tego dowodzi.

#54  2019.03.18 22:17:06 ~Gav Grav

Ja nie jestem pielegniarka tylko mam kolezanke pielegniarke. No widzisz sama przyznalas ze nie ma tych po studiach po pokonczyly i poszly pracowac w innych zawodach lub zagranica. W Niemczech pielegniarstwo jest na poziomie szkoly sredniej.

#55  2019.03.18 22:28:48 ~do 54

I tylko w Niemczech, które dopadł taki kryzys w pielęgniarstwie, że otworzyli ten zawód na pielęgniarki z całego świata, nawet bez znajomości języka obcego. Dają na początek pracę jako opiekun medyczny, służbowe mieszkanie i przyzwoita wypłatę oraz naukę języka na koszt pracodawcy. Niemcy będący w Unii wywalczyli sobie utrzymanie pielęgniarstwa na poziomie kształcenia szkół branżowych, u nas odpowiednik to licea. Wychodzi im to bokiem więc parę lat temu postanowili przestawić się na system boloński w kształceniu pielęgniarek. Osobiście wątpi aby im się udało, z wielu powodów. Tam ten zawód też nie jest modny ani prestiżowy jak w USA czy Australii więc i tam pielęgniarstwo umiera, podtrzymane na razie przez polskie, wykształcone pielęgniarki. Gav Grav wróć do swojego PlayStation. Dobranoc

#56  2019.03.18 22:36:42 ~do#46

Studia pielęgniarskie w Polsce powstały na początku lat 70-tych XX w. Najdłużej funkcjonująca Ustawa opisująca zawód pielęgniarki (1935-1996) nie przewiduje kadry zarządzającej, nauczycielek nie wykonujących praktyki i tam takich innych. Dlaczego jakieś dziwne treści opisujesz?

#57  2019.03.18 22:48:19 ~Gav Grav

A oddzialowa, naczelna czy dyrektor pielegniarstwa to kto? A czy mgr pieil nie wykladaja na uczelniach na piel? Nigdzie nie jest powiedzane ze nawet w unii ze piel musi miec studiacwyzsze tylko szkole ponadsrednia rozpiczynajaca sie po 12 latach edukacji czyli ukonczonym liceum moze to byc szkola policealna lub pomaturalna nie musi byc wcale wyzsza. W USA pielegniarka mozna juz zostac po 2 letniej szkole pomaturalnej, mozna uczyc sie kolejne 2 lata i zrobic licencjat czyli w sumie po 4 latach a magister po klejnych 2 czyli w sumie po 6 latach nauki.

#58  2019.03.18 22:58:57 ~Pielęg

Proponuję wszystkim ignorować niejaką kosmitkę o imieniu Wanda, reprezentującą "nieco przytęchnięte" poglądy i to "coś" Gav Grav gówno srav czy jak jej tam, której wyraźnie z jakiegoś powodu żal du.ę ściska, skoro tak atakuje pielęgniarki. Nie przestaną ujadać i toczyć śliny, dopóki będziecie odpowiadać na ich zaczepki. Bezmózgie trolle i tyle. Szkoda czasu, zdrowia i energii na komentowanie wypocin napisanych przez totalne zera. Na głupotę nie ma rady, więc niech dalej wyją do księżyca. Jedyne co mogę im poradzić to to, żeby zmieniły dilera, bo po tym co biorą zupełnie im odwaliło, a ta cała Gav sraw to ma chyba jakąś fazę:-)

#59  2019.03.18 23:22:44 ~Pielęg

Przemyślałam co napisałam powyżej i bardzo przepraszam Gav Grav i Wandę. Mam dzisiaj gorszy dzień i za dużo sobie wypiłam dlatego odbiłp mi kompletnie. Bardzo was przepraszam. Macie rację.

#60  2019.03.18 23:56:12 ~Pielęg.

Czytam i jestem w szoku, po co ta dyskusja kto ma studia a kto pracuje po LM, wszystkie jesteśmy pielegniarkami. Wstyd, jeżeli te komentarze czyta obca osoba to ma pełny obraz polskiego pielęgniarsywa

#61  2019.03.19 00:06:11 ~Lekarz

Pielegniarki po LM sa bardziej kompetentne pd tych po studiach. Pielegniarki po LM posiadlaja lelsze umiejetnosci praktyczne od tych po uczelniach wyzszych.

#62  2019.03.19 00:15:34 ~Wkurzony

Skończyłem medyczne studium zawodowe, uważam się za świetnie wykształconego fachowca, dużo kursów doksztalcajacych, teraz świetnie zarabiam mam do czynienia z tzw mgr z tzw uczelni na których można było za składki zdobyć zaliczenie, niektóre kompletne nieuki ale mniemanie o sobie strach się bać, reasumując dla mnie nie ważne czy ktoś jest po LM, MSZ czy Uczelni Wyższej, dla mnie istotne jest co umie i potrafi i za to takich ludzi szanuje, wracam do pacjentów w wy się wzajemnie zagryzajcie

#63  2019.03.19 02:07:10 ~piel.

Licea Medyczne były złe dla uczniów i absolwentów ale dobre dla pacjentów i decydentów, chcących powrotu pielęgniarskiej służby na kolanach. Najlepiej w pojedynkę i za miskę ryżu .

#64  2019.03.19 06:39:03 ~Pielęg

Nie wiem o co tu chodzi, sle osoba pisząca pod nickiem 59 podszywa się pod mój komentarz #58. Sama w nim apelowałam o ignorowanie trolli, ale żaden z nich nie będzie robił ze mnie większego głupka, niż sam jest, dlatego chcę to sprostować. Nie mam zamiaru przepraszać tychże pań, bo stwierdziłam tylko fakt, ale widzę, że Gav Grav poczuła się dotknięta i sama siebie przeprasza i przyznaje sobie rację podszywając się pod innych. Z resztą wiele osób stwierdziło to już wcześniej. Możesz zaprzeczać, ale to, co robisz kobieto jest chore, więc powinnaś się leczyć. Wszystkie twoje wpisy w tym wątku, również te niepodpisane jako Gav Graw sraw są podobne i zioną jednakową nienawiścią. Zdanie, którego autorką mnie uczyniłaś i które brzmi "mam dzisiaj gorszy dzień i za dużo sobie wypiłam dlatego odbiło mi kompletnie", doskonale obrazuje twoją osobę i diagnozuje twój problem, nie mój. No cóż, chorych ludzi nie brakuje, również na tym portalu.

#65  2019.03.19 08:10:13 ~do 65

Wiem, że wpis osoby z numerem 59 to nie Pani wpis, ( on ma gwiazdki przy nicu a Pani nie ma tych gwiazdek). Jest mi przykro, że istnieją na tym forum takie osoby jak Gav Grav, Wanda, Technik czy lekarz. Ich wypowiedzi nie są warte aby na nie splunąć, nawet ta od osoby z numerem 61, o żałosnym nicu lekarz, co to potrafił wszystko zaraz po studiach lepiej niż jego kolega po fachu z 10 letnim doświadczeniem. Wszystkie te osobniki strzelają sobie w kolana, bo prędzej czy później będą potrzebowali pomocy pielęgniarki, oni albo ich rodzinki. Zawód pielęgniarki w Polsce umiera od paru lat, teraz wszedł w etap agonii, która potrwa jeszcze maksymalnie 10 lat i nic i nikt tego nie zmieni, nawet pensja 5-7 tyś złotych. Wszystkie te osobniki maja na celu upokarzanie i poniżanie pielęgniarek na tym forum oraz ich zastraszaniem. To jest żałosne i świadczy o ich totalnej bezradności oraz bezradności tych, co im to zlecają. Skończy się na tym, że LM nie przywrócą ( zabrania prawo UE), SM nie przywrócą, bo kto normalny pójdzie do 2 letniej pomaturalnej szkoły jak ma możliwość pójścia na licencjat ? Pielęgniarki z Ukrainy już pracują jako opiekunki w Niemczech i polska służbę zdrowia mają gdzieś. Jeśli rządzący nie znajdą pomysłu na podniesienie prestiżu zawodu pielęgniarek i pensji na dzien dobry minimum 5tys na rękę do 10 lat nie będzie pielęgniarek, co mnie osobiście przeraża. Ja w przeciwieństwie do w/w osób mam wyobraźnie i wiem czym to się dla polskej ochrony zdrowia skończy.

#66  2019.03.19 08:11:32 ~Do 64

Sorry, nie piszę do siebie tylko do osoby z numerem 64 o nicu Pielęgniarka, sorry :)

#67  2019.03.19 09:37:22 ~Do 65

Ma Pani rację w 100 procentach. Ta obecna nagonka na pielęgniarki i próba dyskredytowania obecnie pracujących przeraża tym bardziej, że jest nas coraz mniej i wszystko wskazuje na to, że będzie tylko gorzej. Prędzej czy później każdy doświadczy tego na własnej skórze. Młodych nie przebywa, starsze przechodzą na emeryturę, a reszta sama staje się pacjentami, którymi nie będzie miał się kto zajmować. Pozdrawiam

#68  2019.03.19 18:05:46 ~ja

A ja mam pytanie jak to było w lM z praktykami czy dopiero mozna było cos zrobic zabiegowego maja 18 lat? czyli to oznacza , ze praktyki były tylko w ostatniej klasie? no to faktycznie duzzzoooo było tych zajec praktycznych.jak tos ie ma do 4700 h na licencjacie dziennym (teoria i praktyka)? przeciez w LM niewykonalne jest zmiescic tyle godzin ponadto w szkole sredniej medyczne obowiazuja przedmioty takie same co w liceum zwyklym.wiec ja sie pytam jak mozna takie LM porownac do licencjata w trybie dziennym (4700h )? no jak?

#69  2019.03.19 18:08:07 ~nono

Obudzicie sie ale bedzie za pozno.zamknal polowe szpitali, ci co beda miec kase beda sie leczyc.trzebabyło szanowac pielegniarki

#70  2019.03.19 18:09:12 ~do 61

No bardzo szczegolnie z wiedza prehistoryczna

#71  2019.03.19 18:10:21 ~do 47

Taak bardzio sie ciesza zainteresowaniem:) az takim, ze LM zostały własnie z braku chetnych zamkniete:)))))

#72  2019.03.19 18:11:31 ~do 47

Wanda wez sie puknij w glowe, od tego jest opiekun medyczny, swiat idzie do przodu i pielegniarka to specjalistka

#73  2019.03.19 18:51:26 ~do 61

No bardzo szczegolnie z wiedza prehistoryczna

#74  2019.03.19 18:53:57 ~odp

" Do podania leku na zlecenie telefoniczne lekarza pielegniarka nie musi miec magistra" Nie było po co dalej czytać postów, smiech na sali, a przez 3 dni troche ich bylo. Nie ma co czytać dalej ten temat, nie ma tu nikogo powaznego do rozmowy.

#75  2019.03.19 18:55:45 ~haha

Po literókach widac ze pełno nicków to jeden trol

#76  2019.03.19 19:20:09 ~do 68

Licea medyczne miały praktyki w szpitalach po pierwszym roku nauki w szkole, więc te praktyki odbywały dzieci 15 lub 16 letnie pod opieką nauczyciela zawodu ze szkoły. Dzisiaj to nie przejdzie, jeden błąd i lecisz do prokuratury się tłumaczyć, no a potem rodzina lub pacjent chcą dużego odszkodowania. Nie rozumiem tej zawziętości w kwestii przywrócenia LM, czy na kurs prawo jazdy może iść osoba 15 letnia a ratownikiem wodnym też w tym wieku można zostać ? Według wykazu MEN ilość szkół wyższych kształcących pielęgniarki oscyluje w wykazie na ponad 90 w Polsce. TO JA SIĘ PYTAM, GDZIE SĄ CI WSZYSCY ABSOLWENCI ? POWINNO ICH WCHODZIĆ DO ZAWODU OK 6 - 7 TYŚ ROCZNIE. Do 74 rozumiem, że oceniasz innych podłóg siebie. Dla mnie wszystkie komentarze są ważne, bo pokazują tok rozumowania innych.

#77  2019.03.19 20:15:39 ~..

Nie ma absolwentów, bo ludzie umieją liczyć, wola założyć rodzinę, iść na inny kierunek lub coś mniej odpowiedzialnego za lepsze pieniądze, ewentualnie za granice lub innego miasta. Teraz muszą być studia, bo medycyna sie zmieniła. technologia, zakres obowiązków i podejście ludzi.

#78  2019.03.19 20:18:30 ~do 75

Chodziło o negatywne komentarze pod wieloma nickami od jednej osoby która tylko obrażała i trolowala innych.

#79  2019.03.19 20:24:18 ~Łucja

Drogie koleżanki pielęgniarki pracuję w zawodzie 35 lat . Niech to przeklęte powołanie szlak trafi. Zniszczone zdrowie za marne grosze!

#80  2019.03.19 20:45:48 ~Renia

Pielegniarka ma pielegnowac pacjenta a nie leczyc. Nazwa zawodu pielegniarka pochodzi od wyrazu pielegnacja. Od kiedy to pielegniarka leczy! Myslalam, ze od tego sa lekarze. Pytanie do pielegniarek przeciwniczek powrotu liceow medycznych jakie szkoly skonczylyscie? Bo jezeli roczne slynne studia pomostowe to tak jak byscie w ogole nie studiowaly. A zaloze sie ze najwiekszymi przeciwniczkami powrotu liceow medycznych sa te pielegniarki ktore konczyly liceum medyczne a potem w ekspresowym tempie w ciagu roku porobilyscie licencjaty. Bledem ministerstwa bylo wprowadzenie takich pseudo rocznych studiow. Jakos absolwenci 5 letnich technikow i 2 letnich szkol policealnych w innych zawodach np ekonomicznych czy mechanicznych nie maja mozliwosci aby licencjatem ekonomii albo inzynierem mechanikiem zostac tylko w rok. Ministerstwo zrobilo wam pielegniarkom wielka krzywde wprowadzajac takie roczne pomostowki bo uwierzylyscie ze rocznych zaocznych studiach czesto na lichych prywatnych uczelniach stalyscie sie wielce wyksztalcone. Rownie dobrze mogliby wam honorowo dac te dyplomy licencjatek, bo roczne studia to zadne studia. Dziwie sie tez innym grupom zawodowym ktore rowniez konczyly 5 technika albo 2 letnie szkoly policealne ze nie protestowaly tylko i wy i polozne dostalyscie taka szanse uzyskania wyzszego wyksztalcenia w jeden rok. Kazdy absolwent technikum posiadajacy mature chcialby miec taka mozliwosc takich ekspresowych rocznych studiow.

#81  2019.03.19 21:00:01 ~...

Pielęgniarka uczestniczy w procesie leczenia, rehabilitacji i diagnostycznym, ale ekspertem jest z pielęgnacji. Wykładowcy z doktoratem, 20lat roczników którzy tylko studiowało, a także pewnie cześć osób po LM I SM (bo i Ci uczą zawodu na praktykach zawodowych) wypowiadają się często jednoznacznie ze nie ma co wracać do starego systemu, bo to juz nie jest ta medycyna co lata temu. Skoro dorośli ludzie nie spełniają czasem już wyśrubowanego trybu i szybkości pracy na oddziałach w XXI w to jakby miały teraz ogarnąć 16-18 letnie dzieci które uczyły by sie do matury, a pielęgniarstwo było by planem B by sobie dorobić w trakcie studiów na jakimś innym kierunku? Takich pielęgniarek chcecie czy takich które wybierają coś bardziej świadome.

#82  2019.03.19 21:18:22 ~Renia

Myslenie chore. Te ktore teraz koncza studia tez za 20 lat ich wiedza bedzie juz przestarzala. Do twojej wiadomosci kochana technika po 5 letnim technikum tez uwaza sie za specjaliste z racji posidania przez niego tytulu technika a ma wyksztalcenie srednie zawodowe. W ten dam sposob pielegniarka po 5 letnim liceum medycznym rowniez bylaby specjalistka. Ponadto wiele pielegniarek po liceum doksztalcalo sie na kursach kwalifikacyjnych i specjalizacjach ktore czynily ich faktycznymi specjalistkami. Pytanie do 81 jakie szkoly konczylas niech zgadne liceum medyczne i roczna pomostowke zapewne. Znam pielegniarki po liceach ktore powiedzialy wprost ze gdyby nie te pomostowki w rok nigdy nie poszlyby studiowac az 3 lata. Mysle ze to wiele mowi.

#83  2019.03.19 21:33:54 ~Do 80, 82

Teraz piszesz jako Renia? Nie masz już dość tego ujadania Gav Grav czy jak ci tam? Powtarzasz się niczym zdarta płyta.

#84  2019.03.19 21:40:41 ~do 81

Żadne argumenty nie przemawiają zostań przy swoich poglądach i już. Odpowiedź była udzielona w tamtym poście, a Ty z uporem stoisz przy swoim błędnym założeniu. Mimo wszystko nie było błędem sądzić że czytanie tych przepychanek to strata czasu. Pozdrawiam.

#85  2019.03.19 21:44:41 ~Renia

Pisze jako Renia bo nia jestem. Za to ty piszesz pod wieloma nickami co zreszta widac bardzo wyraznie w stylu i bardzo roszczeniowej postawie i twoim wstretnym plugawym i parszywym jezyku wypowiedzi. Wlasnie przez takich plugawych ludzi spoleczenstwo ma tak zle zdanie o pielegniarkach. Ludzie lubia roszczeniowych osob a twoje wypowiedzi pod wieloma chyba 30 roznymi nickami o tym swiadcza chora kobieta. Przez takich jak ty ludzie nie lubia pielegniarek.

#86  2019.03.19 21:51:58 ~Renia

Gdyby tamten system ksztalcenia byl zly to skad dzisiaj bylyby pielegniarki jezeli dopiero od kilkunatu lat odbywa sie ksztalcenie na uczelniach. Nie slyszalam jeszcze zeby pielegniarka po liceum medycznym zrobila komus krzywde. Nie slyszalam tez zeby jakas uczennica dawnego liceum medycznego na praktukach doznala krzywdy. Dzisiaj 15 czy 16 latki nie sa juz dziecmi skoro w tym wieku uprawiaja seks a seks przeciez nie jest dla dzieci. Ma tej samej zasadzie powinno sie zamknac wszystkie szkoly zawodowe typu zawodowki czy technika bo tam uczniowie nieletni tez moga sobie zrobic krzywde np w jakiejs zawodowce mechanicznej gdzie uczen przy maszynach na praktykach pracuje.

#87  2019.03.19 21:55:22 ~do 85

Mam prośbę zmień lekarza albo odstaw te leki. Takie upokarzanie innych, wyzywanie ich jest wstrętne i nie pasuje do Polaka lub Polki. Nie przez takich jak 84 ludzie nie lubią pielęgniarek ale przez takich jak Wandzia, techniczek, lekarzyk, Graf sraf i teraz chora Renia młode pielęgniarki emigrują z Polszy.

#88  2019.03.19 21:56:23 ~Do 86

Sorki miało być do tego upośledzonego mentalnie 86

#89  2019.03.19 21:57:01 ~#82

Jestem pielęgniarką. Zwłaszcza kieruję do 12. Kończyłam LM bo takie były czasy. Potem skończyłam 5letnie studia mgisterskie. Pracuję 32 lata. Ukończyłam specjalizację i studia podyplomowe choć te w innym kierunku już nie pielęgniarskim oraz masę kursów. Uważam się za dobrą i doświadczoną pielęgniarkę. Zawsze do pacjentów staram się podchodzić z sercem i to jest w naszym zawodzie najważniejsze. W ciągu swojej pracy spotkałam wiele koleżanek z różnym podejściem do pracy i wiedzą, wspaniałe serdeczne ale i takie, które chyba nie wiedziały co mają w życiu robić i wybrały ten zawód przez przypadek męcząc chorych i siebie same. Uważam, że to jaką jesteśmy pielęgniarką i co sobą reprezentujemy zależy od tego jakim jesteśmy człowiekiem a z tym niestety bywa różnie. Po tylu latach mogę stwierdzić, że nadal trzeba walczyć o szacunek dla naszego zawodu wśród innych pracowników medycznych. Zapewne jest to spadek po dawnych czasach kiedy pielęgniarka była kształcona jedynie do wykonywania zleceń lekarskich i podstawowej opieki nad chorym. Osobiście podczas studiów usłyszalam cóż ja studiuję. jak podawać basený albo myć chorych? Takie było podejście lekarzy. Większość z nich do dzisiaj nie rozumie, że pielegniarki obecnie są bardzo wykształcone, kończą kursy i specjalizacje, wymagają równego traktowania, a ich praca nie kończy się na wykonaniu zlecenia, ktore lekarz wpisał w kartę zleceń, tylko opracowuje swój plan pracy przy chorym. Wiemy o tym My- pielęgniarki i położne tylko nawet my w naszym środowisku się kłócimy jak widać na każdym forum, więc jak mają nas szanować inni skoro nasze środowisko nie potrafi się nawzajem szanować. Pozdrowienia i wszystkiego dobrego dla wszystkich po LM i po Studium oraz po mgr wszyscy wybraliśmy ten sam ciężki zawód i szanujmy sie nawzajem.

#90  2019.03.19 21:58:03 ~do 85

HE, he, he jak to dobry humor w czasie sesji egzaminacyjnej mnie nie opuszcza, oczywiście do 85 też to było he, he

#91  2019.03.19 21:58:51 ~Piel

Lecz się babo na nogi, bo na głowę to już nic ci nie pomoże.

#92  2019.03.19 22:01:36 ~Piel

Rada w #91 kierowana oczywiście do psychopatki Reni vel Gav Grav:-)

#93  2019.03.19 22:03:58 ~do 86

Dzisiaj 15 czy 16 latki nie są już dziećmi skoro w tym wieku uprawiają seks a seks przecież nie jest dla dzieci. To jest argument aby wpuszczać dzieci do szpitala na praktyki ? Boże drogi zmień człowieku dilera, bo ten cię wykończy.

#94  2019.03.19 22:23:25 ~Do 93

Proponuje poczytac sobie podrecznik do psychologii rozwojej dowiesz sie tam ze 15 czy 16 latek nie jest juz dzieckiem. Jestes zbyt tepa zeby to pojac. To ty powinnas aie leczyc i to po twoich wpisach widac ze podajesz sie za wiele osob.

#95  2019.03.19 22:29:52 ~Renia

Przestan trpokowac wstretna pielegniaro po rocznej pomostowce. Idz skoncz kilkuletnie studia i wtedy udawaj wielce wyksztalcona. Inne grupy zawodowe zeby zdobyc licencjat mimo iz sa po technikum musza studiowac kilka lat. Takie sa fakty. Czy wy pielegniarki jestescie jakies specjalnej troski skoro tylko dla was wymyslono cos takiego jak studia pomostowe w rok.

#96  2019.03.19 22:36:48 ~Piel

Powiedziała ta, co akurat "specjalnej troski" wymaga. Ciekawy z ciebie przypadek, dla psychiatrów oczywiście.

#97  2019.03.19 22:47:51 ~Renia

Do 96. To pokaz mi grupe zawodowa inna niz pielegniarki czy polozne dla ktorych wymyslono roczne pomostowki? Ja takich nie znam. Technicy ekonomisci po 5 letnich technikach jak chca uzyskac licencjat z ekonomii musza isc na 3 letnie studia podobnie jak wielu innych zawodach. Jakbyscie mialy teraz konczycn te 3 letnie studia w tprybie dziennym to malo ktora by z was je skonczyla. Roczna pomostowka zaoczna czesto na prywatnej uczelni to kpina a nie studia.

#98  2019.03.20 06:19:42 ~Do 97

Co ty masz z tą pomostówką, że tak uporem maniaka o niej piszesz i kpisz z pielęgniarek, które ją zrobiły? A może ty nie zdążyłaś i dlatego tak ci żal d.ę ściska? Swoją drogą to ciekawe, że tak gloryfikujesz pielęgniarki po liceum i studium, dla których właśnie te pomostówki były stworzone, a jedziesz po tych, które podjęły naukę na tych studiach, a później niejednokrotnie kontynuowały ją na magisterce. To idąc tokiem myślenia twojego chorego mózgu przed tymi studiami były profesjonalistkami, a po nich już nie? A w ogóle te, które ich nie podjęły to już są alfą i omegą w swoim zawodzie? Rzeczywiście wymagasz pomocy specjalisty frustratko, ale ujadaj dalej, a karawana i tak dalej jedzie.

#99  2019.03.20 10:45:09 ~Szkoda

Same prowokacje ja tez daruje sobie ten temat

#100  2019.03.20 11:51:07 ~Do 99

Tak, komentarze jednego psychicznie zaburzonego osobnika z pięcioma gwiazdkami przed nickiem.

#101  2019.03.27 18:00:29 ~Do 19#

Cóż z tego, że chwalisz się wykształceniem, skoro piszesz z błędami. Ze swoim wykształceniem powinnaś wiedzieć, że nie pisze. się jadka, lecz jatka(! ). Skończcie bić pianę na próżno i nie ośmieszajcie się. Zarówno "wykształcone" jak i "niedouczone", wasze posty wywołują zażenowanie i politowanie.

#102  2019.03.28 08:12:02 ~Piel.

Do 101prawda wstyd mi, że jestem w takiej grupie zawodowej.I po co ten portal?

#103  2019.03.28 08:26:37 ~Piel.

Do 102 prawda a poza tym powrót do LM spowoduje że wyjazdy do pracy nam się skończą. Z lekarzami już tak nie zagrają.PIS dawno już pielegniarek nie szanował a Szczurek jako była nauczycielka w LM spełni swoje marzenia powrotu liceów medycznych. A ponadto po LM zarobki i status niższy chociaż i po studiach prawie żaden.Taki zawód, przestrzegam młodych.

#104  2019.04.04 00:36:01 ~Rom

UNIA narzuciła nam studia pielęgniarskie i licencjat że niby potrzebne były do pracy na zachodzie w krajach UNI i powstał problem, gdyny nadal były LM i SM pielęgniarki nie mogły by wyjechać i nie byłoby tyle braków w pilęgniarstwie

#105  2019.04.09 15:42:56 ~anka

Zła jest polityka rozwoju - zastoju pielęgniarstwa zła jest obecnie praca -braki pielęgniarek -akord-w papierach wszystko musi grać a coraz mniej pracy przy pacjencie tym powinniśmy się zająć

#106  2019.04.12 09:24:07 ~day

Pracuje w zawodzie ponad 20 lat jak czytam owe wypowiedzi to wstydzę się przyznać że należę do tej grupy zawodowej .Koleżanki Pielęgniarki szanujmy się wzajemnie bo zapętlimy się same w sobie,stratujemy się bez pomocy z zewnątrz.

#107  2019.04.12 13:26:21 ~Do 12

Masz całkowitą rację i Ci ją przyznaje choć sama zrobiłam studia pomostowe i magistra to żenujące jak teraz kształcą zrobiłam to tylko bo obiecali większą kasę

#108  2019.04.21 18:04:51 ~Ja

Liceum czy studia jaka różnica nauki dużo wszystkim pielęgniarkom należy się godna płacą ból ciężka i odpowiedzialna

#109  2019.05.07 19:47:16 ~do 107

Żenujące - tępemu to i studia nie pomogą trzeba było słuchać co do ciebie mówią a nie bawić się telefonem . Jeśli nie byłaś w stanie zakumać co do ciebie mówią to po co tam poszłaś nikt nikomu łopatą wiedzy nie nakładzie jak ktoś nie jest w stanie nic zrozumieć.

#110  2019.05.09 16:45:45 ~kaja

Studia medyczne i specjalizacje robi się tylko po to ,żeby dostać podwyżkę .Nie uwieżę że ktoś studiuje czy robi specjalizację tylko dla ideii .Ideą nikt nikogo nie nakarmii. Ta co kończy studia pierwsza wyciąga łapę po kasę i upomina się o nią.A studia i specjalizacja to tylko pic i fotomontaż.Powinno się pozamykać wszystki zaoczne uczelnie.

#111  2019.05.09 16:47:13 ~kaja

Co to za pielęgniarka po zaocznych .KPINA

Dodaj komentarz