Pielęgniarki - opiekun medyczny pobierze badania. Rozszerzą jego kompetencje.

Pielęgniarka a opiekun medyczny.


Zobacz także poprzednie odcinki pielęgniarskiego vloga


PIELĘGNIARKI - OPIEKUN MEDYCZNY POBIERZE BADANIA.

ROZSZERZĄ JEGO KOMPETENCJE. 

Wiceminister zdrowia Józefina Szczurek-Żelazko w sejmie o opiekunach medycznych w dniu 14 marca mówiła:

"Chcemy więc podejmować działania, aby zwiększyć liczbę osób w innych zawodach, które wspierałyby pielęgniarki. Chodzi o opiekunów medycznych. Zwiększa się liczba szkół kształcących w tym kierunku. Wystąpiliśmy do MEN z wnioskiem o dodatkowe kompetencje. Chodzi m.in. o pobieranie badań, wykonywanie pewnych czynności, które obecnie wykonują pielęgniarki".

W Strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce zapisano:

Należy dążyć do tego, aby kompetencje pielęgniarek i położnych z tytułem licencjata pielęgniarstwa lub licencjata położnictwa oraz magistra pielęgniarstwa lub magistra położnictwa odpowiednio wykorzystać w dynamicznie rozwijającym się sektorze opieki zdrowotnej, przede wszystkim na rzecz poprawy jakości opieki nad pacjentem.

Przedstawiciele tych zawodów podnoszą swoje kwalifikacje i są specjalistami w swoich dziedzinach.

Nie wszystkie czynności, które aktualnie są przypisane kompetencyjnie do zawodu pielęgniarki lub położnej, musi wykonywać pielęgniarka lub położna. Te najlepiej wykształcone pielęgniarki i położne mogłyby m.in. koordynować opiekę nad pacjentem, a zgodnie z tendencją substytucji usług zdrowotnych, niektóre czynności o charakterze pielęgnacyjno-opiekuńczym mogłyby być wykonywane przez pomocniczy zawód medyczny, będący istotnym wsparciem zarówno dla pielęgniarek i położnych, jak i dla pacjentów.

W polskim systemie ochrony zdrowia brakuje zawodu pomocniczego, którego rolą będzie współuczestniczenie w bezpośredniej opiece nad pacjentem, przy jednoczesnym wspieraniu pracy pielęgniarek i położnych. Wobec powyższego, w opinii Zespołu niezbędne jest podjęcie działań mających na celu wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej takiej profesji.

Przedstawiciele środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych w trakcie prac nad Strategią podkreślali, że niewątpliwie istnieje potrzeba włączenia w opiekę nad pacjentem pomocniczego personelu medycznego, niemniej wyrażali negatywne stanowisko w kwestii utworzenia nowego zawodu pomocniczego dla zawodu pielęgniarki. W opinii środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych rolę personelu pomocniczego powinny pełnić osoby wykonujące zawód opiekuna medycznego.

Zawód opiekun medyczny jest stosunkowo nowym zawodem wprowadzonym do systemu ochrony zdrowia w 2007 r. Opiekun medyczny to osoba profesjonalnie przygotowana do pomocy osobom chorym i niesamodzielnym w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych oraz podtrzymaniu podstawowej aktywności fizycznej i intelektualnej.
Kompetencje opiekuna medycznego określa podstawa programowa kształcenia w zawodzie opiekun medyczny.

Aktualne regulacje prawne nie określają szczegółowo w sposób jednoznaczny i całościowy wzajemnych relacji między członkami zespołu opiekuńczo-terapeutycznego, w tym w szczególności zasad współpracy między opiekunem medycznym, a pielęgniarką. 

Zawód opiekuna medycznego ma charakter opiekuńczo-wspierający pacjenta, a zakres jego kompetencji, w części dotyczącej podstawowej pielęgnacji pokrywa się z zakresem kompetencji pielęgniarek.

W związku z tym niezbędne jest uregulowanie zasad współpracy opiekunów medycznych z pielęgniarkami w taki sposób, aby opiekun wykonywał działania związane z podstawową pielęgnacją, co odciąży z tych zadań pielęgniarki, a wysokospecjalistyczne świadczenia pielęgniarskie będą efektywniej wykorzystane w systemie opieki zdrowotnej.

źródło: Strategia na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce

Zobacz poniżej całą wypowiedź wiceminister w sprawie przejmowania kompetencji pielęgniarek przez opiekuna medycznego:

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także: Pielęgniarki - wiceminister w sejmie o Liceach Medycznych. 

Zobacz także: Pielęgniarki: tak nas traktował ordynator!

Zobacz także: Pielęgniarki - miesięcznik branżowy - pielęgniarka pomyliła krew...

Zobacz także: Pielęgniarkę zwolnił szpital. O ukaranie dyrektora wystąpiła... policja! 


Komentarze użytkowników

#1  2019.03.18 17:49:00 ~dypl piel

A co z zapisem 84-87 Ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 2011 r? ( przecież zapis zbliżony do tej w Ustawie o zawodzie lekarza)

#2  2019.03.18 19:26:35 ~Gg

Wszystko ok ale robienie iniekcji? Kto będzie brał odpowiedzialność za opiekuna jak źle p9da lek to n8e jest zawód samodzielny ja mam w nosie iść do sądu za opiekuna

#3  2019.03.18 19:45:25 ~Opiekun

Najlepiej najgorsza robotę robi opiekun i jeszcze chcą dołożyć obawiazkow to jest zakres pielęgniarki nie opiekuna a po drugie pracę chcecie dokładać a może tak pieniądze byście większe dali to jest kpina że tyle pracy tak ciężkiej się wykonuje jako opiekun a pracujemy za najniższa Krajowa

#4  2019.03.18 19:46:48 ~Obserwator

Deprecjacji zawodu pielęgniarki ciąg dalszy by mało płacić i jest to powrót do LM pod innym szyldem. Proszę jak mocni i ważni są nauczyciele. Opozycja ich wspiera a pielęgniarki były w protestach bez żadnego wsparcia i nauczyciele za nic się nie zgodzą na podwyżkę pensji w ratach ubruttowionych. Tak jak to było w przypadku pielegniarek I już wyznaczono termin na 25.03. na spotkanie w Centrum Dialogu. I swoje dostaną bo egzaminy blisko. A pielęgniarki żebrzące punktowo latami proszące, łapią ochłapy, brak solidarności i nienawiść w zespołach. Dopóki będzicie harować na kilka etatach i nie zmadrzejecie to po co tu pisać.Bez sensu.

#5  2019.03.18 19:59:48 ~Andrzej

Kolejny super pomysł dobrej zamiany więcej obowiązków a na rękę 1600 złotych a księżniczki pielęgniarki piją kawusie wiem coś o tym moja znajoma jest opiekunem.

#6  2019.03.18 20:08:13 ~Hmmm

Tu chodzi raczej o pobranie krwi i założenie wenflonu tak sadze.w krajach zachidnicj jest taki zawod.leki i iniekcje to już pielegniarka.

#7  2019.03.18 20:12:51 ~Nieznajoma

Czasem lepiej pobierze krew Opiekun po kursie niż pielęgniarka po Studiach. Ciekawe za jakie pieniądze będą Opiekunowie takie badania pobierać? .

#8  2019.03.18 20:13:25 ~Mmm

Flebotomista

#9  2019.03.18 20:16:27 ~Do 5

Znam takich opiękunow co poszli na studia dzienne i dają radę sobie świetnie. W dzień studiują i łapią nocki w pracy jako opiekun. Bo chca czegos wiecej .mam na roku taka koleżankę.i ma 2 kę dzieci .

#10  2019.03.18 20:17:04 ~Do 5

Literówki sorki.opiekunów

#11  2019.03.18 20:17:25 ~Piel.specj

Tak Andrzeju pija kawę jak każdy w pracy i nie rób z tego nie wiadomo czego ! A Twoja znajoma nie pije ? A to ze niektóre opiekunki wpierdzielaja sie w kompetencje pielęgniarki zamiast pielęgnować chorego to tego Ci nie mówiła ? Do kogo masz pretensje , niech znajoma xapierdziela do szkoły to bedzie zarabiać wiecej ! No ale tak ona chce tyle samo co pielęgniarka zarabiać, puknij sie w czoło!

#12  2019.03.18 20:21:59 ~Kasia

Wydaje mi się, że chodzi o pobieranie krwi z palca i spr poziomu cukrów glukometrem, podawanie insuliny czy clexane. Z tego co czytałam na str opiekunów to o takie kompetencje się upomjnają.

#13  2019.03.18 20:53:43

Opiekun medyczny pobierze krew i założy wenflon a pielęgniarka nakarmi i wymieni pampers .

#14  2019.03.18 21:21:57 ~piel

Do 9 .Opiekunowie to też ludzie po rozmaitych studiach którzy nie znalezli pracy w zawodzie i zostali opiekunami. Mogą być więc bardziej wykształceni czy inteligentniejsi od pielegniarek. Więc nie w tym rzecz, czy dadzą radę.Dadzą. Chodzi o jasny podział kompetencji,obowiązków i odpowiedzialności. No i co za tym idzie -wynagrodzeń . . . Opiekunowie są bardzo potrzebni.Swietnie sprawdzają się na zachodzie.W polskich szpitalach zawód rzadko spotykany i bez tradycji w związku z tym mam wiele wątpliwości co do jego funkcjonowania ,organizacji i współpracy w polskiej,szpitalnej rzeczywistosci .

#15  2019.03.18 22:02:23 ~Piel.dyp.

Nie rozumie jednego To kto będzie pracował? Skoro teraz wszystkie po studiach i wszystkie mają koordynować? Tylko kogo? skoro brakuje rak do roboty Śmiechu warte aaa i jeszcze oddzialowe czy naczelne wszystkie do rządzenia Opiekunów też jak na lekarstwo i będzie jak zwykle jeden opiekun i 3 rządzących w oddziale. Nie wspominając o lekarzach.Bo Pancie te co tak wymyślają chyba nie wiedzą że opiekunów Brak w szpitalach albo tyle że i tak pielęgniarka musi pomagać tak czy inaczej.

#16  2019.03.18 22:09:54 ~Piel.dyp.

Mam nadzieję że przyjdzie taki czas że koordynująca czy oddziałowa też będą miały obowiązek pracy przy pacjencie jak będzie taka potrzeba i nawal pracy.

#17  2019.03.18 22:13:09 ~dypl piel

Dlaczego opiekunowie nie mogą mieć swoich liderów (opiekunów)?

#18  2019.03.18 22:16:18 ~do#17

W opiece społecznej pracuje dużo opiekunów po różnego rodzaju studiach ( biologia,psychologia,pedagogika, itd)

#19  2019.03.18 22:16:30 ~#15piel

Do 14.Prawda, wogóle póki co to na razie tego nie widzę w naszych szpitalach. Opiekunowie pracują już w Zakładach Leczniczych ale ze współpracą jest nienajlepiej.Praca ciężka,zarobki niewielkie a do tego dochodzi to że każdy czuje się ważny i co mu będzie pielęgniarka rozkazywać, zresztą to można przeczytać nawet w niektórych wpisach na tym forum. Zawód pomocniczy dla pielęgniarki tylko co to tak naprawdę oznacza, no i może żeby ich było zatrudnionych więcej bo jak jest 2 opiekunów na 60 łóżek pacjentów leżących to nie odciążą pielęgniarek bo nie dadzą rady, więc faktycznie tylko im jeszcze dołożyć czynności a potem wprowadzić dokumentację -bo przecież trzeba udokumentować dla szanownych kontroli i pomoc że ho,ho! Ale żeby nie było osobiście znam fajnych opiekunów tylko że Ci fakt idą dalej się uczyć.I jeszcze jedno Ci fajni to nie narzekają, ale to tak jak w każdym zawodzie.Pozostali to by porządzili.ale to wynika raczej z harakteru a nie zawodu.

#20  2019.03.18 22:32:00 ~piel.

Od stycznia 2012 roku odziałowe maja ustawowy ( Ustawa o ZPiP z dn 15 lipca 2011) obowiązek pracy przy pacjencie. Dlatego też wliczane są do liczby(norm) pielęgniarek / liczbę chorych. Jeśli więc nie pracują z pacjentem to tylko zwyczajowo a nie ustawowo. Są oddziały gdzie pielęgniarki oddziałowe pracują "przy łożku chorego" , czasami więcej niż powinny ale są też takie , gdzie nie pracują nawet ich zastępczynie .

#21  2019.03.18 23:19:38 ~Bernadetta

A co zrobi opiekun np. w domu pacjenta bez szybkiej pomocy lekarza gdy po założeniu wenflonu dojdzie do masywnych uogólnionych obrzęków u mojej córki doszło do tego ale na oddziale i lekarz był natychmiast co jeszcze wymyśla i kto będzie za te szalone zmiany odpowiadal

#22  2019.03.19 05:48:49 ~Piel.

Boże! Nie co to jest.Ja sobie nie pozwolę nigdy jako pacjentka żeby opiekun medyczny mi pobierał krew! Proszę nauczyc opiekunów najlepiej tego co powinni robić .mierzenie ciśnienia- którego niestety często nie umia.zakładania porządnie pampersow.itd.niech naprawdę Pani Szczurek przestanie n niech zacznie myśleć,przecież opiekunami zostają ludzie nawet z podstawowym wyksztalceniem niestety! Chyba Pani Szczurek wie że wśród pobieranej krwi są próbki na grupę krwi,krzyżówke,naprawdę to się w głowie nie myśli. JA się nie podpisze pod takim pobraniem krwi i nie będę takich badań traktować poważnie,to jest zagrożenie dla naszych pacjentów!

#23  2019.03.19 06:05:54 ~do 22

Pielęgniarki umordowane nadmiarem obowiązków krytykują ratowników,opiekunów,sekretarki i każdy im przeszkadza kto mógłby cokolwiek pomóc.Co za dziwne towarzystwo.

#24  2019.03.19 06:13:28 ~Ewelina

Pracuje w Domu Pomocy Społecznej i jestem Opiekunem Medycznym . Moja praca niczym nie różni się od pracy pielęgniarki . Czasami bywa tak , ze na zmianie , ze jest 3 opiekunow i co za tym idzie ? Nie dość , ze musimy wykonywać prace typowo pielęgnacyjna ( to nasz obowiązek i nie mamy z tym problemów )to w dodatku musimy robić opatrunki (odleżyny itp.) , rozdać leki , podac insulinę , clexane i wykonać wiele innych pielęgniarskich czynności , których nie powinnismy robić . Wtedy nikt nie widzi problemu , ze nie ma pielęgniarki na zmianie i opiekun wykonuje te wszystkie czynności .

#25  2019.03.19 06:27:28 ~do 24

Jest coś takiego jak zakres obowiązków,jeżeli ten zakres przekraczasz to łamiesz prawo.

#26  2019.03.19 06:38:08 ~Ewelina

Do #25 Tak , masz racje . Może i łamie prawo , ale nie miałabym sumienia zostawić podopiecznego bez zmienionego opatrunku , czy nie podać insuliny , bo przecież mogłabym powiedzieć „ to nie należy do moich obowiązków „

#27  2019.03.19 06:55:47 ~Justyna

Właśnie a najgorsze jest to że uczymy się tego wszystkiego głównie już w praktyce bo w szkole to tylko ścielenie łóżka którego i tak nikt nie wykonuje według tego wzoru bo nie to jest najważniejsze. A nauczycielem była pielęgniarka która widoczne nie miała zamiaru uczyć Nas niczego więcej a potem przychodząc do pracy wyzywają się na Tobie, za chwilę i opiekunów nie będzie bo nikt za to że niższe wykształcenie nie da sobą pomiatać .

#28  2019.03.19 07:45:45 ~do 5

Ciemnoto złośliwa pielęgniarek brakuje to jak może pić kawę? I muszą pielegniarki pić tę kawę kosztem własnego zdrowia bo przetrwac 12 godzin ciężkiej pracy przy brakach kadrowych ty pierdzisz w stołek to woda ci starczy a poza tym nie karmimy trolli

#29  2019.03.19 07:54:08 ~do 16

Na zachodzie braki pielegniarek to koordynujaca do pacjentow jedna a nie dwie jak u nas i oddzialowa i koordynujaca w papierach i udaja ze ciezko pracuja tam takiego dziwadła jak oddziałowa nie ma

#30  2019.03.19 08:01:02 ~Piel.

Do 4 sedno sprawy. Dziwię się bezczelności opiekunów w powyższych wpisach. Pielęgniarki nie wchodza na portale lekarskie i takich bzdur nie wypisujemy. Szacunku wiecej to pielegniarki sa nauczycielami opiekunów.

#31  2019.03.19 08:36:18 ~do 24

Ewelino ja tez jestem opiekunem medycznym, w trakcie innych studiów i nigdy nie przekroczyłabym swoich uprawnień. Nie masz prawa przygotowywać leków, (tylko podać do ręki, jeśli leżą na stoliku), nie masz prawa podać insuliny w penie, ) choć sama możesz ją sobie albo swoim bliskim zaaplikować, za to grozi prokurator, nikt nie okaże ci litości, jak coś się stanie, skończysz z zarzutami i wyrokiem. Nie będziesz miała wtedy choćby możliwości wjazdu do USA, czy Kanady, wiele możliwości pracy się przed tobą zamknie. Czy warto ?

#32  2019.03.19 08:52:27 ~#32

Do #30 Nie wiedziałam nawet o istnieniu tej strony (jestem opiekunem ) ale koleżanka PIELĘGNIARKA wysłała mi linka do tego artykułu . Mniej złośliwości !

#33  2019.03.19 10:16:03 ~Ch

Mialam dyzur z opiekunka ostatnio. Prosilam zeby znalazla mi szybko staze a ona pokazuje mi koreczek od wenflonu czy to o tomi chodzi. Mierzy sobie sama cisnienie i zle mankiet zaklada. Szkoda słów. Gdybym tego sama naocznie nie zobaczyla i nie przezyla na ostatnim dyzurze to bym pomyslala ze to niemozliwe. A jednak .

#34  2019.03.19 10:17:28 ~Ch

I to nie zlosliwosc tylko realia. Tak wygladal moj ostatni dyżur.

#35  2019.03.19 10:47:06 ~do 33

Dokładnie zaobserwuj czy prawidłowo podciera,bo może tu też nasuną ci się warte dialogu sugestie.

#36  2019.03.19 11:14:12 ~Go

Jak to w życiu-jedni mają lepsze,inni gorsze doświadczenia z opiekunami medycznymi.Wydaje mi się, że problemem jest marne przygotowanie zawodowe części z nich.Mnie osobiście zdarzyła się praca z 2 piekielnymi opiekunkami,które b.rywalizowaly ze sobą i wprowadzały konflikt w zespół terapeutyczny.Było to tak widoczne,że jeden z pacjentów zapytał mnie czy one są normalne i on sobie nie zyczy ich wizyt na sali(! ).Chorzy są przecież swietnymi obserwatorami.Jedna z nich sama zmieniała dawkowanie leków hipotensyjnych,bo odkryła, że chora ma leki u siebie w torebce-przypadek sprawił, ze akurat weszła na to lekarka.O próbach wyłudzenia zapisu majątku od kilku chorych w podeszlym wieku i reakcji uczuleniowej innej chorej po udarze,kiedy to opiekunka ta z wlasnej inicjatywy wysmarowala ją od stop do głów maścią dla koni już nie wspomnę. Dlatego trzeba uważać,choć pewno są i świetni opiekunowie medyczni.

#37  2019.03.19 11:38:09 ~Do #5

Dokladnie. Dokłada się obowiązków opiekunom a leniwe krowy pielęgniarki będą nadal piły kawę i siedziały swoimi nosa i w telefonach

#38  2019.03.19 12:14:44 ~#38

Jestem pielegniarka i od dluzszego czasu pracuje z opiekunami medycznymi. Pomimo naszej ciezkiej pracy opiekunki sa dla nas naprawde duzym wsparciem , wykonuja dobrze swoja prace , znaja swoj zakres obowiazkow , sa solidne . Chociaz fakt , zdajarza sie wyjatki , ale nikt z nas nie jest idealny. Badzmy dla siebie bardziej wyrozumiale i zyczliwe . Pozdrawiam

#39  2019.03.19 13:13:24 ~Do 37

Myślę, że z "leniwą krową" masz do czynienia bardzo często, bo przecież codziennie przeglądasz się w lustrze, nieprawdaż?

#40  2019.03.19 13:57:45 ~do 33

I co z tego ? O koreczek czy stazę to sama powinaś zadbać. Opiekunki powinny głównie karmić , umyć i wozić na badania. Podejrzewam jednak ze przełożeni inaczej ustawią zadania i rola jednej ! na dyżurze opiekunki -"biednej i wykorzystywanej " sprowadzi się głownie do donoszenia oddziałowej ,ze pielęgniarki ( dwie na 30 -40 chorych) lenią się i piją kawę. Skutki w postaci różnych kar dla pielęgniarek znamy .

#41  2019.03.19 17:33:48 ~Opiekunka

Moje drogie panie czytam to wszystkie wypowiedzi i jestem pełna podziwu jak obraża się zawód pielęgniarki i opiekuna przerost ambicji czy co. Moje drogie panie wspierajmy się wzajemnie a nie kto co i po co te złośliwość. Pielęgnacja pacjenta to wspólna praca. Miłego dnia

#42  2019.03.19 17:39:53 ~Do 40

Jak nie bylo na 2 pietrach bo ktos nie odlozyl na swoje miejsce a glikemia u podopiecznego byla 49 to mam isc szukac po calym budynku? Zwykly czlowiek wie co to jest staza. Jak nie znasz calej sytuacji to nie komentuj. Opiekunka powinna wiedziec co jak wyglada nawet jak tego nie uzywa. W sytuacji zagrozenia zycia ma byc pomocna i wspolpracowac z personelem lekarskim czy pielegniarskim. Najlatwiej jest powiedziec nie wiem czy nie umiem. . Krew mnie zalewa na te nowe pomysły ktore co niektorym przychodza do glow. . Brak slow

#43  2019.03.19 17:58:00 ~do#40

Dlaczego wykluczasz w udziale w gangach pracowniczych innych pracowników niż oddziałowa, czy opiekunka?

#44  2019.03.19 20:41:20 ~Andrzej

Do specjalnej pielęgniarki to pewnie ty pokończyłaś szkoły szkoda że specjalne

#45  2019.03.19 23:15:45 ~on

A ja sie "ciesze" że będą mogli opiekunowie pobierać krew_bo wezmą za to ODPOWIEDZIALNOSC całą! także odpowiedzialnosć za błędy pomyłki bo będą musieli podpisać się pod zleceniem. BRaWO . niech jeszcze krew przetaczają chorym.

#46  2019.03.19 23:41:09 ~Gość

Jestem przeciwna tworzeniu nowych zawodów.Zamiast myśleć, jakby zastąpić pielęgniarki, to może dać godziwą pensję, i pielęgniarek przybędzie.Pracuję z opiekunkami i nie mam dobrego zdania o ich przygotowaniu. Są zawistne, unikają pracy jak ognia, a przecież nie są tanim personelem. Zus jest taki sam, czy zatrudniając pielęgniarkę, czy opiekuna.A uprawnienia niewspółmierne. W szpitalu przy łóżku powinien być tylko lekarz i pielęgniarka.Im mniej osób kręci się przy chorym tym bezpiecznej.

#47  2019.03.20 07:17:14 ~Jan

A czy przewidują zastąpienie opiekunami pań z najwyższych władz pielęgniarskich? Można i o te kompetencje wystąpić do MEN

#48  2019.03.20 14:14:56 ~nurse

Ehh. tyle, że Ci opiekunowie też będą chcieli podwyżek wraz ze zwiększeniem obowiązków. Czy o tym ktoś też pomyśli?

#49  2019.03.20 14:42:39 ~klara

Opiekun medyczny powinien mieć szansę na podniesienie kwalifikacji np. poprzez roczną szkołę asystentek pielęgniarskich. Byłoby: opiekun medyczny- po 1 rocznej szkole po średniej szkole, asystentka pielęgniarska- po szkole opiekunów medycznych i po 1 roczna szkoła jako kontynuacja kształcenia. Następnie licencjat pielęgn, magister pielęgn. Najważniejszym zadaniem byłoby okreslenie zadan i kompetencji każdego zawodu Tak jak jest w Europie. Oczywiście opieka nad pacjentem nie zmieni się od mieszania w zawodach medycznych, ale od zwiększenia zwiększenia liczby opiekujących się, od rzeczywistego zwiększenia liczby opiekujących się pacjentem. No pewno nić nie zmieni się od fikcyjnego zwiększania norm pielęgniarek.

#50  2019.03.20 14:49:22 ~A

Do # 22 pisze się "umieją" a nie " umią" to tak na marginesie . Niestety nie wszystkie pielęgniarki potrafią lub wręcz boją się założyć wenflon , nie mówiąc już o tym , że nie mają pojęcia o tym jak zmienić opatrunek na odleżynach. Dla Pani informacji opiekun medyczny musi miec minimum średnie wykształcenie, proszę nie sprowadzać roli opiekuna tylko do wymiany pampersów bo niejednokrotnie ma większą wiedzę niż pielęgniarki, które skończyły liceum medyczne 40 lat temu i zasiedziały sie w jednym szpitalu bez ambicji na dodatkowe kursy czy specjalizacje. Biorą dyżury w domach opieki gdzie opiekunowie mają lepsze podejście do podoopiecznych niż one .

#51  2019.03.20 15:01:41 ~Aura

Do #24 masz 100% racji. Też pracuję w domu opieki i miałam taką sytuację, że rodzina poprosiła pielęgniarkę żeby zmieniła opatrunek na odleżynach a ta odburknęła , że ona nie jest od zmiany opatrunku i wyszła. To w takim razie od czego ona jest ? Poprosili mnie czy mogę to zrobić bo opatrunek przemaka i cały podkład już jest zalany . O niekompetencji opiekunów to Panie pielęgniarki mogłyby książki pisać ale one są bez zarzutu - ironia

#52  2019.03.20 15:34:02 ~Ewa

Taaa opiekunowie będą robić wszystko za pielęgniarki, a one będą pić kawę, tak jest teraz,my nie mamy czasu na śniadanie i to za najniższą krajową.

#53  2019.03.20 16:11:34 ~do 50

Nieprawda, że opiekun medyczny musi mieć co najmniej średnie wykształcenie. Obecnie przyjmują bez średniego, wystarczy wykształcenie zawodowe. U nas Te osoby odbywały praktyki. Byłyśmy zaskoczone tym faktem. Pozdrawiam

#54  2019.03.20 16:20:14 ~G

O proszę co ja tu widzę, oiekun powinien wiedzieć co czym jest. Jakaś Pani pielęgniarka napisała. Hmmm tylko ze Pani zapomniała, że to jest jej obowiązek. I ciekawe skąd on ma wiedzieć wszystko o wszystkim skoro Pani pielęgniarka mu nie powie. A może po prostu idąc do pracy na oddział musi najpierw wykuc na pamięć instrukcje obsługi i przydatności każdego jednego sprzętu medycznego? Co za złośliwość. Aż się wierzyć nie chce, może źle, że opiekunowie wogole są? Na oddziale na którym ja pracuje jest nas 8 opiekunów. I gdyby nie my. To nawet czasu na kawę Panie by nie miały. Niektóre Zresztą po kilku secjalizacjach a i pampersa też nie potrafią założyć :)

#55  2019.03.20 16:25:26 ~Opiekun

Ja kończyłem szkołę rok temu i potrzebne było świadoctwo ukończenia szkoły średniej, żeby sie do szkoły dostać. Taka szkoła kończy się egzaminem państwowym . Natomiast kurs na opiekuna może skończyć każdy ale po takim kursie nie można pracować w szpitalu ale domy opieki biorą jak leci.

#56  2019.03.20 18:11:37 ~Olgia

Chyba zarty, roczna szkoła ma dawac takie umiejętności? I co jeszcze ja mam odpowiadać za pomoc pielęgniarską? Bez przesady !

#57  2019.03.20 18:13:40 ~Ktos

To tylko opiekun, do ścielenie łóżek i noszeniabasenow i karmienia. ludzie kolejna grupa chce zgnoic pielęgniarki . Wara od nas

#58  2019.03.20 18:16:46 ~ida

Opiekun do pomocy pielegniarce śmieszne.Czego można nauczyć się w szkole w ciągu 10 miesiecy. Żeby wykonywać czynności związane z pobieraniem krwi czy innych badań to nie lada wyzwanie.Obecnie pracuje z opiekunami są leniwi i wysoko się noszą.Nic nie mam do tego zawodu ale jeżeli opiekun nie potrafi poradzić sobie ze zmianą pieluchomajtek pacjentowi chodzacemu to poradzi sobie z pobraniem krwi? I wolaja do pomocy pielegniarke.Juz większe kompetencje mają ratownicy medyczni i to jest zawód który powinien być bardziej ceniony.

#59  2019.03.20 20:27:08 ~59

Jestem opiekunem medycznym od 6 lat pracuję w szpitalu. Praca jak praca trzeba wykonać bo pacjent czekać nie powinien. Jest nas opiekunów 2 na 12 godzinnym dyżurze i 4 pielęgniarki. Niestety nie mamy pomocy od nich żadnej. Ciągle trwa walka o to żebyśmy robili cukry, odsysanie pacjentów i opatrunki na odleżynach. Nasz zakres obowiązków? . Najlepiej żeby go nie było. Nie czujemy się akceptowani. Piąte koło u wozu.

#60  2019.03.20 21:02:48 ~58

I bardzo dobrze , znajcue swoje miejsce .

#61  2019.03.20 21:26:02 ~Lusi

Brawo 50. To jest prawda. Wiele pań pielęgniarek ma przerośnięte ambicje, a przecież bardzo wiele z nich ma tylko liceum medyczne lub policealne studium medyczne. Pobierają po tej szkole krew zakładają wenflony asystują przy zabiegach podają leki robią opatrunki. Dlaczego więc opiekun medyczny jest tak poniżany sprowadzany jedynie do pampersjologii . Opiekun medyczny to osoba po rocznym studium medycznym na podbudowie szkoły średniej. Jeżeli zostanie przyuczony do pobierania krwi czy zakładania wenflonow to z pewnością zrobi to równie dobrze jak pielęgniarka. Czy uważacie że opiekunowie to jacyś debile? Zapewniam że debili nie brakuje w żadnej grupie zawodowej. Pielęgniarkom opiekun jest niewygodny bo do tej pory były jedyne i w niczym niezastąpione. Ciągle domagały się podwyżek zasłaniając się ciężką pracą przy pacjencie. A teraz cóż zamiast podwyżki dostaną opiekuna :))

#62  2019.03.20 21:30:10 ~opiekuna

Taka propozycja. Zamiast pluć jadem jedni na drugich, to może trochę dobrej woli i chęci współpracy? Uwierzcie, że się da i to nie jest takie trudne. A co do brania odpowiedzialności za kogoś to chyba jakieś nieporozumienie. Każdy podpisuje się pod zleceniem które wykonuje, więc siłą rzeczy to jego odpowiedzialność czyż nie? No chyba, że wymaga się od opiekuna czynności które są nie w jego kompetencjach, a w kompetencjach pielęgniarki, wtedy rzeczywiście pani pielęgniarka musi wziąć za to odpowiedzialność. Ludzie ogarnijcie się, każdy chce wykonywać swoją pracę, czy to opiekun, czy pielęgniarka i było by wszystkim dużo łatwiej gdybyśmy traktowali się z szacunkiem. Pozdrawiam i opiekunów i pielęgniarki.

#63  2019.03.21 07:43:27 ~on

Naturalny proces wymierania zawodu i zmiana nazwy zawodu na opiekun medyczny plus rozszerzenie uprawnień plus asystent medyczny po studiach to przyszlosc.Podobnie jest w Austrii - z oszczędności i braku zainteresowania zawodem pielęgniarki. I żadne organizacje i stowarzyszenia nic tu nie pomogą! Tak więc marny ich wysiłek w edukowaniu pielegniarek, ankietowaniu.Pielęgniarki to wszystko wiedzą.Działania pozoranckie, że coś robimy.No bo co konkretnego zrobiło Stowarzyszenie Pielegniarek Cyfrowych? Promocji zawodu nie ma, w mediach cisza, szkodliwość brak jakichkolwiek przywilejów,trzynastek itd.Pielęgniarstwo się kończy.

#64  2019.03.21 07:45:38 ~Piel.

63 dobrze napisane z nauczycielami sie licza non stop teraz o nich nawet na linii prezydent -premier

#65  2019.03.21 07:53:53 ~Piel.

Do 63 logiczne i realne opiekun medyczny z uprawnieniami po LM jak kiedys tylko zmiana nazwy zawodu plus asystent po studiach.Tak jest w Austrii zgadza się. Oszczędność i dostępność do personelu, szybsze kształcenie i pracownicy na rynku. Zgadza się Stowarzyszenia powstają a pielęgniarstwo w miejscu stoi i nie spodziewajcie się lepszego Taki zawód i lepiej nawet że dzie nowe.

#66  2019.03.21 08:14:39 ~Piel.

Zgadza się po coś te kompetencje opiekunom rozszerzają.Dziwi mnie ten poziom dyskusji jak zwykle zajadlośći brak kultury jednych i drugich. A dla P.Mielcarka podziękowania za zawsze aktualne i szybkie info.Szacunek dla Pana odwagi i zaangażowania. Pozdrawiam ;)

#67  2019.03.21 08:14:39 ~Piel.

Zgadza się po coś te kompetencje opiekunom rozszerzają.Dziwi mnie ten poziom dyskusji jak zwykle zajadlośći brak kultury jednych i drugich. A dla P.Mielcarka podziękowania za zawsze aktualne i szybkie info.Szacunek dla Pana odwagi i zaangażowania. Pozdrawiam ;)

#68  2019.03.21 09:07:14 ~Do 67

Prawda

#69  2019.03.21 09:15:15 ~Piel.

Tak takie są plany i podobno chcą prowadzić studia dla asystenta medycznego na wzór ratownictwa (licencjat) a lekarz wypowiadajacy się pewnie pracownik dydaktyczny porównał właśnie zakładane w przyszłości ksztalcenie do wyksztalcenia licencjackiego ratownikow a przecież jest też licencjat pielęgniarstwa.

#70  2019.03.21 11:00:50 ~Piel.

Miałam od początku dobre przeczucie co do Józefiny Szczurek -Żelazko. Rozwaliła nasze pielęgniarstwo na czynniki pierwsze, to koniec zawodu, które stopniowo się rozpocznie. Machina na poziomie projektu wstępnego ruszyła. Pielęgniarka największym wrgiem pielęgniarki . Nigdy nawet raz nie obroniła nas w jakimkolwiek programie tvp czy innych mediach. Nie na darmo wymyślała długo strategię ale przeciwko nam a gdzie obiecana promocja zawodu pielęgniarki? Opiekuna na pewno.

#71  2019.03.21 11:07:01 ~Paweł

Toż to kpina, nie dość że praca ciężka. Za marne pieniądze. I tak wykonuje się więcej pracy niż pielęgniarki bo ta na telefonie siedzi,bądź przy kawie i pierdoły posuwa z koleżankami, a za nią trzeba robić. I ona narzeka że ma za małe zarobki za co za siedzenie! A ja za najniższą krajową muszę zapiera.c. to kpina

#72  2019.03.21 11:53:05 ~Kasia

Tak bedzie na pewno.A poza tym nawet to określenie pielęgniarka dziwne jak by to była tylko pielęgnacja. Opiekun bardziej pojemne określenie, stosowane nawet w edukacji: opiekun wycieczki, opieka nad dziećmi w szkole np.gdy są wolne dni lub na świetlicy.

#73  2019.03.21 14:11:13 ~do 71

I znowu troll albo prostak co ty przyrównujesz pracę pielęgniarki i opiekuna ? Odpowiedzialność kwalifikacje itd. jak tak dobrze to skończ pielęgniarstwo i będziesz pił kawę w pracy bo ja wylewam zimną i co tu robisz? Swój portal chyba macie? A ponadto waszymi nauczycielami są pielęgniarki! Zawód ten jest już na wymarciu, młodzi kompletnie nie zainteresowani.

#74  2019.03.21 14:47:30 ~do 58

Wołają pielęgniarkę do pampersów bo chcą żeby pielęgniarki też zmieniały pampersy.Proste.

#75  2019.03.21 23:02:43 ~Do 41

Zgadzam się z Tobą. Jak ma być jakakolwiek współpraca między pielęgniarkami a opiekunami, kiedy wzajemnie się nie szanują? Jedna mądrzejsza od drugiej. Jestem opiekunką. Pracowałam z różnymi pielęgniarkami i opiekunami. Tak jak są pielęgniarki, które reanimują jedną ręką, czy boją się robić zastrzyki, tak i są opiekunki, które nie potrafią założyć pampersa, zmierzyć ciśnienia, czy obciąć paznokci. Ale może dla wszystkich było by lepiej gdybyśmy też zauważali tych, którzy świetnie i z zaangażowaniem wykonują swoją pracę. Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki i opiekunów medycznych. I zacznijmy się szanować!

#76  2019.03.22 03:58:32 ~Op

Zgadzam się z ~75. Są różne pielęgniarki i opiekunowie tez są różni. Nie wiem dlaczego tak się burzycie, że opiekunowie wchodzą na Wasz portal :) sprawa dotyczy też nas i na pewno byłoby przyjemniej gdyby dyskusja się toczyła w kulturalny sposób(z obu stron! ) Od dawna jest głośno, że jest coraz mniej pielęgniarek. Większości u mnie na oddziale niewiele brakuje do emerytury. I dlatego uważam, że poszerzenie zakresu kompetencji opiekunów jest dobrym pomysłem. Ale też nie wszyscy mogą czuć się na siłach żeby np pobierać krew. I dlatego można by było zrobić kursy doszkalające dla tych, którzy chcą :)

#77  2019.03.22 09:52:25 ~78

Jestem opiekunem medycznym, pracuję w szpitalu. Współpraca z pielegniarkami układa się na prawdę super, przede wszystkim wzajemnie się szanujemy! Nie potrafię zrozumieć skąd się bierze tyle jadu i nienawiści do nas-opiekunów. U nas pielęgniarki ciągle powtarzają, że bardzo się cieszą że jesteśmy, że mają ogromną pomoc i że przyznają nam "wielki szacunek" za naszą "robotę. Pokazują nam jak pobierają krew, zakładają wenflony, podlączają kroplowki, tłumaczą różne rzeczy, same od siebie, a nóż kiedyś nam się to przyda. Jedyne do czego mogę się przyczepić to minimalna opieka nad niesamodzielnymi pacjentami w weekend czyli w dni, kiedy nas nie ma. Ostatnio pacjentka od piątku do poniedziałku nie miała zmienionego pampersa. Ale nawet z tego powodu nie robię wielkiego halo. Różni są opiekunowie i różne są pielęgniarki, przede wszystkim nie wrzucamy wszystkich do jednego worka. Do każdego zawodu trzeba mieć odpowiednie predyspozycje i może właśnie to powinno być przede wszystkim weryfikowane. W kwestii zarobków natomiast nie rozumiem dlaczego niektóre osoby wypowiadając się tutaj odmawiają nam wyższych zarobków. Ja nikomu do kieszeni nie zaglądam, oczekuję jedynie godnego wynagrodzenia za swoją pracę, która nieraz jest na prawdę bardzo ciężka. Panie pielęgniarki, przestańcie nas traktować jak swoich wrogów a zacznijcie z nami współpracować.

#78  2019.03.22 23:25:10 ~do 77

Jestem pielęgniarką i chciałabym mieć Cię w swoim zespole. Pozdrawiam serdecznie

#79  2019.03.23 12:36:56 ~Olgia

Lusi czyli Lucyna a nie żadna Lusi . Chyba pomyliły Ci się epoki . A opiekunka zerowe kompetencje to dawna salowa i niech tak zostanie . Kurs ma cię przygotować dobpobierania krwi puknij się. w dupach się co poniektórym przewracać zaczęło .

#80  2019.03.23 12:40:05 ~Jik

Jeszcze triche a same będziemy traktowane jak opiekun . Namnożyło się tych pseudo głupich zawodów medycznych jak mrówek . Stwórzcie sobie swój portal i swoje izby .

#81  2019.03.24 06:58:42 ~Dana

Poziom niektórych wypowiedzi jest zatrważający. Na szczęście są w niektórych szpitalach pielęgniarki, które traktują opiekuna jak czlonka zespołu a nie jak kogoś gorszego. Podczas przerwy wspólnie pijemy kawę i nie mają problemu kiedy chcemy im asystować przy różnych czynnościach pielęgniarskich. Same też wymienią pampersa kiedy widzą, że mamy ręce pełne roboty. Każdą pracę nalezy szanować . Atmosfera na oddziale nie jest nerwowa i pacjenci też to czują. Jeszcze na koniec do Olgia czy Olga czy jak Ci tam opiekun to opiekun a salowa to salowa i proponuję wyluzować bo złość piękności szkodzi.

#82  2019.03.24 07:12:09 ~Opiekun

Nie rozumiem Was pielęgniarek i Waszego podejścia, przecież opiekun wyręcza Was w brudnej robocie . Nie jesteśmy dla was żadną konkurencją robimy swoje , to czego nas nauczono . Nie raz słyszy się na oddziałach gdzie nie ma opiekunów jak pielęgniarki mówią, że one nie po to kończyły studia , żeby zmieniać pampersy.

#83  2019.06.16 22:49:59 ~Opiekunka

Matko jedyna! Czytam to wszystko i nie mogę uwierzyć! Jestem opiekunem medycznym od 6 lat. Brak mi słów na to co piszą pielęgniarki i opiekunowie! Wiem że jak i po jednej tak i po drugiej stronie są racje. Tylko że tu nie chodzi o Was tylko pacjenta! Chorego! A Wy po prostu o sobie. I na siebie. Po co do choinki wybralyscie ten zawód! Jak i jedni tak i drudzy. U mnie też są tak zwane "czarne owce". Są opiekunki które się opierniczaja i nic nie umieją. Jak i pielęgniarki które nie wiedzą za co się zabrać gdy umrze pacjent (pracuje na oddziale paliatywnym). I potwierdzi to nawet nie jedna pielęgniarka która musi odwalać robotę za swoją drugą koleżankę w zawodzie. Nie będę nikogo poniżać. Wszyscy piszą ogólnie. Ale prawda jest taka że w każdym zespole znajdzie się ktoś kto w ogóle nie powinien pracować w danym zawodzie. Powinniśmy się wspierać a nie nacierać na siebie. KAŻDY jest potrzebny. Czy opiekun czy pielęgniarka. Nie uważam za dobry pomysł by zwiększać kwalifikacje opiekuna medycznego. Ja poświęcam się swojej pracy całym sercem (jak nie jeden opiekun czy pielęgniarka co tu piszą) i nie zmieniła bym tego zawodu za nic w świecie. Do tego trzeba mieć powołanie. Bez tego ani rusz. I odnośnie opiekunów co piszą że pielęgniarki piją kawę i się do niczego nie ruszą. Ok u mnie też są takie ale są i takie które poświęcają się pacjentowi. Idzie z nami nawet w pampersy. Z opiekunka i jest tak samo. Nie wrzucajcie wszystkich do jednego worka! Mnie nauczyła wszystkiego pewna pielęgniarka która była dla mnie jak matka! Sama szkoła czy pielęgniarska czy też opiekuna medycznego to mało. Człowiek uczy się jak zaczyna pracować (wiadomo że podstawową wiedzę trzeba mieć) ale na fantomie nie nauczysz się rozmowy z pacjentem czy czynności pielęgnacyjnych! Tu chodzi o doświadczenie które łapie się podczas lat pracy! Dotyczy się tu obydwu stron! Nikt nie jest idealny i uczy się do końca życia. Ważne by wspierać się nawzajem i ofiarować sobie wiedzę. I tak jak ktoś tu napisał że nie jeden opiekun ma większą wiedzę od pielęgniarki. Zgadza się. Ale to nie dotyczy wszystkich. Po za tym kończąc tą wypowiedź. Najważniejszy jest pacjent.ale też nie możemy dać się wykończyć. Pozdrawiam jak i opiekunów medycznych tak i pielęgniarki z powołania.

#84  2019.08.17 23:50:15 ~Pracownicy

A ja myślę, że pomoc takich techników by się nam przydała. Sama znam ludzi po kursach w Szkole Pracowników Medycznych i Społecznych i oni ich tam dobrze przygotowują do zawodu. Nie wiem po co do pobierania krwi komuś studia wyższe, a to odciążenie dla pozostałych pracowników takich jak np. pielęgniarki.