Pielęgniarkom podnieśliśmy pensje o 30%. Powiedziano w sejmie...

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

PIELĘGNIARKOM PODNIEŚLIŚMY PENSJIE O 30%.

POWIEDZIALE W SEJMIE W DNIU 11 KWIETNIA 2019 ROKU 

Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 11 kwietnia 2019 roku

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko:

Jeden z posłów wspomniał o brakach kadrowych. Proszę państwa, stomatolodzy w dentobusach są,jeżdżą, wykonują świadczenia, więc nie wiem, skąd pan poseł ma taką wiedzę, że nikt się nie chce zgłosić.

Jeżeli chodzi o kwestię pielęgniarek, ich dostępności, liczby pielęgniarek w szkole, to oczywiście generalnie mamy problem, jeżeli chodzi o kadry medyczne, ale to właśnie obecny rząd podjął konkretne działania mające na celu zwiększenie liczby pielęgniarek w systemie i dzięki temu mamy już większą liczbę pielęgniarek w porównaniu np. z 2017 r. Mamy o 20 tys. pielęgniarek więcej w Polsce, niż było w 2017 r.

Podnieśliśmy wynagrodzenia. Twierdzenie w tej chwili, że nic nie robimy dla uatrakcyjnienia wynagrodzeń, jest kłamstwem. Podnieśliśmy wynagrodzenia prawie o 30%. We wrześniu minister zdrowia podpisał porozumienie z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych i Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, w ramach którego zostały podwyższone wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarek o kwotę 1100 zł, a od lipca tego roku – o kolejne 100 zł. To powoduje, że pielęgniarki wracają do systemu. Nie chodzi tylko o te panie, które kończą szkoły, rozpoczynają pracę.

W zasadzie zjawisko wyjazdu pielęgniarek za granicę w ogóle nie istnieje albo jest marginalne. Do systemu wracają jeszcze pielęgniarki, które w ogóle nie pracowały w systemie ochrony zdrowia.

Tak że zrobiliśmy bardzo dużo i efekty tych działań obecnego rządu już są. Szkoda, że tego typu działania nie zostały podjęte np. 5 lat temu, bo w tym momencie nie musielibyśmy narzekać na tak drastyczny brak pielęgniarek.

źródło: stenogram posiedzenia sejmu 

wybrał: Mariusz Mielcarek