Proszę sprawdzić gdzie są pielęgniarki. Bo na pewno nie ma ich u nas!

Nadciąga katastrofa - brak pielęgniarek

PANI WICEMINISTER ZDROWIA

PROSZĘ SPRAWDZIĆ GDZIE SĄ PIELĘGNIARKI 

BO NA PEWNO NIE MA ICH U NAS!!!

Cytowaliśmy na Portalu Pielęgniarek i Położnych wypowiedź wiceminister zdrowia w sprawie zwiększającej się liczby pielęgniarek: 

"Mając na uwadze m.in. powyższe działania i stopniowo zwiększającą się od 2014 roku liczbę aktywnych zawodowo pielęgniarek (wzrost o 13 417 pielęgniarek na koniec 2018 r.) Minister Zdrowia wprowadził normy zatrudnienia dla personelu pielęgniarskiego w rodzaju świadczeń zdrowotnych - leczenie szpitalne". 

źródło: odpowiedź na interpelację poselską, której udzieliła wiceminister zdrowia
Józefa Szczurek-Żelazko 
w dniu 14 lutego 2019 roku.

Później dowiadujemy się, że są dane bardziej optymistyczne w powyższym zakresie:

Jest więcej pielęgniarek

Dane z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych wskazują, że w ostatnich latach sytuacja kadrowa poprawia się. Według Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zatrudnionych jest 233 tys. pielęgniarek i 28 tys. położnych. Oznacza to, że od 2013 do 2018 r. przybyło ich ponad 20 tys.

Czytaj dalej poniżej...

Wzrasta też liczba osób otrzymujących prawo wykonywania zawodu. Odbiera je prawie pięć tysięcy absolwentek pielęgniarstwa i położnictwa. Poprawa sytuacji wynika ze zmniejszonej liczby pielęgniarek i położnych opuszczających Polskę w celach zarobkowych. W 2014 r. wydano ponad tysiąc zaświadczeń do wyjazdu za granicę, a w 2018 r. już tylko 400. Ponadto, osoby, które po 5-letniej przerwie straciły prawo wykonywania zawodu, starają się je odzyskać. W ciągu czterech lat ponad trzy tysiące pielęgniarek zostało przeszkolonych i powróciło do zawodu.

źródło: www.pomorskie.eu - Normy zatrudnienia gwarancją bezpieczeństwa pacjentów. Jaka jest sytuacja pielęgniarek i położnych w dobie zmian? 

Posłuchaj jakie pytanie zadał wiceministrowi zdrowia pani Józefie Szczurek-Żelazko jeden z dyrektorów szpitala na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Szpitali Powiatowych w dniu 14 marca 2019 roku:

Wybrał: Mariusz Mielcarek 


Zobacz także: Pielęgniarki: tak nas traktował ordynator!

Zobacz także: Pielęgniarki - miesięcznik branżowy - pielęgniarka pomyliła krew...

Zobacz także: Pielęgniarkę zwolnił szpital. O ukaranie dyrektora wystąpiła... policja! 


Komentarze użytkowników

#1  2019.04.15 16:03:46 ~Piel

Pielęgniarki gdzieś są, ktoś o nich słyszał, ale nikt nie widział na prawdę :))) Raz za dużo raz za mało. liczą ale nic się nie zgadza :))) Jedna pielęgniarka liczona nawet jako siedem pielęgniarek ! Niesamowita kreatywność ! Wyliczenia dostosowane do aktualnych potrzeb:))))

#2  2019.04.15 16:06:20 ~L

Może ktoś w końcu odważy się uczciwie policzyć:)))) Bo u nas w szpitalu liczy się tą samą pielęgniarkę 2 razy ( jeśli jest zatrudniona na etat i na umowę zlecenie) 1 pielęgniarka = 2 pielęgniarki ! Sprytnie ale czy uczciwie i zgodnie z prawem?

#3  2019.04.15 16:10:07 ~l

Większość pielęgniarek dzień ma w jednym szpitalu, noc w innym, rano jeszcze w punkcie pobrań? Wszyscy wiedzą ale nikomu nie przeszkadza bo dzięki temu "MAMY ZNACZĄCY WZROST LICZBY PIELĘGNIAREK" ! Tylko gdy takie pielęgniarki odejdą na emeryturę to będzie gwałtowny .

#4  2019.04.15 17:46:19 ~Piel.

Do 3 a gdzie prokurator? Jak można dopuszczać do pracy zmęczone pielęgniarki? Pazerne pielęgniarki obudzcie się praca na 1 etacie tylko spowoduje ogromne braki pielegniarek i poprzez to możliwa Bedzie walka o godne płace.

#5  2019.04.15 17:46:22 ~Piel.

Do 3 a gdzie prokurator? Jak można dopuszczać do pracy zmęczone pielęgniarki? Pazerne pielęgniarki obudzcie się praca na 1 etacie tylko spowoduje ogromne braki pielegniarek i poprzez to możliwa Bedzie walka o godne płace.

#6  2019.04.15 19:39:10 ~o

Tylko pracując na jeden etat możemy wygrać ! Sami pensji nie podniosą dopóki wszystko funkcjonuje ! Pomyślcie to się NAPRAWDĘ się opłaca i WARTO wszystko postawić na jedną kartę. Kredyty szybciej spłacicie z wyższych pensji.

#7  2019.04.15 19:42:17 ~o

U mnie na oddziale tylko 3 pielęgniarki pracują na jeden etat - pozostałe łącznie z oddziałową mają po kilka prac. Niestety to jest już normą.

#8  2019.04.15 20:11:24 ~1 etat

Naprawdę to jest dobry moment, trzeba to wykorzystać, bez strajku,kłótni, wszystkie pielęgniarki w całej Polsce tylko przez 3 miesiące pracują na 1 etat i cały system się wali ! Wtedy działania byłyby błyskawiczne, a tak to tylko gadanie z którego nic nie wynika.

#9  2019.04.16 06:51:39 ~Piel

Zapłakały by się jak by musiały chodzić do jednej pracy. Za złotówkę co po niektóre wydrapią oczy. Stawki godzinowe coraz mniejsze przez zachłannosć.

#10  2019.04.16 07:07:11 ~Misiek nie

Tylko i wyłącznie na jeden etatach,tak jak niektóre panie piszą zebrać się i nie odpuścić,dziwne dlarydzyka szerszego Michał są pieniądze dla uczciwie pracujących niema. Jest też inne wyjście wyjechać,rozumiem brak odwagi rodzina ale nie taki diabeł straszny może w końcu psedorzadzacy by ruszyli tymi ptaszki mozgami. Minimum 4000tys netto tak powinni zarabiać wszyscy.Nigdy nie pracowałem po dwanaście godzin,nocami

#11  2019.04.16 10:23:48 ~Go

Do Michał- dobrze,że tak nie pracowałeś, ponieważ taka praca rujnuje zdrowie,zwłaszcza po latach.Co do reszty komentarzy-koleżanki wieloetatowe nie rozumieją prostej zależności między popytem a sprzedażą i to jest b.smutne.

#12  2019.04.16 10:55:42 ~Piel.

Obudźcie się pielegniatki w całej Polsce i zrezygnujcie z dodatkowej pracy dla naszego dobra ,dobra wszystkich pielęgniarek w tym kraju -ODWAGI - połączymy siły i wypowiedzcie się drogą tego portalu i coś ustalmy

#13  2019.04.16 11:35:08 ~Rebeka

Skoro każda pracująca pielęgniarka nalęży do lokalnych Izb piel. to każda z nich wie ile na ich terenie pracuje czynnych pielęgniarek. Mają wszystko nr. Prawa wykonywania zawodu, niepowtarzalne nr. peseli. W czym jest problem? Przecież to jest prosta matematyka, sprawdzić, dodać i samo wyjdzie. Panie w czepkach dawno już to dodały i wiedzą ile nas brakuje ale przecież jako organizacja prorządowe głośno o tym nie powiedzą.

#14  2019.04.16 12:27:52 ~piel

Nie powiedzą bo na razie problemu nie ma. Pielęgniarki się same klonują :)))) Niedługo będą jednocześnie w kilku miejscach. Nie potrafią zrozumieć, że mogłyby zarabiać tyle samo pracując tylko na jeden etat, gdyby wytrwały w postanowieniu i jakiś czas nie brały dodatkowych dyżurów.

#15  2019.04.16 12:34:08 ~!!!

1 etat= dezorganizacja całego systemu we wszystkich szpitalach, przychodniach, domach opieki. Najlepiej wybrać do tej akcji sezon urlopowy i będzie panika, nie tylko dyrekcji, ale również wśród zwykłych obywateli. Nie ma wyjścia, inaczej będą dalej udawać, że wszystko jest ok ! Z jakiegoś powodu jednak są braki pielęgniarek, pozwólcie rządzącym to dostrzec !

#16  2019.04.16 12:48:42 ~kate

Czerwiec, lipiec, sierpień - akcja 1 etat ! Tylko czy pielęgniarki są gotowe wziąć sprawy w swoje ręce, czy dalej będą czekać aż panie z izb i związki załatwią coś za nie. To by była najlepsza i najbardziej skuteczna promocja zawodu pielęgniarki jaką można sobie wyobrazić .

#17  2019.04.16 15:06:06 ~Gabi

To nie realne żeby pracowały na jednym etacie.zajebia się ale nie odpuszczą.ha.

#18  2019.04.16 15:06:50 ~Ania

To są kobiety niestety i nigdy nie będą jednogłośne, jedna drugą utopiła by w szklance wody a co dopiero być solidarnym !

#19  2019.04.17 13:58:47 ~s

Szpitale mają problem z brakiem pielęgniarek, ale pielęgniarki "ratują" sytuację pracując na kilka etatów. Szkoda, że nie myślą o ratowaniu siebie !

#20  2019.04.17 14:05:07 ~kate

Chciałabym, żeby pielęgniarki były szanowane i godnie zarabiały na 1 etacie. Żeby ten zawód nie kojarzył się z narzekającymi, sfrustrowanymi kobietami, które nikomu nie potrafią odmówić pomocy .

#21  2019.04.18 00:04:02 ~hmm

W tym kraju może za 2-3 pokolenia , może. Nie za naszego życia z pewnością, bo od tego roku warunki pracy w wielu szpitalach bardzo się pogorszyły.

#22  2019.04.18 16:53:48 ~Plg

Z jednej strony dobrze 1 etat.Nie wyobrażam sobie pracy bez etatówek.Gdybym miała zostać na dyżurze z 37 pacjentami w tym 16 leżących.To żadne pieniądze nie zatrzymają mnie.Nawet 10tys na czysto.Niewykonalne.

#23  2019.04.18 17:04:44 ~Plg

Praca w kwietniu .Na oddziale brak pielęgniarek.Przesunięcia z dwóch miesięcy.Oddział z 16 leżącymi.Wywalczyłyśmy od czasu do czasu opiekunkę.No ale w maju znów brakuje plg do grafiku.Oddziałowa proponuje pracę 2 plg z opiekunką.Już nie planuje ściągać na dyżury plg trzeciej+opiekunka.Co z tego wyszło.Chcą zastąpić plg opiekunką.Robotę zrobią 2 plg,gdzie wcześniej 3 nie dawały rady.Takie mamy normy.Piszcie jak u Was.