Izba pielęgniarek: zrównajmy płacowo specjalizację z magistrem.

Wynagrodzenia pielęgniarek i położnych.

IZBA PIELĘGNIAREK: ZRÓWNAJMY PŁACOWO

SPECJALIZACJĘ Z MAGISTREM. 

Wraca temat nowego podziału pielęgniarek i położnych na grupy oraz przypisanego im współczynnika pracy!

5 maja 2019 roku - MZ - będzie zmiana współczynników pracy pielęgniarek.

Poniżej podaję w kolejności chronologicznej zaproponowane podziały grupy zawodowej pielęgniarek i położnych przez ministra zdrowia, Porozumienie Zawodów Medycznych oraz prorządową izbę pielęgniarek: 

 
Podział pielęgniarek i położnych
dokonany przez ministra zdrowia 
stan na 4 kwietnia 2016 roku 
 
 
 
 
Podział pielęgniarek i położnych
dokonany przez ministra zdrowia 
stan na 21 czerwca 2016 roku
wraz z współczynnikiem pracy 
 

Podział pielęgniarek i położnych

dokonany przez ministra zdrowia 
stan na 27 września 2016 roku
wraz z współczynnikiem pracy 
 
 
Podział pielęgniarek i położnych
dokonany przez
Porozumienie Zawodów Medycznych  
stan na 26 października 2016 roku
wraz z współczynnikiem pracy 

Podział pielęgniarek i położnych

zaproponowany przez
Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych  
 
wraz z współczynnikiem pracy (2016 rok) 

1) pielęgniarki i położne – 1,50;
2) pielęgniarki i położne posiadające kurs kwalifikacyjny – 1,75;
3) pielęgniarki i położne posiadające specjalizację lub tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa albo tytuł zawodowy magistra położnictwa – 2,00

Wybrał Mariusz Mielcarek 


Zobacz także: 

Szpital Wojewódzki - zarobki pielęgniarek względem: administracji, lekarzy, obsługi.

Podziękowania w imieniu pielęgniarek. Za co?

Pielęgniarki zarabiają fatalnie! Zarobki pielęgniarek z podziałem na województwa.

GUS - średnio pielęgniarki zarabiają 4,6 tys. złotych.

Komentarze użytkowników

#1  2019.05.08 07:15:13 ~Jasiczek

Ja pracuje 28 lat przy łóżku chorego w Szpitalu na noce w Święta i weekendy widzę ze ,nasz zawód umiera „ Panie otrząśnijcie się co z Nami robicie robicie konkretną promocje zawodu . Współczynniki , sriki. Nam są potrzebne godne płace , urlop wypoczynkowy wydłużony oraz urlop zdrowotny. Młodsze koleżanki które przyszły do nas do pracy odeszly z powodów ekonomicznych do pracy w Przychodni .

#2  2019.05.08 10:17:45 ~piel

Przecierz magister jest zrownany ze specjalizacja ze wspolczynnikiem 0,73. Przynajmniej w szpitalu w ktorym pracuje

#3  2019.05.08 11:13:12 ~po

Co miałyśmy się uczyć na magisterce ,mamy być zrównane z tymi po liceum bez matury! Przecież na magisterce też są pielęgniarki z długim stażem ponad 30 letnim!

#4  2019.05.08 11:38:25 ~do3

Jesteś zwykłą gnidą!

#5  2019.05.08 11:49:05 ~Pielęg

Do #3 Dlaczego w tobie tyle złości do pielęgniarek bez mgr.Przecież tobie nie zabiorą żeby im dać.Czy to że one będą zarabiać tyle co ty ,to Cię obraża? (gdyby Cię interesowało mam mgr.)

#6  2019.05.08 15:38:18 ~beata

CZYM SIĘ RÓŻNI PIELĘGNIARKA BEZ SPECJALIZACJI WSZYSTKIE ROBIMY TO SAMO ,CHORE TO WSZYSTKO

#7  2019.05.08 16:03:41 ~Wstyd

Sytuacja z wczorajszego dyżuru ;pacjent prosi pielegniarkę żeby go nakarmiła a ta mu odpowiada że to nie należy do jej obowiązków i odchodzi. Pielęgniarka ma w swoim zakresie czynności karmienie pacjentów. Tylko kasy i kasy a robić coraz mniej albo najlepiej nic i zwalić wszystko na inny personel. Skąd wiem o tym? Cała sala była świadkiem tej sytuacji.

#8  2019.05.08 17:46:40 ~do 7

I co z tego. To chore oceniać całe zawodowe środowiska z perspektywy jednego zdarzenia. Pacjenci cwaniacy też się trafiają, potrafią dzwonić, aby pielęgniarka przyszła zgasić światło albo podniosła paczkę chusteczek higienicznych, a zaraz widzi się cwaniaka jak przemyka na fajkę.Zwalić na inny personel, ciekawe na kogo? Lekarzy? Opiekunów medycznych, których praktycznie nie ma? , Salowe, którym nie wolno nic zrobić przy pacjencie? a może fizykoterapeutów? Wstyd to opisywać takie bzdety nie znając realiów i przychodząc do chorej rodzinki dwa razy w tygodniu na 10 minut.

#9  2019.05.08 18:03:38 ~c

Po co szkoły,po co tytuły jak mamy być w grupie po liceum bez matury.Wszystko bez sensu

#10  2019.05.08 18:05:14 ~to

Dr nauk o zdrowiu też ma zarabiać tyle co pielęgniarka po liceum!

#11  2019.05.08 18:07:55 ~do 3

Musi być sens się uczyć,a starsze panie pielęgniarki też się uczą na studiach.

#12  2019.05.08 18:08:38 ~Do 8

Znam realia doskonale pracuje 24 lata w zawodzie medycznym to nie jest przypadek jednostkowy.

#13  2019.05.08 22:21:00 ~ED

A co z pielęgniarkamii położnymi z mgr Edukacja Zdrowotna i Promocja Zdrowia czy mgr Zdrowia Publicznego ?

#14  2019.05.09 00:39:25 ~Plg

Do 9 i 10 Pracuję z koleżanką,która ma doktorat.Zarabia tak samo ja ja bez tytułu.Robi to samo co ja.Jednak może o wiele więcej ode mnie.Pracuje dodatkowo na uczelni.Jeżeli nie chcecie pracować przy łóżku chorego startujcie na naczelne,oddziałowe.Koleżanki po LM nie mają takiej szansy.Teraz wiecie do czegp potrzebny jest wam mgr.Natych stanowiskach możecie zarobić o wiele więcej, i to będzie uczciwe.

#15  2019.05.09 11:34:17 ~Pielęg. A

Niech ten GUS nie mówi o średniej zarobków pielęgniarek ,gdy jedna na rękę otrzymuje 5000 a druga 2500 zł nas średnia nie interesuje tylko sprawiedliwy podział.

#16  2019.05.09 21:13:04 ~Maria

Płaca zasadnicza brutto wrzesień 2018,specjalizacja ,licencjat 2010 zl

#17  2019.05.09 21:13:51 ~Maria

Zapomniałam dopisać 37 lat stażu pracy

#18  2019.05.10 07:49:52 ~HALKA

Czas najwyższy to zmienić! . Ponieważ niektórym Mgr w głowach się z wiedzy poprzewracało. Może Gówno Robić i nieżle zarobić !

#19  2019.05.11 07:42:13 ~Pragmatyk

Nie można zrownywac magistra że specjalizacją. Problem w tym, że w pielęgniarstwie nie ma jasno określonej ścieżki tzw. kariery. Izby pielęgniarskie powinny skupic się na tym problemie a nie układać się z ministrem zdrowia. Najpierw 3 lata licencjat (zrównany póki co ze starym systemem szkolnictwa czyli liceum medyczne, studium), i to powinno być podstawowe wykształcenie w pielęgniarstwie. Potem mgr pielęgniarstwa a dopiero potem specjalizacja. A tak, to mamy bałagan i pielęgniarki z 5 specjalizacjami. Co to za specjalistki? Na papierze. W zależności od wykształcenia rozszerzyć kompetencje. Zlikwidować kursy i kursiki. Skoncentrowac się na solidnym przygotowaniu do zawodu w szkołach. Mam pewność, że ten bałagan w pielęgniarstwie komuś bardzo się opłaca. Przecież tu nie ma filozofii.

#20  2019.05.11 08:18:46 ~do 19

Z wynagrodzeniami to dopiero jest radosna twórczość.W moim szpitalu bez studiów i specjalizacji 4 tys netto.

#21  2019.05.11 08:34:21 ~Pragmatyk

Do 20 - niech to będzie 4 tys netto. Pielęgniarka na tzw pierwszej linii frontu powinna zarobić średnią krajową (panie w izbach maja średnią dwukrotną zagwarantowaną - da się? Da). Im wyższe kwalifikacje tym wyższe wynagrodzenie. Najwyższe kompetencje, czyli mgr ze specjalizacją powinien zarabiać najwięcej. I zniknąłby problem niedoboru kadr pielęgniarskich. Każda pielęgniarka musiałaby pracować przy łóżku, żeby móc kształcić się wyżej. Jest wiele pielęgniarek, które za 4 tys będą pracować i z różnych powodów nie będą kontynuować nauki i podnosić kwalifikacji. Bo, ważna sprawa, nie można utrzymywać fikcji, że za pieniądze (czytaj studia zaoczne), bez większego wysiłku można zdobyć mgr. A w tej chwili patologia rodzi patologie. System jest chory, niejasny i to jest przyczyną degradacji naszego zawodu i konfliktów pomiędzy pielęgniarka i. A za to wszystko odpowiedzialne są liderki naszego środowiska.

#22  2019.05.12 08:54:26 ~piel

Do 21 popieram, mądry komentarz.

#23  2019.05.13 07:52:30 ~ja

Można zrównać płacowo specjalizację z magistrem ale specjalizacja musi mieć licencjat.

#24  2019.05.13 09:07:16 ~Pragmatyk

Będę bronić swojego stanowiska, że specjalizacja powinna być najwyższą kwalifikacją. Specjalista powinien mieć najwyższe kwalifikacje i mieć za to solidnie zapłacone. Jeżeli specjalizację może zrobić każdy, to jego ranga ulega obniżeniu. Dostępnośc na rynku do specjalistów również wpływa na wynagrodzenie. Powinna być zachowana ścieżka kształcenia - zdobycie najwyższych kwalifikacji stopnia ogólnego - mgr pielęgniarstwa, powinna dopiero uprawniać do zdobywnia kwalifikacji specjalistycznych, w wąskiej dziedzinie. Ponadto uważam, że powinno zostać wprowadzone ograniczenie - maksymalnie dwie specjalizacje - specjalista powinien na bieżąco aktualizować swoją wiedzę w danej dziedzinie - jak to robić, gdy ma się 5 specjalizacji ?