Minister: pielęgniarka wykonuje pracę, która jest "darem i pasją"!

Pielęgniarki i pielęgniarstwo 2019.

 

Od kilku ładnych lat na Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje w dniu 12 maja ten sam tekst. Mamy 12 maja 2019 roku. Lecimy...

Wobec innych zawodów jak: górnik, informatyk, cukiernik, stoczniowiec nikomu do głowy nie przychodzi mówienie o misji, powołaniu. W społecznej świadomości to "normalne" zawody.

Natomiast mówienie o "misji" i "powołaniu" wobec osób wykonujących zawód pielęgniarki, pielęgniarza, położnej, położnego odbieram jako głoszenie tezy, że osoby te powinny wykonywać zawód niezależnie od poziomu ich wynagradzania oraz warunków jego wykonywania. Z założenia mają się poświęcać!

Po raz kolejny muszę wysłuchiwać, że  zawód pielęgniarki i położnej to "misja" i "powołanie". Głoszenie takich stwierdzeń odbieram jako wpisywanie się w nurt przyzwolenia dla lekceważenia ponad dwustutysięcznej rzeszy osób wykonujących te zawody w Polsce! Od kadry zarządzającej podmiotami leczniczymi po ministra zdrowia, czego nasza grupa zawodowa doświadcza na co dzień.

Zawód pielęgniarki i położnej to zawód taki sam jak inny!

Natomiast jako czynny zawodowo pielęgniarz z dużym niesmakiem słuchałam pieknych słów o "słusznym szacunku dla pracy pielęgniarek i położnych", "ogromnym szacunku dla pracy i dokonań" wypowiadanych z okazji dnia 8 maja i 12 maja. Nie chcę takiego szacunku podszytego totalną hipokryzją! Chcę takiego systemu ochrony zdrowia, który będzie mnie traktował i wynagradzał jak profesjonalistę. Nie chcę takiego systemu ochrony zdrowia, który podobno jest biedny jak mysz kościelna, a opłaca jeden dyżur lekarski kwotą wyższą niż pielęgniarska jałmużna za cały miesiąc pracy. Nie chcę takiego systemu ochrony zdrowia, który wypłaca "kierującym oddziałami szpitalnymi" milionowe dywidendy od wartości kontraktów z NFZ, a pielęgniarkom protestującym przez ponad 20 dni "organ założycielski szpitala" rzuca jak ochłap 100 złotych brutto, jako wzrost pielęgniarskiej jałmużny. Tak funkcjonujący rynek ochrony zdrowia ma znamiona przestępczego systemu, który uwłaszczył się na bazie ogólnonarodowego majątku, jaki stanowiły jeszcze nie tak dawno szpitale i przychodnie!

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2019.05.12 18:00:22 ~??.

No tak,darem i dodałabym może łaską rządu,a czy pasją ? Niektórzy za marne wynagrodzenie/bo płace piel.są zróżnicowane,bardzo/ i w wielu obecnych warunkach pracy,szybko traci się najlepszy zapał i pasję,bo niemożliwa jest rzetelna realizacja obowiązków.Itd.itp.Może przykładem p.ministra jest Leśna Góra.

#2  2019.05.12 20:40:20 ~;-)

Ta.pasja i hobby. Zastanawiam się czy nie zrezygnować z wynagrodzenia.

#3  2019.05.12 22:37:18 ~Ona

To pani minister chyba z pasją zajmuje niepotrzebnie miejsce tam gdzue nie ma nic do powiedzenia. A misja jej jest jasna : duża kasa za robienie wszystkiego co od niej wymagają ci co za sznureczki pociągają. Takich ludzi im potrzeba. Wstyd dla pielegniarstwa. Wstyd pani minister!

#4  2019.05.13 06:19:04 ~#4

Ja to już nawet nie mam chęci do tej pracy wstawac rano ,a gdzie jeszcze znaleźć w sobie siłę na pasję ,powolanie i poświęcenie. Dzień wyplaty zabija we mnie resztki godnosci i czlowieczenstwa.Z okazji Dnia Pielegniarki życzę sobie,aby wreszcie kiedys bylo mnie stać na zakup nowych szafek do kuchni,nowego łóżka i jakiś skromny wyjazd na wakacje.Proszę tego Pani Minister mi życzyć,oraz dużo zdrowia,bo do pracy w tych kamieniolomach jakimi jest szpital, potrzeba go bardzo dużo.Proszę też mi życzyć,obym kiedyś jako pielegniarka doczekala czasów,że wreszcie pracuję na siebie i swoją rodzinę,a nie na dobre zycie lekarzy.Tego z calego serca proszę mi życzyć,moze się spelni,35 lat na to czekam.Resztę bajek i dyrdymalow proszę młodzieży opowiadac,moze uwierzą i skusza sie na studia pielegniarskie.

#5  2019.05.13 08:17:46 ~piel

Można było życzyć zdrowia do tej katorżniczej roboty,a nie jakieś dyrdymały jak z bajki o kopciuszku.

#6  2019.05.13 08:33:47 ~Piel

Niestety satysfakcji nie czujemy przy nadmiarze obowiązków i niskich wynagrodzeniach - jedynie przemęczenie i frustrację, czasem również pogardę społeczeństwa. Za wykonanie misji się płaci !

#7  2019.05.13 09:25:41 ~P

Jak praca na 3 etatach może być pasją ? Chyba katorgą !

#8  2019.05.13 09:42:40 ~Iza

Jestem tego samego zdania co koleżanka 4 brawo mam tak samo sił mi już brakuje zaczynam się denerwować na wszystko i o byle co. Pragnę dociągnąć do emerytury. Praca w szpitalu to masakra jeszcze te cholerne noce po których nie mogę dojść do siebie bolą mnie nogi, po ostatnim przelatanym dyżurze zrobił mi się obrzęk nogi. Mam dość tego pięknego zawodu nigdy bym go już nie wybrała. Tu potrzeba tytanów a nie kobiet. Pozdrawiam koleżanki.

#9  2019.05.13 09:46:13 ~Jaro

Narzekacie i narzekacie ale robotę robicie mniemam że nie jest wam tak źle.A morze poprostu jestescie tak głupie i uparte w swoim działaniu ,jak te przysłowiowe krowy które dojone potrafią tylko ryczeć.Wejscie się w końcu w kupę i zróbcie z tym porządek poświęćcie się przestańcie obstawiać kilka szpitali i prywatnych gabinetów zjedzcie to cholerne śniadanie zróbcie siku miejcie szacunek do siebie ,wykonujecie pracę zgodnie z warunkami pracy a nie widzimisię lekarza on jest tylko zwykłym robolem tak jak wy to nie on was zatrudnia ,ogarnijcie się

#10  2019.05.13 11:59:23 ~Plg

Wolałabym wykonywać swoją pracę dla idei za 20 tys zł, a nie dla pasji za marne grosze.

#11  2019.05.13 12:57:55 ~Kolega

Przestańcie pracować na 2-3 etatach to zaczną was szanowaç i cenić ,odwagi dacie rade

#12  2019.05.13 13:11:06 ~Do 7

To chyba Tarnów etatów co nie miara wiek emerytalny ,panie oddziałowe, izby,kursy, szkolenia i wszędzie kasa .No jak tu zostawić ciepłe posady i przyczepione stołki .

#13  2019.05.13 13:54:10 ~Piel.

Jaki dar? A gdzie siostezyczka zakonne? Wolą uczyć religii za bardzo dobre pieniądze? To profesjonalizm a nie dar.A dlaczego te słowa nie pojawiły się wczoraj w telewizji jeśli już? Inne zawódy wielka pompa, trud ratowanią życia, trud edukacji a my co robimy my pielęgniarki? i wszystko ma wysoki poziom celebrowanią święta i mówienie o ważności roli zawodowej a my co robimy kogo ratujemy?

#14  2019.05.13 13:56:51 ~piel.

Do 9 milion razy super!

#15  2019.05.13 13:59:46 ~Do 12

Dwunastko zamiast wytykać wiek pokaż co robią młode!

#16  2019.05.13 14:00:40 ~Do 13

Super napisane

#17  2019.05.13 14:06:17 ~Do 13

No tak strażacy ratują, policjanci też nauczyciele super edukują i dlatego celebrowanie ich święta tak ważne a pielęgniarki to te od plasterka i pigułki? Czas najwyźszy by mówić głośno o naszej roli zawodowej nie tylko tu - tym bardziej w kontekście deficytu kadrowego w pielegniarstwie!

#18  2019.05.13 14:11:06 ~Obserwator

Wiceministrowa - pielęgniarka Szczurek obiecała publiczne obchody święta pielegniarek, promocję zawodu a gdzie to wszystko jest I nie tylko to ? W wielkiej teorii strategicznej którą pisała 2 lata? I pewnie kasa za to była.

#19  2019.05.13 15:28:31 ~piel.

Do 17-18 bardzo dobrze napisane

#20  2019.05.13 15:28:54 ~Go

Do Jaro-masz rację! Ale jak dotrzeć do niewolniczych umysłów części środowiska pielęgniarskiego? Przecież niektóre koleżanki chcą być tak dobre dla wszystkich, że pozwalają lekceważyć siebie przez wszystkich-współpracowników, pacjentów i rodziny pacjentów. Że nie wspomnę o zacinajacych bacikiem oddziałowych, które sprawdzają na ile można dowalic roboty bez buntu że strony naiwniaczek.O ile te fakty nie dotrą do zainteresowanych, to będzie tak dalej-czyli beznadziejnie.

#21  2019.05.13 16:04:54 ~Guta

Czyli zawód jak pedagog. Im też mówią o pasji, misji i idei oraz powołaniu. Proponuję zrezygnować z wynagrodzenia, kredyty spłacę misją, w spożywczym zapłacę pasją. Dzieci ubiorę w powołanie.

#22  2019.05.13 19:48:04 ~do 20

Najbardziej irytują przemęczone,schorowane,ale udające młode i sprawne gotowe na 1000% normy.

#23  2019.05.13 20:21:11 ~Ja

W tym kraju wszyscy pracują dla idei i pasji. Tylko politycy orają jak woły.

#24  2019.05.14 13:34:34 ~Do 20

Wybór oddziałowych powinien być co 4 lata a nie jedna i ta sama . Zawsze wygrywa konkurs .Urodzone w czepku.No któż by tak pracował ? siedzą stare próchna i wszystko się im należy .

#25  2019.05.15 18:10:33 ~Rebeka

Do 21. Trafiłaś w sedno. Podpisuję się pod tym obiema rękami