W ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej zapisano, że ostatni nabór na studia pomostowe odbędzie się na rok akademicki 2010/11.

1 min czytania
Aktualności

Zastępca dyrektora Departamentu Pielęgniarek i Położnych MZ Jolanta Skolimowska:

Wracając do kształcenia na poziomie licencjata, odniosę się do pytania dotyczącego kształcenia pielęgniarek, które już są w systemie, natomiast są zainteresowane podnoszeniem swoich kwalifikacji do tytułu licencjata. Takie kształcenie odbywa się i jest uregulowane rozporządzeniem Ministra Zdrowia dotyczącym kształcenia pielęgniarek, które w przeszłości ukończyły licea medyczne lub szkoły pomaturalne. Mogą one kontynuować kształcenie na tak zwanych studiach pomostowych. Efektem tego kształcenia jest uzyskanie tytułu licencjata pielęgniarstwa lub położnictwa.
Muszę także nadmienić, że jest to kształcenie, którego organizacja była ustalana także z Komisją Europejską – jest powiązanie prawa europejskiego z prawem funkcjonującym na gruncie polskim. Dlaczego o tym mówię? Dlatego, że w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej jest określony czas graniczny zakończenia kształcenia pomostowego. Jest to rok 2010. W tej chwili prowadzone są rozmowy z Komisją Europejską w celu zrezygnowania z tego zapisu. Uważamy, że to kształcenie powinno być prowadzone do czasu wygaśnięcia zainteresowania tą formą kształcenia, żeby wszystkie osoby, które chcą podnieść kwalifikacje, miały takie szanse.

Fragmenty protokołu posiedzenia sejmowej komisji zdrowia w dniu 13 lutego 2007 roku.

Zobacz również:

Informator Gazety Pielęgniarki i Położnej – STUDIA POMOSTOWE

Studia pomostowe

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8181 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd: pielęgniarka winna skutkom wynaczynienia podawanego leku przez kilkanaście minut.

5 min czytania
Sąd: Nie zachowując należytej ostrożności w powyższym zakresie, pielęgniarka z opóźnieniem zareagowała na wynaczynienie leku… Przytaczamy fragmenty wyroku, który uznał winę pielęgniarki…
Aktualności

Jak maksymalizować komfort seniora z demencją?

2 min czytania
Opieka nad seniorem cierpiącym na demencję stawia przed opiekunami wiele wyzwań, ale równocześnie daje możliwość głębokiego zrozumienia i odpowiedniego reagowania na specyficzne…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – głos zabrała główna winowajczyni obecnej sytuacji.

3 min czytania
W sprawie wynagrodzeń pielęgniarek głos zabrała była wiceminister zdrowia… Z ogromną przyjemnością publikujemy wypowiedź pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko, która jako były wiceminister…
Komentarze