Książka „Depresja poporodowa – przyczyny, skutki, zapobieganie” pisana była z myślą o osobach zawodowo stykającymi się z kobietami w ciąży i tymi, które niedawno urodziły – przede wszystkim o lekarzach, piel. i poł. środowiskowych.

2 min czytania
Aktualności

Depresja poporodowa – przyczyny, skutki, zapobieganie”

Autor: Banasiak-Parzych Beata

Liczba stron: 216

Rok wydania: 2007

Księgarnia: PSYCHE www.psyche.pl


Według niektórych źródeł depresja poporodowa dotyka nawet co szóstą kobietę. Niestety, zjawisko depresji występującej wśród matek nie cieszy się w Polsce szczególnym zainteresowaniem – ani wśród specjalistów, ani wśród badaczy. Jednak lektura licznych anglojęzycznych badań i publikacji uświadamia skalę tego zaburzenia, a także skutki, jakie ze sobą niesie. O negatywnym wpływie zaburzeń emocjonalnych występujących w okresie ciąży i po porodzie świadczyć może również liczba kobiet, zgłaszających się po pomoc do Stowarzyszenia Latona, propagującego idee Samopomocowych Grup Wsparcia dla Mam.

Książka „Depresja poporodowa – przyczyny, skutki, zapobieganie” pisana była z myślą o osobach zawodowo stykającymi się z kobietami w ciąży i tymi, które niedawno urodziły – przede wszystkim o lekarzach, pielęgniarkach i położnych środowiskowo-rodzinnych. W przystępny sposób przedstawia najważniejsze osiągnięcia z dziedziny profilaktyki antydepresyjnej, przede wszystkim te dotyczące wpływu odpowiedniej opieki położniczej. Znajdują się tu także dane na temat istotności szkolenia personelu medycznego oraz specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego.

Pozycja obejmuje przegląd podstawowych zagadnień związanych z depresją poporodową oraz skrót informacji na temat pozostałych zaburzeń w relacji matka-dziecko, a także omówienie zjawiska depresji przedporodowej, smutku poporodowego (baby blues) czy psychozy połogowej. Zamieszczone w książce dane wzbogaca historia badań nad depresją poporodową, przegląd badań antropologiczno-kulturowych oraz rozdział poświęcony metodologii.

Książka zawiera unikalny na polskim rynku przegląd i analizę najważniejszych badań oraz publikacji naukowych, a zgromadzona bibliografia, to niemal w całości literatura anglojęzyczna, stanowiąca efekt pracy światowej sławy specjalistów (psychologów, psychiatrów i położników), takich jak m.in. prof. Michael W. O’Hara, prof. Ian Brockington, prof. Brice Pitt czy prof. John L. Cox.


Z myślą o rodzinie dotkniętej tą chorobą, powstaje druga książka pt. „Depresja poporodowa – kobieta, małżeństwo, rodzina”.


Beata Banasiak-Parzych – socjolog, absolwentka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW (specjalizacje: Pomoc terapeutyczna i socjalna oraz Praca z rodziną), założycielka i prezes Stowarzyszenia na rzecz Niezależnych Inicjatyw Rodzinnych LATONA, autorka licznych publikacji i artykułów (m.in. do „Magazynu Pielęgniarki i Położnej”, „Charakterów” oraz miesięczników dla rodziców).


Więcej informacji na www.latona.pl

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8180 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Jak maksymalizować komfort seniora z demencją?

2 min czytania
Opieka nad seniorem cierpiącym na demencję stawia przed opiekunami wiele wyzwań, ale równocześnie daje możliwość głębokiego zrozumienia i odpowiedniego reagowania na specyficzne…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek – głos zabrała główna winowajczyni obecnej sytuacji.

3 min czytania
W sprawie wynagrodzeń pielęgniarek głos zabrała była wiceminister zdrowia… Z ogromną przyjemnością publikujemy wypowiedź pani poseł Józefy Szczurek-Żelazko, która jako były wiceminister…
Aktualności

Pielęgniarki o podnoszeniu pacjentów - nie jesteśmy cyborgami!

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… Kilka dni temu na Portalu został opublikowany artykuł pt. Pacjent 113…
Komentarze