Pielęgniarki o podnoszeniu pacjentów – nie jesteśmy cyborgami!

2 min czytania
Aktualności
Pielęgniarki o podnoszeniu pacjentów – nie jesteśmy cyborgami!

Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa…

Kilka dni temu na Portalu został opublikowany artykuł pt. Pacjent 113 kg, zarzuca pielęgniarce w sądzie, że nie podniosła go niezwłocznie z podłogi. W artykule został przytoczony wyrok sądu w sprawie pielęgniarki, która odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta, ponieważ nie chciała uszkodzić sobie kręgosłupa. Temat ten wywołał dyskusję wśród pielęgniarek i położnych. Poniżej przytaczamy kilka wybranych komentarzy.

  • Myślę, że najwyższy czas aby Izby Pielęgniarek i Położnych rozpoczęły działania w kierunku zmian w przepisach BHP. Podnoszenie pacjenta bez użycia specjalistycznego sprzętu jest niebezpieczne zarówno dla pacjenta jak i personelu. Uważam, że warto byłoby aby pielęgniarki zaczęły domagać się odpowiednich uregulowań prawnych oraz sprzętu.
  • Trzymajcie mnie. Trzeba liczyć siły na zamiary. Tyle kilo ja kruszyna. O nie. Mam tylko jeden kręgosłup i to zjechany. Człowieku Pielęgniarki to nie dźwigi i na budowie też nie pracują. Nikt nie będzie narażał swojego zdrowia. Czasem trzeba upadać z głową.
  • Przenosiłam pacjenta po zabiegu we czworo i złamałam rękę. Ot takie cuda się działy na chirurgii…
  • Do 20kg kobieta może dźwigać w pracy dorywczej, a przy ok 20 osobach leżących to nie jest praca dorywcza tylko regularnie podnoszenie ciężarów. Kodeks pracy mówi, że przy regularnym dźwiganiu może podnieść 12kg. Gdyby wszystkie pielęgniarki tego przestrzegały może społeczeństwo by się wyedukowało, „może”?

Pacjenci są przekonani, że pielęgniarki są cyborgami

  • Pamiętam, jak na praktykach odmówiłam samodzielnego podniesienia dużej pacjentki i poprosiłam o wsparcie, lekarka do mnie z tekstem „czemu pani przyszła na pielęgniarstwo jak sama pacjenta podnieść nie chce”.
  • Pacjenci są przekonani, że pielęgniarki są cyborgami chodzą na siłownie i biorą udział w podnoszeniu ciężarów. Pielęgniarka też może być pacjentem, ale nie z powodu narażenia swojego zdrowia. Jeżeli podniesie większy ciężar i dojdzie do uszkodzenia ciała to nawet nie otrzyma odszkodowania BHP.
  • Do tego celu w cywilizowanych krajach używa się hoist (dźwig). W Wielkiej Brytanii podnoszenie pacjenta z podłogi bez użycia hoista jest nielegalne.
  • Z tym dźwiganiem to jest masakra, znam to, bo u mnie na oddziale jest prawie 60 leżących i u nas nie ma sprzętu do dźwigania pacjentów, jedynie nasze ręce…. to jest jedyny sprzęt do dźwigania.
  • Typek powinien zapłacić odszkodowanie pielęgniarce za niesłuszne pozwanie do sądu, za stres i naruszenie dobrego imienia, jej stracony czas i nerwy na idiotyczną sprawę sądową. I powinno to być zawarte w wyroku. Z góry.
  • Jeszcze trochę braknie pielęgniarek to przestaną chodzić do sądu a opiekować nie będzie się nami kto miał. Nikt nas nie szanuje. My pielęgniarki, stara kadra zapieprzamy ponad siły.
  • Po 40 latach podnoszenia pacjentów mój kręgosłup jest tak zdewastowany, że czasami nawet zmiana pozycji w łóżku powoduje straszny ból, chodzenie jest katorgą.

źródło: pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.6 / 5. Ilość głosów: 21

Bądź pierwszym, który oceni wpis

564 artykułów

O autorze

Sekretarz redakcji, redaktor, specjalista ds. marketingu, reklamy i promocji. Koordynator wydawnictwa Ogólnopolskiej Gazety oraz Portalu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Pielęgniarki: jaka jest średnia wieku studentów pielęgniarstwa?

1 min czytania
Działaczka OZZPiP powiedziała w Sejmie W dniu 19 marca 2024 roku sejmowa podkomisja stała do spraw organizacji ochrony zdrowia rozpatrzyła informację na…
Aktualności

Haluksy - objawy, leczenie operacyjne i pozaoperacyjne

2 min czytania
Haluksy, znane również jako paluch koślawy, to powszechny problem ortopedyczny dotykający wiele osób, zwłaszcza kobiet. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, czym…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądoweWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – resort zdrowia o liczbie spraw sądowych wytaczanych przez pielęgniarki dyrektorom szpitali...

3 min czytania
Wiceminister zdrowia: nie mamy danych o „ogromie” spraw sądowych wytaczanych przez pielęgniarki wobec dyrektorów szpitali… Liczba pozwów sądowych wytoczonych przez pielęgniarki dyrektorom…
Komentarze