Ministerstwo zdrowia zamierza znowelizować regulacje prawne dotyczące izb pielęgniarek i położnych. Obszary Okręgowych Izb mają pokrywać się z województwami. Przewodniczące izb walczą o kolejne kadencje….

3 min czytania
Aktualności

Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie planów likwidacji niektórych okręgowych izb pielęgniarek i położnych na przykładzie Tarnowa  

Szanowny Panie Ministrze! Po konsultacji ze środowiskiem pielęgniarek i położnych zwracamy się do Pana Ministra z apelem o zachowanie obecnego stanu prawnego i odstąpienie od projektu likwidacji Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie (pismo z 11.07.2006 r., znak OIPiP/XI/3/06).

   Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych działa w Tarnowie od 16 lat. Liczy ponad 4000 członków. Jest sprawnie działającą korporacją zawodową, która oprócz rozwiązywania licznych problemów środowiska pracowników służby zdrowia, zabezpiecza ochronę interesów tej grupy zawodowej oraz zapewnia dostępność i łatwość kontaktowania się jej członków.

   Izba Okręgowa jest samorządem pielęgniarek, który najlepiej zna środowisko i jego potrzeby, potrafi skutecznie reagować na wychodzące z niego sygnały.

   Jedynie będąc członkiem danej społeczności, można prawidłowo oceniać i rozwiązywać problemy. Z zewnątrz widzi się je o wiele gorzej. Odległość – jeszcze bardziej wypacza obraz. Żadna centralizacja władzy nie pomoże w lepszym zarządzaniu, nie wzmacnia poczucia odpowiedzialności i nie buduje postaw obywatelskich.

   Dlatego protestujemy przeciwko odbieraniu pielęgniarkom i położnym prawa do działania w interesie własnej grupy zawodowej w ramach Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie.

   Dlaczego ministerstwo chce uniemożliwić działalność okręgowym izbom pielęgniarskim, które jako lokalne samorządy tej grupy zawodowej spełniają swoje zadanie?

   Z poważaniem

   Poseł Urszula Augustyn

   oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 26 kwietnia 2007 r.

 


Ponad sto tysięcy złotych

Wynagrodzenia władz izby pielęgniarek i położnych zgodnie z ustawą o samorządzie są określane według następujących zasad: wysokość wynagrodzenia ustala dla członków organów Naczelnej Izby Naczelna Rada, a dla członków organów okręgowej izby – okręgowa rada. Zasady wynagradzania ustala Naczelna Rada.
Zgodnie z uchwałą Naczelnej Rady wynagrodzenie przewodniczącej okręgowej rady nie powinno być niższe niż 200 % średniej płacy w sektorze przedsiębiorstw. Jest to obecnie około pięciu tysięcy złotych. Ale niektóre izby wypłacają przewodniczącym wyższe wynagrodzenia np. izba wypłaca przewodniczącej 280% średniej krajowej. To jest ponad siedem tysięcy złotych. Łatwo obliczyć, że rocznie koszt opłacania etatu przewodniczącej ze składek członkowskich pielęgniarek i położnych po wliczeniu trzynastki oraz ZUS to wydatek ponad stu tysięcy złotych.

Mariusz Mielcarek

 


W ustawie o samorządzie pielęgniarek i położnych zapisano: "Tę samą funkcję w organach izby można pełnić nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje". Czteroletnie kadencje.

Ustawa o samorządzie pielęgniarek i położnych określa, że:

"Art. 14. 1. Kadencja organów izby trwa 4 lata.
2. Tę samą funkcję w organach izby można pełnić nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje."

Samorząd istnieje od 1991 roku. Kończy się obecnie IV kadencja.

W takim razie dlaczego niektórzy tę samą funkcję pełnią znacznie dłużej, np. od początku istnienia samorządu? I do tego chcą jeszcze dłużej? Proponują ministrowi zdrowia zmianę ustawy!

Otóż po dwóch pierwszych kadencjach, czyli w 1999 roku miała miejsce reforma administracyjna kraju – wprowdzono powiaty. Zmieniono zasięg terytorialny niektórych izb, aby nie było sytuacji, że granica izb przechodzi np. przez powiat. Dla osób, które nie powinny już dalej pełnić swoich funkcji był to fakt, który zinterpretowali następująco: POWSTAŁA NOWA IZBA. Możemy dalej pełnić tę sama funkcję.

Obecnie kończy się IV kadencja i znowu niektórzy mają problem. Wobec tego postulują do ministra zdrowia o zmianę ustawy. Proponują wykreślenie zapisu o tym, że tą samą funkcję można pełnić nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje.

Ten postulat kieruje do ministra zdrowia Naczelna Rada PiP.

Jak to możliwe? To proste. Naczelna Rada PiP składa się z 75 osób. Na te 75 osób, przewodniczące izb to……45 osób. Mają większość w Radzie.

Jakie jest wasze zdanie w tej sprawie. Zapraszam do dyskusji poprzez dodawanie komentarzy pod artykułem. 

Mariusz Mielcarek

 


 

Zobacz także:

Przedstawiamy treść interpelacji poselskich do ministra zdrowia w sprawie niepodejmowania działań likwidacyjnych w stosunku do części okręgowych izb pielęgniarek i położnych.

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze