Poseł Grzegorz Napieralski w interpelacji do ministra zdrowia: czy firma zewnętrzna może przeprowadzać obliczenie minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w szpitalu klinicznym? Czy taka sytuacja jest zgodna z regulacjami prawnymi? Jaki kwalifikacje powinny mieć osoby dokonujące obliczenia przedmiotowych norm?

Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych.

.

W związku z zamiarem przeprowadzenia obliczania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 7 w Katowicach-Ochojcu, przez firmę zewnętrzną, proszę o odpowiedź na następujące pytania:

.
1. Czy jest dopuszczalna możliwość obliczania norm zatrudnienia w zakładach opieki zdrowotnej przez firmę zewnętrzną?

.
2. Jakie zasady powinny obowiązywać firmę zewnętrzną w zakresie zapisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 1999 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w zakładach opieki zdrowotnej, jakie kwalifikacje powinny mieć osoby kontrolujące z ramienia firmy zewnętrznej i w jakim okresie czasu takie obliczenia powinny być przeprowadzone?

.
3. Czy obliczanie minimalnych norm zatrudnienia przez podmiot zewnętrzny nie narusza art. 20 ust. 1 oraz art. 22 ust. 2 Ustawy o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz Ustawy o Ochronie Danych Osobowych?

Z poważaniem,

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Napieralski

 

Zobacz także:

Aktualności według działów - Normy zatrudnienia

1:20

 

Komentarze użytkowników

#1  2010.08.11 14:03:17 ~zosia

Ja się nie boję, bo jak ktoś dobrze zmierzy mój czas to zobaczy z bliska jak wygląda przerwa śniadaniowa u pielęgniarki, położnej. Pozdrawiam wszystkie pielęgniarki i położne.

#2  2010.08.11 16:20:40 ~ann

Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości w naszym kraju już nie będzie dla kogo obliczać norm, bo normalna dziewczyna nie będzie studiować pielęgniarstwa. I modlę się o sprawność do starości.

#3  2010.08.12 11:01:09 ~mysza

W całości popieram ann.Mam 5 lat emerytuy a potem będę na garnuszku u dzieci.

#4  2010.08.12 21:31:16 ~kama

Normy zatrudnienia nie są idealne, ale gdyby nie one dyrektorzy najchętniej przyjęliby przelicznik 1 pielęgniarka na 20 pacjentów. Bez względu na oddział licząc tylko zysk ekonomiczny. Pacjent się nie liczy.Nie wiem jak jest w Katowicach w tym szpitalu ale mam nadzieję, że firma zewnętrzna nie będzie tego robić. U nas też miała liczyć firma zewnętrzna i wiecie co? Policzyła tak jak chciała dyrekcja pod ciche jej dyktando. I jak jest rezultat? Na neurologii na 15 pacjentów przypada jedna pielęgniarka. na odcinku jest ich 20 z tego 10 leżących, ja jestem jedna na dyżurze, pacjenci mają odleżyny, gniją za życia, umierają. Nie jestem stanie zrobić wszystkich zleceń. Dwie rodziny po śmierci swoich bliskich podały szpital do sądu.

#5  2010.08.12 21:53:41 ~radomianka

Do kamy - już kiedyś zwracałam uwagę na taką prostą ,wyliczankę" - przyjmujemy, że praca ,biurokratyczna - papierki, wpisywanie do komputera, uzupełnianie leków, materiału opatrunkowego, sprawdanie, transport na badania, konsultacje, dezynfekcja, sterylizacja, porządkowanie .itd" zajmuje przeciętnie około 50% czasu na dyżurze. W związku z tym z godziny swojej pracy 30 minut możesz ,SPOKOJNIE" poświęcić pacjentom. Jeżeli w oddziale jest ich 20, to dla każdego masz ,AŻ" 1,5 minuty! - nie liczę czasu potrzebnego na przemieszczenie się między nimi. Prawda, że rewelacja? Nie wiem, czy śmiać się czy płakać?

#6  2010.08.13 20:53:03 ~radomianka

Uważam, że właśnie w naszym interesie jest zadbanie, by takie normy obliczono bardzo solidnie. Nikt inny poza nami nie potrafi wymienić wszystkich czynności, które POWINNA WYKONAĆ piel. i poł. Zaznaczyłam - POWINNA - bo wiemy, że przy takiej obsadzie nie wykonujemy ich, bądź wykonujemy niestarannie. Określając owe normy zwróćmy więc uwagę na to, by nie było odnotowywane tylko to, co ZROBILIŚMY ale WSZYSTKO TO - CO POWINNO BYĆ ZROBIONE! Wówczas badanie będzie miało sens i uwidoczni rzeczywiste braki kadrowe! Walczcie o wprowadzenie i respektowanie takich norm - jeśli zostaną wprowadzone Zarządzeniem dyrektora to będą miały rangę prawa i muszą być respektowane!

#7  2010.08.15 11:24:37 ~wiedźma

Nie należy również zapominać, że wszystkie czynności wykonujemy ściśle w/g standardów jakie obowiązują na danym oddziale i jeżeli po kontakcie z każdym pacjentem należy umyć ręce techniką Ayliffe to należy to koniecznie zrobić. Pozdrowienia dla Radomia.

Dodaj komentarz