Poseł w zapytaniu poselskim wyraża pogląd, że stosowanie ustawy podwyżkowej w każdej jednostce ochrony zdrowia jest nieuzasadnione. Swój pogląd uzasadnia sytuacją, gdzie w danym zakładzie pracy na 347 pracowników 34 to pielęgniarki. Zgodnie z ustawą, pielęgniarki hipotetycznie powinny dostać po 6 618 zł, natomiast inni pracownicy (dyspozytorzy i ratownicy medyczni) po 240 zł.

Ustawa podwyżkowa 2011 dla pielęgniarek i położnych - owoc (nie)porozumienia Kopacz - panie w czepkach.



.

Szanowna Pani Minister,
Ustawa z dnia 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 230, poz. 1507) w art. 2 ust. 1 nałożyła obowiązek na samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej polegający na tym, iż "w przypadku wzrostu kwoty zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia, o której mowa w art. 136 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.), wobec samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, w stosunku do kwoty wynikającej z poprzedniej umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dotyczącej tego samego rodzaju lub zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, kierownik samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jest obowiązany do przeznaczenia nie mniej niż 40 % kwoty, o którą wzrosło zobowiązanie, na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w tym zakładzie, przy czym 3/4 tych środków kierownik samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej przeznacza na wzrost wynagrodzeń osób wykonujących zawód pielęgniarki albo położnej w tym zakładzie".
Jak się wydaje, wprowadzenie regulacji odnośnie przekazania 3/4 tych środków które będą mogły być przeznaczone na wzrost wynagrodzeń, wyłącznie dla pielęgniarek albo położnych dotyczyło szpitali działających, jako samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
W mojej ocenie obowiązek stosowania tej regulacji w tym brzmieniu np. przez takie sp zoz jak pogotowia ratunkowe jest nieuzasadniony, a nawet należałoby stwierdzić, że stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości.
W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Białej Podlaskiej na ogólną liczbę zatrudnionych 347 osób, jest 34 pielęgniarek (w zasadzie pielęgniarzy), czyli mniej niż 10%. Podobny udział pielęgniarek w stosunku do ogółu zatrudnionych występuje w innych pogotowiach ratunkowych.

Czy wobec powyższego uzasadnionym jest, żeby dyrektor mając do przeznaczenia na wzrost wynagrodzeń w skali roku np. kwotę 300 000,00 zł, przekazał z niej aż 225 000,00 zł dla 34 osób zatrudnionych, tj. po 6618 zł. na osobę, a pozostałą kwotę czyli tylko 75 000,00 zł dla 313 osób zatrudnionych, tj. po 240 zł. ?
Czy takie wyróżnienie jednej z grup zawodowych i to tej, która odmiennie niż w szpitalu ani nie jest grupą najliczniejszą ani nie ma aż tak doniosłego znaczenia w procesie leczniczym (ratowania życia bądź zdrowia pacjentów) byłoby dostatecznie uzasadnione w kontekście standardów konstytucyjnych ?
Rozumiem, że ustawodawcy przyświecał słuszny cel, żeby beneficjentem tych zapisów była najliczniejsza grupa zawodowa, jaką w ochronie zdrowia są pielęgniarki i położne, ale nie zauważył, że istnieją takie sp zoz-y,  (np. pogotowia ratunkowe) w których ta grupa jest ilościowo niewielka, a w niektórych wręcz marginalna.


Dlatego też proszę  Panią Minister o wyjaśnienie; czy w świetle przepisu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej  każdy sp zoz, również taki który zatrudnia np.: pielęgniarki  i położne w ilości marginalnej w stosunku do ogólnej liczby zatrudnionych będzie miał obowiązek wypełnienia dyspozycji wynikającej z ww. przepisu?
Czy w konkretnym przypadku Dyrektor Wojewódzkiej  Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Białej Podlaskiej w którym pielęgniarki stanowią  10% załogi, a ratownicy medyczni i dyspozytorzy ok. 50 % , winien całą kwotę wynikającą z w.w przepisów przeznaczyć dla pielęgniarek pomijając najliczniejszą grupę ratowników i dyspozytorów medycznych?


Z poważaniem

Tadeusz Sławecki

Poseł na Sejm

 

Zobacz także:

Ustawa podwyżkowa 2011 dla pielęgniarek i położnych - owoc (nie)porozumienia Kopacz - panie w czepkach. Ponad 400 KOMENTARZY.

.

.

Komentarze użytkowników

#1  2011.02.08 21:28:35 ~Pielęgn

No i co? już kogos kole w oczy,że pielęgniarka mogla by tyle dostać podwyzki? Wreszcie zarabialybysmy PRAWIE tyle co nasze kolażanki za granicą.Piszę PRAWIE,bo to jeszcze i tak mniej niz one mają.W sytuacji kiedy lekarz zarabia 25 tys,to uważam,ze 7 tys dla pielęgniarki to taka NORMALNA wyplata,bynajmniej nie wygórowana! Jak lekarze maja podwyzki to NIKT nie komentuje,ale jak pielęgniarce się coś nalezy to od razu sprzeciw!

#2  2011.02.09 09:53:23 ~OO?

Jak najbardziej zgadzam się z wypowiedzią -Pielęgn. "Już w oczy kole".bo pielęgniarka.

#3  2011.02.09 12:22:39 ~Ratmed

Nikt nie komentuje? Chyba zapomniałyście drogie panie, jak komentowałyście podwyżki innych. A jak sobie wyobrażacie, że wasza grupa zawodowa, stanowiąca margines w pogotowiu, będzie zarabiać o tyle więcej od grup przeważających? Jesteście zapatrzone na koniec własnego nosa i tylko wasza praca jest dla was wartościowa.

#4  2011.02.09 12:36:11 ~ivan

,A jak sobie wyobrażacie, że wasza grupa zawodowa, stanowiąca margines w pogotowiu, będzie zarabiać o tyle więcej od grup przeważających? " Właśnie teraz się jeszcze bardziej utwierdziłem o głupocie ratowników medycznych. Jakbyś chciał wiedzieć to pielęgniarka ma teraz więcej uprawnień niż nawet najbardziej wykwalifikowany radmed. Wystarczy porobić sobie kursiki lub specjalizacje :) Pozdrowienia dla sfrustrowanego wózkonosza:) heh

#5  2011.02.09 12:45:16 ~pielęgn

Do ratmed.Widac odrazu,ze pisze to ratownik,ahaha! Masz sie gosciu za nie wiem kogo! My jestesmy margines pogotowia,a ty jestes GRUPA PRZEWAZAJACA! juz dawno sie tak nie usmialam! alez jestes PROSTAK!

#6  2011.02.09 13:52:35 ~PIEL-RZ

CHŁOPCY PO SZKÓŁKACH WEEKENDOWYCH SIE ZACZELI PANOSZYĆ ! PIELEGNIARKI OD DZIESIĄTKÓW LAT BYŁY W POGOTOWIU I OD NICH WSZYSCY SIE UCZYLI I DALEJ SIE UCZĄ . KIEDYS POPROSTU ISTNIALA INNA NAZWA RATOWNIKA MEDYCZNEGO ( SANIARIUSZ) TRZEBA JĄ PRZYWRÓĆIĆ ! NA MOPACH JEZDZILI PO ODDZIALACH SZKOLKI POKONCZYLI I WIELKIE FACHMANY SIE NAM W POGOTOWIU DOSTAŁY ! TROCHE POKORY !

#7  2011.02.09 14:29:37 ~pielęgn.

Ciekawe co to za szpital ,przychodnia? ,bo 34 pielęgniarki to ja mam w pracy na jednym oddziale internistycznym , czyżby tym 34 pielęgniarkom usługiwało ok.300 osób? SUPER,tez tak chcę

#8  2011.02.09 14:37:17 ~mgr piel

Jestem wykładowcą w szkole ratowników medycznych i pracuje w pogotowiu,jestem zażenowany podejściem do pracy i personelu tych własnie wekendowych uczniów! zero pokory,udają że wszystko potrafią a ja wiem swoje bo ich uczę i uczyłem.totalny brak samokrytyki! Zawód ratownik to młody zawód,ja na pielęgniarstwie to żeby zjadłem i mam do siebie dystans i pokorę! Chcą na siłe pozbyć się pielęgniarek z erek,przecież to my to stworzyliśmy,a nie Wy wykwalifikowani sanitariusze po 1,5 ra rocznym kursie.

#9  2011.02.09 14:43:02 ~peka

Pani minister podpisała bubla! Nie dość, że w różnych jednostkach te kwoty są niebotycznie różne (od kilkunastu zł do grubych tysięcy) to jeszcze totalnie skłóci ludzi. Czy ktoś za to odpowie, bo chyba tylko szanowny autor rozporządzenia, wie co miał na myśli. A gdzie symulacja finansowa - to jakieś totalne głupoty wydane w formie aktu prawnego. Jest tam także furtka, o której nikt nie pisze - to dyrektor (po walkach związkowych) zdecyduje na końcu ile komu.

#10  2011.02.09 14:55:50 ~mgr piel

Jeszcze jedno chcę dodać,żeby w końcu ktoś się wziął za zmianę ustawy dla ratowników medycznych! to jest niedopuszczalne żeby po okresie nauki 1,5 roku mieli większe uprawnienia,które wynikają z ustawy,kto to wymyślił? chyba ten ktoś nie wie co znaczy praca w pogotowiu i z jaką to się wiąże odpowiedzialnością! Ja mam specjalizację z piel.ratunkowego i nie mogę wykonywać odbarczania odmy i wkłuć doszpikowych-muszę mieć kurs,a oni po 1,5roku mogą to wykonywać bez dodatkowych szkoleń! żałosna ustawa! czas walczyć o zmianę ustawy.mam nadzieję,że grupa jak to określił przedmówca-przeważająca,zejdzie wreszcie na MARGINES! POZDRAWIAM WSZYSTKIE PIELĘGNIARKI I PIELĘGNIARZY!

#11  2011.02.09 14:57:05 ~PIELĘGN

Cóż za tupet ma ten ratownik! Toż to jego trzeba ratować bo chory psychicznie! Bałabym się być pacjentką takiego nadętego cwaniaka! Pokory i jeszcze raz pokory ci życzę FACHOWCU!

#12  2011.02.09 16:37:22 ~pielęgn

Nie rozumiem, skąd u ratowników taka mania wyższości! W pracy doskonale widzimy ich "fachowość" i kompetencje.Łażą z noszami,niewiele umieją ,ale mniemanie o sobie mają niesamowicie wygórowane! To, co oni umieją, to każda pielęgniarka ma w jednym palcu!

#13  2011.02.09 17:38:15 ~piel

A co z pracownikami NZOZ? O POZ też zapominają

#14  2011.02.09 19:06:33 ~gość

A ja czekam na przepis wykonawczy do tej ustawy,bo opinie prawników nie są jasne(nadwykonania za który rok za 2010 czy za 2011),od czego zaczynać,kto przekaże dane o nadwykonanich,czy nfz poda związkom takie dane-wątpię.

#15  2011.02.09 21:58:51 ~@

Odpowiadam #14 i podpowiadam wszystkim zainteresowanym, że związki zawodowe mają uprawnienia do występowania do NFZ z zapytaniami dotyczącymi podpisanych umów, daty ich podpisania i wartości. Każdy może również sam sprawdzić, jak wygląda proces ,kontraktowania" świadczeń na stronie: http://www.nfz.gov.pl/new/index.php? katnr=3&dzialnr=19 - należy wejść w INFORMATOR O UMOWACH, wybrać ODDZIAŁ, potem wpisać rok,którym jesteśmy zainteresowani, miasto, wybrać rodzaj świadczeń (innych rubryk nie wypełniać)- kliknąć ZNAJDŹ i na bieżąco weryfikować informacje podawane przez dyrektora. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

#16  2011.02.09 22:25:13 ~@

C.d. do #14 - Ustawa nie mówi o nadwykonaniach lecz o kwotach wynikających ze wzrostu zobowiązania NFZ-u wobec ZOZ-u. Kwota z rozliczenia tzw. nadwykonań jest oczywiście częścią tegoż zobowiązania i zwiększa jego wartość ale nie jest jedyną podstawą roszczenia. Ważna jest różnica w wysokości kontraktów na ten sam rodzaj świadczeń zawartych w roku 2009 i 2010 (tzw. ,nadwykonania" są zapisane w postaci aneksów do umów wcześniej zawartych i rejestrowane w wykazie jako samodzielna, nowa umowa. Uwaga! Zapisów Ustawy (którymi jesteśmy zainteresowani) nie stosuje się do umów, których przedmiotem jest wyłącznie stosowanie leków.

#17  2011.02.09 22:48:36 ~ja

W małej Białej Podlaskiej w pogotowiu pracuje az tyle osób? jako kto? bo to jest wiecej niz w Warszawie.

#18  2011.02.09 22:52:05 ~smutek

W płacach mamy duży nieporządek, a wynika on z degradacji osób pracujących przy pacjencie, utajniania wynagrodzeń, które są efektem publicznych kontraktów, tajemniczych premii-przyznawanych w nagrodę jednak bez wyjaśnienia za co- przez co pracownicy nie wiedzą jak mają pracować by też ją otrzymać, a może ona być ona efektem pracy całego zespołu, bądź przyznana za działanie przeciwko grupie, itd.( podobnie się ma ze stawkami)

#19  2011.02.10 17:25:25 ~ratmed

Do sfrustrowanej mgr pielęgniarstwa. Nie wkładaj wszystkich do jednego worka. Niektórym więcej daje 1,5-roczny kurs, jak to ładnie nazywasz (pomijam fakt, że ów kurs trwa 2 lata, ale mgr pielęgniarstwa ma prawo być słaby z matematyki) niż 5 lat studiów na kierunku zakładanie pampersów-to aluzja do Ciebie niedowartościowana pani magister. Bo normalni mgr pielęgniarstwa nie kłapią gębą w tym temacie szukając niepotrzebnych waśni. A o to, że nie nauczyli Cię odbarczać odmy w szkole miej pretensje do tych, którzy pisali Twój program nauczania a nie do ratowników medycznych. Pozdrowienia dla tych, którzy przerostu formy nad treścią nie doświadczają w codziennej pracy.

#20  2011.02.10 19:21:34 ~pielęgn

Cwaniaku,to jest forum PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH! Spadaj stąd,to nie miejsce dla twoich chamskich wypowiedzi! Pogadaj sobie z ratownikami,może któryś da ci w gębę! My nie będziemy się zniżać do twojego marnego poziomu i czytać twoich bazgrołów.

#21  2011.02.10 19:26:26 ~Majka

W ratownictwie medycznym pracuja ratownicy po STUDIUM Medycznym-kierunek ratownictwo(2 lata), po wielomiesięcznych kursach specjalistycznych. Oraz ratownicy po Akademii Medycznej-wydział ratownictwa(nauka jak na lekarskim),którzy mają takie uprawnienia jak dawni felczerzy.A sanitariusz to nadal sanitariusz w zespole ratowniczym.Pielegniarki też są w zespołach ratowniczych.Po licencjatach i mgr a głaby,nie znają zasad zdobywania tego zawodu,drogie panie trzeba cos czytać nie tylko papierki po czekoladkach

#22  2011.02.10 20:30:39 ~RM

A ja wam powiem drogie pielęgniarki i położne, że po przeczytaniu tego forum to Wy a nie my ratownicy potrzebujecie pokory i dystansu do siebie. Mam ukończony 3,5 letni licencjat na Uniwersytecie Medycznym. W pogotowiu Ratunkowym pracuje od 5 lat a od 4 na karetce podstawowej. Swoimi komentarzami uwłaczacie mojemu zawodowi. Nazywanie ratownika sanitariuszem to taka sama obelga jak nazwanie pielęgniarki salową. Nie mam zamiaru sprowadzać się do waszego poziomu i was obrażać tak jak Wy komentarzami uraziłyście mnie, powiem tylko tyle oba nasze zawody są medycznymi i jeśli nie potrafimy się dogadać musimy nauczyć się ze sobą żyć. Z WYRAZAMI UZNANIA I SZACUNKU RATOWNIK MEDYCZNY.

#23  2011.02.10 21:57:54 ~IVAN

Już takie bzdury wygadujecie moi drodzy ratownicy że słaba się robi jak się to czyta. Porównanie uprawnień radmed do uprawnień fleczerów itd. Z tej dyskusji narodził się cyrk, a ratownicy w roli największych klaunów:) Pozwólmy nosić im nosze w dumie i spokoju:)

#24  2011.02.10 23:52:06 ~ratmed

Jak zwykle trafiła jedną z druga na turboratownika. Drogie pielęgniarki, o was i waszych koleżankach też można dużo powiedzieć. W każdym zawodzie zdarzają się agentury. Proszę nie mierzyć wszystkich jedną miarą. Pozdrawiam

#25  2011.02.10 23:53:02 ~ja

Witam! czytam i nie wierzę, jeśli ratownicy to po szkołach jak pielęgniarki.Czy ratownik wie jak obslużyc PORT.o własnie , zada pytanie ratownik A CO TO PORT? i opowiedział .PEWNIE CHODZI O JAKIES PŁYNIECIE.no cóż niedaj boże wpaść w jego ręce, pacjent poplynie

#26  2011.02.11 00:06:52 ~RATOWNIK

Wy wredne piguły! Całe życie pod kitlem lekarza tylko zastrzyki dawałyście a teraz wielkie specjalistki medycyny. DO PIĘT RATOWNIKOM NIE DORASTACIE. Już wy lepiej zostańcie na oddziałach i pampersy zmieniajcie jak macie RATOWNIKOM krwi upuszczać. Doskonale wiem co to jest praca w pogotowiu i puki co ratownicy z dwuletnim stażem na podstawowej karetce lepiej się sprawują niż pielęgniarki jeżdżące 20 lat pod fartuchem lekarza na eRce.

#27  2011.02.11 00:10:53 ~RATOWNIK

CD Weście się koleżanki puknijcie w czoło i wracajcie tam gdzie je jest wasze miejsce czyli na oddziały do szpitali a nie do pogotowia. A tak na marginesie to bujaj sie panie "mgr piel", nie jestem w stanie pojąć jak osoba o tak niskiej kulturze może uczyć RATOWNIKÓW. Może i mnie trochę poniosło ale jak można tak jechać na ratowników a tak wywyższać pielęgniarki. są wśród was specjaliści z którymi warto dyskutować gdyż dysponują imponującą wiedzą. I są takie które po dwuletniej szkole zrobiły tylko kurs na zmianę pampersów i ścielenie łózek i podejrzewam że to one najgłośniej protestują na tym forum, Bo która z was jeździ w pogotowiu to chociażby przez uprzejmość nie wypisywała by tych bzdur.

#28  2011.02.11 00:11:33 ~RATOWNIK

CD2 Jak bardzo chcecie to opisze wam kilka akcji, kiedy liderami były pielęgniarki i wierzcie mi szczeny by wam opadły. Wam pigułom brakuje pokory bo przekonane jesteście o swojej nieomylności i wyższości a cierpi na tym zawód ratownika a przede wszystkim pacjent. Gdyby w życie wszedł pierwszy projekt ustawy o PRM to was już by dawno w pogotowiu nie było!

#29  2011.02.11 08:30:28 ~mgr piel

Pracuje z Ratownikami Medycznym i bardzo dobrze się z nimi współpracuje, są to ludzie z takiej samej gliny lepieni jak my czy lekarze.

#30  2011.02.11 10:08:40 ~ehek

Cała polska rzeczywistość, każdy każdemu "dupę rąbie" widząc tylko swój czubek nosa. Weźcie się wszyscy pozbierajcie, bo życie Wam ucieka. Ile można żyć w takim błocie?

#31  2011.02.11 12:50:41 ~złośliwy

#5 ~pielęgn Data: 2011-02-09 12:45:16 "Do ratmed.Widac odrazu,ze pisze to ratownik,ahaha! Masz sie gosciu za nie wiem kogo! My jestesmy margines pogotowia,a ty jestes GRUPA PRZEWAZAJACA! juz dawno sie tak nie usmialam! alez jestes PROSTAK! " - autorka/autor tego tekstu nie jest prostakiem,to od razu da się zauważyć:)

#32  2011.02.11 13:13:56 ~@

Błagam - ratownicy i pielęgniarki - przestańcie w końcu pisać ,co ślina na język przyniesie"! Tą drogą zarówno jedni, jak i drudzy nigdzie nie dojdziecie! Nie porównujmy na litość boską tego, czego nie wolno porównywać - dwóch suwerennych zawodów - odmiennych, chociaż pokrewnych. Każdy z nas ma inne zadania do spełnienia, każdy z nas ma co robić w ,swojej działce"! Ratownik zrobi wszystko co w jego mocy, by udzielić pierwszej pomocy w miejscu zdarzenia, utrzymać funkcje życiowe i dowieść ŻYWEGO pacjenta do miejsca, gdzie dalsze - ciągłe, stale monitorowane i modyfikowane profesjonalne leczenie przejmują inni, czyli właśnie lekarze, pielęgniarki itd. Ci ostatni mają za zadanie kontynuować to, co zapoczątkowali ratownicy. Nie mielibyśmy udziału w ,kontynuacji" gdyby CI PIERWSI nie podjęli słusznych działań! Pozdrawiam wszystkich profesjonalistów: pielęgniarki, położne, ratowników , którzy nie ,pyskówkami" lecz niezawodnym działaniem potwierdzają swoją wartość.

#33  2011.02.11 13:27:06 ~@

C.d. Moim zdaniem szereg niepotrzebnych nieporozumień w zakresie uprawnień jednych i drugich wynika z niezgodnego z prawem (ustawy o zawodie piel.oraz ustawy o ratownictwie med.) zatrudniania ratowników w oddziałach szpitalnych. Nie mają oni w związku z tym żadnych możliwości do wykorzystania wiedzy i umiejętności, jakie posiadają, a ponad to realizują z racji zajmowanego stanowiska zadania stricte pielęgniarskie, gdyż sytuacje nagłego NIEMONITOROWANEGO I NIEPRZEWIDYWALNEGO zagrożenia życia raczej żadko tu występują a czynności inne, pielęgniarskie należy wykonywać ciągle - nie mając pracy ,ratowniczej' wykonują tą, która akurat jest do wykonania. W oddziałach szpitalnych INTERWENCJĘ w stanach nagłych podejmują lekarze. Pora więc najwyższa, by ratownicy walczyli o zatrudnianie ich na stanowiskach adekwatnych do ich kompetencji a ranga tego zawodu na pewno znacznie wzrośnie. Podpisano: pielęgniarka.

#34  2011.02.11 15:52:26 ~docThor

~Ratmed napisał "Chyba zapomniałyście DROGIE PANIE, jak komentowałyście podwyżki innych. A jak sobie wyobrażacie, że wasza grupa zawodowa, stanowiąca margines w pogotowiu, będzie zarabiać o tyle więcej od grup przeważających? Jesteście zapatrzone na koniec własnego nosa i TYLKO WASZA PRACA JEST DLA WAS WARTOŚCIOWA." Zatem przeanalizujmy. Ile pielęgniarek pracuje obecnie w stacjach pogotowia? Z tego, co obserwuję, w ZOZ-ach prowadzących ratownictwo medyczne, na 4 - 5 karetek przypada jedna specjalistyczna. To właśnie w tej karetce jeżdżą pielęgniarki. Przyjmując za obsadę karetki 24h – 5 osób x 4 kartki P + 1S, łącznie daje to 25 ratowników + 25 kierowców (o ile w składzie zespołu) + 5 pielęgniarek.

#35  2011.02.11 15:53:06 ~docThor

Zatem, nie licząc dyspozytorów oraz pozostałego personelu pogotowia, pielęgniarki stanowią w porywach 10% zasobów pracowniczych. Tylko proszę nie pisać, że w karetkach "P" również jeżdżą pielęgniarki! Sporadycznie trafi się pielęgniarz, bo jako mężczyzna daje radę. I myślę, że jeżeli dysponenci zdecydują się na minimalne obsady personalne karetek, wówczas pielęgniarki znikną i z zespołów "S". Bo chyba nie wymagacie, żeby lekarz nosił pacjenta? Wracając jednak do clou poruszonego zagadnienia, jeżeli ktoś twierdzi, że 10% personelu stanowi trzon firmy, naraża się na podejrzenie o poważny deficyt intelektualny. Konkludując, "~Ratmed", postawił w sposób kulturalny i elokwentny tezę, która jest nie do obalenia cywilizowanymi metodami argumentacji. Cywilizowane metody argumentacji. hmmmm. Niektórym ludziom, system edukacji, oraz korporacyjna patologia (jako czynniki utrwalające wstecznictwo i brak konkurencji) uczyniły wiele złego.

#36  2011.02.11 16:08:26 ~Florencja

"mgr piel, PIELĘGN, Ivan, Pielęgn." piszą: "Wy wykwalifikowani sanitariusze ", "na MARGINES! ", "chory psychicznie! ", Bałabym się być pacjentką takiego nadętego cwaniaka! ","głupocie ratowników medycznych.&rdquo,„Pozdrowienia dla sfrustrowanego wózkonosza&rdquo,"alez jestes PROSTAK! ","Łażą z noszami,niewiele umieją","Cwaniaku","Spadaj stąd","może któryś da ci w gębę! ","ratownicy w roli największych klaunów:)","Pozwólmy nosić im nosze w dumie i spokoju:)"

#37  2011.02.11 16:11:55 ~Florencja

"mgr piel, PIELĘGN, Ivan, Pielęgn." piszą: "TROCHE POKORY! ", "zero pokory, totalny brak samokrytyki! ","Pokory i jeszcze raz pokory","skąd u ratowników taka mania wyższości! ","ratownicy mniemanie o sobie mają niesamowicie wygórowane! ","MAM DO SIEBIE DYSTANS I POKORĘ! ","My nie będziemy się zniżać do twojego marnego poziomu(? )"

#38  2011.02.11 16:19:25 ~Florencja

Czy te posty piszą ludzie umieszczeni na oddziałach specjalnych? Bo to niemożliwe, aby taka degeneracja intelektualna i moralna lepperszczyzna cechowała jakąkolwiek inteligentną i wykształconą pielęgniarkę? Z swojej strony, jako pielęgniarka, przepraszam ratowników medycznych za inwektywy i rynsztokowy poziom adwersarzy (rzekomo pielęgniarek? ), bym nie musiała się wstydzić swojego zawodu. Pozdrawiam

#39  2011.02.11 16:29:26 ~@

Do #34-35 - czyli do ,prawieDOCTOR-a" piszesz >>A jak sobie wyobrażacie, że wasza grupa zawodowa, stanowiąca margines w pogotowiu, będzie zarabiać o tyle więcej od grup przeważających? Jesteście zapatrzone na koniec własnego nosa i TYLKO WASZA PRACA JEST DLA WAS WARTOŚCIOWA."<< dlaczego nie mówisz takich tekstów lekarzom - ONI TO DOPIERO ZARABIAJĄ (! ) i są w stosunku do innych grup zawodowych rzeczywiście niewielką grupą? Nie marnuj swojego potencjału na PORTALU, który nie jest dla ciebie - załóż proszę portal dla waszej grupy. Zrób coś dla siebie i nie korzystaj ciągle z dorobku innych. Zorganizujcie się, podpiszcie porozumienie z p. Kopacz lub z kimś innym, zróbcie swoje BIAŁE MIASTECZKO lub zastrajkujcie a my wtedy - zastąpimy Was w pracy - tak jak zrobiliście WY, gdy my strajkowałyśmy! Przy okazji składam za to ,serdeczne dzięki". Jak widać na tym przykładzie ,ZAWSZE PRZECIEŻ NAM POMAGACIE (? )". Pozdro.

#40  2011.02.11 16:41:58 ~docThor

Małpko, biedactwo Ty moje! Przeczytaj jeszcze raz cały tekst, przeanalizuj zagadnienie którego dotyczy i wówczas chętnie służę polemiką. Pozdrawiam serdecznie

#41  2011.02.11 17:07:45 ~pokory

Za bardzo galopujecie pielegniareczki co do krytyki radmed skończyłem kierunek zdrowie publiczne specjalizacja ratownictwo medyczne drugi stopień z medycyny ratunkowej zajeło mi to 5,5 roku i wiem jak mozna polegac i jaki ma zasób wiedzy pielegniarka w karetce. wole jednego jak wy to mówicie krótkim okresie edukacji radmed jak was 10!

#42  2011.02.11 17:28:50 ~do docThor

Według Ciebie - cytuję, "~Ratmed", postawił w sposób kulturalny i elokwentny tezę, która jest nie do obalenia cywilizowanymi metodami argumentacji. Cywilizowane metody argumentacji. hmmmm. Niektórym ludziom, system edukacji, oraz korporacyjna patologia (jako czynniki utrwalające wstecznictwo i brak konkurencji) uczyniły wiele złego." - czy na prawdę uważasz, że na bazie jakże krótkiej - polskiej historii Waszego zawodu jesteście uprawnieni do podejmowania dyskusji o formach i metodach DOCHODZENIA DO OKREŚLONYCH REGULACJI dotyczących wartościowania pracy? O jakich cywilizowanych metodach można mówić w tak, a nie inaczej przebiegającej transformacji systemu ochrony zdrowia? Co wspólnego z ,cywilizowanymi metodami" miało upodlenie np. strajkujących w BIAŁYM MIASTECZKU? Czy wszyscy pracownicy ochrony zdrowia tam byli? A skoro nie odczuwali takiej potrzeby, by ,wykrzyczeć", że są krzywdzeni - to dlaczego teraz spokojnie konsumują to, o co inni z takim trudem walczyli?

#43  2011.02.11 17:30:48 ~do docThor

C.d.Cywilizowane metody w/g Ciebie polegają jak widać na matematycznym podziale tego, czego nie byłoby w ogóle, gdyby nie te, twoim zdaniem ,uwstecznione" pielęgniarki! Spróbuj zastosować właściwe proporcje w dzieleniu zera – z dniem 22 grudnia 2010 roku w Ust. o ZOZ-ach skreślono art. 59a i dokładnie tyle byśmy mieli - ale Wy nie umiecie docenić nic lub nie do końca wiecie o co chodzi?

#44  2011.02.11 18:12:16 ~@

Szanowni RATOWNICY - zanim WY profesjonalnie zaczęliście udzielać świadczeń z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej - robiły to z powodzeniem pielęgniarki. Ustawa o ratownictwie nie była poczatkiem czegoś nowego lecz uregulowała to, co od niepamiętnych czasów funkcjonowało. Wzajemne ,przepychanki" na temat, kto jest lepszy i ważniejszy zupełnie nie wpisują się w interpelację posła dotyczącą zapisu ustawowego podziału środków na wzrost wynagrodzeń grupy zawodowej piel. i poł. oraz pozostałych. Ale u nas wszystkich to standard - nie potrafimy rozmawiać merytorycznie na temat. Problem jak zwykle został rozmyty i sprowadził się do poziomu TARGOWICY. Zarówno WY jak i my jesteśmy w systemie ale niechże każdy ,WEŹMIE SWÓJ LOS W SWOJE RĘCE"!

#45  2011.02.11 21:53:20 ~silesia

Drogie Panie Pielęgniarki. Dyskusja jaką tu zaprezentowałyście, to jedno wielkie gówno! Widać że lubicie się taplać w gównie! Nie dziwcie się więc iż wszyscy traktują Was jak gówno! Same na taki szacunek pracujecie! Gówniany szacunek!

#46  2011.02.11 21:53:21 ~silesia

Drogie Panie Pielęgniarki. Dyskusja jaką tu zaprezentowałyście, to jedno wielkie gówno! Widać że lubicie się taplać w gównie! Nie dziwcie się więc iż wszyscy traktują Was jak gówno! Same na taki szacunek pracujecie! Gówniany szacunek!

#47  2011.02.12 11:28:46 ~piotr

Do silesia. Dała Pani właśnie przykład rozmowy na poziomie. Bardzo gratuluje Pani wiedzy oraz słownictwa. Wypowiedz mówi sama za siebie, szkoda czas na wystawienie komentarza co do Pani. Pozdrawiam:)

#48  2011.02.12 11:36:47 ~piotr

Drogie pielęgniarki. Szkoda czasu na wchodzenie w polemikę z osobami prezentującymi wyżej opisane tezy. My jesteśmy pewni swoich wartości i powinnyśmy walczyć o godne życie dla swojej grupy zawodowej. Jeśli z tego powodu inne grupy zawodowe są zazdrosne i sfrustrowane to trudno.

#49  2011.02.12 14:25:21 ~PIELĘGN

Do silesia.Ty dopiero zaprezentowałaś dyskusję NA POZIOMIE! Gratuluję wysokiej kultury osobistej! Kim jestes z wyksztalcenia? bo jestem bardzo ciekawa,ktora grupa zawodowa może pochwalić się takim INTELIGENTEM?

#50  2011.02.12 14:44:21 ~mała

Aa co robią na portalu pielęgniarskim ratownicy medyczni? . Kłócić się chcecie czy jak? Pracuje w środowisku domowym pacjenta i nie raz miałam przyjemność spotkać się ratownikami gdy wzywałam pomoc do chorego. Muszę przyznać, że o wiele przyjemniej współpracowało mi się z ratownikami niż z panem doktorem, który przyjeżdżał zmęczony, znudzony i zdziwiony po co mu się głowę zawraca.Panowie nie kłóćcie się, wszyscy wykonujemy trudny, odpowiedzialny zawód. Wspierajmy się i szanujmy! Pozdrawiam.

#51  2011.02.12 18:22:40 ~leKAŻE

My jesteśmy pewni swoich wartości i walczymy o godne życie dla swojej grupy zawodowej. Jeśli z tego powodu inne grupy zawodowe są zazdrosne i sfrustrowane to trudno. Interpelacja poselska jest właśnie jednym z narzędzi walki. Bo nie może być tak, że ordynator dostaje 200zł a wybrany personel średni 6000zł! Nie spodziewałem się zrozumienia i wsparcia dla naszej sprawy w tej grupie zawodowej. Dziękuję i POzdrawiam.

#52  2011.02.13 11:11:41 ~gosc

Mysle sobie ze jestesmy poprostu ponizane jako kobiety bo tam gdzie wiecej plci meskiej tam mocniejsze argumenty sluchane przez wszystkich lekcewazeie nas to sprawa do trybunalu europejskiego jest to zwykle lamaie praw czlowieka! zastaawiajace dlaczego tak wielu osobom w tym kraju przeszkadzaja pielegiarki? w mniemaiu wielu glupie kobietki utrzymywane przez chlopow bo same nie wiele przynajmniej do dzis niewiele mogly! ludzie gdzie my zyjemy i z kim sie kontaktujemy

#53  2011.02.13 12:24:51 ~silesia

Do ~PIELĘGN. I tak byś nie uwierzyła. Piszę "Was" bo sama się do tej Waszej grupy wstydzę przyznać. Taką postawą nigdy na szacunek dla naszej grupy nie zapracujemy. A co do białego miasteczka, zrozumcie wreszcie, to był teatrzyk, w którym to zacne panie, takie jak min. minister Kopacz dostały się na wysokie stanowiska. Po Waszej (naszej) niestety :( dupie! Zauważcie wreszcie, że tam wtedy były również inne grupy zawodowe. Gardiasowa robiła szopki przed kamerami TV, a w tym czasie te inne zawody, tak bardzo znienawidzone (beze mnie) przez pielęgniarki, wchodziły do kancelarii premiera bez problemu (a podobno nie było można! ). Zapytajcie się Gardiasowej, czemu odrzuciła od nich wolę współpracy? Może powie prawdę? Dzisiaj mamy to, na co sobie same zasłużyłyśmy Panie (Panowie) pielęgniarki!

#54  2011.02.13 16:15:30 ~Miłka

Ot prawdziwe oblicze pielegniarek po studiach. Chamstwo,gnój,szambo i jeszcze raz chamstwo.Tego was ucza na tych kursach wieczorowych zwanych studiami pielegniarskimi? Siedzicie w rozporkach lekarzy(zwłaszcza szefów)płaszcząc sie przed nimi jak prześcieradła bo w ten sposób załatwiacie sobie dobre etaty.Rządajac szacunku dla siebie nie szanujecie nie dosć,ze innych pielegniarek(zwłaszcza tych bez studiów)to innych zawodów medycznych.Ale rozkładać nogi to wam nie przeszkadza przed każdym rozporkiem bo wiecie,ze w inny sposób nie załatwicie sobie zamążpójscia. A stare pannisko po studiach to gorzej niz Apokalipsa.

#55  2011.02.13 16:25:21 ~Miłka

Z pełna perwersja wsadziłam kij w mrowisko.Sama skończyłam Studium Medyczne,które nauczyło mnie b.duzo,duzo wiecej niz obecne szkółki niedzielne zwane studiami.Jestem juz na zasłuzonej emeryturze chociaż nie jestem dinozaurem(mam dopiero 55 lat).Pod moimi skrzydłami wykształciły sie dziesiatki pielegniarek,które są szanowane a przede wszystkim szanuja innych.Niestety,kilka % zgłupiało jak poszło na studia.Nauczyły sie tam wielkiego chamstwa,pogardy,dążenia do celu po trupach.Nasz zawód umiera drogie panie.I to wy sie do niego same przyczyniacie.Mój 1 wpis był brutalny ale wy nie rozumiecie kulturnalnego jezyka.Do was dociera tylko tak chamski język jakim sie same posługujecie.Chama chamstwem sie traktuje.

#56  2011.02.13 19:54:37 ~.

No to spij spokojnie chamiaro! Aż wstyd,żeś taka stara i taka glupia!

#57  2011.02.13 22:08:24 ~do ~.

Tez będziesz stara a głupia juz jestes.Widocznie nie wyszłaś jeszcze staremu szefowi spod ,

#58  2011.02.14 14:32:21 ~hmm

Delikatnie zaznaczę, że tego się już czytać nie da może redakcja spojrzy na to i zdejmie te komentarze, bo to naprawdę nie świadczy dobrze .

#59  2011.02.14 17:57:17 ~do hmm

Jak sie przemawia do tych co sie szczycą studiami i gnoja te bez studiów normalnym,czyli kulturalnym językiem,to nie rozumieja.Tylko sa jeszcze bardziej wyzywajace.Dopiero jak sie do nich przemówi ich codziennym językiem zaczynają myslec i nagle sie okazuje,ze taki ich własny jezyk zaczyna je bulwersować.To dopiero hipokryzja.One moga,do nich nie mozna.

#60  2011.02.14 19:18:24 ~piel

Do Miłka.Nie rozumiem jak możesz pisać,cyt;gnój,szambo,chamstwo,wyszły szefowi spod fartucha,siedzicie w rozporkach.itd.TO SIĘ W GŁOWIE NIE MIEŚCI! Cóż za plugawy język! Zdecydowanie nie jestes godna tytułu pielęgniarki! Nie dziw się,że ktoś ci odpisal równie niegrzecznie.Sama zasluzylaś na taką odpowiedź! Niestety z kimś takim jak ty trudno inaczej rozmawiać.Piszesz,że masz 55 lat? Tymbardziej źle to o tobie świadczy.Skoro uważasz się za mądrą,to jaki dajesz przyklad mlodszym pielęgniarkom? Wstydź się!

#61  2011.02.14 19:54:33 ~do do hmm

Nie wiem czy jaśnie Pani zauważyła, że to tyczyło się większości wypowiedzi, nie tylko tych ostatnich, zresztą co Wy takie z pazurami od razu ? Jak Ktoś coś napisze, to od razu "to w naszą grupę zawodową! Bić go! ", grupy zawodowej bronić to ramię w ramię, a jak przychodzi problem studiów to sobie do gardeł skaczecie, tak sobie patrzę na to wszystko i to żałosne jest . kiedyś tu trafiłem i tak sobie odwiedzam i nieźle się można uśmiać.

#62  2011.02.14 20:18:30 ~to ja

Morbus primitywus,aż przykro tutaj zaglądać i czytać,wstyd!

#63  2011.02.14 23:24:49 ~amen

Jakie wszystkie swiete z was dziewice.Same uzywacie na kolezanki gorszego jezyka niz w/w,które miały odwagę wygarnac wam w oczy cała prawde o was.Pazurami zadrapałybyście kazda,która nie ma studiów obrzucając je tym co najgorsze.A jak wam ktos prawde walnął w oczy to od razu cnotki z was.Najpierw popatrzcie w lustro a póxniej walcie innych.Studia to nie wszystko(poza tym juz nie ma innych szkół jak studia wiec po co tak sie indyczycie na inne.To nie wina innych,ze sie urodziły wcześniej niz wy i wówczas były inaczej nazywajace sie szkoły).Trzeba jeszcze miec to COŚ.

#64  2011.02.15 13:09:59 ~piel

Miłka w jakim ty świecie żyłaś takie zachowanie jak opisujesz to było dawno temu dlaczego przeszkadzają Ci obecne pielęgniarki czy to że są pewne siebie to taki błąd pielęgniarstwo to samodzielny zawód z czym często nie mogą się pogodzić lekarze średniego personelu już prawie niema

#65  2011.02.15 15:19:07 ~żukGnioja

Ot, ratowników się czepili, ratownicy to fajne chłopaki i dziewczyny. Wśród każdej grupy zawodowej są ludzie gnuśni, niedouczeni i małostkowi. Ale to margines. Ja tam wszystkich lubię, pracowite salowe, mądrych lekarzy, wartościowe pielęgniarki i dzielnych ratowników :) Toczę swoją kulę i staram się to robić najlepiej jak potrafię.

#66  2011.02.15 16:19:13 ~pielęgn

Od razu lepiej jak się czyta taki wpis.Przynajmniej jedna zadowolona osoba.Myslę,że najlepiej jest przyjąć wlasnie taką ppostawę,bo szarpanie sobie wzajemnie nerwow nic nam nie da ,a jedynie skłóci nasze srodowisko.Przecież,nie o to nam chodzi.

#67  2011.02.16 16:23:48 ~mgr piel.

Po przeczytaniu powyższych wpisów,aż musiałem zapalić papierosa.pielęgniarki jak i ratownicy to zawody pokrewne,ale jedni bardziej zawzięci od drugich.Ten wpis ratownika bardzo mnie poirytował,to musi być wyjątkowo pewny siebie facet.szkoda tylko,że nie ma pojęcia o pielęgniarstwie! ja mam 2 specjalizacje ratownictwo i anestezję,ale nie noszę jak on głowy w chmurach-zrobiłem to bo interesuje mnie ta dziedzina,a nie po to żeby wytykać komuś kto jest lepszy.jeśli się czuje tak pewnie to tylko gratulować i zazdrościć takiej samokrytyki.o ratownikach wiem sporo,bo jeżdże z nimi w zespole S i uczę ich zawodu w szkole.są jednostki zdolne,ale i są czarne owce jak wszędzie zresztą.nie wkładam wszystkich do jednego worka! pozdrawiam wszystkie grupy zawodowe i warto pomyśleć nad sobą.

#68  2011.02.18 12:34:03 ~mała

Ludzieeeeee! przestańcie się kłócić! już nie mogę czytać tylu obelg, wyzwisk, powściekaliście się czy co? kiedyś tak nie było, skąd tyle nienawiści, jadu? czy kiedyś będzie normalnie, tak po ludzku, pytam?

#69  2011.02.18 14:56:10 ~POŁOŻNA

A FUJ PO CO JA TO CZYTAŁAM.TERAZ JUŻ NIE LUBIĘ PIELĘGNIAREK.DZIĘKUJĘ,ŻE MOGŁAM WAS BLIŻEJ POZNAĆ.SZKODA CZASU ,NIE BĘDĘ JUŻ TU ZAGLĄDAĆ.POZDRAWIAM ŻYCZĄC DOBREGO ROZUMU

#70  2011.02.18 19:34:40 ~Ciekawska

W podstawowym składzie zespołu "S"i "P"jest pielęgniarka lub (gdy nie ma? ) ratownik (Ust o PRM). To że ratownicy najczęściej nie mają marury to i tak w krótce się zmieni, już dziś jest tak wielu ratowników po studiach że, dzień w którym zastąpią kolegów jest coraz bliższy. Mam pytanie do pana Posła- czy według niego podwyżki dla posłów (grupy mniejszej niż 0,0001) są uzasadnione? Logika mówi mi że poseł ma rację tyle tylko że zamiast słowa pielęgniarki powinien powiedzieć Posłowie!

#71  2011.02.20 23:19:12 ~student

Nie wierze ze tutaj pisza prawdziwe pielegniarki! jestem studentem 4 roku pieleg na stud dziennych! kto studiuje wie ile jest tam praktych na drugim roku np cale 3 miesiace wakacji! przeszedlem wszystkie mozliwe odzialy w roznych szpitalach takze w pogotowiu! nie spotkalem sie nigdy z takim jezykiem i nienawiscia jak tutaj! moge tylko powiedziec ze te panie pieleg i panowie siostry odzialowe nauczyly mnie tak wiele ze bede im za to wdzieczny do konca zycia! jestem dumny ze studiuje to co studiuje! a ze wszyscy chcemy zarabiac jak najwiecej stad pewnie te Wasze wasnie! pozdrawiam

#72  2011.02.21 14:35:19 ~Miś Jogi

Prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu miała pielęgniarka pełniąca dyżur w Szpitalu Miejskim w Czeladzi (Śląskie). Przed przyjazdem policji kobieta wykonywała drobne zabiegi - poinformował w poniedziałek (21 lutego) oficer prasowy KPP Będzin Tomasz Czerniak. (.) Kobieta miała w wydychanym powietrzu 2,81 promila alkoholu. Była w pracy od rana, więc wszystko wskazuje na to, że alkohol piła podczas dyżuru. http://www.rynekzdrowia.pl/Prawo/Bedzin-pijana-pielegniarka-na-dyzurze,106533,2.html Oto obraz POlskiej pielęgniarki!

#73  2011.02.21 17:17:29 ~piel.rat

DO P.Posła jakim prawem pan pisze " Czy takie wyróżnienie jednej z grup zawodowych i to tej, która odmiennie niż w szpitalu ani nie jest grupą najliczniejszą ani nie ma aż tak doniosłego znaczenia w procesie leczniczym (ratowania życia bądź zdrowia pacjentów)".Czyż by Pan nie wiedział ,że pielęgniarki posiadają kursy kwalifikacyjne, szkolenia UE ITLSACLS , specjalizacje i prawie wszystkie studia wyższe?

#74  2011.02.21 18:55:07 ~Szczykaw

Podstawowa różnica pomiędzy pracą rat. medycznego i pielęgniarki polega na tym że, rat. med. wykonuje ciągle tesame rutynowe czynności przy JEDNYM pacjęcie przez kilka góra kilkanaście minut. Pielęgniarka ma "na głowie" kilku- kilkunastu pacjentów przez cały czas pracy i musi przy nich praktycznie wszystko zrobić. Łatwo jest być bohaterem na "krótkim dystansie".

#75  2011.02.26 22:04:48 ~Gonia

Uważam ,że pielęgniarki muszą zarabiać więcej.W zamyśle ustawa miała w tym pomóc.Pracuję w dużym szpitalu 17 lat, jestem wykształcona i zarabiam 2 tys złotych netto,500zł. więcej niż salowa.To chyba jakieś nieporozumienie! Pracownicy medyczni muszą zarabiać więcej, mam na myśli nie tylko pielęgniarki ,ale też analitykę,radiologię,krwiodawstwo,fizjoterapię,ratowników. Musimy się trzymać razem, może wtedy nam się to uda.Szanujmy się nawzajem to droga do sukcesu.(dodam że w mojej placówce fizjoterapeuci zarabiają tyle co salowi to skandal)

#76  2011.03.12 12:17:03 ~Zdziwko

To typowa dla polskich Posłów manipulacja kwotę dla pielęgniarek podał jako sumę roczną brutto a ratowników medycznych miesięcznie netto. W rzeczywistości różnica wynosi około 70 PLN miesięcznie.

#77  2011.03.12 14:33:29 ~Egipcjanka

Do zDziwka: Nie wiedziałam, że kanabinole do tego stopnia rozwijają fantazję? Ale. przyjmijmy, że (3/4*300 tys:34):12 - 15,1 = 70 zł(sic! ), zaś twoja wizja jest zgodna z rzeczywistością. Zapomniałeś/aś fundamentalnego argumentu w przetargach dot. wysokości wynagrodzeń pielęgniarek bez i z wykształceniem wyższym? Jak to leciało? Za taką samą pracę, takie samo wynagrodzenie! Są znane przypadki obniżania na tej podstawie wynagrodzeń pielęgniarkom, na wniosek ich własnych koleżanek! No bo przecież dyrektor nie mógł się nie zgodzić. che che che. Pamięć to Ty masz zdecydowanie zaburzoną i dyskalkulię do tego. Nie dają aby na to grupy inwalidzkiej?

#78  2011.03.12 14:34:08 ~Egipcjanka

Też chciałabym otrzymać 550 zł/mies podwyżki! Jednak nietrudno udowodnić, że sytuacja w której pielęgniarka na innym oddziale otrzymuje 70zł, czy ratownik w tej samej firmie 15zł, jest rażącą niesprawiedliwością. Stąd już tylko krok do konfrontacji i zmiany przepisów. I jak myślicie, kto na tym zyska? Ano, jedynie słuszna w ochronie zdrowia, grupa zawodowa. Zaś dyrektorowi opisanej firmy, bardziej opłaci się wprowadzić kontrakty (umów cywilno-prawnych nie dotyczą już żadne podwyżki), lub zwolnić 34 pielęgniarki, niż narażać się na 313 pozwów i paraliż firmy. Wiem że nasza praca jest niedowartościowana.

#79  2011.03.12 14:34:32 ~Egipcjanka

Tyle, że rojenie sobie porównań z lekarzami, tudzież żądania 50% wyrównania zarobków, w oderwaniu od realiów ekonomiczno-społecznych, stanowi skrajny infantylizm! Lekarze zarabiają dzisiaj w państwowych szpitalach 20 tys miesięcznie! Nie liczcie że z tego zrezygnują a Kłapacz da nam po 10 tys! Tę wojnę można wygrać tylko jednocząc cały dyskryminowany ekonomicznie personel. Eskalacja animozji i konfliktów wewnętrznych, to ostatnia rzecz której nam potrzeba.

#80  2013.11.28 09:27:13 ~kluska

Panu posłowi najwyraźniej dopisuje zdrowie , poza tym bladego pojęcia nie posiada pisząc z takim lekceważeniem o pracy pielęgniarzy z pogotowia ratunkowego jak ciężka i obarczona dużym stresem jest ta praca -los wszakże często zsyła nam okazje poznania rzeczy nam nieznanych, a zdrowie wcześniej czy później zawiedzie , wówczas na własnej skórze lub najbliższych nam osób doświadczamy ile od tych ,o których z takim lekceważeniem poseł pisze zależy.