W pogotowiu ratunkowym od 2012 roku nie będzie już wolnejamerykanki jeśli chodzi o czas pracy. Będzie można dyżurować maksymalnie do 24 godzin. Powyższe ograniczenie dotyczyć będzie lekarzy, pielęgniarek systemu, ratowników. Przerwa pomiędzy dyżurami będzie musiała wynosić co najmniej 11 godzin.

Pielęgniarstwo ratunkowe.

 

 

 

W projekcie Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ratownictwo medyczne na 2012 r. zapisano w innych wymaganiach, że dodatkowo będzie oceniane "zapewnienie, że każdy nieprzerwany czas pozostawania w gotowości do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w ramach zespołów ratownictwa medycznego wskazanych w ofercie, osób uwzględnionych w wykazie personelu oferty nie będzie przekraczał 24 godzin i będzie poprzedzony co najmniej 11-godzinną przerwą w pozostawaniu w gotowości do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w ramach zespołów ratownictwa medycznego wskazanych w ofercie".

Jakie jest Wasze zdanie w powyższej sprawie?

Mariusz Mielcarek

Komentarze użytkowników

#1  2011.10.02 21:04:20 ~Ja

Jak zrozumiałam, mowa tu o JEDNYM pracodawcy/zleceniodawcy? Czyli,że jak kończę 24-godzinny dyżór w punkcie A, to mogę pójść popracować kolejne 24 w punkcie B? I co lepiej, jeśli nie będę w punkcie B wchodziła w skład zespołu ratownictwa medycznego, to w ogóle mogą mi naskoczyć? Jak dla mnie przepis niewiele zmieni.

#2  2011.10.03 12:19:47 ~CyNIK

No niekoniecznie tak różowo to widzę. Wystarczy że w punkcie A będziesz musiała podpisać "lojalkę godzinową" Zaś, dla egzekwowania umów i składanych deklaracji, istnieje szeroki wachlarz narzędzi prawnych. Chyba, że w dokumentacji dla NFZ-tu, nie są wykazywane Twoje dane osobowe. Pozatym istnieją kontrole i drakońskie kary finansowe dla podmiotów, za wykazywanie nieprawdziwych danych. Koniec końców, powoli czas ograniczyć prognozy przyszłych dochodów, do kodeksowego wymiaru godzinowego pracy. Ale zawsze można dorobić poza ochrona zdrowia. np. zbierając puszki po browcach.

#3  2011.10.03 12:20:10 ~CyNIK

Cyt za Onet: "Szef Europarlamentu uważa, że w ciągu 2-3 lat w sposób prawny powinien zostać rozwiązany na szczeblu UE problem umów ŚMIECIOWYCH. - Musimy dać ludziom szansę, by uwierzyli, że budują własną przyszłość. Gdy są wykluczeni poprzez specyficzne umowy, które nie dają świadczeń i szansy na przyszłość, to nie jest to rozwiązanie właściwie. Moim zdaniem w ciągu 2-3 lat rozwiązane zostanie to w sposób prawny. Jestem przekonany - nie da się inaczej. Państwa narodowe muszą dać przesłankę do tego, by na poziomie UE zlikwidować takie relacje pracownik-pracodawca."

#4  2011.10.03 12:52:09 ~do Ja

O straszne a kiedy pani bedzie spac?

#5  2011.10.03 15:42:03 ~do - Ja

Twoje spostrzeżenia są jak najbardziej trafne. Prezes NFZ wydał już kilka ,rewelacyjnych" rozporządzeń więc nie dziwi, że jeszcze jedno z tej serii spłodził. Gdyby głupota miała skrzydła .

#6  2011.10.03 20:10:37 ~do ja

NFZ już to kontroluje np w POZ, rozszerzy i na wszystkich świadczeniodawców. Będziesz mogla dorobić, ale chyba tylko sprzątaniem ulic. Czas najwyższy zadbać o pacjentów, bo komu taka pielęgniarka, która "pracuje" kilka dni z rzędu. Niech siedzi w domu, pacjentem i tak zajmuje się rodzina, bo ona jest zmęczona, leniwa i sfrustrowana. Ładnie załatwią ludzi kochających kontrakty, to było do przewidzenia. Nikt nikomu za friko nie da zarobić.

#7  2011.10.03 21:26:16 ~do 4 i 6

Kol. # Ja - w jakże prosty sposób dokonała analizy zapisów proponowanego Zarządzenia co świadczy o jej zdolnościach właściwej oceny i przewidywania zdarzeń. Nie wiem dlaczego do Niej kierujecie zarzuty bezmyślnej pogoni za złudną mamoną? W mojej ocenie takie osoby jak Ona na pewno nie podejmują głupich, irracjonalnych decyzji. Skoncentrujcie się więc na czytaniu ze zrozumieniem.

#8  2011.10.04 11:04:57 ~zielony

A ja nie mogę znaleźć takiego zapisu w projekcie.

#9  2011.10.04 17:50:48 ~GOŚĆ

Oczywiście świetna sprawa szczególnie dla tych ci pracują na kontraktach.Tylko szkoda że nikt nie pomysli że lakarz ma stawkę za godzinę 100 zł czy 80 ,a pielegniarka czy ratownik 20.To głównie lekarze siedza po 3 czy cztery doby w pogotowiu bo są tak pazerni na kasę, maja pretensję ,że muszą wyjeżdzać na wezwania, bo jak to on się tyle uczył i najlepiej ,żeby tylko zespoły ratownicze jezdziły a on by spał i brał kaskę

#10  2011.10.04 22:20:01 ~10

Czy od 2012r. osoby pracujące na kontrakcie będą zobowiązane pracy TYLKO W JEDNYM MIEJSCU?

#11  2011.10.05 06:28:23 ~beta

W moim pogotowiu są tacy lekarze,którzy siedzą na dyżurach nawet 6 dób pod rząd(jeden z nich płaci 5 tys,alimentów więc dyżuruje non stop,a że nie ma zbyt dużo chętnych na dyżury w pogotowiu to jest niezastąpiony;mamy też lekarkę przyjeżdżającą na dyzury aż z Warszawy,ona za piątek-niedzielę ma tyle co ja przez 2 miesiace zarobię).Oni są zbyt pazerni na pieniądze żeby dostosować sie do przepisu.Nasze koleżanki na kontraktach są też jak cyborgi,wolą paść na pysk niz zrezygnować chociaz z 1 godziny.Strach sie bać pielegnairki dyzurujacej po 400 godzin w miesiacu

#12  2011.10.05 13:03:47 ~!!!!!

Pamiętajmy w dniu wyborów, czy warto kontynuować politykę, która dla naszego środowiska nic nie zrobiła a wręcz zaszkodziła. Każdy wiec powinien podjąć decyzje zgodną ze swoim sumieniem i z myślą o przyszłości Naszego środowiska. Jesteśmy zawodem, który posiada tysiące wyborców, a nikt się z nami nie liczy, czego dowodem są nie tylko ostatnie lata rządów. Ale one szczególnie pokazały nam, kim jesteśmy dla władzy i ludzi i jakie wyznaczono dla nasz miejsce w tak trudnym i ważnym zawodzie.

#13  2011.10.05 20:31:08 ~manka

Do ! myślę,że masz na myśli PIS

#14  2011.10.06 09:39:45 ~piel/

Ja nie zagłosuję na PO. Odpłacę ,pięknym za nadobne,

#15  2011.10.06 10:52:30 ~smutek

Jakiś czas temu,w obiegowej wiedzy funkcjonował zabawny wierszyk " zima- wasza, wiosna MIAŁA być nasza, a teraz nam czekać trzeba na CZAS MUMINKÓW'.SMUTNE!

#16  2011.10.07 07:33:53 ~zielony

Pan Mielcarek jak zwykle włożył kij do mrowiska i umilkł, a wy naiwne siostry pałujcie się same ze sobą to taka rola jest pana pielęgniarza Mielcarka zapomniał że sam zasiadał w radzie w Poznaniu i co, a no nic.ŻENADA

#17  2011.10.07 12:16:55 ~piel/

Ja nie zagłosuje na PiS. Odpłacę "pięknym za nadobne"

#18  2011.10.07 12:27:58 ~iwa

Szanowne Panie i Panowie nie należy wierzyć, że ktoś się do tych rozporządzeń dostosuje lekarze dyżurują więc nie sprawują bezpośredniej opieki po 7 x 24 godziny z rzędu( nie zmieniając oddziału) i twierdzą, że zapewnia im to prawo do swobody gospodarczej!

#19  2012.01.21 03:55:46 ~flak

Jest to do obejścia-'międzywojewódzka turystyka zarobkowa'.

#20  2012.03.03 18:58:37 ~maria

Niestety u nas w Pog Rat ktore podlega pod DYREKTORA SZPITALA MAJĄ DOBRZE TYLKO LEKARZE ,RATOWNICY ,PIEL SYSTEMU TO NIC NIE MAJĄ DO POWIEDZENIA BO ZARAZ ZOSTANĄ ZASTRASZENI NA tWOJE MIEJSCE JESY 10 NIESTETY TAK JEST ,LEKARZE MUSZĄ DOBRZE ZARABIA BO ONI NIE POTRAFILI BY ŻY Z TAK NISKIEGO WYNAGRODZENIA.pO CO TE ZWIĄZKI ZAWODOWE JAK WYCHODZĄ PIEL I POŁOZNE OD DYR Z PŁACZEM BO CIĄGLE DLANAS NIC NIE MA NAWET ODZIEŻY bhp,WSZYSCY O TYM WIEDZĄ I NIC CICHO CIEMNI POJDĄ DO CIUCHA A CO .iZBY pIEL TO TYLKO PŁACENIE OBLIGATORYJNE SKŁADEK MIELI TAKIE PIĘKNE ZAMIARY I NIC .